Pająk odkryty stosunkowo niedawno, a już cieszy się wysoką popularnością.
Gatunek typowy dla rodzaju i jedyny opisany przedstawiciel.
Osobniki młode i dorosłe różnią się ubarwieniem. Młode osobniki mają jasnopomarańczową tarczkę grzbietową ze złotym połyskiem, odwłok jest czarny w pomarańczowe pręgi, odnóża również pomarańczowe z ciemnymi stopami. Dorosłe osobniki mają niebieskie odnóża oraz zielono-niebieski
karapaks, odwłok natomiast pokrywają pomarańczowe włoski. Kądziołki są koloru czarnego. Małe tracą ubarwienie młodzieńcze przy 5 linieniu.
Niewielki płaz z rodziny grzbietorodowatych (Pipidae). Obok Hymenochirus boettgeri najpopularniejszy gatunek w hodowlach, chociaż rzadziej spotykany od tego pierwszego. Różni się od niego przede wszystkim budową tylnych nóg - u curtipesa linia boczna ciała dość płynnie przechodzi w linię nogi, podczas gdy u Hymenochirus boettgeri występuje wyraźne wcięcie. Poza detalami budowy i ubarwienia, wszystkie gatunki karlików prowadzą podobny tryb życia i posiadają zbliżone wymagania hodowlane.
Jest to duży, osiągający 70-80 mm długości, powolny i długowieczny karaczan.
Młode osobniki bardzo przypominają dorosłe samice. Jedyną cechą, która je odróżnia to pomarańczowy
karapaks, który w miarę wzrostu ciemnieje. Jest to także cecha odróżniająca je od młodych osobników
Psalmopeus cambridgei, gdzie
karapaks jest zdecydowanie bledszy, wpadający w szary.
Są to dość duże, atrakcyjnie ubarwione owady. Na każdym ze skrzydeł, mniej więcej w połowie długości ciała, posiadają po jednej dużej, okrągłej białej plamie. Na udach każdego z odnóży występują żółte paski. Reszta ciała ubarwiona jest na czarno. Młode do pierwszej wylinki są czerwone, po czym stopniowo ciemnieją. Posiadają one parę długich, ruchliwych czułek. Odnóża również są stosunkowo długie, szczególnie tylna para. Skrzydła pokrywają cały odwłok, ciasno do niego przylegając. Zawsze jedno zachodzi na drugie. Głowa jest niewielka, wyraźnie oddzielona od tułowia i wydłużona, co szczególnie uwydatnia charakterystyczny dla pluskwiaków, zawinięty pod spód ryjek, zakończony sztylecikiem, służącym do zabijania ofiary i pożywiania się. Całe ciało prócz skrzydeł i wierzchniej strony tułowia pokrywają słabo widoczne, gęste włoski. Na obrzeżach przypominającej pancerz wierzchniej części tułowia występują nieliczne, regularnie rozmieszczone kolce.
(n. d.)* -
nomen dubium - oznacza nazwę o nieznanym lub wątpliwym zastosowaniu; nie została ustalona przynależność gatunku.
Gromphadorina portentosa osiąga wielkość 60-80 mm. Jeden z bardziej znanych karaczanów. Posiada różne formy kolorystyczne.
Gatunek typowy dla rodzaju.
Niewielki karaczan osiągający 20-26 mm długości. Naturalnie występujący w Ameryce Środkowej i północnej części Ameryki Południowej. Owady dorosłe dobrze wspinają się po gładkich pionowych powierzchniach, potrafią latać. Rozwój larw w podłożu.
Średniej wielkości karaczan o kosmopolitycznym zasięgu występowania osiągający 25-30 mm długości. Wspinający się po gładkich pionowych powierzchniach, nie zagrzebujący się. Notowany jako owad synantropijny.
Występuje bardzo duże zróżnicowanie kolorystyczne pomiędzy podgatunkami, zwykle jednak w hodowlach spotykamy skorpiony w kolorze ciemnego brązu z jaśniejszymi odnóżami. Jest to nieduży gatunek dorasta do 3-5cm. Rodzina Euscorpius posiada bardzo słaby jad, niestanowiący zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Może być trzymany w grupach.
Jest to średniej wielkości żółw osiągający wielkość od 13-25 cm.
Karapaks jest szeroki i nisko wysklepiony,jest koloru jasnożółtego, brązowego lub oliwkowego z rozległymi ciemnymi plamami na każdej tarczce.
