Skocz do zawartości

Nie lubisz reklam?  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


* * * * * 1 głosów

Venus Optics Laowa 15/4 Wide Angle Macro

Napisany przez Dark_Raptor, w Test, Fotografia, Makrofotografia 17 maj 2019 · 978 wyświetleń

venus optics laowa 15/4 15mm f4 15 mm uwa makro macro test obiektyw wide angle macro

Obok opisywanego przez nas niedawno obiektywu Venus Optics Laowa 25/2.8 Ultra Macro, nabyliśmy jeszcze jeden produkt tego ciągle mało popularnego, chińskiego producenta. Jest to obiektyw o tak unikalnych parametrach, że postanowiliśmy mieć go również w swojej „szklarni”. Laowa 15/4 jest chyba jedynym, dostępnym w szerokiej sprzedaży obiektywem ultraszerokokątnym (UWA), który umożliwia (teoretycznie - o czym dalej w tekście) uzyskać skalę odwzorowania rzędu 1:1.

Dodany obrazek
Fot. Materiały producenta.


Komu i do czego może przydać sią taki obiektyw? Przede wszystkim każdy, kto chce uzyskać bardzo nietypowe kadry. Zwłaszcza ktoś, kto potrzebuje uchwycić niewielkie obiekty wraz z ich otoczeniem. Jest to wymarzone narzędzie dla dokumentalistów, fotografujących np. owady w ich naturalnym środowisku. Krótka ogniskowa pozwala na pracę z bardzo dużą głębią ostrości i w przypadku typowych zdjęć krajobrazowych, bo na takie obiektyw jak najbardziej pozwala, kreatywnie kształtować perspektywę.

Dodany obrazek

Jak spisuje się „w boju” ta Laowa, zapraszamy do lektury naszego bloga…

Budowa i mechanika

Obiektyw 15/4, podobnie jak inne produkty Venus Optics, to praktycznie w pełni metalowa konstrukcja. Pomimo niewielkich rozmiarów, sprawia wrażenie niezwykle solidnej, doskonale spasowanej i pracującej z wymaganą precyzją.

Laowa ma dość kompaktowe wymiary. 84 x 64 mm, waga 410 gramów i mocowanie filtrów o średnicy 77 mm powodują, że można ją zmieścić nawet w większej kieszeni. Inny obiektyw UWA z naszej szklarni, Nikkor 14-24/2.8, co prawda zoom, z AF i do tego jaśniejszy, jest jednak przy nim prawdziwym potworem. Czasami byliśmy zmuszeni do zostawienia go w domu, głównie ze względu na konieczność ograniczenia bagażu podczas naszych wypraw. Laowa 15/4 można zabrać wszędzie, daje więc sporo swobody w fotografii podróżniczej, zwłaszcza jeśli zestawi się ją z innymi, małymi obiektywami.

Dodany obrazek
Fot. Materiały producenta.Fajnym bonusem, z którego jednak za często nie korzystamy, jest mechanizm shift. Umożliwia on przesuwanie obiektywu w bagnecie aparatu równolegle do płaszczyzny głębi ostrości (czyli również prostopadle względem swojej osi optycznej). Pozwala to na fotografowanie obiektów bez konieczności zadzierania obiektywu do góry przy wykonywaniu zdjęć np. budynków. Unikamy w ten sposób powstawania przekłamań perspektywy, tzw. efektu walenia się obiektów w kadrze. Jest to wykorzystywane w szczególności przy zdjęciach architektury. Trzeba jednak zaznaczyć, że ogniskowa 15 mm, z racji różnego rodzaju nieuniknionych dystorsji (zniekształceń geometrycznych), nie jest szczególnie popularna w tej dziedzinie fotografii, gdzie ważne są wszelkie linie proste i proporcje. Przesuw realizujemy naciskając małą dźwigienkę z boku obudowy. Z jednej strony to duża prostota i wygoda użycia, jednak problemem jest to, że dość łatwo naciska się ją przypadkowo w transporcie i czasem przy fotografowaniu. Warto zatem zawsze sprawdzić ten mechanizm przy wyjmowaniu obiektywu z plecaka i montowaniu go na korpusie aparatu, by później nie zdziwić się źle dobraną ekspozycją po wykonaniu pierwszych zdjęć. Trzeba też wspomnieć, że wg. opinii niektórych użytkowników funkcja shift, zwłaszcza na maksymalnych przesuwach, jest mało użyteczna przez pojawiające się wtedy wady optyczne.

