Skocz do zawartości

Nie lubisz reklam?  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Vulpes90

Użytkownik od 15 gru 2010
W tej chwili Ogląda stronę główną
Ostatnio aktywny Dzisiaj, 10:53

Moje tematy

Ile UVB potrzebuje agama? - Pomiary z Australii

Wczoraj, 15:16

BeardieVet, czyli zespół weterynarzy zajmujący się badaniem agam brodatych w ich środowisku naturalnym pokazał ostatnio odczyty UV Index prosto z Australii w miejscach, gdzie agamy najczęściej się wygrzewały.

 

To bardzo dobrze pokazuje, że nawet z UVB nie należy przesadzać. Najwyższe odnotowane wartości to UV Index równy około 11.5 przez 2-3 godziny dziennie, zaś średnie wartości to UV Index równy około 3.0-4.0 . W porównaniu do tego stosowanie np. świetlówki T5 z metalohalogenem może spokojnie przewyższać wartości UV Index 16.0 przez 12 godzin dziennie :shock:

 

Wartości i link do wpisu źródłowego poniżej

Załączony plik  Średnie.png   103,78K   0 pobrań Załączony plik  Wykres dzień.png   100,74K   0 pobrań

 

Źródło:


Świetlówki T5 vs Metalohalogen - co lepsze?

Wczoraj, 14:36

Pomyślałem ostatnio, że założę jakiś mały temat o lampach UVB. Na sam początek coś z czym zmagamy się na co dzień, czyli wybór czy wybrać lampę metalohalogenkową, czy też lepiej pójść w świetlówki T5? Dlaczego świetlówki T5 nie są wcale takie słabe jak niektórzy je opisują? Dlaczego świetlówki jako lampa UVB (tylko pod kątem UVB) są lepsze od metalohalogenów? No i na koniec dlaczego metalohalogeny są lepsze od świetlówek jeśli chodzi o UVA.

 

Może warto zacząć od tego czym jest UVB, a czym UVA (i czym UVA nie jest), a zatem:

 

UVB

 • To światło o długości fal od 280 nm do 320 nm (niektórzy opisują do 315 nm, inni do 320 nm, dla nas nie będzie to miało tutaj znaczenia)
 • To dzięki tym falom świetlnym zachodzi produkcja witaminy D3.
 • Światła UVB nie da się poczuć, nie da się go widzieć. Pojawiały się komentarze, że "ten kompakt ma więcej UVB, od razu to widać". NIE, to że świetlówka świeci bardziej na niebiesko wcale nie oznacza że emituje więcej UVB. Po prostu świeci bardziej na niebiesko. Bez pomiaru nie da się określić ile UVB ma świetlówka.

UVA

 • To światło o długości fal od 320 nm do 400 nm (tak jak powyżej niektórzy opisują jako światło do 380 nm, dla nas nie ma to większego znaczenia, każdy może sam sobie wybrać co mu bardziej odpowiada ;) )
 • To dzięki temu zakresowi świetlnemu możemy poczuć to przyjemne uczucie Słońca latem, to dlatego agamy i inne zwierzęta podbiegają uparcie do padającego światła przez okno i to właśnie dlatego gady są bardziej aktywne pod metalohalogenem (metalohalogeny emitują duże ilości UVA).
 • UVA nie ma nic wspólnego z produkcją witaminy D3, gad może być aktywny, "szczęśliwy", ale jeśli lampa nie emituje UVB, gad nadal może mieć problemy z niedoborami witaminy D3.
 • UVA to nie ciepło, UVA to nie lampa grzewcza. Jakiś czas temu pojawił się chwyt marketingowy pod tytułem lampy grzewcze z UVA, dla wielu osób UVA to, to samo co grzanie. Otóż nie, za grzanie odpowiedzialne jest w głównej mierze podczerwień IR (dzieli się ona na IR-A, IR-B i IR-C, ale o tym może innym razem).
 • Większość gadów jest w stanie widzieć UVA w zakresie powyżej 360 nm.

Jak mamy to już za sobą to można się przyjrzeć wykresowi. Skupmy się na razie tylko na UVB, czyli zakresie 280-320 nm:

 

 • Niebieski - Arcadia T5 12% z reflektorem [Świetlówka T5]
 • Żółty - Lucky Reptile Bright Sun Desert 50W [Metalohalogen]
 • Czarna kreska - Słońce

Załączony plik  T5 vs MH.jpg   343,8K   1 pobrań

 

Zalety świetlówek T5

Jak widać patrząc tylko na UVB świetlówki T5 o wiele bardziej przypominają promieniowanie słoneczne niż metalohalogeny. Po pierwsze w tym zakresie ich długość fal schodzi o wiele niżej niżmetalohalogeny. Metalohalogeny mają swój pik w okolicy 316 nm, świetlówki T5 pokrywają praktycznie cały zakres od 290 - 320 nm i ogólnie bardziej przypominają słońce niż metalohalogen. Oczywiście Lucky Reptile to jeden ze słabszych metalohalogenów na rynku, ale nawet te 150W wyglądają bardzo podobnie, jak będę miał chwilę to pokażę porównanie ze starym The White Light 150W, po prostu mają więcej UVB w okolicy 316 nm, w okolicy 290 nm dalej nic.

