Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


madly

Użytkownik od 13 mar 2017
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny wrz 22 2022 06:52

#1943223 Pytania o różne rzeczy w terrarium dla phelusmy/phelsum borbonica mater

Napisany przez madly na 09 sierpnia 2021 - 18:32

Cześć, tym razem już jestem zdecydowany jakie zwierze terrariowe chciałbym mieć a będzie/będą to felsumka/felsumki z tytułu.

Przychodze do Was z kilkoma pytaniami:

Zmierzyłem sobie miejsce i będzie mogło w nim stać terraryjko o wym. 80x50x80 (dł x szer x wys)

1. Czy haremik 1+2 miałby dobrze w takim szkiełku?
2. Czy wentylacja sufit + pod drzwiczkami z przodu wystarczy?
3. Jaką lampe uv i grzewczą dać?
4. Jak utrzymywać wysoką wilgotność i niską temperature w nocy?

I chyba to tyle, jeśli wy macie jakieś uwagi to piszcie tylko mnie nie zjedzcie :)

Pozdrówki

 

 

Ad. 1.

Nie i odradzam harem. Duże ryzyko. IMO w.w. wymiary to rozsądne minimum dla parki. Mówię na podstawie doświadczeń z parą w 120x80x45 (wys./szer/gł.) i posiadaniu kilku terrarii dla maluchów.

Ad.2.

Cały top z siatki IMO będzie trudno utrzymać wilgotność, IMO dwa paski szkła od góry i przy głębokości 50 cm 20-25 to powinna być siatka na środku, a na krańcach szkło, możesz mieć to nakładane i regulować jakoś. Siatka nie za szerokie oczka, ale i nie za gęste (tłumienie UVB).

Ad.3.

Rurowa T5 24W / 55 cm, ew. coś większego lekko po skosie. Jako grzewcze przy 80 cm. Ja ostatnio wymieniłem halogeny (35W) na 20 i 35 W lampy MH Philipsa od wystaw sklepowych (nie generują UVB) - ktoś na Alledrogo sprzedawał żarówki i stsateczniki do tego. Genialne, bo daje dużo UVA, stosunkowo mało ciepła, ale jak masz w domu temperatury pokojowe, to wiele nie trzeba, są b. jasne i ciepłe - znakomicie poprawiła się aktywność felsum, plus do tego paski świetlne z ledami (white grow led) - felsumy muszą mieć bardzo jasno, wtedy są aktywniejsze.

Ad.4

Od kiedy felsumy potrzebują w nocy niskiej temperatury? Pokojowa (20-22 st.), taka jak jest. Terra szklane stosunkowo słabo trzymają ciepło. Wilgotność... Patrz pkt. 2 i dużo roślin plus wieczorem spryskanie. 
#1934752 Agama - dodatkowa świetlówka

Napisany przez madly na 04 maja 2021 - 10:57

Dodam, że niedopasowanie mocy balastu i zwiększenie prądu MUSI skutkować szybszym zużywaniem takiej lampy. Strzelam i gdybam, ale może się okazać, że "przepalona, wypałowana" lampa MH będzie dawała np. o 30% więcej UVB i o 50% więcej światła i ciepła, ale po 6 m-cach można zapomnieć o UVB. Lampy MH i świetlówki UVB mają w środku dodatki w postaci odpowiednich związków kilku metali, które pobudzone przez wysokie napięcie dodają się do spektrum świecenia lampy i w trakcie jej życia wypalają się, stąd konieczność okresowej wymiany lampy MH, która ma dawać również UVB. Stosowanie za dużych lub za małych prądów / napięć dla takich lamp / świetlówek drastycznie zmienia warunki ich pracy, a co za tym idzie ma wpływ na parametry emitowane oraz ich żywotność.
#1931518 Wiwarium owadożerne

Napisany przez madly na 25 marca 2021 - 19:07

Nie pchałbym się w skrzydłokwiata. Zarośnie Ci mocno i zaciemni terrarium. Mógłbyś spróbować z małym anturium (w Biedronkach teraz są) i puścić to / przypiąć do ścianki i prowadzić ją w ten sposób. Da Ci ładne odbicie, ciut zacienienia i długo ładne kwiaty, aliście są podobne do filodendronów pnących. Świetnie się odnajdzie.

