Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

początkujący jaszczurki

- - - - -  
Agama brodata karłowata

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
23 odpowiedzi na ten temat

#1 iniemamniejusz

iniemamniejusz
  • Terrarysta
  • Z nami od: 904 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 13 styczeń 2019 - 21:31

Witam wszystkich. Niedługo zaczynam swoją przygodę z agamą więc założyłem ten temat. Jak widać na forum nie jestem od wczoraj, ale im więcej czytam tym mniej wiem a już niedługo startuję i nie chce się uczyć na błędach. Mam kilka pytań. Będą one w punktach żeby nie było chaosu.

Terrarium szklane będzie o wymiarach szerokość 100, głębokość 40, wysokość 50.

1. Planuję kupić bardzo młodą agamę karłowatą i od razu nasuwa mi się pytanie jakiej wielkości karmówka będzie dla niej najlepsza? Przede wszystkim karaczany, świerszcze, zielenina, owoce i jako urozmaicenie mączniki i drewnojady.

2. Wapń będzie bez witaminy D3 a jak waszym zdaniem z witaminami czy też mają być bez D3? Witaminy raz na 2  tygodnie a wapń do każdego posiłku?

3. Żarówkę grzewczą planuję kupić sun glo a żarówkę uvb 150. Czy to będzie ok?

4. W przypadku karłowatej kiedy będę mógł stwierdzić, że już nie jest już młoda i np. będę mógł podłoże zmienić jej z ręczników papierowych na inne?

5. Ile godzin dziennie powinny żarówki świecić? 12h czy 14h? 

6. Terrarium będzie szklane. Rozumiem, że mycie szkła z zewnątrz nie wpłynie negatywnie na agamę? 

7. Nie wiem czy uda mi się założyć własną hodowlę karmówki (plan mam taki, żeby założyć a jak wyjdzie to zobaczymy) i tutaj się nasuwa pytanie. Czy karmówkę którą kupię np 100 szt karaczana będę mógł trzymać w tym w czym do mnie przyjedzie czy konieczne będzie przeniesienie jej do większego pojemnika? Czy trzymanie karmówki w szafce gdzie jest ciemno nie wpłynie negatywnie na robaki? 

8. Mam syna, który w czerwcu skończy 4 latka. Terra będzie stało wysoko na komodzie więc nie będzie miał do niego dostępu. Kontakt bezpośredni z agamą będzie miał zerowy. Razem z żona oczywiście będziemy dbać o higienę po kontakcie z agamą. Czy macie może coś do dodania w tym temacie?

Na ten moment tyle. Z góry dziękuję jeśli komuś się zechce mi odpowiedzieć. Jest to dla mnie ważne bo chce, żeby gadzina miała jak najlepsze warunki. Pozdrawiam

Podobne tematy: Agama brodata karłowata     x

#2 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 547 dni

Napisany 13 styczeń 2019 - 23:10

1. Ja swoim podawałem owady krótsze od ich głowy. Ciężko powiedzieć, jaki rozmiar będzie odpowiedni dla Twojej, ale celowałbym w karaczany około 1cm długości i mniejsze. I na samym początku prawdopodobnie nie będą chciały jeść żadnych roślin, także się nie zdziw - dopiero starsze agamy się przekonują do nich.

2. Wapń do każdego posiłku i komplet witamin (witamina D również) raz na tydzień. 

3. Jeżeli planujesz kupić takiego kompakta to weź UVB200. Ja bym jednak polecił metalohalogen - miałem obie rzeczy i zdecydowanie lepiej się zachowywały i wyglądały przy MH. 

4. Od razu możesz używać zwykłego podłoża. Ręczników papierowych używa się dla wygody w sprzątaniu podczas kwarantanny, leczenia lub przy dużych hodowlach. Dojrzałość płciową powinny osiągnąć po około roku od wyklucia. 

5. Od 12 do 14 godzin, ja świeciłem czternaście. 

6. Nie, jeżeli środek czyszczący nie dostanie się w dużych ilościach do wnętrza zbiornika. 

7. Jeżeli nie zużyjesz jej od razu, to karmówkę lepiej przenieść do większego pojemnika niż ten, w który została zapakowana, pozwoli to na zapewnienie lepszych warunków i w rezultacie dłuższe życie owadów. W przypadku hodowli konieczne jest zapewnienie przestronniejszego miejsca oraz liczniejszej grupy zarodowej. Karaczany można bez problemu hodować w ciemności, lepiej wtedy prosperują, natomiast świerszcze i szarańczę koniecznie trzeba naświetlać, żeby zachować cykl dnia i nocy (szarańcza jest szczególnie wymagająca pod tym względem). 

