Skocz do zawartości

Nie lubisz reklam?  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Vulpes90 ONLINE

Użytkownik od 15 gru 2010
W tej chwili Przegląda: agama zjadła komara
Ostatnio aktywny Dzisiaj, 11:39

Moje posty

W temacie:HURT Brachypelma hamorii Psalmopoeus reduncus TANIO

Wczoraj, 23:44

Przenoszę temat z Ogłoszenia terrarystyczneSprzedam ptaszniki, skorpiony i inne pajęczaki do forum PostyŚMIETNIK GIEŁDOWY

W temacie:Dziwne wypustki wystające spod ogona. Czy to hemipenisy?

Wczoraj, 23:19

@Nosferatu Faktycznie mój błąd. Nie wiem czemu nie pomyślałem o sperm plug. Link w razie czego: https://www.youtube.com/watch?v=kL99AXbZhc8


W temacie:Zarowka UVB u agamy

Wczoraj, 22:41


UVB, 25W 10.0 dessert

 

No tak jak wyżej świetlówki UVB akurat nie grzeją za dobrze. Co wbrew pozorom (przynajmniej moim zdaniem) nie jest złą rzeczą, bo możesz dobrać dwie lampy tak, że będziesz miała wręcz idealną ilość UVB i temperaturę. Jeśli chodzi o kompaktowe świetlówki UVB tutaj zalecałbym jednak wymienić je na mocniejsze świetlówki T5 (nie mylić ze starą technologią T8) np. Arcadia T5 12% z reflektorem. Do terrariów o wysokości 60-70 cm pasują wręcz idealnie, jako ogrzewanie można wtedy kupić zwykłą lampę grzewczą jak np. Exo-Terra Basking spot lub zwykły halogen. Ważne żeby miały srebrne lustro skupiające światło w dół.

Świetlówki kompaktowe niestety (1) stosunkowo szybko się wypalają - wymiana po około pół roku i są to już naprawdę resztki UVB, w przeciwieństwie do T5, które wymienia się zazwyczaj po roku, (2) nie dają zbyt dużo UVB, (3) istnieje cała masa podróbek tych lamp na rynku, które są niestety jeszcze słabsze w testach. Z takich lamp agama niestety nie będzie miała zbyt wiele korzyści. Niestety sprawdzonych na rynku lamp jest niewiele. Z tych mocniejszych można wymienić T5 Arcadii, lub ZooMed, z metalohalogenów Lucky Reptile (słabsze od pozostałych), Solar Raptor, RepTech, MegaRay i to chyba tyle. Przy czym metalohalogeny akurat lepiej montować w wyższych terrariach powyżej ok. 80 cm. No i wtedy też trzeba pomyśleć o jakimś doświetleniu terrarium (T5 oświetli Ci całe terrarium).


W temacie:agama zjadła komara

Wczoraj, 21:36


Kiedyś w trakcie jazdy autem widziałem jak jacyś ludzie kąpali agamy w stawie...To już było naprawdę przegięcie

Przyznam szczerze, że też mam dosyć trochę postów typu znaleziona papuga, agama, legwan (który swoją drogą już niestety nie żył). Naprawdę aż tak trudno zrobić wolierę i dopilnować by zwierzak nie uciekł. Oczywiście każdemu może się zdarzyć, że jego zwierzak ucieknie, ale tych postów jest po kilka dziennie! Niestety na to nie mamy żadnego wpływu, a rząd też nie widzi w tym problemu, wolą stworzyć jakieś bezsensowne zakazy i przepisy jak te o gatunkach inwazyjnych, które do niczego nie prowadzą.

 

Niemniej stworzenie dobrze zabezpieczonej woliery nie jest aż tak złym pomysłem. No i inną sprawą jest, że ludzie często chcą "nadrobić" spacerami niedobory tego co mają w terrarium. Dobra świetlówka T5 z reflektorem, albo duże terrarium (150x80x80 cm lub więcej) + 2-3 metalohalogeny, albo świetlówka T5 14% z reflektorem + metalohalogeny bez UVB i mamy lepsze warunki niż na zewnątrz. Basen też można zorganizować w terrarium.

 

No cóż trochę offtopic się zrobił ;) W każdym bądź razie od komara agamie nic nie będzie. Też nie wydaje mi się, aby akurat komary były dobrymi nosicielami pasożytów takich jak owsiki, czy kokcydia. Raczej akurat komary nie mają nigdzie kontaktu z odchodami innych zwierząt, w przeciwieństwie do np. prostoskrzydłych. Oczywiście mogę się tutaj mylić nie sprawdzałem tego nigdzie, tak mi się po prostu wydaje.


W temacie:Dziwne wypustki wystające spod ogona. Czy to hemipenisy?

Wczoraj, 14:17

Tak to wypadnięcie hemipenisa, prawdopodobnie będzie trzeba go usunąć, ale to już weterynarz doradzi lepiej co i jak.


© 2001-2020 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).