 

Trzykrotki tez są strasznie ekspansywne, ja u siebie w tropikalnych terra powywalałem mimo, że pięknie się wybarwiają i miałem kilka odmian. Jeśli chcesz mieć tam jakiegoś gada, to trzykrotka jest b. łamliwa.

 

Zamiast drugiej soleirolii kup delikatne paprotki np. Adiantum raddianum albo Neprholepsis. Przy tej wielkości terrarium nie zaciemnią Ci za mocno, a dadzą lekki cień i ładną kępę zieleni.

 

Polecę też tillandsie, nie wszystkie w takiej wilgotności czują się świetnie, ale są małe, nie zdominują zbiornika, można je przykleić klejem na gorąco do ścianki (np. T. ionatha var cokolwiek co się spodoba, T. scaposa, T. juncifolia) . No może po za Cyanerą, bo ta za jakiś czas się rozrośnie. U mnie na starcie była drobniutka, mniejsza, niż u Ciebie, a po 5 latach kolejne pokolenie ma już średnicę liści 40-50 cm :D. Pamiętaj, że za jakiś czas to się rozrośnie i nie musisz na siłę zapełniać przestrzeni. Ciut cierpliwości/

 

Daję linki do aukcji przykładowych, żeby pokazać o jaką roślinę chodzi:

https://allegro.pl/oferta/paproc-adiantum-raddianum-fragrans-9596267736

https://allegro.pl/oferta/paproc-paprotka-nephrolepis-duffy-las-w-sloiku-10460738951
#1925398 ARCADIA T5 6% przy hodowli Phelsuma quadriocellata

Napisany przez madly na 17 stycznia 2021 - 22:40

No ten to jest "rzadki red" bardziej :D. IMO jedne i drugie są ładne. U mnie młode po parze teoretycznie 2x high red, gdzie samica jest hmmmm mało red, ale samiec z pięknym, intensywnym wzorem, to w większości ładne redy i wzory są przeróżne, zdarzają się też takie, jak ten Twój. 
#1905912 Pytania dotyczące wystroju terrarium dla Anolisów Zielonych

Napisany przez madly na 25 maja 2020 - 19:14

Podejrzanie to wygląda. Lepiej nie ryzykować.

Widzę, że kombinujesz z tego, co masz w domu albo u rodziny, jak pozyskać  :D. Kombinuj.

 

Tutaj masz kilka moich uwag o roślinności.

https://www.terrarium.pl/topic/537912-felsuma-brak-apetytu-slaba-przyczepnosc-malo-ruchliwa/?p=1901302

Polecam zwłaszcza wskazaną Vriesee - to świetne w podłoże.

 

Zdradzę Ci sposób na tanie pozyskanie fajnych roślin. Markety budowlane i szafki z przekwitniętymi lub mocno przecenionymi roślinami (patrz np. lista wskazana, wszelkie bromeliowate).

Przekwitnięte rośliny (lub na końcówce kwitnięcia) określasz, czy zdrowe i jak wiele młodych tworzy się, zdarzają się takie, które mają po 4 nowe odrosty. Stara roślina powoli zamiera, a odrosty rosną, możesz je oderwać od rośliny macierzystej, gdy osiągną wymiary 1/3-1/2 rośliny matecznej ukręcając powiązanie u matki.

To sposób na rozmnożenie i "zalesienie" terrarii. W.w Vriesea 1 dała mi 6 odrostów, teraz mam 3 pokolenie (po 2 latach) i kilka kwitnących. Świetne są skrytokwiaty, z jednego mam już z 10 roślinek. 

 

Tilandsie są świetne, bo są małe.

 

Pamiętaj, że bromeliowate podlewa się do rośliny - korzenie są niemal wyłącznie czepne.
#1905888 Pytania dotyczące wystroju terrarium dla Anolisów Zielonych

Napisany przez madly na 25 maja 2020 - 17:17

Zajrzałem na komputerze, a nie na komórce na przesłane zdjęcia terra i widzę, że w profilu alu umieściłeś tylko jeden sztywny pasek LED. Szkoda, że nie dałeś tam dwa, wyraźnie napisałem, że wchodzą dwa i daje to radę w ciepłem. Przy tej wysokości terrarium serio każdy dodatkowy luks oświetlenia jest wart zastosowania. Patrz, moje terra dla maluchów, gdzie przy wysokości 70 cm terrarium mam dwa profile każdy po 2 paski LED nad górną szybą i do tego na całą szerokość świetlówkę T5 Arcadii (trochę stłumioną przez dość gęstą siatkę). 
 
