Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?






- - - - -

Spinotarsus caboverdus

Napisany przez Dark_Raptor, w Terrarystyka, Nauka 20 listopada 2013 · 3 192 wyświetleń

spinotarsus caboverdus krocionóg diplopoda myriapoda szkodnik terrarystyka badania
Dziś prezentacja ciekawego krocionoga, który być może po raz pierwszy zagościł w Polsce.

Spinotarsus caboverdus


Spinotarsus caboverdus, to endemiczny gatunek pochodzący z Wysp Zielonego Przylądka. Jest tam znany jako "mil-pés", co po portugalsku oznacza "tysiąc stóp". Jest uważany za wyjątkowo groźnego szkodnika, niszczącego uprawy wielu roślin. Krocionóg występował pierwotnie wyłącznie na wyspie Santo Antão, najdalej wysuniętej na północny-zachód wyspie archipelagu. Dzięki działalności człowieka, przeniósł się na kilka pozostałych wysp, stając się bardzo poważnym problemem. Miejscowe władze musiały wprowadzić drastyczne ograniczenia dotyczące transportu płodów rolnych między wyspami, aby ograniczyć jego rozprzestrzenianie. Jednak nie do końca okazało się to skuteczne i Spinotarsus opanował kilka nowych obszarów.



Spinotarsus caboverdus


Okazy widoczne na zdjęciach, to obiekt badań laboratoryjnych dotyczących biologicznych metod zwalczania tego gatunku. Choć szansa na to, by ten ciepłolubny krocionóg stał się szkodnikiem w naszych warunkach jest minimalna, podlega specjalnej kontroli. Jak widać są to niewielkie organizmy, jednak obdarzone ogromnym apetytem.

Spinotarsus caboverdus


Krocionogi dorastają do ok. 35 mm długości. Mają średnio ok. 70 segmentów. Żyją średnio 8 miesięcy. Samice składają jaja pojedynczo. Zakopują je głęboko w ziemi (nawet 8 cm pod powierzchnią) i otaczają warstewką ziemi lub piasku. Pełny rozwój, w warunkach laboratoryjnych, zajmuje im ok. 7 miesięcy.



Źródło szczegółowych informacji:


Nascimento B., Sermann H. 2008: Postembryonic developement of the millipede Spinotarsus caboverdus (Diplopoda, Odontopygidae). 14th International Congress of Myriapodology, 21.-25.






Przeszukaj mój blog

użytkownicy przeglądający

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

Ostatni odwiedzający






© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.