Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie z forum. Wyłączyć można w prawym górnym rogu przeglądarki.

Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


* * * - -      

Pogona henrylawsoni - agama karłowata*



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek łatwo dostępny
Siła jadu: Gatunek niejadowity
Załączony obraz: 10.jpg
0. Pogona henrylawsoni - agama karłowata*
Załączony obraz: 1.jpg
1. Pogona henrylawsoni - agama karłowata*
Załączony obraz: 3.jpg
2. Pogona henrylawsoni - agama karłowata*

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Pogona henrylawsoni (Wells, Wellington, 1985)
Nazwa polska *Agama karłowata (nazwa potoczna)
Nazwa angielska Black-Soil Bearded Dragon, Dumpy Dragon, Dwarf Bearded Dragon, Lawson's Dragon, Rankin's Dragon
Nazwa niemiecka Die Zwerg-Bartagame, Lawsons Bartagame
Nazwa czeska Agama Trpasličí
Długość życia W zależności od warunków do około 10 lat
Występowanie Australia


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy w haremach
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium pustynne
Wielkość terrarium dla dorosłego 80x50x50 cm
Oświetlenie 14 godzin
UVB 10%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Wśród podrzędu jaszczurek (Lacertilia, dawniej Sauria), Pogona henrylawsoni (Wells, Wellington, 1985) zaliczana jest do rodziny agamowatych (agamidae), która obejmuje 373 gatunki w 56 rodzajach.
Odmiany Brak odmian barwnych i genetycznych.
Wygląd samca Owalny kształt głowy z centralnie umieszczoną tarczką między ciemieniową Dobrze widoczny bębenek uszny (tympanon) po obu stronach kącików pyska. Niezauważalna, bądz lekko zauważalna charakterystyczna "broda". Grzbiet z uwidocznymi 5 parami białych plam przypominającymi "hantle".

Wielkość samca
  • Pysk - kloaka 13 cm
  • Kloaka - koniuszek ogona 17 cm
  • Szerokość głowy - 2,6 cm
  • Długość głowy - 2,7 cm
  • Warto podkreślić, że z reguły samce bywają mniejsze i drobniejsze od samic.
Osobniki męskie cechują się występowaniem dwóch wypukłości, rozmieszczonych po obu stronach nasady ogona, zwanych hemipenisem. Osobniki męskie mają węższe ciała od krępych samic, które są zazwyczaj większe.

Rozpoznawanie płci - więcej informacji
Wygląd samicy Owalny kształt głowy z centralnie umieszczoną tarczką między ciemieniową Dobrze widoczny bębenek uszny (tympanon) po obu stronach kącików pyska. Niezauważalna, bądz lekko zauważalna charakterystyczna "broda". Grzbiet z uwidocznymi 5 parami białych plam przypominającymi "hantle".

Wielkość samicy
  • Pysk - kloaka 13 cm
  • Kloaka - koniuszek ogona 17 cm
  • Szerokość głowy - 2,6 cm
  • Długość głowy - 2,7 cm
Osobniki żeńskie nie posiadają przegród (kieszeni) hemipenisowych, lecz uwypuklenie znajdujące się w poprzek nasady ogona.

Rozpoznawanie płci - więcej informacji
Cechy szczególne
  • Popularność: Pogona henrylawsoni są w dzisiejszych czasach często znajdowane w domowych terrariach ze względu na ich atrakcyjny wygląd i pokojowe zachowanie.
  • Oswajanie: Poprzez przebywanie w otoczeniu jaszczurki, regularne karmienie i spokojne ruchy. Należy uzyskać zaufanie u gada, lecz jest to cecha osobnicza i nie każdy osobnik będzie szczęśliwy w momencie brania na ręce. Niektórym hodowcom pozostanie jedynie karmienie gada z ręki.
  • Hodowla grupowa: Zależy od cech osobniczych, rzadko zauważalna agresja samców podczas pory godowej w stosunku do siebie. W haremie można hodować kilka samców razem, agamy karłowate są mniej agresywne w stosunku do siebie niż agamy brodate.
Biotop Pogona henrylawsoni razem z innymi przedstawicielami rodzaju Pogona występują na terenach niemal całej Australii, z wyjątkiem Tasmanii. Gatunek ten zamieszkuje centralną i północno-zachodnią część stanu Queensland, która przypada mniej więcej na szerokość geograficzną Zwrotnika Koziorożca. Jak również w blisko położonych terenach Northern Territory. Wg Freynik’a (2007) rejon występowania w Queensland rozciąga się od Croydon na północy do Augathella na południe i od jeziora Buchanan na wschodzie do stanu Northern Territory na zachodzie. Ehmann (1992) szacuje, że zakres występowania tego gatunku w Queensland wynosi 200 tysięcy kilometrów, jednocześnie podkreśla bardzo niską gęstość populacji.