Kolorowany chrobotek wyrzuć nim Ci farba pozłazi i zapaskudzi ziemię. W terrarium tropikalnym utrzyma się wyłącznie mech tropikalny lub akwarystyczny typu Java Moss. Warunek, bardzo dużo światła i cały czas wilgotny. Czyli na podłożu i to z podkładem w postaci Sphagnum moss i to dosyć grubą. Na ściance czasami używane są specjalne tkaniny, które mają bardzo dużą chłonność (jak mech sphagnum) i przyczepność, ew. specjalna, droga kora. Tutaj jednak warunkiem jest duże nawilżenie i jest to trudne, odradzam, możesz uzyskać ładny efekt prostszymi metodami.
 
Podłoże ma kolor czarny, a nie brązowawy, nie dałeś za dużo tj ziemi próchniczej? Na szybko, żeby ziemia nie biła po oczach, dobry efekt wizualny, a i jest to dobre dla skoczogonków, to warstwa liści. Jeszcze teraz na młodych dębach są suche liście, zerwij takie z drzew, ew. pozbieraj suche, taką małą siatkę, spryskaj po przyniesieniu do domy i wstaw na foremce do ciasta liście do wysuszenia w temperaturze ok. 100 stopni. Potem wysyp na podłoże. #1905351 Pytania dotyczące wystroju terrarium dla Anolisów Zielonych

Napisany przez madly na 20 maja 2020 - 20:21

Świerszcz gdy ucieknie, to gdzieś się zaszyje. Jeśli wyjdzie, to gad prawdopodobnie go zauważy i zapoluje. Jeśli zaszyje się gdzieś i zdechnie, to i niestety może być z tego tytułu zwiększony zapaszek, ale równie dobrze zagrzebie się w podłożu i tam go ekipa sprzątająca rozłoży. W jednym z terra po odstawieniu od ściany za tylną pianką było u mnie kilka zasuszonych świerszczy. IMO nie unikniesz tego. Jedyne co, to podawanie świerszczy w wysokim pojemniku, z którego nie mogą wyskoczyć, a gad może wejść. prędzej, czy później jednak będą ucieczki. Raczej nic się nie dzieje.
#1904979 Pytania dotyczące wystroju terrarium dla Anolisów Zielonych

Napisany przez madly na 17 maja 2020 - 15:07

Sam radiator nagrzewa się do temperatury podejrzewam, że ok. 50 stopni, dotykając parzy. Gorący jest tył i boki. Przód jest za szybką i nie parzy. Czy plastik się stopi? O ile nie dotykasz, na pewno nie, jeśli będzie dotykał się z radiatorem - 1 mm odstępu i spokojnie, nic się nie stanie, a przy dotykaniu najwyżej szybciej będzie pękał. U siebie mam terrarm wysokie na 120 cm, na dole dałem belkę doświetlającą dół, szerokość 80 cm na 2 paskach LED. Doklejone tylną ścianką do przedniej szyby pod belką aluminiową na której są prowadnice plastikowe szyb. Temperatury są bezpieczne wewnątrz, jedynie od spodu mogą być ciut za wysokie - felsumy czasami tam chodzą, czasami polowały na jakieś świerszcze, które zwiały, ale nigdy nie widziałem, żeby coś się stało, żeby się oparzyły. Fakt, że tak zamontowana listwa rozprowadza ciepło na szybę i listwę alu. Natomiast nie polecam nigdy żadnych LEDów wstawiać do wnętrza terrarium, były zdjęcia poparonych felsum, które wygrzewały się na potrójnych plastikowych obudowach z power led'ami. Fatalnie to wyglądało. LEDy mają sporą moc wydzielaną punktowo.

 

Na dole widać tę listwę.