Dodany obrazek
Fot. Materiały producenta.


Dodany obrazek

Mocowanie filtrów 77 mm to kapitalna sprawa w tak szerokim kącie. Umożliwia zamontowanie w miarę tanich filtrów kołowych, w tym polaryzacyjnego. Większość UWA wymaga bardzo drogich, dużych i mało wygodnych w użyciu i transporcie systemów uchwytów typu Cokin i specjalnych płytowych, szklanych lub zrobionych z żywicy filtrów. W przypadku typowej szarej połówki cokinowego holdera raczej nie unikniemy. Warto używać jednak jak najcieńszy uchwytów i filtrów. Istnieje niestety spora szansa na pojawienie się winiety na brzegu pola widzenia.

Laowa jest obiektywem w pełni manualnym. Ostrość i przysłonę ustawiamy ręcznie. W przypadku ultra szerokich kątów, mała głębia ostrości, a więc szansa na przestrzelenie z ostrością, jest jednak bardzo niewielkim problemem.

Dodany obrazek

Choć mechanicznie Laowa jest wspaniałym narzędziem, nie ustrzegła się jednej, bardzo poważnej wpadki. Wykonanie osłony przeciwsłonecznej, wykonanej z plastiku, woła o pomstę do nieba. Po kilkukrotnym jej zdjęciu i ponownym założeniu wyrobiła się na tyle, że nie trzyma się już dobrze czoła obiektywu i cały czas się obraca. Co gorsze, nie da się tego ściągania uniknąć, bo nakręcanie czegokolwiek w miejscu mocowania filtrów, wymaga jej uprzedniego zdjęcia. Warto mieć to na uwadze. Być może kolejne serie będą już pozbawione tej wady.

Dodany obrazek

Optyka

Obiektyw posiada układ optyczny składający się z 12 soczewek w 9 grupach. Ogniskowa 15 mm powoduje, że uzyskujemy bardzo dużą głębię ostrości. Kąt widzenia, dla pełnej klatki, to 110 stopni. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 12,2 cm, co jest raczej niespotykane w tego typu konstrukcjach. Według deklaracji producenta, pozwala to na uzyskiwanie skali odwzorowania rzędu 1:1. Jednak kiedy dochodzi do wykorzystania tej możliwości „w boju”, wychodzi na to, że skalę tę uzyskuje się praktycznie dopiero na przedniej soczewce. Czyni to typową fotografię makro mało praktyczną, gdyż płoszymy nasze modele lub wpadamy na nie czołem obiektywu. Kłopotliwe staje się też właściwe oświetlenie tak blisko położonego obiektu. Jeśli jednak robimy zdjęcia typu „close-up”, możliwości jakie daje ten obiektyw są nie do przecenienia.

Warto też dodać, że Laowa 15/4 świetnie spisuje się jako typowe szkło UWA. Jest ostre, kontrastowe i całkiem dobrze spisuje się pod światło.

Dodany obrazek

Zakres przysłon oferowanych przez obiektyw to f4 – f32. Czternastolistkowa przysłona pozwala na uzyskanie ładnego rozmycia obiektów w tle. Optymalny zakres przysłon dla tego modelu to f5.6-f11.

Wadą, do której można przyczepić się przy omawianiu parametrów optycznych, jest winieta widoczna szczególnie przy większych otworach przysłony. Jest na tyle wyraźna, że w trakcie obróbki konieczna jest jej odrębna korekcja.

