Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


baca90

Użytkownik od 03 wrz 2017
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny mar 10 2022 12:30

Moje tematy

Obniżona (?) aktywność młodego meksykańca

20 marca 2018 - 21:10

Witam,

 

od 1 lutego br. mam 8 miesięcznego obecnie samca lampropeltisa mexicany. Przez pierwszy miesiąc swojej bytności u mnie wąż był bardzo wycofany, zaraz na początku pozwiedzał trochę terrarium, a potem siedział zakopany w aspen, praktycznie nie wychodząc na powierzchnię. Złożyłem to na karby adaptacji i wrodzonej skłonności do krycia się w podłożu. Następnie, przez pierwsze dwa tygodnie marca, zaczął zachowywać się w sposób, który mało doświadczony terrarysta taki jak ja, uznał za "normalny". Zaczął śmielej eksplorować terrarium, częściej siedział na widoku, nie uciekał już panicznie na mój widok, regularnie jadał. Byłem przekonany, że wszystko jest ok, ale od półtora tygodnia wąż znów siedzi w podłożu. Nie wychodzi wcale, zakopał się pod tylną ścianką i tak siedzi. Nie zjadł biegusa pozostawionego na noc, a nie jadł już 2 tygodnie. Zastanawiam się, czym ta obniżka może być spowodowana? Czy jest normalna czy powinienem zaczynać się martwić? 

 

Technikalia.

Terrarium 60x40x40, podłoże aspen, ciepła i zimna kryjówka, od 25 do 31 °C, halogen grzewczy 12/12 35W, wilgotość 50 - 60%, acz mogła krótkookresowo spadać do 30%. Długość ok. 70 cm. Wagi niestety nie znam. 

 

Z góry dzięki za wszystkie wskazówki. 


Pierwszy wąż do terrarium 60x40x40

22 stycznia 2018 - 15:19

Witam,

 

po swoim gekonie mam do zagospodarowania terrarium o wymiarach 60x40x40. Chciałbym w nim umieścić jakiegoś węża. Jako, że do tej pory nie miałem z tymi zwierzętami do czynienia, to uprzejmie proszę o wskazówki, co mógłbym ewentualnie do takiego pojemnika włożyć, tak żeby zwierzak miał komfortowo. 

 

Ja ze swojej strony zastanawiałem się nad lancetogłowem meksykańskim, jednakże spotkałem się z rozbieżnymi opiniami co do wielkości terrarium. Jedni mówią, że dla jednego osobnika 50x40x40 będzie ok, jeszcze inni, że minimum to osiemdziesiątka. Bardzo proszę również o pomoc w tej kwestii.

 

Z góry dzięki za odpowiedź.


Prośba o ocenę terrarium

10 października 2017 - 09:13

Witam,

 

jako, że ostatnio udało mi się zakończyć pracę nad swoim pierwszym terrarium, to chciałbym podzielić się z Wami zdjęciami z jego (prawie) ostatecznego wyglądu oraz poprosić o merytoryczną krytykę zastosowanych przeze mnie rozwiązań. Innymi słowy, co jest ok, co nie jest ok, co ew. można by poprawić. Na wstępie zaznaczyć chciałem, że mieszkańcem terrarium jest jedna samiczka gekona lamparciego.

 

Tak więc od początku. Na samo terrarium i jego wyposażenie składają się:

 

  1. Terrarium szklane o wymiarach 60 cm x 40 cm 40 cm (dł. x szer. x wys.).
  2. Ogrzewane kablami grzewczymi 50W HapPet.
  3. Podłoże z granulatu kukurydzianego.
  4. Na tylnej ściance zamontowałem za pomocą silikonu sanitarnego tło wraz z półeczkami, na których moja Margaretka ma możliwość rozwijać swoje pasje wspinaczkowe.
  5. Z lewej strony widać duży kamień, który robić ma za wyspę ciepła. Bezpośrednio nad kamieniem podwieszona jest halogenowa lampa grzewcza 35W Tirxie HeatSpot Pro. Włączam ją od rana do godz. 19 - 20, temperatura, którą udaje mi się uzyskać to 35 stopni, kamień bardzo ładnie nagrzewa się i oddaje stopniowo oddaje ciepło po wyłączeniu lampy. Zauważyłem, że jaszczurka bardzo lubi się na nim wygrzewać.
  6. Z prawej strony "pałac" mojej Margaretki, czyli kryjówka z żywicy epoksydowej firmy Aquael. Sama kryjówka jest dość sporych rozmiarów, bo 30 x 10 x 15. Jej zaletą w mojej ocenie jest to, że wyglądem przypomina skałkę, dzięki czemu gekon może się po niej także wspinać.
  7. Na szczycie kryjówki zamontowałem dwa drewienka korkowe, które są swego rodzaju mostkami, po których Margaretka może wspinać się i schodzić z tylnej ścianki. 
  8. Wyposażenie dodatkowe widoczne na zdjęciach: miska z wodą, miska z mącznikami, korek z wapniem do samodzielnego poboru, jeden termometr tradycyjny na zimnej części terrarium, termometr z higrometrem elektroniczny koło wysypy ciepła. 
  9. Wyposażenie dodatkowe niewidoczne na zdjęciach: wermikulit i kryjówka kokos (na czas wylinki), dodatkowa kryjówka korzeń (nieużywana ze względu na duże rozmiary kryjówki docelowej).

To by było na tyle. Serdecznie dziękuję za wszelkie uwagi i spostrzeżenia. Na pewno pomogą mi one w stworzeniu mojej małej lepszych warunków bytowych.

 

Miałbym jeszcze jedno dodatkowe pytanie. Czy do tak zorganizowanego terrarium można by dołożyć jeszcze jedną samiczkę? Oczyma wyobraźni już widzę dwie przyjaciółki wylegujące się wspólnie na kamieniu, ale nie chciałbym robić nic na siłę i kosztem komfortu zwierzaków. 

 

Raz jeszcze dzięki i pozdrawiam.







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.