Skocz do zawartości

Nie lubisz reklam?  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Vulpes90 ONLINE

Użytkownik od 15 gru 2010
W tej chwili Pisze na forum: Terrarystyka
Ostatnio aktywny Dzisiaj, 10:47

#1900508 Agama JE PODŁOŻE!

Napisany przez Vulpes90 na Wczoraj, 15:22

Czasami jest to wina żywienia, a czasami agama tak po prostu ma. Na to nic się nie poradzi, najlepiej jak wyżej przejść na ręczniki papierowe, albo maty gumowe, takie których agama nie będzie w stanie łatwo zjeść i łatwo się je wyczyści, albo tanio wymieni na nowe, jeśli to ma być rozwiązanie na dłużej.
#1900503 Świetlówki T5 vs Metalohalogen - co lepsze?

Napisany przez Vulpes90 na Wczoraj, 14:36

Pomyślałem ostatnio, że założę jakiś mały temat o lampach UVB. Na sam początek coś z czym zmagamy się na co dzień, czyli wybór czy wybrać lampę metalohalogenkową, czy też lepiej pójść w świetlówki T5? Dlaczego świetlówki T5 nie są wcale takie słabe jak niektórzy je opisują? Dlaczego świetlówki jako lampa UVB (tylko pod kątem UVB) są lepsze od metalohalogenów? No i na koniec dlaczego metalohalogeny są lepsze od świetlówek jeśli chodzi o UVA.

 

Może warto zacząć od tego czym jest UVB, a czym UVA (i czym UVA nie jest), a zatem:

 

UVB

 • To światło o długości fal od 280 nm do 320 nm (niektórzy opisują do 315 nm, inni do 320 nm, dla nas nie będzie to miało tutaj znaczenia)
 • To dzięki tym falom świetlnym zachodzi produkcja witaminy D3.
 • Światła UVB nie da się poczuć, nie da się go widzieć. Pojawiały się komentarze, że "ten kompakt ma więcej UVB, od razu to widać". NIE, to że świetlówka świeci bardziej na niebiesko wcale nie oznacza że emituje więcej UVB. Po prostu świeci bardziej na niebiesko. Bez pomiaru nie da się określić ile UVB ma świetlówka.

UVA

 • To światło o długości fal od 320 nm do 400 nm (tak jak powyżej niektórzy opisują jako światło do 380 nm, dla nas nie ma to większego znaczenia, każdy może sam sobie wybrać co mu bardziej odpowiada ;) )
 • To dzięki temu zakresowi świetlnemu możemy poczuć to przyjemne uczucie Słońca latem, to dlatego agamy i inne zwierzęta podbiegają uparcie do padającego światła przez okno i to właśnie dlatego gady są bardziej aktywne pod metalohalogenem (metalohalogeny emitują duże ilości UVA).
 • UVA nie ma nic wspólnego z produkcją witaminy D3, gad może być aktywny, "szczęśliwy", ale jeśli lampa nie emituje UVB, gad nadal może mieć problemy z niedoborami witaminy D3.
 • UVA to nie ciepło, UVA to nie lampa grzewcza. Jakiś czas temu pojawił się chwyt marketingowy pod tytułem lampy grzewcze z UVA, dla wielu osób UVA to, to samo co grzanie. Otóż nie, za grzanie odpowiedzialne jest w głównej mierze podczerwień IR (dzieli się ona na IR-A, IR-B i IR-C, ale o tym może innym razem).
 • Większość gadów jest w stanie widzieć UVA w zakresie powyżej 360 nm.

