Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


baca90

Użytkownik od 03 wrz 2017
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny mar 10 2022 12:30

#1841503 Gekon lamparci

Napisany przez baca90 na 09 lutego 2018 - 22:07


miche wstawilem pare dni temu z d3 i wapniem, ale nie widze specjalnego zainteresowania

 

Lamparty są aktywne głównie nocą, dlatego też nie masz, siłą rzeczy, możliwości 100% stwierdzenia, czy wapno zostało ruszone czy nie. Ja mam swoje dziewczyny już pół roku, a widziałem jak podjadały wapno może raz. Jak piły wodę, ze dwa. To, że czegoś nie widać, to nie znaczy, że się nie dzieje :) Rozumiem początkowe rozgorączkowanie pupilem, sam miałem dokładnie tak samo, ale lamparty są zwierzakami raczej flegmatycznymi, w każdym razie żyją swoim tempem i jak będą czuły, że potrzebują wapnia, to z pewnością je sobie skubną.

 

 


macznikow nie rusza wogole nawet jak dostaje pod pysk

 

Tak samo jak wyżej. Lamparty nie jedzą na zawołanie. Czasem fajnie reagują na karmówkę i rzucają się od razu, a czasem mają ją po prostu w czterech literach. Po mojej Margaretce (bydle jest tak leniwe, że byś nie uwierzył) karmówka potrafiła dosłownie chodzić. Raz turek wlazł jej praktycznie na łeb i nawet nie zareagowała, tylko dalej grzała dupsko na kamieniu. Jak będzie miał chęć, to sobie zje, jak nie to nie. Może po prostu Twój gek nie lubi mączników? Lamparty są też wybredne, nie zjedzą wszystkiego i zawsze.

 

 


Troche ma ciezko z dwojka 6 latkow na chacie( ze glosno) dlatego mysle ze moze jeszcze zestresowany?

 

To na pewno też jest czynnik, który wpływa na apetyt. Gekony lamparcie przeważnie przechodzą okres aklimatyzacji, podczas którego nie należny ingerować zbyt mocno w terrarium, ograniczając się praktycznie tylko do wymiany wody. Jedne osobniki zaaklimatyzują się szybciej, inne wolniej, możne to trwać nawet do miesiąca. Jeżeli dzieciarnia dużo biega wokół terra, hałasuje lub (co najgorsze) często chce brać zwierzaka na ręce to z pewnością powoduje to wzmożony stres, co przekładać się może na brak apetytu. Dobrze, że je świerszcze, a to że nie je mączników to nic złego. Nie ma się co obawiać. 

 

 


wilgoc 50-60

 

Powinno być 30 - 40. Przy wylince można do 70. To jaszczurki pustynne, 50 - 60 to ja mam u swojego lampropeltisa, który jest leśny.

 

 


Z kryjowki wychodzi w nocy do chlodniejszego, w dzien wogole.

 

I tak też raczej będzie, bo to zwierzaki nocne. Za dnia siedzą przeważnie w jednej ulubionej kryjówce i nie pokazują się na widoku. Możesz zrobić po jednej kryjówce w strefie cieplejszej i zimniejszej, ale z mojego doświadczenia wynika, że geki i tak wybiorą sobie jedną i w niej będą siedziały cały calutki dzień. 

 

 

 


Pytanie czy powinienem zostawiac niezjedzone swierszcze niech se brykaja a on sam sie nimi zajmie?

 

Zerknij sobie w ten wątek: http://www.terrarium.pl/topic/511464-leniwy-gekon-lamparci/page-2

Zobaczysz co głodny świerszcz potrafi zrobić z o wiele większą od lamparta agamą brodatą. Ja rozwiązałem problem w ten sposób, że zostawiam w terrarium taki deserek dla jaszczurek i kawałki jabłka albo jakiegoś ogórka w miseczce dla mączników, tak żeby głodna karmówka w razie czego mogła sobie podjeść. U mnie świerszcze latają luzem, dopóki nie zostaną zeżarte i nigdy nie było problemu, ale decyzję pozostawiam Tobie. Mną szczerze mówiąc zdjęcia z tego wątku delikatnie wstrząsnęły, stąd zawsze upewniam się, że w terrarium jest coś, co taki świerszcz może sobie zjeść, tak żeby nie zaczynał nawet interesować się jaszczurką.