Plastron jest ciemny z żółtymi szwami.
Warunki życia żółwi stepowych są ekstremalne, tak więc okres ich aktywności w naturze przypada na 3-4 miesiące w roku, resztę czasu spędzają zakopane w ziemi. W zimie hibernują, natomiast w najgorętsze okresy zapadają w sen letni (estywacja)
Gatunek typowy dla rodzaju.
Atrakcyjnie ubarwiony ptasznik o masywnej budowie. Przez całą długość odnóży prócz femur biegną białe prążki i stosunkowo grube obwódki w okolicy kolan. Odwłok czarny, porośnięty czerwonymi włosami.
Bardzo charakterystyczna, liściowate wyrostki na konczynach, przedpleczu i głowie.
Wielkość samca: 5 cm
Wielkość samicy: 6 cm
Modliszki o bardzo charakterystycznym wyglądzie, nawet larwy
L1 można z łatwością oznaczyć do gatunku. Ubarwienie brązowo - szare we wszystkich stadiach. Pronotum osobników dorosłych jest chropowate, a spodnia strona skrzydeł pierwszej pary zabarwiona na czerwono. Skrzydła drugiej pary są czarne.
Wielkość samca: 6-7 cm
Wielkość samicy: 7-8 cm
Achatiny to afrykańskie lądowe ślimaki, rozpowszechnione w terrarystyce na całym świecie, skorupa największego osobnika w niewoli miała 39,3 cm!
Duży krocionóg z rodziny Spirostreptidae, osiągający 14-32 cm długości, liczba segmentów 59-72.
Bardzo duży i atrakcyjnie ubarwiony gatunek. Młode osobniki ciemniejsze od większości innych przedstawicieli rodzaju. Około 4-5 wylinki na nogach widoczne już lekko pomarańczowe obrączki, odwłok złocistego koloru. Na 7-8 wylince pająk nabiera brązowego koloru na całym ciele, charakterystyczne dla gatunku jaskrawe obrączki są już bardzo dobrze widoczne. Młode samice i niedorosłe samce względnie jednolitego , brązowego koloru, na odnóżach bardzo dobrze widoczne jaskrawo pomarańczowe tzw. „obrączki” i „podkówki”. U starszych samic kolor zmienia się na ciemniejszy, zdecydowanie bardziej fioletowy, na odwłoku, w przedniej części i po bokach włoski czerwonawe z jaśniejszymi końcówkami, bardzo charakterystyczne, sprawiające wrażenie niezwykle sztywnych. Na całym ciele białe zakończenia włosków, optycznie bardzo silnie powiększające pająka. Pojawiają się dobrze widoczne „żeberka” na przednich odnóżach, na udach kolor zmienia się na bardziej niebieski (potocznie mówi się o tzw. „opalizujących udach”). Odwłok nabiera charakterystycznego kształtu, po najedzeniu się rośnie przede wszystkim na szerokość, a nie tak jak np. u Avicularia aurantiaca na długość. Dorosłe samce intensywnie fioletowe, z doskonale widocznymi w dalszym ciągu podkówkami i obrączkami na odnóżach, oraz białymi zakończeniami włosków niemal na całym ciele.
Maluchy niebieskie z wyraźnym połyskiem i charakterystycznym wzorem na odwłoku, długość ciała około 8-9 mm. Około 6 wylinki kolor zaczyna się zmieniać, pojawiają się pierwsze symptomy dojrzałych kolorów. Około 7-9 wylinki kolor fioletowy, z czerwonymi akcentami i czerwonym odwłokiem. Wylinka na której kolor zmienia się na wyraźnie bardziej czerwony dla większości samic oznacza dorosłość. Dorosłe osobniki soczyście czerwone, z zielonkawym karapaksem. Dorosłe samce ubarwione podobnie jak samice.
Gatunek nieopisany błędnie identyfikowany jako Sericopelma angustum (Valerio, 1980), (ex. Brachypelma angustum).
Gatunek typowy dla rodzaju.