Jak mamy to już za sobą to można się przyjrzeć wykresowi. Skupmy się na razie tylko na UVB, czyli zakresie 280-320 nm:

 

 • Niebieski - Arcadia T5 12% z reflektorem [Świetlówka T5]
 • Żółty - Lucky Reptile Bright Sun Desert 50W [Metalohalogen]
 • Czarna kreska - Słońce

T5 vs MH.jpg

 

Zalety świetlówek T5

Jak widać patrząc tylko na UVB świetlówki T5 o wiele bardziej przypominają promieniowanie słoneczne niż metalohalogeny. Po pierwsze w tym zakresie ich długość fal schodzi o wiele niżej niżmetalohalogeny. Metalohalogeny mają swój pik w okolicy 316 nm, świetlówki T5 pokrywają praktycznie cały zakres od 290 - 320 nm i ogólnie bardziej przypominają słońce niż metalohalogen. Oczywiście Lucky Reptile to jeden ze słabszych metalohalogenów na rynku, ale nawet te 150W wyglądają bardzo podobnie, jak będę miał chwilę to pokażę porównanie ze starym The White Light 150W, po prostu mają więcej UVB w okolicy 316 nm, w okolicy 290 nm dalej nic.

 

Zalety metalohalogenów

Zalety metalohalogenów zaczynają się poza zakresem UVB. Jeśli spojrzymy na UVA (320-400 nm) widać jak mało UVA emitują świetlówki T5, to samo ze światłem widzialnym, czyli powyżej 400 nm. Pod tym względem zdecydowanie metalohalogeny wygrywają i to odpowiada większej aktywności gadów, ale niestety nie wygrywają pod kątem produkcji witaminy D3. Poniżej jeszcze cały wykres od 250-750 nm:

Świetlówka T5 vs Metalohalogen.jpg

 

Łączenie metalohalogenów i świetlówek T5

Oczywiście zaraz padnie pomysł by łączyć świetlówki T5 z metalohalogenami. Od razu napiszę za tym, że owszem jest to możliwe, ale w terrariach powyżej 80 cm wysokości. Takie terraria mało niestety osób posiada, więc w większości wypadków pozostaje jednak wybór albo metalohalogen, albo świetlówka T5

 

Polecam od razu zerknąć do tematu o agamach brodatych "Ile uvb potrzebuje agama brodata - Pomiary z Australii"

 

Co w końcu wybrać?

Moim zdaniem jeśli chodzi o terraria średniej wielkości np. około 60 cm to warto zdecydować się na jedną z opcji, niezależnie od tego czy będzie to metalohalogen, czy świetlówka T5, to obie te lampy są z górnej półki jeśli chodzi o lampy UVB. Wykresy powyżej miały raczej na celu pokazanie, że nie ma lampy idealnej, tak jak ostatnio określa się metalohalogeny.

 

O tym jak dobrać lampę pod kątem mocy do poszczególnych gatunków też na pewno będę jeszcze pisał, na razie tylko takie porównanie na szybko, żeby pokazać, że metalohalogeny pomimo tego, że są dobrymi lampami, to też mają swoje wady, a świetlówki T5 często określane jako te "gorsze" w rzeczywistości nie odstępują metalohalogenom aż tak bardzo, a czasami są nawet od nich lepsze. Dajcie znać, co Wy o tym sądzicie ;)
#1900067 UVB i ogrzewanie dla żółwia

Napisany przez Vulpes90 na 29 marzec 2020 - 23:50

@ducze
Kwestia przyzwyczajenia chyba i dostępu do testów lamp. Jeśli chodzi o lampy UVB to chyba od 2010 roku bardzo dużo się zmieniło zarówno pod kątem technologii, jak i wiedzy, tego jak dobrać odpowiednią lampę dla danego gatunku i czym mierzyć.

 

(1) Chyba najważniejszą rzeczą jaką warto sobie uświadomić w pierwszej kolejności to, to że wartości w procentach nie mają już w ogóle znaczenia. To tylko nazwa (model) lampy, a nie jej moc. Kiedyś do wyboru były świetlówki T8 oraz świetlówki kompaktowe, a dobieranie mocy polegało na tym, czy wybrać 2%, 5%, czy 10% (czasami trafiały się 8%). Od tego czasu mnóstwo się zmieniło. Dla przykładu:

 • w lampach 2% udowodniono, że nie ma UVB,
 • T8 6% od Arcadii jest mocniejsze od 12% T8 Arcadii (które swoją drogą w połowie 2019 przemianowano na 10%),
 • zaś lampy 7% Shade Dweller jest dla gatunków nocnych, czyli odpowiednik dawnego 2%
 • Nie wspominając o lampach made in China, które są nazwane 15%, a zdecydowanie słabsze od T5 6% Arcadii, czy T5 5.0 ZooMedu
 • Inny przykład to, to że T5 6% Arcadii i 5.0 ZooMed oraz ich mocniejsze wersje T5 10.0 ZooMed i 12% Acadii to te same lampy dosłownie od tego samego producenta.

