Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


* * * * *      

Pantherophis guttatus - wąż zbożowy



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek łatwo dostępny
Siła jadu: Gatunek niejadowity
Załączony obraz: rosy-rat-snake.jpg
0. Pantherophis guttatus - wąż zbożowy
Załączony obraz: P1040131.JPG
1. Pantherophis guttatus - wąż zbożowy
Załączony obraz: classic.jpg
2. Pantherophis guttatus - wąż zbożowy 'sunkissed'

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Pantherophis guttatus (Linnaeus, 1766)
Synonimy Elephe guttata
Nazwa polska Wąż zbożowy
Nazwa angielska Corn Snake, Red Rat Snake
Nazwa niemiecka Kornnatter
Nazwa czeska Užovka červená
Podgatunki Obecnie w obrębie tego gatunku nie wyróżnia się podgatunków.
Długość życia W hodowli dożywają nawet do 21 lat.
Występowanie Stany Zjednoczone


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Całodobowa
Typ terrarium Terrarium umiarkowane
Wielkość terrarium dla dorosłego 80x40x40 cm
Wielkość terrarium dla pary 80x50x50 cm
Oświetlenie Oświetlenie niewymagane
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Średnich rozmiarów wąż z rodziny połozowatych. Ciało smukłe i muskularne, o niewielkiej głowie z zaokrąglonym pyskiem; oczy posiadają okrągłą źrenicę. Wąż o bardzo zróżnicowanej barwie zależnej od miejsca występowania. Podstawowa barwa waha się od białej, poprzez szarą, pomarańczową aż do brązowej czy ceglastoczerwonej. Na grzbiecie oraz bokach występują duże, nieregularne, czarno obrzeżone czerwone plamy. Łuski brzuszne z reguły posiadają charakterystyczną czarną "szachownicę". Oczywiście na skutek mieszania różnych odmian barwnych od tego schematu występuje wiele odchyleń (np. wzór na grzbiecie u odmian motley lub stripe). Dorosłe osobniki osiągają długość ok. 130 cm (zdarzały się osobniki 180 centymetrowe) i wagę 400-500 gramów (są również spotykane osobniki obu płci o wadze ponad 1 kg). Jest to gatunek powszechnie hodowany w domowych terrariach, oraz polecany dla początkujących terrarystów.
Odmiany Obecnie jest znanych ponad 400 różnych odmian barwnych, uzyskanych dzięki wieloletniemu selektywnemu rozmnażaniu węży zbożowych w niewoli. Do najpopularniejszych odmian hodowanych w naszym kraju należą:
  • classic (5 odmian terytorialnych),
  • amelanistic,
  • anerythristic,
  • blizzard,
  • bloodred,
  • butter,
  • caramel,
  • ghost,
  • gold dust,
  • hypomelanistic,
  • lavender,
  • sunkissed,
każda z tych odmian może być również w wersji motley lub stripe.

