Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?






* * * * * 1 głosów

Regał na terraria - droga przez mękę

Napisany przez Dark_Raptor, w Terrarystyka, Newsy 04 grudnia 2016 · 13 652 wyświetleń

regał terrarium terraria led taśmy oświetlenie urządzanie budowa
Tym razem wreszcie wpis czysto "terrarystyczny". Przez kilka lat, w związku z częstymi przenosinami, nie planowaliśmy żadnych instalacji terrarystycznych przygotowanych na stałe. Zwierzaki mieszkały w różnego rodzaju szklanych i plastikowych terrariach, faunaboxach, moczboxach itp. itd. o bardzo różnych wymiarach i stanie zużycia. Kiedy wylądowaliśmy już na stałe pod własnym adresem, to wciąż nie był priorytet, ale jednak sprawa pałętająca się gdzieś z tyłu głowy jako "rzecz do przemyślenia i zrobienia". Kiedy nastał już ten moment, aby zacząć przygotowania, stanęliśmy przed pierwszym problemem. Jaki mebel wybrać?

Jakoś naturalnym wydał mi się regał sklepowy. Metalowa, odporna na wilgoć budowa, możliwość zmiany wysokości półek, lekkość konstrukcji, niska cena, praktycznie same plusy. Jednak wygląd nie przemawiał za tym rozwiązaniem. Z drugiej strony, wykonanie regału na zamówienie, z odpowiedniego materiału, który ładnie by wyglądał, nie wchodziło jednak w rachubę ze względu na wysoką cenę. Ostatecznie pozostaliśmy przy pierwszym rozwiązaniu. Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie okazało się, że żadne regały znajdowane na portalach aukcyjnych i u producentów mebli sklepowych nie pasują nam wymiarowo. Po kilku dniach poszukiwań, zupełnie przypadkiem, znaleźliśmy firmę pod Częstochową, której produkt idealnie wpasowywał się w zaplanowaną przestrzeń. Niestety, nie przewidywali transportu :) Szczęśliwym trafem, po 2 miesiącach wróciliśmy do sprawy, bo okazało się, że ktoś z tej firmy jeździ do Warszawy i może zabrać regał ze sobą. Zatem na początku listopada mebel był już więc w domu...


Dodany obrazek



Kolejny problem to terraria. Wysyłaliśmy zapytania do kilku firm wykonujących terraria na zamówienie. Po zebraniu i rozważeniu kilku ofert, ostatecznie zdecydowaliśmy się na Terraria Micro-World. Możemy uczciwie napisać, że stosunek jakości otrzymanych terrariów do ich ceny był bardzo atrakcyjny. Tak więc po kolejnym miesiącu mieliśmy już i regał i terraria zawalające połowę pokoju :)


Dodany obrazek


Dodany obrazek



Najlepsza zabawa zaczęła się jednak gdy trzeba było pomyśleć o oświetleniu. Nigdy człowiek nie wpadnie na to, kiedy przydadzą mu się wiadomości sprzed kilkunastu lat z zajęć ZPT w liceum, kiedy to musiał tworzyć rysunki techniczne obwodów elektrycznych i budować proste schematy z żarówką. Rozrysowanie systemu oświetlenia 5 półek, po 4 taśmy LED każda, z połączeniami, miejscem ukrycia przewodów, instalacją kontrolera, transformatora, tak by się to jakoś trzymało i świeciło, było drogą przez mękę. Po zakupie wszystkich akcesoriów w hurtowni ze sprzętem oświetleniowym, próba instalacji LEDów z pomocą lutownicy, skończyła się wiązanką przekleństw. Podchodziłem do tematu kilka razy. Uciekający lut, zbyt duży grot, wielkość styków, to za dużo dla kogoś, kto z lutownicą miał do czynienia wiele lat temu. W akcie desperacji chcieliśmy zlecić podlutowanie wszystkich końcówek firmie, ale cena okazała się zaporowa. Na szczęście, bo przez przypadek znaleźliśmy rozwiązanie.