Także pierwsza ważna rzecz % to tylko nazwa lampy.

 

(2) Zaraz obok świetlówek były tzw. lampy wyładowcze, te dzielą się na dwa podstawowe typy, czyli lampy rtęciowe (np. Osram UltraVitalux 300W, Exo-Terra Solar Glo itd.) oraz obecnie panujące metalohalogeny. Te nigdy nie miały oznaczeń w procentach zawsze miały podział na "desert", "jungle", albo "spot" i "flood" te oznaczenia też nie dają zbyt wiele niestety ;) To samo dotyczy ilości W, czyli 35W, 50W, 75W to nie moc (ilość UVB) lampy, tylko pobór prądu.

 

(3) Skoro mamy za sobą by nie sugerować się ilością wat, procentami, czy nawet oznaczeniami producenta, to warto się zastanowić czym się sugerować. Tutaj są 2 rzeczy, które trzeba brać pod uwagę: testy lamp i wymagania gatunku.

 

(3a) Wymagania gatunku są dość podobne do starego systemu (2%, 5% i 10%), czyli nocne, tropikalne i pustynne.

 

Z tym, że "tropikalne" zostały rozbite na dwie grupy:

 • te które preferują ciemne, mocno zarośnięte lasy, gdzie światła jest stosunkowo mało jak np. scynk krokodylowy, czy wymieniony przez Ciebie Rhinoclemmys pulcherrima
 • oraz druga grupa gatunków bardziej światłolubnych, czyli np. legwanów zielonych, felsum madagaskarskich, które często spotyka się np. na palmie pod szczerym Słońcem. Takie gatunki zalicza się do tych "tropikalnych", ale nie są to te same "tropikalne" style życia jak skryty scynk krokodylowy.

Według tego podziału istnieją tzw. 4 strefy Fergusona:

 

Strefa 1 - gatunki nocne (takie, które nie wymagają UVB chociaż mogą skorzystać z niewielkiej jego ilości)

 

Strefa 2 - gatunki typowo "tropikalne" zamieszkujące gęsto porośnięte lasy

 

Strefa 3 - gatunki określane jako "tropikalne", ale wygrzewające się także w szczerym Słońcu

 

Strefa 4 - gatunki pustynne, stepowe

 

Strefy Fergusona pozwalają też na zaliczenie gatunku do dwóch stref, np. agama brodata jest znajdowana zarówno na terenach stepowych, pustynnych, jak i na terenach bardziej zalesionych (tutaj tropikalnych jest być może nie najbardziej trafnym określeniem, ale "leśnym" już chyba może być).

 

Dodatkowo strefy Fergusona uwzględniają także, czy oświetlona zostanie tylko wyspa ciepła, czy tak jak w przypadku świetlówek rurowych będzie

to całe terrarium. Na logikę jeśli gad jest oświetlany tylko w czasie przesiadywania na wyspie ciepła (np. 2 godziny dziennie), to wymaga większych ilości UVB niż gad który oświetlany jest praktycznie cały czas.

 

Optymalne wartości UV Index są na zdjęciu poniżej (po lewej dla świetlówek na całe terrarium, po prawej dla lamp na wyspę ciepła np. metalohalogenów):

UV-index-estimates-based-upon-the-Ferguson-zones-Columns-1-to-5-of-the-table-identify.png

 

(3b) Testy lamp UVB. Skoro wiemy ile UVB potrzebuje nasz gad wystarczy sprawdzić ile UVB daje lampa. Testy są proste, działają jak pomiar temperatury tylko problem jest z miernikiem, bo ten jest strasznie drogi (ok. 1200 zł). Na szczęście w przeciwieństwie do temperatury, która zależy od otoczenia ilość UVB nie zależy od otoczenia, więc dobre lampy UVB (takie jak Arcadia, RepTech, Solar Raptor itd.) będą za każdym razem dawały tyle samo UVB w zależności od modelu oczywiście. Więc wystarczy posłużyć się testami, które ktoś już wykonał i tak np. Arcadia T5 12% z reflektorem wygląda tak:
 

ArcadiaT5-D3plus-reflector.gif

 

Widać na tym schemacie, że na odległości 50 cm UV Index jest równy około 2.0-2.2, więc trochę ponadto co wymaga Twój gatunek. Nie jest to jednak 9.0, które osiągnąłbyś za pomocą MH RepTech 70W.

