Skocz do zawartości

Nie lubisz reklam?  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

- - - - -      

Sipyloidea sipylus - patyczak skrzydlatyZałączony obraz: Sipyloidea sipylus (4).JPG
0.

Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES

Skale

Trudność: Gatunek prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Brak danych

Statystyki

Dodano przez: BartekR
Pomogli: Nook, BartekR, zeglarz1981, Nazgul94,
Dodano: gru 10 2013 23:05
Aktualizowano: cze 17 2015 16:20
Wyświetlenia: 2469
Komentarzy: 0
Nazwa gatunkowa: Sipyloidea sipylus (Westwood, 1859)
PSG 4
Synonimy Asceles longzhouensis; Necroscia samsoo
Nazwa polska Patyczak skrzydlaty
Gatunek inwazyjny w Polsce Nie
Długość życia 12-14 miesięcy
Występowanie Madagaskar


Powiększenie mapy
Aktywność Nocna, O zmierzchu
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, gatunek partenogenetyczny
Informacje wstępne Patyczak skrzydlaty (Sipyloidea sipylus) występuje w tropikalnych lasach Madagaskaru. Patyczaki te posiadają skrzydła, których używają w razie niebezpieczeństwa, odstraszając nimi napastnika lub podlatując na niewielkie odległości. Ciekawostką u tego gatunku owada jest to, że w razie niebezpieczeństwa oprócz ucieczki może wydzielić cuchnącą ciecz. Sipyloidea sipylus to gatunek łatwy w hodowli, polecany na rozpoczęcie przygody z niezwykłymi owadami jakimi są straszyki. W hodowlach rozmnaża się wyłącznie partenogenetycznie. Do tej pory nie udało się odnaleźć samca tego gatunku. Nie jest wykluczone, że w naturalnym środowisku występuje.
Wygląd samca W hodowlach nie występuje.
Wygląd samicy Dorastają do 9 cm długości ciała. Podstawowy kolor ciała to jasny słomkowo – żółty kolor. Skrzydła od wewnątrz są koloru lekko różowego. Czułki u tych owadów są wyjątkowo długie, ok. 7cm długości. Odnóża są bardzo delikatne - trzeba uważać na nie w trakcie przenoszenia owadów. Owady są aktywne głównie nocą. Dorosłe owady żyją ok. 8-10 miesięcy.
Temperatura W dzień 20-24°C, w nocy 20-24°C
Wilgotność 70-80%
Terrarium Terrarium powinno być przewiewne. Na dno kładziemy kawałki ręcznika papierowego lub wysypujemy włókniną kokosową, torfem, mieszaniną włókniny i piasku. W pojemniku hodowlanym dobrze jest umieścić gałęzie, które uniemożliwią latanie owadom po terrarium i nie pozwolą tym samym na uszkodzenie skrzydeł. Wielkość terrarium zależne jest od ilości hodowanych w nim owadów. Terrarium o wymiarach 30x30x30 cm [dł.x szer. x wys.] zapewni pełen komfort 10 osobnikom. Jako, że Sipyloidea to gatunek lubiący podwyższoną wilgotność terrarium zraszamy 1-2 razy na dzień.
Żywienie Głównym składnikiem diety owadów powinny być liście jeżyn i malin. Sipyloidea nie pogardzą też liśćmi buku, leszczyny, róży, dębu. W razie braku tego rodzaju pożywienia można próbować karmić liśćmi melisy lub trzykrotki (wybieramy gatunki, które nie mają "włosków" na liściach). Należy unikać podawania naci pietruszki oraz sałaty, gdyż rośliny te nie posiadają odpowiednich substancji odżywczych. Musimy pamiętać aby w terrarium znajdował się zawsze świeży pokarm.
Rozmnażanie Patyczak ten w warunkach hodowlanych rozmnaża się wyłącznie poprzez partenogenezę. Jako, że samica składa jaja w nietypowy sposób i w nietypowych miejscach możemy w terrarium zainstalować pojemniczek z wilgotną watą, w którym samica powinna składać jaja. Ułatwi to w znacznym stopniu wybieranie jaj, które są bardzo delikatne.
Jaja są sporej wielkości, długości około 7 mm. Brązowe, nakrapiane żółtymi plamami. Samica składa jaja w dość interesujący sposób, przykleja je do roślin, kawałków gałązek, kory lub innych części wystroju terrarium a nawet do szyb. Inkubujemy je najlepiej na ręcznikach papierowych, lub pozostawiamy w terrarium. Inkubując jaja w inkubatorze zwiększamy procent klucia młodych owadów. W temperaturze 22-25°C, przy wilgotności ok. 85% inkubacja trwa średnio 2 miesiące. Należy zapewnić dobrą wentylację w inkubatorze aby uniknąć pleśnienia jaj. Nimfy zaraz po wykluciu są naprawdę duże ok. 20 mm długości ciała, posiadają bardzo długie czułki ok. 15 mm. Nimfy są koloru jasno zielonego. Po wylince na imago kolor ten zanika ustępując miejsca jasnym odcieniom żółci lub brązu. Nimfy osiągają dojrzałość po 4-5 miesiącach od wyjścia z jaja.0 Komentarze


© 2001-2020 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).