#1841014 Zdjęcia domów naszych lampartów...

Napisany przez baca90 na 05 lutego 2018 - 13:06


baca90, 04 Feb 2018 - 22:38, napisał:

Tak z ciekawości, to tło zostało wykonane przez AlleTerra z Wrocławia?

Tak ☺

 

Poznałem, bo też u niego zamawiałem tło dla swoich lampartów. Ogólnie sama jakość wykonania ok, tylko szkoda, że te tła zawsze są takie płaskie. W sensie, są dość strome i nie mają wyraźnie wyodrębnionych, płaskich półek, co sprawia, że wspinaczka po nich wymaga od gekona pewnego rodzaju zdolności alpinistycznych. Za drugim razem jak zamawiałem tła do nowego terrarium to wyraźnie zaznaczyłem, żeby były wyodrębnione półki i już jest jako tako. U siebie w terrarium mam to tak rozwiązane, że wrzuciłem taką dużą kryjówkę z żywicy epoksydowej i z jej szczytu do tła podczepiłem kawałek kory tworząc swego rodzaju mostek prowadzący na w miarę płaską półkę. Gekony korzystają z tego mostka często i gęsto, inaczej ciężko by im było wpakować się na to tło. Z tego co widzę to Twoje ma jedną półkę w miarę wyodrębnioną z prawej strony, niestety dostać się na nią dla jaszczurki może być ciężko. A szkoda, bo chodzenie po skałkach jest jakąś tam formą aktywności dla gada i zwiększa jego przestrzeń życiową.




#1830842 Czy powinno montować się żarówkę w terrarium lamparta? Dyskusja na temat z po...

Napisany przez baca90 na 08 listopada 2017 - 18:01

Ja stosuję halogen 35W w taki sposób, że jest on podczepiony nad dużym kamieniem, który przytargałem z ogrodu. Halogen nagrzewa kamień od rana do wieczora, wieczorem jest wyłączany i kiedy jaszczurka wychodzi z kryjówki to mości się właśnie na tym kamieniu i wygrzewa przed długi czas. Patent wzięty z tego forum, działa jak złoto, kamień stał się z miejsca ulubionym miejscem gekona, korzysta z niego często i gęsto. Tak więc chociażby po to warto zamontować dodatkowe źródło ogrzewania, imituje to naturę, gdzie słońce nagrzewa kamienie, a po zmroku jaszczurki mają możliwość się na nich wygrzewać, podczas gdy sam kamień stopniowo oddaje ciepło. Polecam to rozwiązanie, przynajmniej u mnie sprawdziło się mega fajnie.

 

Inną sprawą jest to, że w terrarium powinna być strefa cieplejsza i zimniejsza. W tej cieplejszej (wyspa ciepła) ciężko jest uzyskać pożądaną temperaturę 35-40 stopni samym kablem. Do tego przydaje się również lampa. 

 

Tak więc jeśli chodzi o mnie to jak najbardziej jakiś halogenik 35 - 50 W do terrarium 60x40x40 szklanego mogę polecić z czystym sumieniem.




#1823673 Kilka pytań o gekona lamparciego

Napisany przez baca90 na 08 września 2017 - 06:46

Ja mam swojego lamparta od tygodnia i ten sam problem, tj. gekon się mnie boi i jest płochliwy. Mój dodatkowo nie przyjmował pokarmów. Wczoraj wieczorem doszło jednak do przełomu - gekon zaczął akceptować moją obecność i wyszedł z kryjówki kiedy byłem w pokoju. Pozwolił sobie nawet na małe polowanko na oczach moich i współlokatorów. Bardzo satysfakcjonujące uczucie. Konkludując - to kwestia czasu. Nie ingeruj jakoś mocno w terrarium, zmieniaj tylko wodę, nie przypatruj mu się nachalnie, nie wykonuj gwałtownych ruchów. Po jakimś czasie powinien sam ogarnąć, że nie stanowisz żadnego zagrożenia. Przy okazji polecam zapoznać się z tym poradnikiem: http://www.forum.dracomagazyn.pl/showthread.php?t=413