Alcesuma-2019-03.jpg#1904688 Terrarium tropikalne

Napisany przez madly na 14 maja 2020 - 15:26

@docfaq - przypomnę, że większość bromeliowatych pobiera minerały i wodę z rozety, a nie korzeni, które są przeważnie wyłącznie czepne.

 

Przy tak dużym terrarium, oczywistym jest, że będzie bioaktywne. Nawożenie wówczas wyłącznie rzadko, słabymi roztworami i nawozami organicznymi, zaś bromeliowate dawkami nawozów do storczyków 1/2 od zalecanych spryskiwane spryskiwaczem na rozety, podobnie rodzina storczyków.

Generalnie za bardzo nie warto nawozić, bo zbyt bujny rozrost czasami jest niezbyt pożądany, a może zaburzyć równowagę w bardzo w sumie ubogim łańcuchu bioaktywnym.
#1904608 Temperatura

Napisany przez madly na 13 maja 2020 - 19:05

Raczej nie, a jeśli już, to bardzo niewiele. Może rozwiązaniem jest nieco podniesienie konaru do wygrzewania? Sprawdź też, jaka temperatura będzie kilka cm wyżej, pamiętaj, że kameleon ma swoje wymiary, a spadek temperatury (mocy dostarczanej / cm2) jest odwrotnie proporcjonalny do kwadratu odległości.
#1904466 Temperatura

Napisany przez madly na 12 maja 2020 - 10:24

Ta pierwsza żarówka słabo grzeje, bo nie a formy reflektora. Ta 50W ma już lepszy kształt i na pewno daje lepszą temperaturę. Możesz szukać takich z lustrzankowym reflektorem, neodymowe. Można też poszukać zwykłych żarówek w podobnym kształcie za 1/5 ceny, np.https://allegro.pl/oferta/zarowka-zwierciadlana-reflektor-grzybek-r63-e27-40-8144857670

 

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest danie ściemniacza elektronicznego do żarówki grzewczej. Przede wszystkim dzięki temu start żarówki jest łagodny, a 90% żarówek przepala się bardzo szybko właśnie przy starcie, gdzie zimny żarnik dostaje bardzo duży prąd. Zdarzały mi się przepalenia po kilku dniach, tygodniu... Dodatkową zaleta jest możliwość wyregulowania mocy w zależności od temperatury, dajesz wtedy mocniejszą żarówkę i płynnie regulujesz moc, aby na wyspie ciepła była właściwa temperatura. Jak jest gorąco na zewnątrz, zmniejszasz tylko moc, anie wykręcasz żarówki (ale to też jest dobra metoda i tutaj Kacperek dobrze poradził!). Mam podpięte żarówki halogenowe GU-10 pod ściemniacze i pracuą po 2-3 lata, a bez tego maks kilka m-cy, przeważnie 1-2...

 

Problem z utrzymaniem wysokiej temperatury wynika również z tego, że masz siatkę na całym suficie. Jaki gatunek kameleona zamierzasz trzymać w tym terrarium? Wilgotność też będzie stosunkowo niska. Dlatego warto zaopatrzyć się u szklarza w dwa paski szkła o wymiarach 90 x 15-20 cm i od przodu i tyłu zmniejszyć przestrzeń przewiewu siatki do szerokości 20-25 cm. Podwyższy to temperaturę i zwiększy wilgotność, chyba, że jest teraz OK.
#1904415 żarówka UVB do terra 120x60x55cm

Napisany przez madly na 11 maja 2020 - 18:55

Generalnie MHG dla agam to b. dobre źródło, ale niestety nie pomogę Ci, bo nie mam z nimi doświadczenia. Poszukaj na forum, jest tego trochę, może @vulpes coś podpowie. No i jeśli mocujesz MHG w oprawkę, ta musi być ceramiczna, bo to się bardzo mocno nagrzewa. Plus odpowiedni starownik do lampy. Ale masz 2w1 UVB + grzewcze. Pamiętaj jednak o doświetleniu pozostałej części terrarium, ma być b. jasno.
#1904412 Pytania dotyczące wystroju terrarium dla Anolisów Zielonych

Napisany przez madly na 11 maja 2020 - 18:18

Tło - usztywnienie pianka, ale IMO lepiej kupić tło korkowe grubości np. 2 cm, takie na wypasie z korka virgin (drogie) albo sporo tańsze z brązowego, ciemnego korka i pobawić się w drapanie i robienie go na korę. Warto dodać też boczne, wąskie (ok. 20 cm szerokości) paski korka imitujące pnie drzewa przynajmniej z 1 strony.

