Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Orthriophis taeniurus - wąż smugooki



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0.
Załączony obraz: 2.jpg
1.
Załączony obraz: 3.jpg
2.
Załączony obraz: 4.jpg
3.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Orthriophis taeniurus (Cope, 1861)
Nazwa polska Wąż smugooki
Nazwa angielska Beauty Rat Snake
Nazwa niemiecka Ostchinesische Schónnatter
Nazwa czeska Użovka tenkoocasa
Podgatunki Wyróżniamy 9 - podgatunków:
  • Orthriophis taeniurus friesei - zamieszkuje Tajwan na grzbiecie ma wyraźne czarne plamy w dwóch rzędach.
  • Orthriophis taeniurus mocquardi - występuje od północnego Wietnamu po południowe prowincje Chin, na grzebiecie ma dwa rzędy wąskich plam, zlewających się czasem w linie.
  • Orthriophis taeniurus taeniurus - zamieszkuje zachodnie Chiny, wzór ciemnych plam na grzbiecie przypomina drabinę.
  • Orthriophis taeniurus grabowskyi - występuje na Borneo i Sumatrze, brak plamkowania lub pasów, podstawowe ubarwienie jest ciemne.
  • Orthriophis taeniurus yunnanensis - występuje od Mjanmy przez Chiny, północne Indie, Laos, Tajlandię po Wietnam, na grzbiecie ma krzyżujące się plamy przypominające "X".
  • Orthriophis taeniurus ridley - zamieszkuje Tajlandię, na Półwysep Malajski, często przebywa w jaskiniach, posiada wyraźne pasy wzdłuż ciała, plamki nie łączące się z pasami.
  • Orthriophis taeniurus schmackeri - japońskie wyspy archipelagu Riukiu, plamy grzbietowe mają zatarte granice, nie posiada charakterystycznych dla innych podgatunków smugi wzdłuż oczu i boków pyska.
  • Orthriophis taeniurus callicyanous - występuje w Wietnamie w niebiesko-szarym odcieniu ciała wzór dość wyraźny choć ogólnie ciemny kontrastowy, wyraźny jasny pas wdłuż grzbietu w części ogonowej.
  • Orthriophis taeniurus helfenbergeri - występuje w zachodniej Tajlandii ubarwienie głowy szaro-niebieskie, ciemne ubarwienie, w części ogonowej w dalszej barwa żółtawa z mało wyraźnym wzorem.
Długość życia Dożywają 10-15 lat.
Występowanie Birma, Chiny, Indie, Japonia, Laos, Malezja, Tajlandia, Tajwan, Wietnam