 

Zalety metalohalogenów

Zalety metalohalogenów zaczynają się poza zakresem UVB. Jeśli spojrzymy na UVA (320-400 nm) widać jak mało UVA emitują świetlówki T5, to samo ze światłem widzialnym, czyli powyżej 400 nm. Pod tym względem zdecydowanie metalohalogeny wygrywają i to odpowiada większej aktywności gadów, ale niestety nie wygrywają pod kątem produkcji witaminy D3. Poniżej jeszcze cały wykres od 250-750 nm:

Załączony plik  Świetlówka T5 vs Metalohalogen.jpg   62,76K   1 pobrań

 

Łączenie metalohalogenów i świetlówek T5

Oczywiście zaraz padnie pomysł by łączyć świetlówki T5 z metalohalogenami. Od razu napiszę za tym, że owszem jest to możliwe, ale w terrariach powyżej 80 cm wysokości. Takie terraria mało niestety osób posiada, więc w większości wypadków pozostaje jednak wybór albo metalohalogen, albo świetlówka T5

 

Polecam od razu zerknąć do tematu o agamach brodatych "Ile uvb potrzebuje agama brodata - Pomiary z Australii"

 

Co w końcu wybrać?

Moim zdaniem jeśli chodzi o terraria średniej wielkości np. około 60 cm to warto zdecydować się na jedną z opcji, niezależnie od tego czy będzie to metalohalogen, czy świetlówka T5, to obie te lampy są z górnej półki jeśli chodzi o lampy UVB. Wykresy powyżej miały raczej na celu pokazanie, że nie ma lampy idealnej, tak jak ostatnio określa się metalohalogeny.

 

O tym jak dobrać lampę pod kątem mocy do poszczególnych gatunków też na pewno będę jeszcze pisał, na razie tylko takie porównanie na szybko, żeby pokazać, że metalohalogeny pomimo tego, że są dobrymi lampami, to też mają swoje wady, a świetlówki T5 często określane jako te "gorsze" w rzeczywistości nie odstępują metalohalogenom aż tak bardzo, a czasami są nawet od nich lepsze. Dajcie znać, co Wy o tym sądzicie ;)


Nowy gatunek węża morskiego z Zachodniej Australii

Wczoraj, 09:30

Emydocephalus orarius to nazwa nowego gatunku węża morskiego z wybrzeży Australii Zachodniej.

 

Załączony plik  Emydocephalus orarius.jpg   247,64K   0 pobrań

Załączony plik  Emydocephalus orarius2.jpg   150,22K   0 pobrań

 

Źródła:


Nowe gatunki skorpionów z rodzaju Buthus

03 kwiecień 2020 - 11:18

Na łamach czasopisma Euscorpius opisano 2 nowe gatunki z rodzaju Buthus.

 

 • Buthus pococki Kovařík, Šťáhlavský & Elmi, 2020
 • Buthus somalilandus Kovařík, Šťáhlavský & Elmi, 2020

Załączony plik  Buthus pococki.jpg   46,79K   0 pobrań  Załączony plik  Buthus somalilandus.jpg   57,77K   0 pobrań

 

Załączony plik  16-9.jpg   142,7K   0 pobrań

 

Źródło:


Rewizja rodzaju Tityopsis (Skorpiony: Buthidae). 4 nowe gatunki.

03 kwiecień 2020 - 10:42

Na łamach czasopisma Eusocorpius pojawiła się rewizja rodzaju Tityopsis. Przy okazji opisano 4 nowe gatunki

 

 • Tityopsis canizaresorum Teruel & Rodríguez-Cabrera, 2020
 • Tityopsis mulata Teruel & Rodríguez-Cabrera, 2020
 • Tityopsis pumila Teruel & Rodríguez-Cabrera, 2020
 • Tityopsis sheylae Teruel & Rodríguez-Cabrera, 2020

Załączony plik  Tityopsis - Mapa.jpg   96,96K   0 pobrań

 

Załączony plik  T. mulata.jpg   52K   1 pobrań Załączony plik  T. pumila.jpg   48,16K   0 pobrań Załączony plik  T. sheylae.jpg   50,52K   0 pobrań

 

T. canizaresorum:

Załączony plik  T. canizaresorum.jpg   91,04K   0 pobrań

 

Źródła:

 • Teruel R, Rodríguez-Cabrera TM. Revision of the genus Tityopsis Armas, 1974 (Scorpiones: Buthidae). Part 1. General updates and description of four new species. Euscorpius. 2020(304):1-40.
 •  scorpion-files.blogspot.com/2020/04/four-new-species-in-endemic-cuban-genus.html

© 2001-2020 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).