Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?






- - - - -

Mikrofotografia dla każdego

Napisany przez Dark_Raptor, w Test, Makrofotografia, Fotografia 18 lutego 2013 · 5 707 wyświetleń

mikro makro macro mikrofotografia fotografia mikroskop skala go odwzorowanie ekstremalne

Mocowanie obiektywu mikroskopowego


Czasami skala odwzorowania rzędu 3:1 nie wystarcza i trzeba spróbować innej metody powiększania obrazu. Teoretycznie najłatwiej jest przymocować aparat do mikroskopu, ale jak tym pracować w terenie?

Tetranychus urticae


Okazuje się, że można zabrać "mikroskop" ze sobą, a dokładniej wykorzystać obiektyw mikroskopowy do uzyskiwania znaczących powiększeń. Warto jednak wiedzieć, że rozwiązanie to nie jest pozbawione wad.

Jedną z najważniejszych, a wynikających z praw optyki, jest minimalna głębia ostrości. Przy skalach odwzorowania, rzędu 10:1, spada ona do symbolicznych ułamków minimetra. Najdrobniejszy ruch aparatu lub obiektu powodują, że ostrość na zdjeciu znajdzie się nie tam gdzie chcemy. Ponadto próba sfotografowania czegoś więszego, co miałoby być ostre w dużym zakresie, wymaga specjalnej techniki łączenia ujęć, tzw. stackowania.

Salticus scenicus


Kolejną wadą jest odległość ogniskowania. Przy ogromnych skalach spada ona do poniżej 1cm. Tak więc próba sfotografowania płochliwego okazu może skończyć się niepowodzeniem. W skrajnych sytuacjach to ok. 1mm, tak więc najdrobniejszy ruch może spowodować, że "wpadniemy" na fotografowany obiekt.

Tetranychus urticae


Kolejna wada to małą ilość światła. Zobaczenie czegokolwiek w wizjerze czasami graniczy z cudem. Potrzeba silnego źródła światła przed obiektywem, co pozowli nam w miarę sprawnie złapać ostrość tam, gdzie trzeba. Przy tak dużych skalach, utrafienie w drobny, poruszający się obiekt, jest wyjątkowo trudne.

Eriophyidae


Jak widać lista wad jest spora i powodują one, że zastosowanie tego sprzętu ogranicza się głównie do drobnych obiektów i to w warunkach studyjnych. Jakie są jednak zalety? Przede wszystkim możliwość fotografowania modeli z powiększeniami niedostępnymi normalnym obiektywom makro, nawet z mieszkami i pierścieniami pośrednimi. Możemy przy tym odkryć świat, z obecności którego nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy. Stosując stacking, dość pracochłonny i nie bez znaczenia dla żywotności aparatu i lamp, możemy uzyskiwać obrazy z niesamowitą ostrością i tak drobnymi szczegółami, że mogą służyć jako obrazy referencyjne do np. oznaczania okazów.

Phytoseiulus persimilis


Próbkę możliwości stackingu z pomocą obiektywu mikroskopowego można zobaczyć tutaj. Zdjęcie autorstwa Andrea Hallgass'a
http://farm3.static.flickr.com/2527/5785677962_0d9b41108d_o.jpg




Przeszukaj mój blog

użytkownicy przeglądający

0 zarejestrowanych terrarystów, 1 gości, 0 anonimowych terrarystów

Ostatni odwiedzający






© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.