Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Vulpes90

Użytkownik od 15 gru 2010
W tej chwili Przegląda: Jaszczurki i uvb
Ostatnio aktywny Dzisiaj, 18:25

#1874371 Hypoaspis miles drapieżne roztocza

Napisany przez Vulpes90 na 14 marzec 2019 - 19:19

W zasadzie jeśli stosujesz biopodłoże (skoczogonki, stonogi tropikalne) to H. aspis je wyczyszczą do zera i mogą się przenosić między terrariami. Tutaj znowu jeśli gdzieś w pobliżu masz hodowlę zarodową skoczogonków, to lepiej żeby była szczelnie zamknięta. Na sam koniec H. aspis zjada sam siebie, więc jest to tylko jednorazowe rozwiązanie, jeśli znowu się coś zalęgnie to trzeba będzie od nowa kupić H. aspis. Niemniej większym organizmom (ptaszniki, rośliny) krzywdy nie zrobią. Chyba, że hodujesz jakieś bardzo drobne gatunki, ale musiałyby być bardzo małe, żeby H. aspis była w stanie je upolować.
#1874179 proba kopulacji i podgryzanie samicy

Napisany przez Vulpes90 na 11 marzec 2019 - 20:11


to znaczy ze nie chce jeszcze kopulowac ?

Dokładnie tak, warto rozdzielić samca od samicy na jakiś czas i spróbować później po kilku tygodniach. Zazwyczaj samica agamy, która chce kopulować z samcem odpowiada mu powolnymi ruchami głowy w górę i w dół. Jeśli agama nie chce kopulować, to ucieka od samca. Zazwyczaj ma to też związek z temperaturami i pogodą (zmiany ciśnienia itd.).

 

Przy rozmnażaniu warto się też zastanowić jakie odmiany posiadasz i jakie odmiany będzie posiadało potomstwo. Zazwyczaj rozmnażanie tylko po to by rozmnożyć, albo po to by "zdobyć doświadczenie" kończą się tym, że nikt takich agam nie chce kupić i zamiast sprzedać okazuje się, że trzeba wydawać na duże ilości jedzenia dla agam, bo ten gatunek potrafi dość sporo zjeść. Myślę, że warto się nad tym zastanowić zanim zacznie się rozmnażanie.
#1874034 Mączniki i drewnojady - prośba o radę

Napisany przez Vulpes90 na 10 marzec 2019 - 01:01


2. Wiem że larwy drewnojada chętniej przeobrażają się gdy są oddzielone - 10 sztuk włożyłem w pojemniczki na mocz i wsadziłem do inkubatora. Kolejne 10 sztuk również w pojemniczkach ale poza inkubatorem. Mija również 10 dzień i larwy ani myślą aby się przepoczwarzyć. Co robię źle?

Moją hodowlę trzymam w temperaturach pokojowych, więc być może nie odpowiem jakoś super dokładnie, ale w moim przypadku larwy przechodzą w poczwarki gdzieś w pomiędzy 2, a 3 tygodniem.

 


3. Nurtuje mnie jedna rzecz w kwestii rozmnażania drewnojadow - wszędzie jest napisane że dorosłe chrzaszcze muszą mieć kawałki zbutwialego drewna w którym składają jaja - ale to wydaje się być na większą skalę bardzo kłopotliwe, być może mylnie ale wydaje mi się że duże fermy owadów robią wszystko by ten proces uprościć. I tu pytanie - mamy dorosłe chrzaszcze drewnojada - jak zorganizować im lokum by było korzystne dla ich rozmnażania ale i również komfortowe w "obrządku". Bo mącznik składa jaja w otręby, larwy wylęgają się i już. A drewnojady? Muszą koniecznie być te zbutwiałe drewna dla dorosłych?

Ja wkładam mniejsze pudełko wypełnione wilgotnym torfem po brzegi, tak aby larwy mogły z tego pudełka wyjść. Być może da się trzymać na samych otrębach pszennych, być może podawanie marchewki lub jakiegoś owocu załatwiłoby sprawę, ale w moim wypadku było to bardzo kłopotliwe, imago częściej padały, nie jakoś bardzo często, ale zawsze raz na tydzień znalazłem jednego lub dwa trupki, nie mnożyły się itd. Postanowiłem więc wstawić pojemnik z wilgotnym torfem podobnie jak w hodowli świerszczy. Utrzymuje on wilgotność, nie trzeba o nim aż tak bardzo pamiętać by nawilżać - tutaj warto wspomnieć, że im większy tym rzadziej trzeba nawilżać - (wymieniać owoce, które pleśnieją - teraz wystarczy kawałek marchewki, która prędzej się wysuszy niż spleśnieje, a nawet jak spleśnieje, to nadal łatwo ją zabrać i wyrzucić).