Dodany obrazek

Użytkowanie

Laowa 15/4 to naprawdę fajny obiektyw, którym pracuje się z dużą przyjemnością. Solidna budowa, bardzo dobre parametry optyczne oraz precyzja elementów mechanicznych, czynią go świetnym narzędziem w fotografii krajobrazu, architektury, czy nietypowego „close-up’u”. Szkoda jednak, że tak ciężko wykonać zdjęcia ze skalą zbliżoną do 1:1. Gdy fotografujemy małe obiekty z poziomu gruntu, przeważnie nie da się wykonać zdjęć dokładnie na wprost. Łatwo też przeszarżować i np. zepchnąć fotografowany obiekt grudką ziemi lub piachu, którą przesunęliśmy przez przypadek, wbijając czoło obiektywu lub osłonę przeciwsłoneczną w podłoże. Jeśli jednak już uda się zrobić takie zdjęcie, będzie ono zupełnie odmienne od innych, wykonywanych standardowymi obiektywami makro lub UWA.

Dodany obrazek

Z mechanizmu shift korzystaliśmy tylko kilka razy, ale daje on całkiem fajne rezultaty. Jedyny mankament posiadania tego rozwiązania dla osób nie korzystających z niego na co dzień jest taki, że obecność prowadnic i smarów oraz różnych ruchomych elementów, wprowadza dodatkowe ryzyko zabrudzenia lub uszkodzenia ich w cięższych warunkach użytkowania. Naprawdę sporo czasu zajęło nam doprowadzenie tego szkła do porządku po 3 tygodniach buszowania po pustyniach Namibii. W sieci można znaleźć też opinie i przykładowe sample, pokazujące poważne dystorsje i winietę, przy ustawieniu maksymalnych przesuwów shift’a.

Dodany obrazek

Podsumowanie

Pora na krótkie podsumowanie. Kilka zalet i wad oraz kilka zdań autorskiego komentarza.

Plusy

 • Doskonała jakość optyczna, bardzo dobra ostrość, świetny kontrast i oddanie kolorów. Dość dobra praca pod światło.
 • Solidność i jakość wykonania.
 • Kompaktowe rozmiary.
 • Precyzja pracy mechanicznych elementów obiektywu.
 • Możliwość zakładania filtrów kołowych 77 mm.
 • Posiada mechanizm przesuwu – shift.
 • Doskonały stosunek jakości do ceny. Nowy obiektyw kosztuje obecnie ok. 2300 zł. Choć nam, gdy był mniej popularny, udało się go kupić w znacznie atrakcyjniejszej cenie.
 • Kryje pełną klatkę.
Minusy
 • Bardzo kiepska osłona przeciwsłoneczna, łatwo wyrabiająca się i luzująca. Trzeba ją zdejmować przy nakładaniu filtrów kołowych.
 • Skala 1:1 uzyskiwana praktycznie niemal na soczewce obiektywu.
 • Spora winieta przy szerzej otwartej przysłonie.
 • Łatwy do przypadkowego przesunięcia mechanizm shift.
 • Brak popychacza przysłony, konieczność manualnego jej ustawiania.
 • Przydałaby się lepsza światłosiła, jednak z całą pewnością odbiłoby się to kosztem ceny i gabarytów obiektywu.
Dodany obrazek

Venus Optics Laowa 15/4 Wide Angle Macro to kolejna, udana produkcja chińskiego producenta, który specjalizuje się w bardzo nietypowych i nierzadko ekstremalnych konstrukcjach optycznych. Po kilku sesjach z użyciem tej piętnastki możemy tylko pogratulować konstruktorom udanego produktu. Zdarzało się nam zrezygnować z zabierania UWA, gdyż np. trzeba było decydować się na teleobiektywy. Waga bagażu podręcznego bywa kłopotliwa. Oczywiście później, okazywało się, że uciekały nam jakieś fajne kadry, które dałoby się zrobić tylko za pomocą szerokiego kąta. Teraz, podczas naszych wyjazdów, już nie musimy się martwić o takie kadry. Możliwość robienia zdjęć „makro”, z dużą głębią ostrości i z w miarę widocznym tłem, to kolejne pole do popisu dla użytkowników tej Laowy. Podobnie jak wspomniana na początku 25tka, ten obiektyw również na długo zagości w naszej „szklarni” i są raczej niewielkie szanse na to, że będzie się kurzył.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek
Przeszukaj mój blog

użytkownicy przeglądający

0 zarejestrowanych terrarystów, 1 gości, 0 anonimowych terrarystów

Ostatni odwiedzający

© 2001-2020 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).