Skocz do zawartości

Nie lubisz reklam?  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Vulpes90

Użytkownik od 15 gru 2010
W tej chwili Przegląda: Niechciane pająki w terrarium z...
Ostatnio aktywny Dzisiaj, 13:55

Moje najnowsze najlepsze odpowiedzi

W temacie:Długość Agamy

06 październik 2019 - 12:16


1. Posiadam od 2 miesięcy młodego samczyka obecnie ma 5 miesięcy i 37 cm to normalna długość ?

Jak najbardziej normalna

 


2. Karaczany Madagaskarskie byłyby wskazane jak jeszcze podrośnie czy za duże ?

Zazwyczaj zaleca się karmówkę nie dłuższą niż szerokość pyska agamy. Mogą to być madagaskarskie karaczany, ale też karaczany dubia, szare (tutaj warto zabezpieczyć pojemnik, bo lubią uciekać), szarańcza, czy świerszcze kubańskie. No i warto pamiętać o podawaniu zielonych roślin, nie tylko owadów.

 


3.Posiadam Wapń z witaminą D[3] jakie witaminy powinienem kupić by uzupełnić jej dietę(podstawą jej diety są karaczany argentyńskie oraz tureckie, świerszcze bananowe i podaję jej bazylię, raz na tydzień jakiś owocek i jak się znajdzie to mleczyk)

Wapń powinien być bez D3, witaminy z D3. Przynajmniej tak najczęściej się zaleca, ale najważniejszym źródłem witaminy D3 i tak zawsze jest lampa UVB, podawanie D3 z preparatami nie jest najefektywniejszą metodą. Co do witamin ZooMed Reptivite, JBL TerraVit to chyba najczęściej polecane, ja stosuję ten pierwszy.


W temacie:Patyczaki dla agamy

21 sierpień 2019 - 21:36

Warto też zwrócić uwagę na rośliny jakimi karmi się patyczaki. Np. patyczaki indyjskie można karmić bluszczem, a to roślina trująca. Takich patyczaków raczej nie podawałbym agamie. Patyczaki karmione maliną lub jeżyną (lub innymi nietrującymi roślinami) można podawać, ale raczej nie jako podstawa diety, tylko uzupełnienie.


W temacie:Czy można hodować gekony płaczące w akwarium?

10 luty 2019 - 15:24

Myślę, że jak wyżej warto zaopatrzyć się w terrarium lub przerobić akwarium na terrarium. Lepsza wentylacja oznacza mniej problemów z utrzymaniem gekonów w odpowiedniej kondycji, mniej problemów z pleśnią w terrarium itd. Podejrzewam, że trzymanie gekonów w akwarium nie jest niemożliwe, ale pewnie mogą pojawić się mniejsze lub większe problemy z czasem, których łatwo uniknąć w terrarium. Wielkość jest akurat plusem gekony będą miały się gdzie wybiegać, z czasem jako że nie potrzebują samca do rozmnażania pewnie i tak zrobi się z nich niemała grupka. :)


W temacie:Oświetlenie i wilgotność dla agamy brodatej.

25 październik 2018 - 23:20


Witam,
Mam pytanie, pnieważ buduje terrarium dla dwóch agam brodatych. Wymiary 140x80x90 z czego 10cm idzie na sufit podwieszany więc tak naprawdę 140x80x80. Tutaj pojawia się moje pierwsze pytanie, jakiego oświetlenia najlepiej użyć? Zastanawiałem się nad metahalogenem desert jednak nie wiem czy na takie terrarium wystarczyłby 1 i jakaś żarówka grzewcza oraz Led na ocieplenie barwy.

 

Ogólnie do terrariów o wysokości 80 cm bardzo dobrze pasują świetlówki Arcadia T5 14% z reflektorem, które dają wystarczającą ilość UVB i są na tyle długie, że oświetlają prawie całe terrarium. Metalohalogeny jak najbardziej warto mieć dwa i najlepiej powiesić je na różnych wysokościach jednego trochę niżej drugiego wyżej, wtedy ilość UVB (a także temperatury) będą się delikatnie różniły, a agamy same sobie wybiorą gdzie będą chciały przesiadywać. Poniżej kilka lamp T5 i MH, które możesz wykorzystać i odległości (pod kątem ilości UVB, nie temperatury, temperaturę trzeba samemu ustalić)

 

RepTech 35W - ok. 30-40 cm

RepTech 50W - ok. 40-50 cm

RepTech 70W - ok. 45-60 cm

 

Arcadia T5 12% (z reflektorem) - ok. 20-40 cm

Arcadia T5 14% (z reflektorem) - ok. 30-50 cm

 

Solar Raptor 35W Flood - 30-40 cm

Solar Raptor 50W Spot - 40-50 cm

Solar Raptor 70W Flood - 40-60 cm

 

Lucky Reptile Bright Sun Desert 50W - 20-30 cm

 


Zdaje sobie sprawę iż temperatura od 25-40 stopni.

40 na wyspie ciepła 25 poza nią.

 

 

 


I drugie pytanie to wilgotność, wiem ma być od 50-60% tylko czy wystarczy mi w środku miska z wodą oraz spryskiwanie raz dziennie? Jeśli tak to czy ktoś używa automatycznych spryskiwaczy?
Dziękuję z góry za mądre odpowiedzi.

Jeśli chodzi o wilgotność to miska i raz dziennie w zupełności wystarczy może być nawet rzadziej, niektórzy w ogóle nie zraszają. O wiele gorzej jest, gdy jest za wilgotno niż jak jest za sucho. Gdzieś już były tematy, gdzie agama miała problemy układem oddechowym przez automatyczne zraszanie i zbyt mocne pilnowanie wilgotności.


W temacie:Jakie karaczany są najlepsze dla młodej agamy?

19 październik 2018 - 20:12


(200 statecznik + 200 żarówka)

Statecznik można kupić dużo taniej, rozsądne ceny za statecznik to ok. 50-60 zł, chociaż jak się dobrze trafi to i takie za 20 zł są. Na allegro trzeba "statecznik HID" poszukać (musi być elektroniczny), najczęściej są to stateczniki Philipsa, Tridonic, albo inne. Same lampy MH są jednak droższe jak wyżej.

 


Dziękuję za odpowiedz, Karaczany będą hodowane, terrarium będzie docelowe. Może pan polecić jakiś tani metahalogen ?

Żeby dobrać moc lampy UVB do terrarium, to trzeba znać jego wymiary (szczególnie wysokość) i odległość lampy do wyspy ciepła (czy też odległość lampy do agamy). Ilość UVB jest coraz mniejsza im większa jest odległość od lampy. Na rynku istnieją zarówno słabsze lampy UVB (do niskich terrariów), jak i mocniejsze lampy UVB (do wysokich terrariów). Przykładowe lampy MH to lampy marki RepTech, Solar Raptor, Lucky Reptile, czy Terra Exotica.


© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).