 

Ok może opiszę jak u mnie wyglądają takie hodowle. Mączniki hoduje się bardzo prosto (w sumie w zasadzie ich nawet nie skarmiam, dlatego czasami zdarza mi się nawet o nich zapomnieć na długi czas) wystarczy pudełko, trochę otręb pszennych i od czasu do czasu jakiś owoc/marchewka. Mączniki same sobie dają rady w takich warunkach przepoczwarzają się i rozmnażają bezobsługowo. Nie powiem Ci niestety jak szybko się mnożą, bo zazwyczaj nie śledzę tej hodowli i jest ona w temperaturze pokojowej przez co może zachodzić to wolniej niż u Ciebie. Dużym minusem są bardzo małe świeżo wyklute larwy, których nie sposób odsiać od reszty (być może jest jakiś sposób, ale nigdy za bardzo nad tym nie myślałem ;) ), przez co zwykle kończy się to mieszanką larw różnej wielkości, jaj, poczwarek i imago. Jest tylko jedna zasada ograniczająca ilość larw i jest to wielkość pudełka im większe tym więcej larw się zmieści i przeżyje. Co jakiś czas robię restart hodowli i na tym się kończy.

 

Przy drewnojadach trzeba się bardziej postarać, ale za to larwy są znacznie większe przez co łatwiej się je posortować na larwy do skarmienia, poczwarki, imago i utrzymać w jakimś względnym porządku :) . Drewnojady mam podzielone na 4 pudełka nie przykryte. Pudełka są niewysokie ok. 10 cm wysokości, za to mają stosunkowo dużą powierzchnię ok. 40x60 cm.

 

W pierwszym w dnie mam zamontowaną siatkę metalową (przyklejona do dna klejem na gorąco). Przez tą siatkę spadają wszystkie pozostałości po drewnojadach i po tym co larwy zjedzą. Pod tym pudełkiem jest oczywiście drugie, gdzie te wszystkie odpady się gromadzą. Niestety i tak trzeba od czasu do czasu (na szczęście nie za często) zrobić mały restart i usunąć wszystkie większe wylinki, czasami resztki padniętych larw itd. i wymienić całe podłoże. Jako pokarm daję głównie otręby pszenne, marchewkę, czasami coś zielonego się trafi (cykoria, roszponka itp. ale nie jest to konieczne do rozmnożenia owadów, bardziej jako urozmaicenie w diecie gdybyś chciał skarmić tą część larw).

 

Trzecie pudełko jest znacznie mniejsze, w zasadzie jest to blacha do pieczenia, taka wyższa ok. 5 cm. w niej mieści się z 15 - 20 szt. moczówek. W tych moczówkach trzymam oczywiście larwy do przepoczwarzenia. Pudełko to trzymam w całkowitych ciemnościach, a w każdej moczówce zostawiam odrobinę otręb, na tyle mało żeby larwy się w nich nie zakopały, ale na tyle dużo, że jak dana larwa nie będzie chciała się przez pierwsze kilka dni przepoczwarzać, to może jeszcze się trochę najeść. Jak dawałem larwy do pustych moczówek to częściej padały. Te pudełko chowam i raz na kilka dni zerkam czy wszystko w porządku. Czasami zdarza się, że jakaś larwa padnie, nie przepoczwarzy się tak jak powinna i zostanie jako pół larwa, pół poczwarka, oczywiście nie przeżyje tego robi się wtedy czarna i trzeba ją wyrzucić, a w jej miejsce włożyć nową, jest to jedna stosunkowo rzadkie i jakieś 90% larw przepoczwarza się bez problemu.