Wąż smugooki ma jedną z największej ilości nazw w polskiej terrarystyce: tajwański, długoogonowy, smugooki, jasnogrzbiety, chiński. Choć nazwa "chiński" jest używana przy jeszcze kilku innych gatunkach węży, głównie z racji pochodzenia. W zależności od podgatunku, jego zasięg występowania obejmuje znaczy obszar wschodniej Azji oraz Indochin. Należy on do gatunków duży węży z rodziny "właściwych". W większości podgatunków osiąga wielkość od 150 do 250 cm. Ogólnie wygląd węża charakteryzuje duża owalna głowa wyodrębniona od reszty ciała. Jest to dość masywny i silny wąż, szczególnie gdy zaczyna osiągać maksymalne rozmiary wówczas jego grubość osiąga średnicę przedramienia dorosłego człowieka. Kolejną charakterystyczna cechą jest widoczna ciemna smuga przebiegająca z tyłu oczu do końca głowy. Wzór w zależności od podgatunku ma rożne ubarwienie, choć dominującymi kolorami jest biały, żółty, szary, niebiesko-szary oraz czarny.
Wąż wykazuje największą aktywność w godzinach porannych oraz w ciągu dnia.
Modliszka duża i prosta w hodowli, a przy tym agresywna. Jest dobrą alternatywą dla
Sphodromantis sp. często polecanych dla początkujących hodowców, gdyż gatunek jest równie odporny na ich błędy. Wylęgi są liczne, a wszystkie stadia rozwojowe chętnie przyjmują jako pokarm owady zarówno latające jak i biegające.
Budowa ciała typowa. Imago najczęściej przyjmuje zabarwienie zielone (niekiedy jaśniejszy lub żółtawy, rzadko brązowy), młodsze stadia mają kolor zielonkawy lub brązowy.
Gatunek łatwo dostępny na polskim rynku hodowla trwa dosyć krótko jak na chrząszcze przez co jest popularna wśród początkujących chrząszczy- warto zaczynać przygodę z hodowlą chrząszczy właśnie od Pachnod ponieważ są dosyć odporne na błędy początkujących hodowców
Gatunek łatwo dostępny na polskim rynku hodowla trwa dosyć krótko jak na chrząszcze przez co jest popularna wśród początkujących chrząszczy- warto zaczynać przygodę z hodowlą chrząszczy właśnie od Pachnod ponieważ są dosyć odporne na błędy początkujących hodowców
Karaczan osiągający 35-40 mm o kosmopolitycznym zasięgu występowania, notowany jako owad synantropijny. Periplaneta americana prezentuje klasyczny typ budowy, jest też często używana do celów naukowych.
Już jako młode osobniki są ciekawie ubarwione. Na czarnym odwłoku widoczny jest ornament złożony z pomarańczowych plamek. Na odnóżach na metatarsus także obecne jest pomarańczowe zabarwienie. W miarę wzrostu ubarwienie diametralnie się zmienia.
Patyczak skrzydlaty (Sipyloidea sipylus) występuje w tropikalnych lasach Madagaskaru. Patyczaki te posiadają skrzydła, których używają w razie niebezpieczeństwa, odstraszając nimi napastnika lub podlatując na niewielkie odległości. Ciekawostką u tego gatunku owada jest to, że w razie niebezpieczeństwa oprócz ucieczki może wydzielić cuchnącą ciecz. Sipyloidea sipylus to gatunek łatwy w hodowli, polecany na rozpoczęcie przygody z niezwykłymi owadami jakimi są straszyki. W hodowlach rozmnaża się wyłącznie partenogenetycznie. Do tej pory nie udało się odnaleźć samca tego gatunku. Nie jest wykluczone, że w naturalnym środowisku występuje.
Jest to jeden z najbardziej popularnych gatunków modliszek hodowanych w domach. Osiąga imponujące rozmiary, posiada różnorodne ubarwienie, dzięki czemu interesuje tak wielu terrarystów. Może przyjmować barwę od jaskrawo zielonej, przez pomarańczową do brązowej. Idealnie nadaje się na pierwszą modliszkę. Jest to gatunek łatwy dlatego tak często spotykany w hodowli. Chętnie poluje zarówno na owady latające jak i biegające. Nie wymaga rejestracji.
Modliszka ta pochodzi z Azji, została wprowadzona do Stanów Zjednoczonych przez człowieka i obecnie jest tam powszechna, zwłaszcza na wschodzie kraju i w Kalifornii. Została introdukowana także w Australii.
Szybki, nadrzewny, agresywny, mocno jadowity.