 

Jak będziesz potrzebował testów innych lamp, to przynajmniej jakąś ich część udało mi się nazbierać więc mogę się podzielić daj tylko znać jaką lampę potrzebujesz (wszystkich niestety nie mam, część z nich jest wątpliwa, więc wolę nimi nie wprowadzać w błąd i czekam na nowe pomiary). Dużo testów zrobionych przez lek. wet. Frances Baines znajdziesz tutaj: http://www.uvguide.co.uk/UVTool-T5tubeindex.htm (tam do góry można wybrać T8, T5, MVL - czyli rtęciówki i MH. Świetlówki kompaktowe są bardzo podobne do T8, tylko nie są takie długie więc na szerokość nie sięgają tak daleko, ale na wysokość działają bardzo podobnie.

 

(4) Takich kilka dodatkowych uwag:

 

Ja zazwyczaj zalecam dobierać lampy trochę mocniejsze niż słabsze UV Index +-1.0 nie zaszkodzi gadom, a lampy z czasem się wypalają np. świetlówki T5 Arcadii tracą około 50% swojej mocy po roku, czyli z 2.0 zrobi się 1.0, gdybyś dobrał tą niższą granicę, to z 1.0 zrobi się 0.5, czyli pod koniec roku byłoby już dość mało. Tutaj trochę więcej na pewno nie zaszkodzi. Te pomiary nigdy nie będą idealne, za to są lepsze niż na oko, czy "bo tak mówi moje doświadczenie". Tutaj nie różni się to zbytnio od "doświadczenia" w mierzeniu temperatury dłonią, a nie termometrem. Termometr jest zdecydowanie lepszy i jeśli kogoś stać na miernik Solarmeter 6.5 to w zasadzie będzie miał prawie idealne pomiary UV.

 

Świetlówki T5 i Mh można wymieniać spokojnie po roku czasu, ma to związek z ilością UVB, którą emitują spadek o 50% w ciągu roku jest znaczny, ale w przypadku gdy ilość emitowanego UV to UV Index 2.0 a optymalna ilość wynosi 1.0, to i tak daje duży zapas. Lampy powyżej roku zachowują się już bardzo różnie ma to pewnie związek z kamieniem, który się osadza na lampie (jeśli terrarium jest wilgotne), albo z ilością kurzu, zabrudzeniami. Część z nich można przetrzeć zwykłymi ściereczkami z alkoholem, natomiast dłużej niż rok bez miernika SM 6.5 bym nie polecał trzymania tych lamp. Były niektóre osoby, które miały świetlówki T5 na zadowalającym poziomie przez 2 lata, ale to też kwestia warunków w jakich pracuje lampa.

 

Niektórzy jeszcze mieszają 2 lampy UVB w sensie jedną na całe terrarium, drugą na wyspę ciepła. Według mnie wymaga to przede wszystkim dość dużego (/wysokiego, powyżej 80 cm) terrarium, żeby światło miało miejsce się rozproszyć. W małych terrariach ciężko stworzyć takie warunki.

 

No i na koniec warto zadbać o kryjówki, gady potrafią regulować ilość UVB, tak samo jak temperaturę, więc kryjówka posłuży im jak będą miały dość UVB.