 

Czwarte pudełko to pudełko z chrząszczami (imago) i świeżym wylęgiem. W tym pudełku oprócz standardowych otręb pszennych i owoców/marchewki mam jedną wytłoczkę na jajka taką 30x30 cm i jedno mniejsze pudełko z wilgotnym torfem (opisane już powyżej. Wytłoczka położona jest tak, że jednym końcem opiera się na pudełku z wilgotnym torfem, w ten sposób chrząszcze mogą się tam dostać, złożyć jaja, napić się, czy po prostu przebywać w bardziej wilgotnej części. Na koniec gdy larwy trochę podrosną przesypuję je do pozostałych larw, a same chrząszcze przekładam na nowe podłoże z otręb. Przy siatce z bardzo drobnymi oczkami nawet najmniejsze larwy drewnojada nie przejdą niżej, co bardzo mocno ułatwia życie, a jak oczka są za duże to zawsze można przesypać na jakiś miesiąc te larwy i poczekać aż przejdą dwie, trzy wylinki i już się nie zmieszczą w siatce, wtedy potrzebne jest jednak jedno pudełko więcej.

 

Na koniec, chociaż nie odpowiedziałem bezpośrednio na pytania (niestety nie znam dokładnej odpowiedzi) mam nadzieję, że jakoś powyższe wskazówki się przydają. To jest oczywiście tylko mój sposób na hodowlę drewnojadów, być może istnieją jakieś lepsze sposoby. Przy ogrzewanych hodowlach myślę, że warto też zwrócić uwagę na wilgotność, myślę że takie hodowle mogą o wiele szybciej się wysuszać, przez co czasami zajdzie konieczność stworzenia części bardziej wilgotnej, zraszania itd. Na samym początku będziesz też miał problem z ilością imago, jednak te kilka tygodni czekania na 10-20 imago może wydawać się dość powolnym podejściem i oczywiście można to rozwiązać kupując od razu 100 pudełek na mocz i inkubować wiele larw na raz. Na szczęście jednak chrząszcze drewnojadów są dość długowieczne i takie odkładanie coraz większej ilości imago po jakimś czasie w końcu się opłaci.
#1872794 zmiany w rozporządzeniu - żółw stepowy

Napisany przez Vulpes90 na 19 luty 2019 - 12:13

Żółw stepowy jest w aneksie B, czyli trzeba go rejestrować.

 

Tutaj jest aktualna lista speciesplus.net z całą historią prawną tego gatunku
#1872763 Weterynarz z Nowego Targu

Napisany przez Vulpes90 na 18 luty 2019 - 21:16

Sprawdziłem, ale raczej nie ma żadnego weterynarza od gadów w tej okolicy, za wyjątkiem tego co już jest na liście: www.terrarium.pl/t/vet
#1872424 Szerokość klatki wentylacyjnej

Napisany przez Vulpes90 na 14 luty 2019 - 15:34

Myślę, że wentylacja taka jaka jest, jest wystarczająca, być może trochę szersza byłaby lepsza, ale taka też powinna wystarczyć. Jeśli chodzi o wentylatory, to raczej nie są one wskazane. Wymuszona cyrkulacja powietrza może prowadzić do zbyt dużych przeciągów w terrarium, co też nie jest najlepsze dla zdrowia gekonów orzęsionych.
#1872199 Czy można hodować gekony płaczące w akwarium?

Napisany przez Vulpes90 na 10 luty 2019 - 15:24

Myślę, że jak wyżej warto zaopatrzyć się w terrarium lub przerobić akwarium na terrarium. Lepsza wentylacja oznacza mniej problemów z utrzymaniem gekonów w odpowiedniej kondycji, mniej problemów z pleśnią w terrarium itd. Podejrzewam, że trzymanie gekonów w akwarium nie jest niemożliwe, ale pewnie mogą pojawić się mniejsze lub większe problemy z czasem, których łatwo uniknąć w terrarium. Wielkość jest akurat plusem gekony będą miały się gdzie wybiegać, z czasem jako że nie potrzebują samca do rozmnażania pewnie i tak zrobi się z nich niemała grupka. :)
#1872055 Malaclemys terrapin - żółw diamentowy - można kupić Polsce?