Listę większości znanych odmian wraz ze zdjęciami możemy znaleźć tu:
http://iansvivarium.com/morphs/species/elaphe_guttata/
Wygląd samca Nie ma większych różnic w wyglądzie samca i samicy oprócz tego, że samce są smuklejsze i mniejsze od samic (chociaż czasami zdarzają się samce o masie 1 kg). Nasada ogona samca jest znacznie szersza, i sam ogon dłuższy niż u samicy.
Nie należy jednak sugerować się tą zależnością w przypadku określania płci, bowiem często jest ona mylna. Najskuteczniejszym sposobem na rozróżnianie płci węży zbożowych jest wyciskanie w przypadku młodych węży oraz sondowanie w przypadku podrostków i osobników dorosłych. Obie te czynności powinna jednak wykonywać osoba posiadająca doświadczenie w tego typu zabiegach.
Wygląd samicy Samica jest trochę większa i masywniejsza od samca oraz jej ogon jest o ok 1/3 krótszy, a jego nasada węższa. Samice potrafią osiągnąć masę ponad 1 kg.
Cechy szczególne Jest to jeden z najpopularniejszych węży hodowanych w naszym kraju, ze względu na spokojny temperament oraz niezbyt wielkie rozmiary. Zazwyczaj łatwo się przyzwyczajają do obecności człowieka oraz do wykonywania prac w terrarium. Wbrew pozorom jest to szybki wąż i znany mistrz ucieczek, który wykorzysta każdą sposobność by uciec z terrarium. Na wolności żyją samotnie, potrafią świetnie pływać oraz wspinać się po drzewach (mimo, że preferują naziemny tryb życia). W terrarium preferowane są sztuczne rośliny, ponieważ wąż może je połamać wspinając się po nich lub je po prostu wykopać z podłoża. Jedną z jego cech szczególnych jest to, że zestresowany zaczyna "grzechotać" ogonem naśladując znane wszystkim grzechotniki.
Biotop Występuje w naturze na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki. Od Florydy po stany północne - Luizjanę, Kolorado do 1850 m n.p.m. W zależności od szerokości geograficznej żyje w zróżnicowanych środowiskach można go spotkać na terenach stepowych jak i zalesionych, w pobliżu domostw ludzkich, pól uprawnych czy różnych nieużytków zwabiony obecnością gryzoni, które nieodłącznie od wieków towarzyszą ludziom od wieków.
Temperatura W dzień 28°C, nocą w przypadku dorosłych osobników możemy obniżyć temperaturę do 24°C.
Wilgotność 50%
Terrarium Minimalne wymiary dla jednego osobnika to 80x40x40 cm, terrarium horyzontalne typu umiarkowanego. Niezbędnym wyposażeniem terrarium będzie odpowiednio zabezpieczony przed dostępem węża promiennik ciepła (kabel grzewczy, mata lub żarówka) ogrzewający 1/3-1/2 powierzchni, termoregulator oraz termometr. W terrarium powinna panować wilgotność pokojowa, do utrzymania jej wystarczy nam basen dostosowany do rozmiarów węża (nie trzeba spryskiwać). Jako podłoże stosujemy ręczniki papierowe, gazety, włókno kokosowe lub trociny odpylone (nie polecamy stosowania torfu, zwykłych trocin lub piasku). W terrarium również powinny się znajdować co najmniej dwie kryjówki po "ciepłej" i "zimnej" stronie.
Żywienie W naturze żywi się małymi kręgowcami, gryzoniami czy ptakami. W niewoli karmimy węże zbożowe przede wszystkim gryzoniami (najpopularniejsze to myszy, szczury oraz mastomysy) dostosowanymi wielkością do rozmiaru naszego podopiecznego lub jednodniowymi kurczętami. Częstotliwość karmienia zależna jest od płci, wieku oraz kondycji węża. Młode węże karmimy dwa razy w tygodniu, dorosłe można karmić raz w tygodniu (a dorosłe samce nawet co 2 tygodnie). Gatunek z reguły żarłoczny i nie sprawiający problemów w karmieniu oraz chętnie przyjmujący martwy pokarm.
Rozmnażanie W naturze gody rozpoczynają się na wiosnę, po zimowaniu lecz w warunkach domowych węże te chętnie kopulują cały rok. Dojrzałość płciową osiągają pomiędzy 18-24 miesiącem życia. Minimalna waga samicy przeznaczonej do rozmnażania powinna wynosić 250-300 gramów, a samca 100-150 gramów. Dopuszczanie samic poniżej wymaganej wagi, może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi jak również prowadzić może do śmierci węża. Po około 6-8 tygodniach od kopulacji samica składa,z których w zależności od temperatury po około dwóch miesiącach wykluwają się młode zbożówki. W zależności od wielkości i kondycji samicy składa ona od kilku do ponad 30 jaj. Jaja inkubujemy w temperaturze około 27-28 stopni, przy wilgotności rzędu 80-90%. Po wykluciu w ciągu 8-12 dni, młode węże przystępują do zrzucenia pierwszej wylinki i wtedy można podać im pierwszy pokarm w postaci mysich noworodków.

Zimowanie Jeśli chcemy rozmnażać węże zbożowe, zimowanie jest zalecane ale nie niezbędne. Zimujemy w temperaturze około 12-15 °C, oraz przy wilgotności 70-80% przez 2-3 miesiące.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/pantherophis-guttatus-waz-zbozowy-484.html
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: knypol
Pomogli: Nook, Mareksss, kurimu, MorfSnakes, barik, zeglarz1981, knypol,
Dodano: gru 07 2013 01:02
Aktualizowano: lut 25 2016 19:37
Wyświetlenia: 26359
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.