 

No i ciągle powtarzam "Według mnie", bo wiem, że istnieją skrajnie inne opinie do tej mojej powyżej. Różne firmy polecają różne lampy, ja staram się jednak sugerować cały czas tym co polecają naukowcy i np. różne ogrody zoologiczne. Większość tego co przytoczyłem powyżej można znaleźć w publikacji: How much UVB does my reptile need? The UV-Tool, a guide to the selection of UV lighting for reptiles and amphibians in captivity. (PDF), a czym inni się kierują to już trzeba ich pytać ;) Swoją drogą zachęcam, żeby samemu trochę pogrzebać i poczytać, natomiast wiem, że wymaga to znajomości języka angielskiego, w przyszłości mam nadzieję, że uda się skończyć poradnik po polsku, a przynajmniej taki z mojego punktu widzenia.

 

 

Więc żółwie miałyby wystarczającą ilość UVB i to na całej powierzchni (nie licząc cienia pod korzeniami czy zielskiem). Czy to dobrze?

 

Ogólnie przy Arcadii masz nieco więcej UVB niż optymalne (ok. UV Index = 2.0, optymalnie jest 1.0), więc powinno być w porządku, kryjówki też są na plus.

 

 

A czym to najlepiej podgrzać, jeżeli skończyłoby się na t5? Do wody muszę na pewno grzałkę, bo przez to, że ciurka po korzeniach i kapie to ma niecałe 21 stopni. Czy wystarczy jak dam jedną żarówkę nad wyspą ciepła, który zawsze boki też trochę podgrzeje?

 

Zwykłe lampy neodymowe, czy halogeny. Dużo osób chwali grzewcze lampy z Exo-Terra, Reptiles Systems też dużą wagę przywiązuje do jakości swoich lamp grzewczych, dużo testów tych lamp mają na swoim fanpejdżu na facebooku. Zwykłe halogeny jeśli gdzieś jeszcze znajdziesz też się nadają, ważne żeby nie skupiały światła w jednym punkcie optymalnie cały żółw powinien się zmieścić w okręgu jaki oświetla lampa grzewcza. Temperaturę niestety trzeba sprawdzić termometrem samemu, dużo zależy od otoczenia, izolacji terrarium i samej lampy, te też różnie grzeją.
#1900050 UVB i ogrzewanie dla żółwia

Napisany przez Vulpes90 na 29 marzec 2020 - 20:50

a) najbardziej budżetowa. Zamienić jedną t5 na jakąś arkadię uvb plus lustrzanka do ogrzewania (1 albo 2 szt). Ale czy 50-60 cm to nie za wysoko dla t5 uvb?

 

Wbrew pozorom T5 nie są takie słabe jak większości się wydaje (szczególnie Arcadia) dla przykładu Arcadia T5 14% z reflektorem na 40 cm daje UV Index równy 5,5, metalohalogen Solar Raptor 70W 5,0-6,0 lub 7,0-8,0 w zależności czy jest to spot, czy flood (wyniki mogą mieć +- UV Index 1 w zależności od tego na jaką lampę się trafi i niestety nie mam pomiarów na 50 cm, dlatego 40 cm). RepTech wypadają nieco mocniej ok UVI = 9.0 dla 70W na 40 cm, na 50 cm daje to około UV Index 6,7

 

Dużo osób nie bierze też pod uwagę powierzchni oświetlanej przez daną lampę. Jaką powierzchnię jest w stanie oświetlić MH? Okrąg o średnicy 30cm? Arcadia T5 może mieć wersję nawet ponad metr długą.

 

Ponadto z tego co mi wiadomo Rhinoclemmys pulcherrima wcale nie są jakimś pustynnym czy stepowym gatunkiem, w swoim naturalnym środowisku występują w tropikalnych lasach deszczowych, przez co zalecane UV Index dla tego gatunku na wyspie ciepła wynosi od 1.0-3.0, a w przypadku Arcadii, która oświetla całe terrarium około UV Index 1.0

 

Według mnie nie na każde pytanie można odpowiedzieć metalohalogen i nie każdy metalohalogen jest taki sam nawet jeśli ma tyle samo wat.

 

Dla przykładu dwa metalohalogeny 50W Lucky Reptile po lewej, The White Light po prawej:

 

isochartLuckyReptile50Wdeserthalide.gif The White Light.jpg

 

Oczywiście to tylko w ramach pokazania jak bardzo mogą się różnić 2 z pozoru takie same lampy, ale tak jest ze wszystkimi MH obecnie.