Napisany przez Vulpes90 na 08 luty 2019 - 16:57

Pewnie na giełdach w Hamm jest/będzie. Na terraristik.com jest kilka ogłoszeń z tym żółwiem: https://www.terraristik.com/tb/list_classifieds.php
#1872052 Mapa artykułów na terrarium.com.pl

Napisany przez Vulpes90 na 08 luty 2019 - 16:38

http://www.xmind.net/m/eJJK

 

Powyżej jest mapa artykułów na terrarium.com.pl. Niestety trochę lepiej działa na wersji na komputerze. Mapa została zrobiona na darmowej wersji https://www.xmind.net/xmind8-pro/, można sobie ściągnąć ten program i tak samo mapę za darmo, wtedy trochę wszystko lepiej chodzi :)

 

Kolory:

Na razie większość artykułów jest oznaczona na pomarańczowo (artykuły wymagające przejrzenia lub do poprawy). Artykuły przejrzane/gotowe oznaczone są na zielono. Na żółto artykuły, których nie ma, a być może przydałoby się zrobić, na czerwono artykuły, których nie ma. Na niebiesko oznaczone są różnego rodzaju podziały, które nie są artykułami (artykuły ogólne, nagłówki w artykule itd.) oraz przejścia do artykułów, które pojawiły się np. dwa razy (np. artykuł "Telemetria w badaniach owadów i płazów" pojawi się u płazów i owadów, więc artykuł wpisany jest w mapę raz, a reszta to link do tego pierwszego, po kliknięciu powinno nas przenieść do tego artykułu na mapie).

 

Przegląd artykułów:

Myślę, że artykuły warto by było przejrzeć pod kątem (1) treści (2) nagłówków (szczególnie opisy gatunkowe) i (3) ogólnego wyglądu/zdjęć i w ten sposób postaram się oznaczyć też każdy artykuł (np. [V] Treść, [V] Nagłówki, [X] Wygląd/Zdjęcia). Przy gotowych artykułach kolor zmieni się na zielony.

 

Komentarze i uwagi:

Trafią z tego tematu (link) bezpośrednio na mapę artykułów, pod jego tytułem. Wtedy jak ktoś będzie opracowywał/poprawiał dany artykuł może zerknąć na mapę i będzie wiedział na co zwrócić szczególną uwagę.

 

Jakie artykuły są na mapie:

Na razie nie ma wszystkich artykułów. W miarę możliwości będę po kolei, dorzucając kolejną część odznaczę ją "[V]". Na razie głównie są Modliszki, ptaszniki i skorpiony. Jak będą już wszystkie artykuły, to usunę tą listę poniżej.

 

Jaszczurki - Wiadomości

Jaszczurki - Opisy

Jaszczurki - Artykuły

Jaszczurki - Encyklopedia

Jaszczurki - Weterynaria

 

Węże - Wiadomości

[V] Węże - Opisy

Węże - Artykuły

Wężę - Encyklopedia

Węże - Weterynaria

 

Żółwie - Wiadomości

Żółwie - Opisy

Żółwie - Artykuły

Żółwie - Encyklopedia

Żółwie - Weterynaria

 

Ptaszniki - Wiadomości

[V] Ptaszniki - Opisy

Ptaszniki - Artykuły

Ptaszniki - Encyklopedia

[V] Ptaszniki - Weterynaria

 

Ssaki - Wiadomości

Ssaki - Opisy

Ssaki - Artykuły

Ssaki - Encyklopedia

Ssaki - Weterynaria

 

Płazy - Wiadomości

Płazy - Opisy

Płazy - Artykuły

Płazy - Encyklopedia

Płazy - Weterynaria

Drzewołazy

Drzewołazy - Artykuły

 

[V] Owady - Modliszki

Owady - Straszyki

Owady - Prostoskrzydłe

Owady - Karaczany

Owady - Mrówki

Owady - Chrąszcze

Owady - Motyle

Owady - Pluskwiaki

Owady - Muchówki

Owady - Rybiki

Owady - Błonkoskrzydłe

 

Krokodyle

Pajęczaki

[V] Skorpiony

Rośliny owadożerne

Płazy i Gady Polski

Skorupiaki

Mięczaki

Wije

 

 

Dajcie znać co o tego typu mapie sądzicie, czy się przyda? Ewentualnie, jak ktoś ma jakiś pomysł jak zarządzać artykułami na TCP i jak je uporządkować, to też chętnie posłucham :)

Załączone miniaturki

  • 1.jpg#1871916 Klucz do oznaczania gatunków anolisów

Napisany przez Vulpes90 na 06 luty 2019 - 17:37

W internecie pojawił się klucz do oznaczania wszystkich gatunków anolisów.