 

Co do przebywania, to ja starałem się bywać w pokoju jak najrzadziej, szczególnie kiedy wychodził na wieczorne spacery. Z czasem jednak będziesz musiał go przyzwyczajać do swojej obecności. Ja robiłem to tak, że brałem sobie książkę i siadałem w dalszym miejscu pokoju i po prostu nie zwracałem na niego uwagi. Podziałało.




#1823516 Wątpliwości dotyczące oświetlenia terrarium

Napisany przez baca90 na 06 września 2017 - 14:46

Dziękuję za wyjaśnienie moich wątpliwości. Terrarium ogrzewane jest kablem grzewczym położonym pod terrarium, udało mi się tym sposobem uzyskać stałą temperaturę 26 stopni. W najbliższym czasie sprawię sobie zatem dodatkowe oświetlenie grzewcze. W związku z tym mam trzy dodatkowe pytania:

 

1) jaki rodzaj oświetlenie dobrać? Rozumiem, że ma być ono punktowe, czy halogen się sprawdzi?

2) czy dobrym miejscem na wyspę ciepła będzie kryjówka-półka, znajdujące się po lewej stronie terrarium? jest ona wykonana z żywicy epoksydowej.

 

3) pytanie bardziej techniczne - w jaki sposób zamontować taką żarówkę? Mam szklane terrarium a dziurki w wentylacji nie są na tyle duże, żeby przeszedł przez nie kabel. Rozumiem, że mam powiększyć otwory w kratce wentylacyjnej, np. je nawiercić, a samą lampę podczepić pod sufit, np. taśmą?

 

Z góry dzięki za pomoc.

 

IMG_20170905_074737.jpg




#1823500 Wątpliwości dotyczące oświetlenia terrarium

Napisany przez baca90 na 06 września 2017 - 12:44

Witam, 

 

01.09 zakupiłem gekona lamparciego oraz terrarium 60x40x40. Jest to moja pierwsza styczność z terrarystyką stąd kilka wątpliwości. Chciałbym prosić o rozwianie jednej z nich, a dot. dodatkowego ogrzewania terrarium lampą. 

 

Osoba, od której zakupiłem jaszczurkę powiedziała mi, że gekon nie wymaga dodatkowego oświetlenia, ponieważ jest to zwierze nocne, które dzień spędza w kryjówce. Info to potwierdziłem następnie czytając o gekonie w internecie. Z drugiej strony na tym forum praktycznie wszyscy piszą o konieczności zamontowania dodatkowej lampy grzewczej w celu stworzenia wyspy ciepła.

 

W mojej ocenie obydwa powyższe stanowiska są ze sobą sprzeczne. Skoro gekon jest zwierzęciem nocnym, to za dnia śpi schowany i nie będzie się wygrzewał w świetle, a wręcz przeciwnie, powinien go unikać. Ciężko też oczekiwać, żeby grzał się w nocy, skoro  w nocy naturalnie światło nie świeci, a sama temperatura w terrarium ma (zgodnie z informacjami, które udało mi się uzyskać) spadać do poziomu 18 - 20 stopni.

 

Jak to zatem jest z tą wyspą ciepła i lampą? Czy jest ona konieczna, a jeśli tak, jak w praktyce wygląda korzystanie z niej przez zwierzaka.

 

Z góry dzięki za odpowiedź i przepraszam, jeśli temat gdzieś już wcześniej był. Nie udało mi się znaleźć satysfakcjonującej mnie odpowiedzi, a jedna informacja nie jest spójna z drugą i w mojej ocenie wyklucza się wzajemnie. Raz jeszcze dzięki.









© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.