Powiększenie mapy


Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium umiarkowane
Wielkość terrarium dla dorosłego 150x80x60 cm
Wielkość terrarium dla pary 150x100x100 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Wąż smugooki ma jedną z największej ilości nazw w polskiej terrarystyce: tajwański, długoogonowy, smugooki, jasnogrzbiety, chiński. Choć nazwa "chiński" jest używana przy jeszcze kilku innych gatunkach węży, głównie z racji pochodzenia. W zależności od podgatunku, jego zasięg występowania obejmuje znaczy obszar wschodniej Azji oraz Indochin. Należy on do gatunków duży węży z rodziny "właściwych". W większości podgatunków osiąga wielkość od 150 do 250 cm. Ogólnie wygląd węża charakteryzuje duża owalna głowa wyodrębniona od reszty ciała. Jest to dość masywny i silny wąż, szczególnie gdy zaczyna osiągać maksymalne rozmiary wówczas jego grubość osiąga średnicę przedramienia dorosłego człowieka. Kolejną charakterystyczna cechą jest widoczna ciemna smuga przebiegająca z tyłu oczu do końca głowy. Wzór w zależności od podgatunku ma rożne ubarwienie, choć dominującymi kolorami jest biały, żółty, szary, niebiesko-szary oraz czarny.
Wąż wykazuje największą aktywność w godzinach porannych oraz w ciągu dnia.
Odmiany W hodowli odmiany albinotyczne
Wygląd samca Samiec posiada dłuższy ogon oraz wyraźne zgrubienie w okolicy nasady ogona, do pewniejszego określenia płci jest bezpośrednie porównanie dwóch osobników tej samej wielkości lub też np. po przez sondowanie.
Cechy szczególne Wąż ten w naturze kiedy napotyka człowieka chcąc go przestraszyć - odstarszyć zwja się w literę "S" szeroko otwiera pysk i końcówką ogona energicznie uderza o podłoże przypominając odgłosem i wyglądem węża jadowitego takiego jak np. "grzechotnik", w sytuacji bezpośredniego kontaku próbuje również kąsać.
Biotop Szeroki zakres występowania. Od terenów nizinnych , aż do terenów górskich do 3000 m n.p.m. Węże te są spotykane na terenach podmogłych, polach ryżowych, w pobliżu cieków wodnych, rzadko natomiast w tropikalnych lasach. Spotykany jest również w pobliżu siedzib ludzkich, gdzie poluje na gryzonie takie jak szczury. Węże te dobrze pływają i wspinają się po drzewach.
Temperatura 26-28°C w dzień, oraz 22-24°C w nocy.
Wilgotność 60-70%
Terrarium Terrarium dla dorosłego osobnika, powinno być odpowiednio przygotowane z uwagi na wielkość węża. Drzewo z solidnymi gałęziami powinno utrzymywać ciężar węża, ale też i umożliwić sprawne wspinanie się. W terrarium można umieścić wydrążony pień, w którym wąż znajdzie kryjówkę, Odpowiednio duży zbiornik z wodą do picia, a także aby wąż mógł w nim się w całości zanurzyć. Należy też zapewnić odpowiednie podłoże z torfu wymieszanego z piaskiem lub substratu kokosowego, które będzie dłużej utrzymywać odpowiednią wilgotność.
Żywienie W naturze węże te zjadają gryzonie, ptaki, jaszczurki oraz inne węże. W hodowli pokarm dla tych węży to przede wszystkim gryzonie: myszy, szczury odpowiednio duże do ich wielkości. Młode "teaniury" karmimy dość często są to żarłoczne węże i przyjmowanie pokarmu dwa razy w tygodniu, co trzy dni nie będzie stanowiło dużego wyzwania. Węże te potrafią dość duże zjeść, jednak nie powinno się ich przekarmiać, gdyż jest to szkodliwe dla ich zdrowia. W karmieniu w celu urozmaicenia pokarmu możemy wykorzystywać oprócz gryzoni również ptaki (kurczęta, gołębie) oraz jaja np. przepiórcze.
Rozmnażanie Gatunek jajorodny. Węże te dojrzewają dość wcześnie, bo już 2 letnie osobniki, są gotowe do rozmnażania się. Jednak dla dobra węży zwłaszcza samicy jak i jakości wylęgu dopuszczamy do rozrodu węże, które mają nie mniej niż 3 lata. Węże kojarzymy na przełomie lutego, po zapłodnieniu, samica po około 8 tygodniach (1,5 miesiąca) składa od 6 do 25 jaj. Inkubacja powinna odbywać się w temperaturze około 27°C . Po upływie około 53-54 dniach wylęgają się młode węże, których wielkość wynosi około 30 - 45 cm długości. Powinniśmy wiedzieć, że młode "smugookie" dość szybko rosną i po roku osiągają wielkość ponad 130 cm długości.

Zimowanie Dla rozmnożenia niezbędne jest zimowanie ok 2 miesięcy na przełomie grudnia - lutego w temperaturze 16-20°C.
Uwagi Wąż nieproblemowy, choć jest to jednak duży gatunek i wymaga odpowiedniego obycia wcześniej z mniejszymi i łagodnymi gatunkami.
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Nook
Pomogli: Nook, Mareksss,
Dodano: kwi 03 2013 01:59
Aktualizowano: lut 18 2014 06:09
Wyświetlenia: 11072
Komentarzy: 2


2 Komentarze

Opis zakończony 

co z nazwą smugooki, bo na tcp mamy chiński albo tajwański







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.