Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?






* * * * * 3 głosów

Jak okiełznać bałagan?

Napisany przez Dark_Raptor, w Makrofotografia, Fotografia 14 stycznia 2013 · 2 015 wyświetleń

makro zdjęcia system porządkowanie układ fotografie Bridge
Czyli o przechowywaniu i katalogowaniu zdjęć słów kilka.

Na samym początku przygody z fotografią, większość ludzi nie zastanawia się nawet przez moment nad tym jak utrzymać porządek w swojej bazie zdjęć. W miarę „pstrykania” katalogi puchną, a ogarnięcie tego wszystkiego staje się coraz większym problemem. Owszem, można mieć pamięć fotograficzną i wiedzieć gdzie znajduje się każdy kadr. Jednak nie każdy posiada tę zdolność i przeważnie trzeba sobie jakoś pomóc. Warto też wiedzieć, że im więcej fotografujemy i im później za porządki się weźmiemy, tym trudniej będzie to potem ogarnąć. A jest to problem bardzo poważny, zwłaszcza gdy któregoś dnia będziemy potrzebowali szybko odszukać konkretny kadr.

Systemów porządkowania jest zapewne tyle ilu fotografujących. Najczęstszym jest chyba układanie zdjęć w katalogach tematycznych, np. „ptaki”, „wakacje”, „u cioci na imieninach”. Każdy może mieć swoje zalety i wady, jednak nie zawsze pozwala odszukać powiązane ze sobą chronologicznie kadry. Zwłaszcza jeśli są zdjęciami o różnej tematyce. Kilka lat temu wybraliśmy system oparty na zupełnie innym układzie i jak dotychczas sprawdza się całkiem dobrze, pomimo znaczącego do dnia dzisiejszego wzrostu materiału w bazie zdjęć. Może być chyba także z sukcesem stosowany przez innych.

System opiera się na prostym układzie katalogów w układzie lat i miesięcy. Pozwala to na dokładne, chronologiczne uporządkowanie zdjęć z kolejnych sesji. Odrębne katalogi lub podkatalogi można utworzyć również dla konkretnych wydarzeń, zwłaszcza gdy grupują wiele fotografii lub gdy sesja obejmuje swoim zasięgiem materiał z np. dwóch miesięcy. Najniższy poziom, w obrębie katalogów miesięcznych, stanowią podkatalogi dla obrobionych już plików, zapisywane w formacie tiff (z możliwością wielokrotnej, bezstratnej edycji) i dla miniaturek w formacie jpg (wrzucanych na fora itp.).

Katalogi

System katalogów


No dobrze, zdjęcia są uporządkowane, ale jak już wyszukać w tak utworzonej bazie wyłącznie zdjęcia o konkretnej tematyce? Tu z ogromną pomocą przyjdą nam programy katalogujące, zwłaszcza te pozwalające na dodawanie słów kluczowych. Jest sporo tego rodzaju aplikacji, zarówno komercyjnych jak i darmowych. Jedną z najlepszych jest Adobe Bridge, funkcjonujący jako integralny dodatek do Photoshopa.

Dlaczego słowa kluczowe są tak ważne, wręcz... kluczowe? Otóż pozwalają nam na to, na co pozwalałby tematyczny system porządkowania katalogów, a nawet na znacznie więcej. W naszym systemie, ponieważ fotografujemy głównie zwierzęta, jest rzeczą naturalną, że zastosowaliśmy układ słów odzwierciedlający systematykę tej grupy organizmów. W skrócie opiera się to na tym, że szukając zdjęć np. skakunów, poza łacińską nazwą tej rodziny pająków „Salticidae”, w rosnącym porządku nadrzędności dodaliśmy jeszcze słowa jak: „Araneae” (rząd pająków), „Arachnida” (gromada pajęczaki), „Arthropoda” (typ stawonogów) i „Animalia” (królestwo zwierząt). System ten odnosi się zarówno do pająków, jak i innych grup, np. chrząszczy, żab itp. Docelowo najniższymi jednostkami mogą być rodzaje, a nawet gatunki, jednak do tego etapu jeszcze nie doszliśmy. Dzięki temu, że nadawane jest wiele słów nadrzędnych i podrzędnych, wybierając jednym kliknięciem najniższą jednostkę, program dodaje jednocześnie wszystkie wyższe. Czyli w polu wyboru słów klikając na „Salticidae”, fotografii zostaną przyporządkowane również „Araneae”, „Arachnida”, „Arthropoda” i „Animalia”. Dzięki temu, szukając np. wszystkich zdjęć pająków lub stawonogów, to konkretne zdjęcie również pojawi się w wynikach wyszukiwania.

Adobe Bridge

Układ słów kluczowych w Adobe Bridge


Używając wielu zdjęć kluczowych można też tworzyć kwerendy krzyżowe, które pozwalają wyszukiwać zdjęcia opisane kilkoma słowami, np. „Polska”, „morze”, „chmury” (jest chyba oczywiste jakie elementy wspólne pojawią się na wszystkich wybranych przez program z bazy zdjęciach). Można też wyszukiwać fotografie z innymi parametrami jak: data (np. 15.08.2010) lub okres ich wykonania (np. od 05.2006 do 09.2012), model aparatu, ogniskowa zastosowanego obiektywu itd. Proces szukania zostaje więc ograniczony do minimum, a jednocześnie chronologiczny porządek zdjęć w katalogach zachowany. Programy pozwalają też na szybkie zintegrowanie plików z programami do obróbki, tak więc równie szybko odnajdując zdjęcie, jest już ono gotowe do dalszej pracy.

Porządkowanie fotografii ma jeden szczególnie ważny warunek, trzeba pracować systematycznie. Wielotygodniowe przestoje powodują, że ilość materiału rośnie, a w przypadku konieczności poszukiwań, ostatnie zdjęcia w wynikach będą pomijane.




Jeśli działa, to dobrze. Zauważyłem spory przyrost "ciężaru" katalogów z każdym rokiem. Od 2004 przyrost był niewielki, ale ostatnie dwa lata, to już ponad 60% łącznej pojemności dyskowej. Trzeba jednak pamiętać, że to po części efekt przesiadki z matrycy 6,3Mpx na 12Mpx... to robi swoje :)
Dobre rady. Sama to trochę inaczej ogarniam ale bardzo przydatne to co opisujesz.Pozdrawiam
Cholernie wygodna rzecz. Nie wyobrażam sobie buszowania po tym ok. 1TB fotek na dysku, w poszukiwaniu i wyłuskiwaniu jakiegoś konkretnego tematu :)
Ciekawa instrukcja szczególnie dla tych co mają tysiące fotek, a czasami się zastanawiałem do czego ten Bridge służy... ale zawsze jakoś instant alt+F4:)

Przeszukaj mój blog

użytkownicy przeglądający

0 zarejestrowanych terrarystów, 1 gości, 0 anonimowych terrarystów

Ostatni odwiedzający






© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.