8. Rękawiczki jednorazowe są bardzo przydatną rzeczą w obchodzeniu się ze zwierzętami - nie trzeba wtedy cały czas myć rąk. 

#3 iniemamniejusz

iniemamniejusz
  • Terrarysta

Napisany 14 styczeń 2019 - 08:32

Dzięki bardzo za odpowiedź na każde pytanie!

W przypadku podłoża to dla takiego małego gada jakie będzie najlepsze? 

#4 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny

Napisany 14 styczeń 2019 - 10:39

Najbezpieczniejsze podłoża to kukurydza i celuloza - w przypadku połknięcia zostanie ono strawione i nie ma ryzyka zaczopowania. Jednak ja od początku i przez cały czas trzymałem agamy na podłożu z bardzo drobnego piasku i nie miałem z tym problemu, a było to bardzo estetyczne rozwiązanie i piasek dobrze trzymał ciepło, więc nawet po zgaśnięciu światła jaszczurki się jeszcze w nim wygrzewali.

#5 iniemamniejusz

iniemamniejusz
  • Terrarysta

Napisany 14 styczeń 2019 - 11:17

A mógłbyś napisać jakiej konkretnie firmy piasek zastosowałeś który się sprawdził? 

Co jaki czas trzeba taki piasek wymieniać? 

I jeszcze jedno pytanie odnośnie oświetlenia. 

Jeśli ustawie czas świecenia na 14 godzin to czy po zgaśnięciu światła w terrarium światło pokojowe nie wpłynie negatywnie na agamę?

#6 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny

Napisany 14 styczeń 2019 - 11:19

Zdaje się, że to był piasek od Trixie, ale firma nie ma znaczenia.

Co jakieś trzy miesiące lub gdy zacznie śmierdzieć.

#7 iniemamniejusz

iniemamniejusz
  • Terrarysta

Napisany 14 styczeń 2019 - 12:29

Sorry,ze tak męczę ale dopinam wszystko.

Żarówki grzewcza jak i uvb 200/metahalogen w terrarium o wysokości 50 cm jakiej mocy powinny być? 

Ok już wiem, że w przypadku grzewczej trzeba będzie testować bo to zależy od wielu czynników.

Jednak pytanie pozostaje jak w przypadku tej drugiej uvb/metahalogen? 

#8 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny

Napisany 14 styczeń 2019 - 13:54

Jeżeli wybierzesz metalohalogen, to nie będziesz potrzebował żarówki grzewczej, bo te lampy to tak zwane 3 w 1, czyli ciepło, UVA i UVB. Przy Twoim terrarium MH powinien wystarczyć w mocy 50W, kompakt koniecznie 26W choć to i tak niewielka różnica z 13W. Alternatywą byłaby jakaś świetlówka rurowa, kompaktowe są naprawdę słabym rozwiązaniem przy gadach pustynnych.

Poczytaj sobie więcej o lampach metalohalogenowych, bo może nie spełnią Twoich wymagań - są dosyć drogie, muszą się znajdować w odległości minimum 30cm od jaszczurki i mają parę ograniczeń jeśli chodzi o czas świecenia.

#9 iniemamniejusz

iniemamniejusz
  • Terrarysta

Napisany 14 styczeń 2019 - 15:04

Dzięki! Poczytam na pewno.

Niezależnie od tego jaką wybiorę czy jeśli np. żarówki zgasną to czy światło zapalone w pokoju będzie miało jakiś negatywny wpływ na agamę? Może to głupie pytanie, ale mnie to zastanawia. 

#10 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny

Napisany 14 styczeń 2019 - 17:50

Raczej nie, jeżeli źródło światła nie jest skierowane bezpośrednio w kierunku zbiornika, to nie powinno przeszkadzać. Dla nich będzie to coś w stylu zachodu albo światła księżyca? U mnie agamki często zasypiały jeszcze przed zgaszeniem lamp - jeżeli robisz to regularnie o tych samych porach, to szybko się przyzwyczają i nie będą marudzić, nawet jeśli zarwałbyś nockę.

O, poleciłbym kupić więcej niż jedną agamę, moim zdaniem lepiej się czują w towarzystwie - są żywsze, aktywniejsze, chętniej jedzą. Do terrarium swojego mógłbyś włożyć trzy sztuki.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).