Wędrując po markecie budowlanym, znaleźliśmy złączki do taśm LED. Nie tylko do białych (2 styki), ale również RGB (4 styki). Szybko namierzyliśmy je w sieci i za ułamek ceny sklepowej udało się nabyć odpowiednią ich ilość. Dodatkowo zakupione kostki, pozwoliły na połączenie przewodów bez pomocy lutowania. Można je też łatwo zmieniać korzystając z pomocy małego śrubokręta.


Dodany obrazek


Dodany obrazek


Dodany obrazek


Choć schemat był dość skomplikowany, nie okazał się dużym wyzwaniem dla Kornelii. W ciągu niecałych 4 godzin zrobiła całą instalację, która zadziałała bez zarzutu. Schody zaczęły się dopiero przy samym mocowaniu taśm LED do półek. Posiadają one dwustronną taśmę klejącą, która okazała się jednak zbyt słaba i szybko puszczała pod wpływem ciężaru LEDów. Rozwiązaniem okazał się mocny klej, który przytrzymał całość taśmy.


Dodany obrazek


Dodany obrazek


Dodany obrazek


Dodany obrazek



Po złożeniu całości, wsunięciu kostek i kabli w luki pod półkami oraz zamocowaniu przewodów w nogach regału przy pomocy taśm zaciskowych, można było uznać pracę za zakończoną. Pozostało tylko poustawiać terraria, wsypać podłoże, zainstalować tło z korka, kryjówki i sztuczne rośliny. Część z tych rzeczy kupiliśmy m.in. na Warszawskiej Giełdzie Terrarystycznej. Na przyszłość planujemy jeszcze ewentualną instalację diod UV na jednej z półek, aby efektownie prezentować skorpiony. To już jednak taka "fanaberia", która może poczekać na lepsze czasy. Grunt, że zwierzaki mają wreszcie normalne warunki, nie mówiąc już o estetyce tego "najważniejszego mebla w domu" :)


Dodany obrazek


Dodany obrazek


Dodany obrazek






Cześć. Skąd braliście taśmy z LED'ami bo ceny są dość zaporowe....

Trafiłem wtedy na jakąś promocję na Allegro. Po ponad dwóch latach wszystko działa OK. Czasem tylko pilot szwankuje, ale to zawsze można zmienić ;)

Cześć. Skąd braliście taśmy z LED'ami bo ceny są dość zaporowe....

Piękny regał i fajny wpis :). Czy w terrariach są tylko ptaszniki? Jakie gatunki jeśli można wiedzieć?

Dzięki :) Różne zwierzaki. Na dwóch dolnych półkach - 2 zbożaki i jeden lancetogłów. Powyżej B. vagans i N. chromatus, piętro wyżej P. irminia, P. regalis i A. geniculata. Znów w górę skorpion Heterometrus, kolejny B. vagans i karaczany Princisia. Na samej, ciemnej górze - Hysterocrates hercules, Lasiodora parahybana. Ostatnie terrarium jeszcze nie obsadzone. Mam jeszcze luzem kilka pająków i karaczanów + straszyki, więc jest materiał na drugi regał. Na razie nie mam jednak pomysłu na jego umiejscowienie, więc obstawię luźnymi terrariami wolne półki w szafie :)

Piękny regał i fajny wpis :). Czy w terrariach są tylko ptaszniki? Jakie gatunki jeśli można wiedzieć?

te złaczki przewód do diod to po ile daliście? bo to za parę złoty gdzieś widziałem że sobie życzyli i tochyba na alledrogo za kawałek plastiku ;) ja u siebie lutowałem "na chama"

W marketach były średnio po 4-6 zł. Na alledrogo średnio po 1,5-2 zł.

Gdybym miał precyzyjną lutownicę i trochę wprawy, to pewnie sam bym to zrobił. Jednak gdy nie udawało mi się z taśmami z dwoma stykami, a czekały mnie jeszcze czterostykowe, zrezygnowałem z takiej zabawy :P

te złaczki przewód do diod to po ile daliście? bo to za parę złoty gdzieś widziałem że sobie życzyli i tochyba na alledrogo za kawałek plastiku ;) ja u siebie lutowałem "na chama"

Przeszukaj mój blog

użytkownicy przeglądający

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

Ostatni odwiedzający






© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.