 

Co do wystroju - pooglądaj różne terraria dla anolisów autorstwa @Radagast

https://radagastreptilia.wordpress.com/

 

Żarówka grzewcza: w tym za bardzo nie pomogę po za tym, że możesz iść w 2 kierunki:

- oprawkę E27 i do tego jakiś klosz, najtaniej z... keksówki, Radagast (hodowla anolisów) stosuje to nie tylko do zwykłych żarówek, ale i gorących metalhalogenów: https://www.terrarium.pl/gallery/image/21446-3-budowa-lampki-dla-metahalogena/

- GU-10 - przy takim terra 35-50W

 

Możesz kupować żarówki E27 zwykłe, np. takie: https://allegro.pl/oferta/zarowka-zwierciadlana-reflektor-grzybek-r63-e27-40-8144857670 zamiast drogich terrarystycznych. Żarówki obecnie b. szybko się przepalają, warto mieć zapas tanich. Na 90 cm wysokości - 40-60W żarówka, ale sprawdzić termometrem, czy temperatura jest właściwa, nie za wysoka, nie za niska.
#1904406 żarówka UVB do terra 120x60x55cm

Napisany przez madly na 11 maja 2020 - 17:53

Skoro masz oprawkę na kompakta w terra, to oznacza, że masz tam 230V, proponuję Ci zakupienie czegoś takiego:

https://allegro.pl/oferta/arcadia-oprawa-t5-39w-pro-lampa-39w-12-uvb-desert-8489343740

 

Umocowanie od góry, przeciągnięcie kabla zasilającego, miejsce na kontakt może być na promiennik ceramiczny, czy ew. dodatkową żarówkę grzewczą. 

 

Kompakty wymieniasz co 6 m-cy, tutaj masz oprawkę wraz z reflektorem (50-80% UVB więcej), statecznik elektroniczny i wymieniasz to raz na 12 m-cy.

Finanse:

T5:

206 - 1 rok (oprawka _ świetlówka)

81 - 2 rok (świetlówka

po 2 latach = 287 zł

każdy następny rok = 81 zł

 

Kompakt:

2 x 79 = 158 - 1 rok

2 x 79 = 158 - 2 rok

po 2 latach = 316 zł

każdy następny rok = 158 zł

 

Ilość UVB - co najmniej 2-3x większa, masz też obszar na całym terrarium emisji UVB, dodatkowo jaśniej w terrarium.

Dla mnie niema porównania, agamy potrzebują dobrego oświetlenia z duża ilością UVB. Zabawa w przepchanie kabla = wywiercenie w topie Twojego terrarium otworu, przez które przejdzie wtyczka od zestawu, a może wystarczy miejsca do przepchania dodatkowego kabla w istniejących otworach.
#1903782 Pytania dotyczące wystroju terrarium dla Anolisów Zielonych

Napisany przez madly na 05 maja 2020 - 15:02

Do znudzenia będę tutaj wklejał najlepsze UVB dla dziennych gekonów i jaszczurek. 

https://allegro.pl/oferta/arcadia-zestaw-oprawa-t5-1x24w-pro-swietlowka-6-7964350212

Masz wszystko w jednym, świetlówkę wymienianą co 12 m-cy, odbłyśnik i elektroniczny zasilacz w bardzo kompaktowej formie. To świetna świetlówka, która zapewni UVB w całym terra przy tej wysokości. Żadnych świetlówek kompaktowych, które są słabe, maja małą strefę optymalnego doświetlenie UVB, wymieniasz je co 6 m-cy i w eksploatacji wychodzą drożej od T5. Porównaj 2x kompakt vs. T5 24W 6% za niecałe 70 zł. Inicjalnie płacisz tylko za oprawkę z odbłyśnikiem i zasilacz.

 

Do tego LEDy własnej roboty, jeśli tylko potrafisz podlutować kilka kabelków i masz lutownicę. Plus grzewcza. Żadne topy pod Exoterry na kompakty.© 2001-2023 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.