Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Psalmopoeus cambridgei - ptasznik trynidadzkiStan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Gatunek prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek łatwo dostępny
Siła jadu: Bardzo słaby jad
Załączony obraz: 21.jpg
0.
Załączony obraz: 20.jpg
1.
Załączony obraz: 22.jpg
2.
Załączony obraz: 30.jpg
3.
Załączony obraz: 31.jpg
4.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Psalmopoeus cambridgei (Pocock, 1895)
Synonimy Santaremia longipes; Psalmopoeus cambridgii
Nazwa polska Ptasznik trynidadzki, Myśliwy z Trynidadu
Nazwa angielska Trinidad Chevron
Nazwa niemiecka Trinidad Baumvogelspinne, Grüne-Trinidad-Vogelspinne
Długość życia 15-16 lat
Występowanie Trynidad i Tobago


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Nocna, O zmierzchu
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 20x20x30 cm
Oświetlenie Oświetlenie niewymagane
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Włoski parzące Brak włosków parzących
Środowisko życia Gatunek nadrzewny
Informacje wstępne Już jako młode osobniki są ciekawie ubarwione. Na czarnym odwłoku widoczny jest ornament złożony z pomarańczowych plamek. Na odnóżach na metatarsus także obecne jest pomarańczowe zabarwienie. W miarę wzrostu ubarwienie diametralnie się zmienia.
Wygląd samca Samiec jest smukłej budowy. Osiągają 5-5,5 cm DC. Na pierwszej parze odnóży krocznych posiada haczyki, które odgrywają ważną role podczas aktu kopulacji, zaś na nogogłaszczkach znajdują się zbiorniczki z nasieniem, tzn. bulbusy. Samce zanim osiągną dojrzałość płciową są ubarwione dokładnie jak dorosłą samica. Dopiero z momentem zrzucenia ostatniej wylinki stają się całe szare. Przez środek odwłoka biegnie szereg ciemnych plamek (u samców Psalmopoeus irminia przez odwłok biegnie ciemny pasek), zaś na ostatnim segmencie odnóży (tarsus) są słabo widoczne pomarańczowe paski (u samców Psalmopoeus irminia, które często są mylone z samcami Psalmopoeus cambridgei, co jest przyczyną hybrydyzacji tych 2 gatunków - takowe paski są obecne jeszcze na tibia i metatarsus oraz są znacznie bardziej widoczne).
Wygląd samicy U dorosłych samic zdecydowanie dominuje kolor szary. Przez środek odwłoka biegnie przerywana ciemna linia. Karapaks ma kolor oliwkowy, a na dwóch ostatnich segmentach odnóży widoczne jest pomarańczowe zabarwienie. Dorasta do 7-7,5 cm DC.
Cechy szczególne Psalmopoeus cambridgei podobnie jak pozostali przedstawiciele rodzaju Psalmopoeus posiada narządy strydulacyjne typu I. Ten typ organu znajduje się pomiędzy maxillae, a chelicerae, które pocierając o siebie, wydają charakterystyczne "syczenie", które ma za zadanie odstraszyć napastnika.
Biotop Jego naturalnym siedliskiem są lasy deszczowe. Na wolności swoje gniazda buduje blisko ziemi, w różnego typu szczelinach drzew.
Żywienie Szereg różnych gatunków bezkręgowców, takich jak larwy mącznika młynarka i drewnojada, a także świerszcze i szarańcza.
Rozmnażanie Rozmnożenie jest łatwe. Zdarza się że samica przejawia agresje w stosunku do samca, dlatego zanim się je dopuści, samica powinna być solidnie odkarmiona. Gdy kopulacja zakończy się sukcesem, po około 2-3 miesiącach samica składa kokon. Inkubacja od momentu złożenia do pojawienia się L1 trwa około 2 miesięcy. Przedstawiciele rodzaju Psalmopoeus bardzo często po 1 kopulacji w różnych odstępach czasowych składają 2 kokony. W kokonie znajduje się 100-250 jaj.

Uwagi Jest prawdopodobnie największym przedstawicielem rodzaju Psalmopoeus. Gatunek łatwy w hodowli, nie sprawiający problemów początkującym hodowcom. Mimo tego że dorosłe osobniki bywają agresywne, każdy odpowiedzialny hodowca nie powinien mieć z nimi żadnego problemu.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/psalmopoeus-cambridgei-ptasznik-trynidadzki-mysliwy-z-trynidadu-189.html
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Brysiu
Pomogli: Nook, Brysiu, kurimu,
Dodano: gru 30 2013 02:06
Aktualizowano: maj 01 2014 21:45
Wyświetlenia: 7821
Komentarzy: 2


2 Komentarze

przydałaby się szacunkowa liczba młodych w kokonie, temp wilg i koniec chyba

przypomnienie


© 2001-2021 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).