 

 

Jak według mnie na wysokości 50 cm wystarczy Ci Arcadia T5 12% z reflektorem w zupełności. Na tej odległości lampa daje UV Index równy ok. 2,0.


P.S. Happety to jakieś chińskie podróbki, znając ich wynalazki nie wiadomo ile UV dają te lampy, w sensie w każdym pudełku jest inna raz mocniejsza raz słabsza, a Lucky Reptile na odległości 50 cm daje UV Index równy 0,5 ;)
#1899767 Nowy gatunek smoka: Smaug swazicus (Cordylidae)

Napisany przez Vulpes90 na 25 marzec 2020 - 22:12

Smaug.png

 

W Afryce odkryto nowy gatunek jaszczurki z rodzaju Smaug, należącej dawniej do rodzaju Cordylus. Smaug swazicus to nowy gatunek pochodzący z Suazi z Afryki, blisko spokrewniony z S. barbertonensis. Gatunek wyróżnia się od pozostałych wzorem na grzbiecie i brzuchu, a jego odrębność potwierdziły badania genetyczne.

 

 

Smaug 2.png smaug 3.jpg Smaug 4.jpg

 

Źródła:
#1899604 9 nowych gatunków skorpionów

Napisany przez Vulpes90 na 23 marzec 2020 - 22:53

@Lutobor Po prostu trochę czasowo nie wyrabiam, żeby wszystko tłumaczyć ;) ale ogólnie jest w planie, żeby tu na forum wrzucać na szybko 1-2 zdania, a na serwis TCP (https://www.terrarium.com.pl/tag/nius/) wrzucać już ogarnięte opisy w okolicy 400-600 słów. Zaś dłuższe to pełnoprawne artykuły. Problem jest też ze zdjęciami, prawa autorskie itd., jak wszystko się zsumuje, to napisanie takiego artykułu zajmuje dość sporo czasu. Całość jak to ma funkcjonować jeszcze jest w trakcie ogarniania. Wrzucanie tutaj newsów to dopiero początek, a liczba wyświetleń i komentarze tego typu pozwalają mi określić, które artykuły są bardziej pożądane, więc śmiało można pisać, które was interesują może w wolnej chwili uda się przetłumaczyć.

 

EDIT: No i jak pojawi się tłumaczenie, to podzielę się też linkiem tutaj, żeby każdy wiedział.
#1899263 Zagubienie dokumentów przed zarejestrowaniem

Napisany przez Vulpes90 na 19 marzec 2020 - 17:05

@mantacz12 jeśli wszystko było wcześniej legalnie załatwione, to wąż powinien być nadal zarejestrowany w urzędzie u Twojego kolegi Tam na pewno mają przynajmniej kopię dokumentów. Ja poszedłbym do urzędu ze znajomym (wąż jest na niego więc on musi to załatwiać) tam opisać sytuację, powinni wydać odpowiednie dokumenty i na ich podstawie mógłbyś wyrobić nowe w PIW.


#1898644 Agama Brodata złamany/opuchnięty palec

Napisany przez Vulpes90 na 10 marzec 2020 - 00:26

Najpierw warto ustalić co jest przyczyną. Często problemem okazuje się kratka wentylacyjna, agama wkłada tam palec i szarpiąc złamie go albo skaleczy. Jeśli masz 2 agamy razem mogą się nawzajem podgryzać, wtedy palce też mogą zostać uszkodzone. Też stara zalegająca wylinka na palcach może sprawiać problemy. Jak możesz to wrzuć też jakieś zdjęcia agamy i terrarium łatwiej będzie coś ustalić. Inną opcją jest dna moczanowa, na skutek niewydolności nerek w palcach zaczyna się odkładać mocznik i powstają zgrubienia, ale to już weterynarz pewnie by Ci o tym powiedział.

