Skocz do zawartości

Nie lubisz reklam?  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Vulpes90

Użytkownik od 15 gru 2010
W tej chwili Przegląda: Sprzedam gekony płaczące
Ostatnio aktywny Wczoraj, 23:03

Moje najnowsze najlepsze odpowiedzi

W temacie:Agama Brodata złamany/opuchnięty palec

10 marzec 2020 - 00:26

Najpierw warto ustalić co jest przyczyną. Często problemem okazuje się kratka wentylacyjna, agama wkłada tam palec i szarpiąc złamie go albo skaleczy. Jeśli masz 2 agamy razem mogą się nawzajem podgryzać, wtedy palce też mogą zostać uszkodzone. Też stara zalegająca wylinka na palcach może sprawiać problemy. Jak możesz to wrzuć też jakieś zdjęcia agamy i terrarium łatwiej będzie coś ustalić. Inną opcją jest dna moczanowa, na skutek niewydolności nerek w palcach zaczyna się odkładać mocznik i powstają zgrubienia, ale to już weterynarz pewnie by Ci o tym powiedział.

 

Co do lamp UVB często u agam mamy kompaktowe świetlówki, warto je wymienić na świetlówki rurowe T5, albo metalohalogeny. Są lepsze jakościowo i znacznie dłużej wytrzymują (ok. 1 roku)


W temacie:Ciemny ogonek, broda i plamki na brzuchu!

09 luty 2020 - 14:49

Agamy potrafią zmieniać kolor, zaniepokojone robią się ciemniejsze na brodzie, końcówce ogona i na brzuchu ich kolor też może się zmieniać, choć zazwyczaj nie tak szybko jak na brodzie i ogonie. Pod tym względem nic niepokojącego nie widzę. Natomiast z tego co podałeś w tabelce masz też bardzo niską temperaturę w terrarium. Agamy na wyspie ciepła powinny mieć ok 40*C, to też może wpływać na ciemny kolor agamy. W pozostałej części terrarium gdzieś około 25*C. No i raczej nie powinny być z niego zbyt często i zbyt długo wyciągane.

 

Te plamy na brzuchu mogą być nawet ciemniejsze czasami:

[attachment=141783:Agama.jpg]


W temacie:Ptasznik kędzierzawy

01 luty 2020 - 02:55

Wszystkie ptaszniki z rodzaju Brachypelma/Tliltocatl, a od niedawna także Poecilotheria są w drugim załączniku CITES. Oznacza to, że wraz z ich pozyskaniem powinnaś dostać dokument potwierdzający ich legalność. Jeśli takiego dokumentu nie posiadasz, to w domyśle taki ptasznik jest nielegalny. Oczywiście nikt nie chodzi po domach i nie sprawdza legalności ptaszników, ale jak będziesz chciała w przyszłości odsprzedać, czy oddać takiego ptasznika, to bywały już przypadki ludzi których złapano za sprzedawanie ptaszników, czy też innych zwierząt z listy CITES bez odpowiednich pozwoleń. niepotrzebne robienie sobie problemów, skoro można kupić ptasznika z odpowiednimi dokumentami. Ptaszniki kędzierzawe (inaczej Tliltocatl albopilosum, albo Brachypelma albopilosum) można bez problemu kupić czy to na giełdzie terrarystycznej (kalendarz jest tutaj: LINK), czy znaleźć w ogłoszeniach (LINK). Zoologiczne sklepy często nie posiadają wiedzy jak hodować takie zwierzęta niestety, przez co często można trafić na zabiedzone, czy ledwo żywe sztuki.

 

Jeśli znajomy posiada dokumenty na rodziców (na samca i samicę) tych rozmnożonych ptaszników idzie do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Zgłasza tam, że rozmnożył te ptaszniki, wraz z ilością młodych. Dostaje na młode papierek, a kopię oddaje Tobie uzupełniając dane ile osobników przekazał, datę kiedy przekazał itd.


W temacie:Długość Agamy

06 październik 2019 - 12:16


1. Posiadam od 2 miesięcy młodego samczyka obecnie ma 5 miesięcy i 37 cm to normalna długość ?

Jak najbardziej normalna

 


2. Karaczany Madagaskarskie byłyby wskazane jak jeszcze podrośnie czy za duże ?

Zazwyczaj zaleca się karmówkę nie dłuższą niż szerokość pyska agamy. Mogą to być madagaskarskie karaczany, ale też karaczany dubia, szare (tutaj warto zabezpieczyć pojemnik, bo lubią uciekać), szarańcza, czy świerszcze kubańskie. No i warto pamiętać o podawaniu zielonych roślin, nie tylko owadów.

 


3.Posiadam Wapń z witaminą D[3] jakie witaminy powinienem kupić by uzupełnić jej dietę(podstawą jej diety są karaczany argentyńskie oraz tureckie, świerszcze bananowe i podaję jej bazylię, raz na tydzień jakiś owocek i jak się znajdzie to mleczyk)

Wapń powinien być bez D3, witaminy z D3. Przynajmniej tak najczęściej się zaleca, ale najważniejszym źródłem witaminy D3 i tak zawsze jest lampa UVB, podawanie D3 z preparatami nie jest najefektywniejszą metodą. Co do witamin ZooMed Reptivite, JBL TerraVit to chyba najczęściej polecane, ja stosuję ten pierwszy.


W temacie:Patyczaki dla agamy

21 sierpień 2019 - 21:36

Warto też zwrócić uwagę na rośliny jakimi karmi się patyczaki. Np. patyczaki indyjskie można karmić bluszczem, a to roślina trująca. Takich patyczaków raczej nie podawałbym agamie. Patyczaki karmione maliną lub jeżyną (lub innymi nietrującymi roślinami) można podawać, ale raczej nie jako podstawa diety, tylko uzupełnienie.


© 2001-2020 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).