Jaszczurki te zasiedlają tzw. Czarnoziemy, które po dłuższych upałach wysuszają się tworząc liczne pęknięcia i rysy. Krajobraz ten charakteryzuje się występowaniem krzewów i traw, takich jak Astrebla spp. I Triodia spp. Z powodu wysokiej żyzności oraz zawartości wody czarnoziemy używane są pod uprawy zbóż, przyczyniając się jednocześnie do wypierania osobników Pogona henrylawsoni z tych terenów. Mimo to, ich egzystencja nie wydaje się być zagrożona.
Temperatura W dzień 25°C (w najzimniejszym miejscu w terrarium), 40°C (na wyspie ciepła), w nocy nie mniej niż 18°C
Wilgotność Powyżej 50%
Terrarium Utrzymanie gatunku Pogona henrylawsoni jest szczególnie podobne jak Pogona vitticeps. Główną zaletą jest jednak to, że nie osiąga podobnych rozmiarów i stąd istnieje większa korzyść przy hodowli w mniejszym terrarium. Para dorosłych osobników może być trzymana w szklanym terrarium o rozmiarach 81x41x30 cm. Grupy hodowlane należy jednak trzymać w zbiornikach większych z rozmaitymi ozdobami.
Żywienie Agamy brodate są zwierzętami wszystkożernymi (pokarm mieszany z przewagą zwierzęcego). Podstawę diety stanowią bezkręgowce (świerszcze, szarańcza, karaczany i inne) oraz pokarm roślinny (bazylia, trzykrotka, marchew i inne). Stosunek pokarmu zwierzęcego do roślinnego u agam do drugiego roku życia powinien stanowić 70% - 30% diety. Po drugim roku życia należy zmienić dietę, aby jaszczurka która już nie rośnie się nie otłuściła. 70% takiej diety stanowią lekko podsuszone rośliny i 30% bezkręgowce. Niezbędne jest uzupełnianie pokarmu w suplementy - zestaw witamin i minerałów dla gadów oraz wapń (muszą to być dwa preparaty osobno nigdy witaminy wraz z wapniem). Witaminy stosujemy w niewielkich ilościach (szczypta na pokarm) 1-2 razy w tygodniu (przedawkowanie wiąże się z konsekwencjami zdrowotnymi) ,a wapń 3-4 razy w tygodniu w zależności od stopnia rozwoju Agamy. Samice w ciąży powinny dostawać dodatkowe porcje wapnia. Wiecej informacji
Rozmnażanie Przy wcześniejszym przygotowaniu zwierząt jak i zebraniu wiadomości na ten temat, nie sprawia większych problemów, czego niestety nie można powiedzieć o późniejszej sprzedaży młodych z powodu przesytu na rynku. Jaja przeniesione do inkubatora należy inkubować w temperaturze 28-31°C Czas inkubacji jaj zależny jest od temperatury i wynosi on od 55 dni - do ok. 90. Przed dopuszczeniem agam zalecamy przeliczyć koszty i pomyśleć czy się to naprawdę opłaci oraz czy będziemy mieli co zrobić z młodymi. Przed przystąpieniem do rozmnażania należy przygotować miejsce żeby pomieścić maluchy, trzymanie zbyt dużej ilości w pojemniku wiąże się z obgryzaniem ogonków przy czym automatycznie popyt na małe spada, Najczęściej w hodowlach stosuje się pojemniki 50x50x50 cm w których mieszkają 4 szt, łatwo obliczyć że przy jednym miocie (20-30 szt.) potrzebujemy 8 pojemników i 16 lampek (ogrzewanie oraz uvb).