 

Co do lamp UVB często u agam mamy kompaktowe świetlówki, warto je wymienić na świetlówki rurowe T5, albo metalohalogeny. Są lepsze jakościowo i znacznie dłużej wytrzymują (ok. 1 roku)
#1897759 Poprawiono nazwy 3 gatunków z rodzaju Tliltocatl [Krótka notatka]

Napisany przez Vulpes90 na 28 luty 2020 - 12:01

Po długich oczekiwaniach na ostateczną wersję znanej publikacji, która wyodrębniła rodzaj Tliltocatl z rodzaju Brachypelma, The World Spiders Catalog zaktualizowało swoją bazę przy okazji poprawiając nazwę 3 gatunków:

 

 • Tliltocatl albopilosum = Tliltocatl albopilosus
 • Tliltocatl epicureanum = Tliltocatl epicureanus
 • Tliltocatl sabulosum = Tliltocatl sabulosus

 

Jeśli ktoś zdążył się pogubić w zmianach rodzajów Brachypelma/Tliltocatl, to polecam artykuł: Brachypelma, Tliltocatl - podsumowanie zmian od 2015 roku

 

Źródło:
#1897681 Środek osłonowy podczas leczenia

Napisany przez Vulpes90 na 27 luty 2020 - 14:03

Żeby agama czy jakikolwiek inny gad przyswoił lek musi się go napić. Jeśli kąpiemy agamę wodą z sodiazotem i agama napije się tej wody, to wraz z nią wypije lek. Ciężko jednak za każdym razem zmusić agamę do picia tej wody, czasami załatwi się w tej wodzie, więc jest to mało higieniczne. O wiele łatwiej jest dać agamie kropelkę dziennie do pyszczka, a później dać coś do picia jeśli agama ma taką potrzebę. Kiedyś panowało przekonanie (i sam byłem o tym przekonany), że agamy i inne gady mogą wchłonąć wodę przez kloakę, ale od tego czasu dużo się zmieniło. Rozmawiałem też kiedyś o tym z lek. wet. Niną Bochyńską, która zalecała podawać doustnie. Nauka ciągle się rozwija. A tu dowód na to, że nic nie wchłania się przez kloakę, czy skórę: YouTube Można przewinąć do 5:35 :)
#1896590 Dwa nowe gatunki ptaszników z rodzaju Cyriocosmus

Napisany przez Vulpes90 na 13 luty 2020 - 10:03

C. foliatus (16 9).jpg

 

Opisano 2 nowe gatunki ptaszników z rodzaju Cyriocosmus. Więcej na stronie: https://www.terrarium.com.pl/nius/2020-02-07-cyriocosmus-nowe-gatunki/
#1896337 Jaszczurka do terrarium tropikalnego 90x160x220wysokie

Napisany przez Vulpes90 na 10 luty 2020 - 05:05


Napisałeś "agamy błotne" czyli parkę spokojnie?

Myślę, że spokojnie 2 się zmieszczą. Chociaż przyznam, że nie wiem na ile da się trzymać pary (samiec + samica) w jednym terrarium. Zazwyczaj harem (przynajmniej 1 samiec i 2 samice) są lepszym wyborem. Samiec wtedy nie męczy tyle jednej samicy, albo osobno samiec i samice razem.

 


Gastropholis prasina widzę, że strasznie ciężko kupić.

Na pewno będą dostępne, podejrzewam, że reptile room (na facebooku) będzie miał. Tylko w sezonie rozrodczym, nie teraz na zimę. Zazwyczaj większy wybór gatunków jest od końca kwietnia.
#1896326 Jadowite jaszczurki

Napisany przez Vulpes90 na 09 luty 2020 - 20:54


A jeśli część jaszczurek nadal posiada gruczoły jadowe to dlaczego z nich nie korzysta i nie wytwarza jadu?

Prawdopodobnie nie miały potrzeby produkować jad. W przeciwieństwie do węży jaszczurki nie żywią się głównie innymi kręgowcami. Raczej owadami, a jaszczurki takie jak legwan w ogóle są roślinożerne, więc jad im jest zbędny. Tylko helodermy niejako powróciły do produkcji jadu. Jeśli się nie mylę ich przodkowie przez pewien czas też go nie produkowały (trzeba by było zerknąć do publikacji, żeby się upewnić).

 

 

 


Czyli stwierdzenie że rzekomy jad warana jest podobny do jadu węży opiera się wyłącznie na podobieństwie samych gruczołów?

