Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?






- - - - -

Telekonwertery w makrofotografii

Napisany przez Dark_Raptor, w Fotografia, Makrofotografia 29 lutego 2012 · 5 268 wyświetleń

makro macro telekonwerter Kenko x2 TC M42
Czasami, nawet posiadając obiektyw makro, możemy potrzebować większej skali odwzorowania. Jeśli posiadamy pierścienie pośrednie lub mieszek, nie ma najmniejszego problemu i nie musimy czytać poniższego artykułu. Co jednak zrobić jeśli ich nie mamy, a nie chcemy przycinać i przeskalowywać obrazu, co wiąże się z utratą jego jakości? Możemy wykorzystać telekonwerter, stosowany zwyczajowo w fotografii przyrodniczej, lotniczej lub sportowej.

Już na samym początku zaznaczę, że nie polecamy tego rozwiązania jako domyślnego patentu w makrofotografii. Przede wszystkim każdy dodatkowy element optyczny między obiektem a aparatem oznacza pogorszenie rozdzielczości i utratę światła (w przypadku krotności x2 tracimy dwie działki przysłony). Gorszej jakości telekonwertery mogą też nie trzymać szczelności bloku optycznego lub powodować wewnętrzne odblaski. To również może wpłynąć na ostateczny efekt.
Tyle, jeśli chodzi o najważniejsze wady. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim możliwość zwiększenia osiągów obiektywu, zwłaszcza gdy nie posiadamy specjalnych akcesoriów do makrofotografii. Kolejna sprawa to cena. Niektóre modele telekonwerterów są niezwykle tanie i mogą skutecznie konkurować z mieszkami lub pierścieniami. Zwiększa się również odległość ogniskowania, co pozwala nam na bezpieczniejsze podejście do fotografowanego obiektu.



Telekonwertery

Do testu wykorzystano cztery modele telekonwerterów o podwójnej krotności. Są to:
  • Kenko Teleplus MC-7 N-AFs x2 (Nikon)
  • Vivitar Automatic Tele Converter 2x-3 (Nikon)
  • TK-2M (M42)
  • MC Konwerter K-1 2x (M42)

Szkłem referencyjnym, które podpinano do telekonwerterów, był manualny Super-Multi-Coated Macro Takumar 50/4 (M42). Przysłonę ustawiono na optymalną wartość f8. W przypadku konwerterów M42, dodatkowo zastosowano przejściówkę Nikon/M42. Użyto przejściówki bez soczewki, w celu wyeliminowania dodatkowego czynnika pogarszającego jakość obrazu. Zdjęcia wykonano przy 1/250s, doświetlając je lampą SB-800 z domowej roboty dyfuzorem.


Test telekonwerterów


Link do oryginału w skali 1:1 (kompresowany jpg, ale różnice widać):
http://img827.imageshack.us/img827/4841/telekonwx2duzy.jpg

Jak pokazuje test, dzięki telekonwerterom uzyskujemy znaczące powiększenie. Jednak rozrzut jakości poszczególnych modeli jest dość znaczny. Wydaje się, że najlepszą ostrość i kontrast uzyskano z telekonwerterem Vivitar’a. Jest to ciekawy wynik, gdyż korzystając wcześniej z obiektywów tej firmy uzyskiwaliśmy obrazy nienajlepszej jakości. Drugie miejsce należy do Kenko. Zaletą tego modelu jest przenoszenie automatyki (pomiar światła, AF, AFs) oraz możliwość domykania przysłony. To ostatnie przydaje się z nowymi obiektywami pozbawionymi pierścienia przysłony. Najpoważniejsza wada, to znaczące mydlenie obrazu, choć kontrast nadal pozostaje na wysokim poziomie. Rosyjskie/radzieckie telekonwertery M42 odbiegają jakością ze względu na kiepski kontrast i powstawanie delikatnego odblasku w centrum kadru. Efekt ten jest szczególnie widoczny w przypadku modelu TK-2M, który wypadł w teście najgorzej.
Zatem czy stosować telekonwertery, czy nie? Generalnie nie polecamy, choć zanim nabyliśmy pierścienie pośrednie, był to nasz główny „wspomagacz” obiektywu makro i to dzięki niemu powstało wiele ciekawych ujęć z dużymi powiększeniami. Jednak na dłuższą metę, lepiej doposażyć się w konwerter makro, np. Raynox lub wspomniane wcześniej pierścienie lub mieszek. Z drugiej strony, dobrej klasy telekonwerter o mniejszej krotności (np. x1.4 lub x1.7), może dać na tyle dobrą jakość obrazu i być na tyle uniwersalny, że warto rozważyć jego zastosowanie.




Przeszukaj mój blog

użytkownicy przeglądający

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

Ostatni odwiedzający






© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.