Należy również przygotować stałe źródło karmówki bo małe jedzą strasznie dużo, dzienne zapotrzebowanie jednego miotu (30 szt.) to około 300 owadów licząc że każdy maluch zje 5 szt. rano, 5 szt wieczorem, a jedzą różnie, przeważnie więcej, tygodniowo wychodzi 2100 owadów, a trzeba pamiętać ze maluchy należy trzymać minimum miesiąc i z dnia na dzień jedzą coraz więcej

Trzeba się również zastanowić nad najważniejszą kwestią czyli czy będziemy mieli zbyt na brodacze, na allegro od dłuższego czasu można zaobserwować że wystawione są te same agamy, początkowo wystawiane po 150-200 zł z czasem cena dochodzi do 60-40 zł od sztuki, byle by się tylko ich pozbyć bo przecież każdego dnia agamka je co się wiąże z wydatkami.

Do tego wszystkiego należy również doliczyć rachunek za prąd, ręczniki papierowe które należy wymieniać codziennie oraz czas poświęcony na sprzątanie oraz co najmniej 2 razy dziennie karmienie maluchów.

Zimowanie Brodacze zapadają w sen zimowy między wrześniem, a lutym. Proces ten trwa przeważnie 60 dni w temp. między 18-20°C. Nie zimujemy osobników młodszych niż 12 miesięcy.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/pogona-henrylawsoni-agama-brodata-karlowata-2570.html
Źródła informacji Literatura:
1. własne obserwacje
2. Badham, J.A. (1976): The Amphibolurus barbata species group (Lacertilia: Agamidae). Australian Journal of Zoology, 24: 423-443 S.
3. Cogger, H.G. (2000): Reptiles & Amphibians of Australia, Cornell University Press, Ithaca, New York, 808 S.
4. Dieckmann, M. 2007. Die Zwergbartagame, Pogona henrylawsoni. Natur und Tier Verlag (Münster), 64 S.
5. Ehmann, H. (1992): Encyclopedia of Australian Animals. Reptiles. Angus & Robertson, Pymble/New South Wales, 496 S.
6. Freynik, Christian 2009. Die Zwerg-Bartagame. Vivaria Verlag, 64 S.
7. Greer, A.E. (1989): The Biology and Evolution of Australian Lizards, Surrey Beatty & Sons Pty. Ltd., Chipping Northon, New South Wales, 264 S.
8. Diesener, G. & J. Reichholf (1997). Leksykon przyrodniczy: Płazy i Gady, Przekład i adaptacja :Garbarczyk, H. i Nowakowski, E., Świat Książki, Warszawa: 120-122 S.
9. Hoser, R. (1997): Pogona-From an australian perspective. In: Reptilian Magazine (GB), 5 (2): 27-41 S.
10. Klarsfeld, J.D. & Diaz-Figueroa, O. 2005. Pogona henrylawsoni - Ecology, Medical findings, Captive Maintenance, and Breeding of the Lawson’s Dragon. Reptilia (GB) (38): 30-37 S.
11. Lanka, V. & Vit, Z. (1993). Leksykon przyrody: Płazy i Gady, Tłumaczenie : Jerzmanowska, M. i Lasecka-Wesołowska, E., BGW, Warszawa: 13-21 S.
12. Ryback, M. (1996): Vittikins Dragons. The Vivarium, 7 (6): 26 S.
13. Wells, R.W. & C.R. Wellington (1983): A synopsis of the class Reptilia in Australia, Australian Journal of Herpetology, 1 (3-4): 73-129 S.
14. Wells, R. W. and Wellington, C. R. 1985. A classification of the Amphibia and Reptilia of Australia. Australian Journal of Herpetology, Supplementary Series, (1):1-61 S

Strony internetowe:
  • www.sandfiredragonranch.com/pdf/Rankin%27s%20article.pdf
  • www.bom.gov.au
  • www.pogona.pl

Informacje

Dodano przez: Kamyk89
Pomogli: Nook, Crowin,
Dodano: mar 12 2013 01:15
Aktualizowano: sty 28 2015 19:25
Wyświetlenia: 14691
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.