Może nie tyle jad waranów jest podobny do jadu węży, bo warany w zasadzie nie mają jadu. Pozostała tylko produkcja antykoagulantów i gruczoły "jadowe" tylko, że bez jadu. Pozostały też nieaktywne geny odpowiedzialne za produkcję jadu takiego jak u węży, które wskazywały na bliskie pokrewieństwo z nimi.

 

To są pozostałości po tych gruczołach jadowych, które w linii niektórych jaszczurek zaczęły zanikać i ewentualnie czasami pomagają w schwytaniu ofiary (złapany kręgowiec przez warana, czy mysz przez agamę szybciej się wykrwawi). Zaś w linii niektórych węży gruczoły rozwinęły się w silne aparaty z jadem.

 

Żeby odróżnić grupę jaszczurek z tą pozostałością po gruczołach jadowych od jaszczurek, które z jadem nie mają nic wspólnego (np. gekony) te pierwsze nazwano dość niefortunnie Toxicofera, czyli jaszczurkami jadowitymi.

 

Tutaj jest w sumie lista rodzin, które należą do Toxicofera: https://en.wikipedia.org/wiki/Toxicofera.

Na samym dole jest też krytyka tych badań, przez innych naukowców.
#1896294 Ciemny ogonek, broda i plamki na brzuchu!

Napisany przez Vulpes90 na 09 luty 2020 - 14:49

Agamy potrafią zmieniać kolor, zaniepokojone robią się ciemniejsze na brodzie, końcówce ogona i na brzuchu ich kolor też może się zmieniać, choć zazwyczaj nie tak szybko jak na brodzie i ogonie. Pod tym względem nic niepokojącego nie widzę. Natomiast z tego co podałeś w tabelce masz też bardzo niską temperaturę w terrarium. Agamy na wyspie ciepła powinny mieć ok 40*C, to też może wpływać na ciemny kolor agamy. W pozostałej części terrarium gdzieś około 25*C. No i raczej nie powinny być z niego zbyt często i zbyt długo wyciągane.

 

Te plamy na brzuchu mogą być nawet ciemniejsze czasami:

Agama.jpg
#1896291 Jadowite jaszczurki

Napisany przez Vulpes90 na 09 luty 2020 - 14:28

Wymarłych nie wiem, ale z żyjących tylko helodermy są jadowite.

 

Warany były uznawane za "jadowite" przez Briana Fry'a. Dużo naukowców się nie zgadzało z jego teorią, w szczególności z nazwaniem całej grupy jaszczurek jadowitymi, inaczej Toxicofera. Wprowadza to ludzi mocno w błąd, którzy piszą później, że warany są jadowite. W badaniach Fry'a chodziło o ewolucję jaszczurek, które oddzieliły się dawno temu od prymitywnych węży. Według Fry'a część jaszczurek, które były blisko spokrewnione z wężami nadal posiadają gruczoły podobne do tych od jadowitych węży. Mogą one do dzisiaj wydzielać tylko antykoagulanty, czyli substancje zapobiegające krzepnięciu krwi. Trudno jednak nazwać je jadowitymi, bo np. pijawki też przecież wydzielają antykoagulanty, tak samo jak komary, a nikt nie nazywa pijawek, czy komarów jadowitymi z tego powodu. W dodatku jeśli idąc za Fry'em chcemy nazywać warany jadowitymi, to połowa jaszczurek też jest "jadowita" jak np. agamy brodate, legwany, padalce i wiele innych.

 

Helodermy są 2, albo 5 gatunków w zależności od przyjętej systematyki (The Reptile Database przyjmuje 2 gatunki z czego H. horridum posiada 4 podgatunki). Zależy od podejścia.

 

A tutaj jest cała publikacja (a właściwie gruba książka) Fry'a:

https://www.researchgate.net/publication/277269396_The_origin_and_evolution_of_the_Toxicofera_reptile_venom_system

 

A tu w skrócie w jednym z postów na FB:

https://www.facebook.com/NaturalniewWarszawie/posts/1327746700725157


© 2001-2020 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).