Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?






- - - - -

Pasożytnictwo

Napisany przez Dark_Raptor, w Nauka 26 lutego 2012 · 6 894 wyświetleń

pasożytnictwo interakcje zależności zwierzęta pasożyty
Pierwsze definicje pasożytnictwa, które miały wpływ na wyodrębnienie się parazytologii jako samodzielnej gałęzi nauk przyrodniczych, pojawiły się w XIX wieku.

Wszystkie organizmy żywe dysponują czterema rodzajami dóbr: substancją (tkanki), procesami (reakcje chemiczne, enzymy), pracą (opieka nad potomstwem, przemieszczanie się), produktami pracy (kryjówki, gniazda). Pasożytnictwo to interakcja, która pojawia się wówczas, gdy jeden organizm żyje na lub w innym organizmie żywym jego kosztem. Żywiciel ponosi w tym układzie mniejsze lub większe straty. Taka forma życia jest szeroko rozprzestrzeniona zarówno w świecie zwierząt jak i roślin. Pasożyty wchodzą najczęściej w związki z organizmami o wyższym stopniu rozwoju, np. wiele nicieni zasiedla stawonogi.


Skamieniałości pasożytów są rzadkie i nie można dokładnie określić czasu pojawienia się tego typu organizmów. Do nielicznych przykładów skamieniałych pasożytów należą np.: parazytoidy owadów oligocenu (30 milionów lat temu), nicienie z grupy mermitidów w bursztynie eocenu (50 milionów lat temu), helminty wewnętrzne rekina z karbonu (300 milionów lat temu), ślady wskazujące na pasożyty trylobitów kambryjskich (570 milionów lat temu). Niektórzy uważają, że pasożytnictwo pojawiło się w przyrodzie, ponieważ nie mogło się nie pojawić i jest częścią życia. Interakcja ta zwykle jest długotrwała i trwa do momentu kiedy śmierć jednego z partnerów przerywa ten układ. Podczas trwania takiego związku pasożyt wykorzystuje dobra tworzone przez żywiciela. Według różnych danych pasożyty stanowią od 20 do 70% wszystkich opisanych gatunków zwierząt.

Związki zwierzęce



Wszystkie gatunki wolno żyjące podlegają wpływom środowiska zewnętrznego i presji innych organizmów. Wykorzystanie organizmu żywicielskiego jako środowiska życia przez pasożyty warunkuje szereg korzyści, np. siedlisko takie jest stabilniejsze od środowiska zewnętrznego. Większość pasożytów stara się maksymalnie skrócić pobyt w otoczeniu zewnętrznym.

Pojawienie się pasożytnictwa jest oznaką ewolucji pasożyta, jak również powolnym mechanizmem kształtowania się układu pasożyt – żywiciel. Na związek tego typu składa się szereg cech fizjologicznych, morfologicznych i ekonomicznych obu organizmów.

Układy pasożyt – żywiciel istnieją od momentu pojawienia się życia na Ziemi. Hipoteza Czerwonej Królowej zakłada, iż każda zmiana zachodząca w jednym gatunku indukuje zmianę w innym. Każdy gatunek podlega zatem presji innego. Potencjalne ofiary doskonalą swoje mechanizmy przystosowawcze, ułatwiające przetrwanie i obronę przed potencjalnymi pasożytami, przez co pasożyty również doskonalą swoje mechanizmy przystosowawcze, ułatwiające porażenie żywiciela i utrzymanie populacji. Koewolucja różnych mechanizmów doskonalenia i przełamywania barier obronnych organizmów umożliwia im przetrwanie: „musisz biec tak szybko jak tylko możesz, aby pozostać w tym samym miejscu” (Lewis Caroll).

Literatura:

Croll N.A. 1977. Pasożytnictwo i inne związki. PWN. Warszawa, ss. 194.



Succinea i Leucochloridium


Tachinidae


Apanteles sp.






Przeszukaj mój blog

użytkownicy przeglądający

0 zarejestrowanych terrarystów, 3 gości, 0 anonimowych terrarystów

Ostatni odwiedzający






© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.