Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Theraphosa blondi - ptasznik goliat



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Słaby jad
Załączony obraz: 11.jpg
0. Theraphosa blondi - ptasznik goliat
Załączony obraz: 12.jpg
1. Theraphosa blondi - ptasznik goliat

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Theraphosa blondi (Latreille, 1804)
Nazwa polska Ptasznik goliat
Nazwa angielska Goliath Birdeater
Długość życia Samice 15-20 lat, natomiast samce około roku/dwóch lat po osiągnięciu dojrzałości płciowej
Występowanie Brazylia, Gujana Francuska, Surinam, Wenezuela


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 45x45x30 cm
Oświetlenie Oświetlenie niewymagane
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Włoski parzące Typ III
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Dorasta nawet do 30 cm rozpiętości odnóży. Jego waga dochodzi do 250 gramów. Występuje w kolorach od brązu do czerni. Jad nie jest zagrożeniem dla życia lub zdrowia dorosłego człowieka. Należy jednak wziąć pod uwagę nieprzyjemne w skutkach ukąszenie kłami jadowymi dorastającymi do 2,5 cm. Po ukąszeniu najczęściej pojawiają się wymioty, nudności, bóle głowy, gorączka oraz skurcze mięśni (czasem występujące na długo po ukąszeniu). Dość często przejawia agresję. Ze względu na swoje rozmiary i wagę podrośnięte i dorosłe osobniki mają kłopoty ze wspinaniem się po pionowych powierzchniach.Dorosłe samce i samice są koloru brązowego o różnych odcieniach, przed linieniem nieco płowieją, a zaraz po wylince są ciemne. Karapaks okrągły, brak „łezek”
Wygląd samca Samce są mniej masywne, po osiągnięciu dojrzałości płciowej na nogogłaszczkach widoczne są narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy).
Wygląd samicy Masywniejsze od samców, DC pomiędzy 10-13cm
Cechy szczególne Ptasznik średnio agresywny, nie za szybki, zaniepokojony lubi straszyć i wyczesywać parzące włoski (typ III), natomiast rzadko kąsa. Często wydaje syczące dźwięki za pomocą narządów strydulacyjnych. Zdarzają się też bardzo łagodne osobniki.
Biotop W naturze zamieszkuje puste lub wykopane przez siebie norki pod pniami i korzeniami drzew. Jako że rejon występowania to lasy deszczowe strefy równikowej, temperatura średnio utrzymuje się na poziomie 25-28°C z kilkustopniowymi spadkami w nocy, a wilgotność jest bardzo wysoka.
Temperatura W dzień 24-26°C, w nocy około 22°C.
Wilgotność 80-85%
Terrarium Jako podłoże najlepiej się sprawdza torf lub włókno kokosowe o grubości ok. 10cm. Można wstawić miseczkę z wodą.Do pojemnika warto wstawić połówkę donicy lub duży korzeń. Tam pająk zrobi sobie kryjówkę. Jeżeli ma możliwość, to bardzo często robi drugie wyjście z norki. Wytwarza niewiele sieci/pajęczyny. Jeżeli chodzi o rośliny, to czasem może je „przesadzić”.
Żywienie Młode ptaszniki karmimy larwami mącznika młynarka, mniejszymi świerszczami/karaczanami. Dorosłe wszelakimi dużymi bezkręgowcami jak świerszcze, szarańcza, karaczany.
Rozmnażanie Dorosłe nakarmione samice chętnie kopulują i rzadko zjadają samca po kopulacji. Kokony składają po 3,5-4,5 miesiącach w ogromnym oprzędzie, w którym potem siedzą, warto wtedy obniżyć wilgotność do 70%, żeby kokon nie zgnił. Kokon jest regularnie obracany przez mamę, ma kształt placka o średnicy 7-9 cm, jest luźny i dodatkowo pokryty parzącymi włoskami.Liczba jaj oscyluje w granicach 150, choć do rzadkości nie należą kokony liczące grubo ponad 200 jaj, nimfy pierwszego stadium wylęgają się po 35-40 dniach w temp. 23-25°C, niestety najczęściej jest ich mało, po kolejnych 3-4 dniach przechodzą pierwszą wylinkę, pajączkami stają się po kolejnych 2 miesiącach. Młode w stadium L1 (po drugiej wylince) mierzą około 2 cm samego ciała, a rozpiętość odnóży sięga nawet 4,5 cm.

Uwagi Theraphosa blondi bardzo często mylona jest z kilkoma bardzo podobnymi Pamphobeteus i Theraphosa stirmi.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/theraphosa-blondi-ptasznik-goliat-275.html
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Blackcoffee
Pomogli: Nook, Blackcoffee,
Dodano: gru 07 2013 02:54
Aktualizowano: kwi 01 2015 14:48
Wyświetlenia: 21714
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.