Całe ciało dorosłych samic jest czarno-szare pokryte długimi gęstymi włoskami. Młode tego gatunku są różowe z ciemną plamką na odwłoku. Kolory dorosłych osobników przybierają po 6-7 linieniu, bardzo łatwo pomylić je w pierwszych fazach rozwoju z pająkami takimi jak Acanthoscurria, Brachypelma, Nhandu.
Dorasta nawet do 30 cm rozpiętości odnóży. Jego waga dochodzi do 250 gramów. Występuje w kolorach od brązu do czerni. Jad nie jest zagrożeniem dla życia lub zdrowia dorosłego człowieka. Należy jednak wziąć pod uwagę nieprzyjemne w skutkach ukąszenie kłami jadowymi dorastającymi do 2,5 cm. Po ukąszeniu najczęściej pojawiają się wymioty, nudności, bóle głowy, gorączka oraz skurcze mięśni (czasem występujące na długo po ukąszeniu). Dość często przejawia agresję. Ze względu na swoje rozmiary i wagę podrośnięte i dorosłe osobniki mają kłopoty ze wspinaniem się po pionowych powierzchniach.Dorosłe samce i samice są koloru brązowego o różnych odcieniach, przed linieniem nieco płowieją, a zaraz po wylince są ciemne.
Karapaks okrągły, brak „łezek”
Gromphadorina portentosa osiąga wielkość 60-80 mm. Jeden z bardziej znanych karaczanów. Posiada różne formy kolorystyczne.
Ubarwienie ciemno brązowe, wpadające niemal w czerń. Nogi i telson żółtawe. W odróżnieniu od rodziny Buthidae posiada cienką metasomę oraz potężne szczypce.
Średnich rozmiarów wąż z rodziny połozowatych. Ciało smukłe i muskularne, o niewielkiej głowie z zaokrąglonym pyskiem; oczy posiadają okrągłą źrenicę. Wąż o bardzo zróżnicowanej barwie zależnej od miejsca występowania. Podstawowa barwa waha się od białej, poprzez szarą, pomarańczową aż do brązowej czy ceglastoczerwonej. Na grzbiecie oraz bokach występują duże, nieregularne, czarno obrzeżone czerwone plamy. Łuski brzuszne z reguły posiadają charakterystyczną czarną "szachownicę". Oczywiście na skutek mieszania różnych odmian barwnych od tego schematu występuje wiele odchyleń (np. wzór na grzbiecie u odmian motley lub stripe). Dorosłe osobniki osiągają długość ok. 130 cm (zdarzały się osobniki 180 centymetrowe) i wagę 400-500 gramów (są również spotykane osobniki obu płci o wadze ponad 1 kg). Jest to gatunek powszechnie hodowany w domowych terrariach, oraz polecany dla początkujących terrarystów.
Tliltocatl albopilosus (ex. Brachypelma albopilosum) - ptasznik kędzierzawy
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
0,1,5
|
Brachypelma hamorii - ptasznik czerwonokolanowy
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
1,1,1
|
Grammostola rosea - ptasznik chilijski
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
0,1,46
|
Chromatopelma cyaneopubescens
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
1,1,0
|
Medauroidea extradentata - patyczak rogaty
Insecta - Owady
Opis gatunku
|
0,99,0
|
Blaberus sp.
Insecta - Owady
Opis gatunku
|
0,0,6
|
Hymenochirus curtipes - karlik szponiasty*
Amphibia - Płazy
Opis gatunku
|
2,1,0
|
Tenebrio molitor - mącznik młynarek
Insecta - Owady
Opis gatunku
|
9,9,99
|
Phormictopus platus
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
2,1,0
|
Archimandrita tesselata - karaczan wielkoskrzydły
Insecta - Owady
Opis gatunku
|
2,4,33
|
Psalmopoeus irminia - ptasznik wenezuelski
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
0,0,4
|
Platymeris biguttatus - pluskwiak dwuplamy
Insecta - Owady
Opis gatunku
|
0,0,2
|
Phormictopus atrichomatus
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
1,2,0
|
Avicularia metallica - ptasznik metaliczny (n. d.)*
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
1,2,0
|
Gromphadorhina portentosa - karaczan madagaskarski
Insecta - Owady
Opis gatunku
|
0,0,666
|
Brachypelma emilia
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
0,1,0
|
Panchlora nivea - karaczan zielony
Insecta - Owady
Opis gatunku
|
0,0,666
|
Nauphoeta cinerea - karaczan szary
Insecta - Owady
Opis gatunku
|
0,0,666
|
Hysterocrates sp.