Anolis.jpg

 

Skorzystać z niego może każdy tutaj:
http://www.stevenpoe.net/anole-key-and-collecting-guide.html Hasło: EEW

 

 
#1871059 Agama brodata ze sklepu .

Napisany przez Vulpes90 na 24 styczeń 2019 - 17:03

Zależy od faktycznego stanu agamy, ale raczej należy się spodziewać, że pierwsze co trzeba będzie zrobić po przyjęciu takiego osobnika to udać się z nim od razu do weterynarza (w zasadzie z każdą nową agamą powinno się tak robić, ale leczenie jest droższe niż samo sprawdzenie czy agama jest zdrowa). Zrobić badanie kupki sprawdzić czy nie ma pasożytów. Trzeba się liczyć z tym, że sam wiek agamy też może być zaniżony, nie da się tego sprawdzić, dopiero później się okazuje jak się okaże, że agama nie rośnie. Akurat sama czarna końcówka ogona nie musi świadczyć o złym stanie zdrowia, w ten sposób objawia się także stres, szczególnie u młodych agam, które nie są przyzwyczajone do takiego otoczenia. No chyba, że końcówka jest sucha, twarda, widać ślady pogryzień lub zalega na niej stara wylinka, wtedy może oznaczać martwicę.

 

Ogólnie odradzałbym zakup takiej agamy na jej miejsce wpadnie kolejna lub dwie (skoro jest popyt) zdrowe, można próbować dyskutować ze sprzedawcą. Niestety warto się przygotować do takiej dyskusji i w większości przypadków i tak mało można zrobić. Można też próbować gdzieś to zgłosić, jednak często zwierzęta i tak zostają tam gdzie były.
#1871044 Żarówki Super reptile.

Napisany przez Vulpes90 na 24 styczeń 2019 - 12:09

(1) Są słabsze, a zazwyczaj to Exo-Terta zamyka tabelę. Najlepsza jest zazwyczaj Arcadia, później za nią ZooMed jeśli chodzi o świetlówki. https://www.terrarium.pl/topic/523565-lampy-uvb-matahalogeny-emitery-ceramiczne/?fromsearch=1
(2) Być może nie w przypadku super reptile, ale kupując tego typu lampy ryzykujesz także tym, że kupisz lampę emitującą UVC i sprzedasz swojemu zwierzakowi nowotwory. Nie zdarza się to zbyt często, a same lampy szybko znikają z ofert, ale widziałem już kilka razy te lampy w sprzedaży w PL które były szkodliwe.
(3) Tak naprawdę konkurencyjna na dzień dzisiejsz jest Arcadia T5, bo emituje bardzo dużo UVB, a wymienia się ją raz na rok, czyli płacisz te 100 zł (przy najdłuższej lampie) i nie kupujesz lampy placebo. Oczywiście są też metalohalogeny lepsze pod względem jakości światła, ale to już trochę droższa opcja.


#1870890 Małe guzki u kameleona Jameńskiego

Napisany przez Vulpes90 na 22 styczeń 2019 - 15:59

Przenoszę temat z "Terrarystyka" do forum właściwego "Kameleony".


#1870858 Co zrobić z mącznikami

Napisany przez Vulpes90 na 22 styczeń 2019 - 03:59

Wypuszczanie czegokolwiek do środowiska nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej nadmiar wystawić w dziale "oddam" odbiór może być osobisty i na pewno ktoś z okolicy chętnie je przygarnie :) Poza tym hodowla ma to do siebie, że pojemnik w którym hodujesz mączniki ma ograniczoną przestrzeń, więc ilość mączników sama się będzie regulowała i w pewnym momencie będziesz miał ciągle tą samą ich ilość, więcej się tam po prostu nie zmieści i nie przeżyje.
#1870856 Legwan zielony - świetlówka rurowa.

Napisany przez Vulpes90 na 22 styczeń 2019 - 02:44

Mniejsza powierzchnia będzie oświetlona na szerokość, ale zazwyczaj i tak poleca się oświetlać ok. 2/3 terrarium pozostawiając część bez UVB, żeby jaszczurki mogły się gdzieś też wycofać w razie potrzeby, myślę że świetlówka o długości 55 cm powinna pasować idealnie.


© 2001-2018 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).