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
1,0,0
|
Euscorpius carpathicus
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
0,1,0
|
Testudo horsfieldii - żółw stepowy
Testudines - Żółwie
Opis gatunku
|
0,1,0
|
Tliltocatl epicureanus (ex. Brachypelma epicureanum)
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
0,0,1
|
Acanthoscurria geniculata - ptasznik białokolanowy
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
0,0,4
|
Phyllocrania paradoxa - modliszka liściogłowa
Insecta - Owady
Opis gatunku
|
0,1,6
|
Popa spurca - Modliszka patyczakowata
Insecta - Owady
Opis gatunku
|
2,1,3
|
Acanthoscelides obtectus - strąkowiec fasolowy
Insecta - Owady
Opis gatunku
|
0,0,999
|
Achatina achatina - ślimak olbrzymi
Mollusca - Mięczaki
Opis gatunku
|
0,0,5
|
Anolis carolinensis - anolis zielony
Lacertilia - Jaszczurki
Opis gatunku
|
0,0,1
|
Archispirostreptus gigas
Myriapoda - Wije
Opis gatunku
|
0,0,8
|
Avicularia bicegoi
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
0,0,1
|
Caribena versicolor (Avicularia versicolor) - ptasznik wielobarwny
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
0,0,1
|
Brachypelma sp. "angustum"
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
0,0,11
|
Tliltocatl vagans (ex. Brachypelma vagans) - ptasznik czerwonoodwłokowy
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
0,0,10
|
Carausius morosus - patyczak indyjski
Insecta - Owady
Opis gatunku
|
0,0,99
|
Ceratophrys ornata - żaba rogata*
Amphibia - Płazy
Opis gatunku
|
0,0,1
|
Davus fasciatus - ptasznik tygrysi
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
0,0,4
|
Deroplatys dessicata - modliszka liść
Insecta - Owady
Opis gatunku
|
0,0,2
|
Orthriophis taeniurus - wąż smugooki
Serpentes - Węże
Opis gatunku
|
0,0,1
|
Graphidostreptus sp.
Myriapoda - Wije
Opis gatunku
|
0,0,2
|
Gryllus sp.
Insecta - Owady
Opis gatunku
|
0,0,852
|
Hierodula membranacea
Insecta - Owady
Opis gatunku
|
0,0,102
|
Lampropeltis triangulum - lancetogłów mleczny
Serpentes - Węże
Opis gatunku
|
0,0,1
|
Lithobius forficatus - wij drewniak
Myriapoda - Wije
Opis gatunku
|
0,0,23
|
Loptostreptus rutilans
Myriapoda - Wije
Opis gatunku
|
0,0,2
|
Pachnoda marginata
Insecta - Owady
Opis gatunku
|
0,0,21
|
Pachnoda marginata
Insecta - Owady
Opis gatunku
|
0,0,21
|
Periplaneta americana - przybyszka amerykańska
Insecta - Owady
Opis gatunku
|
0,0,67
|
Psalmopoeus cambridgei - ptasznik trynidadzki
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
0,0,6
|
Pterinochilus murinus - ptasznik słoneczny
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
0,0,2
|
Sipyloidea sipylus - patyczak skrzydlaty
Insecta - Owady
Opis gatunku
|
0,0,89
|
Smaragdesthes africana
Insecta - Owady
Opis gatunku
|
0,0,10
|
Sphodromantis gastrica - modliszka gwinejska*
Insecta - Owady
Opis gatunku
|
0,0,54
|
Tenodera aridifolia
Insecta - Owady
Opis gatunku
|
0,0,3
|
Poecilotheria ornata - ptasznik zdobiony
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
0,0,1
|
Lasiodora parahybana - ptasznik olbrzymi
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
0,0,6
|
Theraphosa blondi - ptasznik goliat
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
0,0,1
|
Gromphadorhina portentosa - karaczan madagaskarski
Insecta - Owady
Opis gatunku
|
0,5,5
|
Euscorpius flavicaudis
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
0,0,7
|
Pantherophis guttatus - wąż zbożowy
Serpentes - Węże
Opis gatunku
|
1,0,0
|
Mus musculus - mysz domowa
Mammalia - Ssaki
Opis gatunku
|
0,0,9
|
Brachypelma boehmei - ptasznik czerwononogi
Arachnida - Pajęczaki
Opis gatunku
|
1,1,0
|