Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


madly

Użytkownik od 13 mar 2017
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny wrz 22 2022 06:52

Moje najnowsze najlepsze odpowiedzi

W temacie:ARCADIA T5 6% przy hodowli Phelsuma quadriocellata

17 stycznia 2021 - 22:40

No ten to jest "rzadki red" bardziej :D. IMO jedne i drugie są ładne. U mnie młode po parze teoretycznie 2x high red, gdzie samica jest hmmmm mało red, ale samiec z pięknym, intensywnym wzorem, to w większości ładne redy i wzory są przeróżne, zdarzają się też takie, jak ten Twój. 


W temacie:Moja felsuma nic nie je i jest słaba

05 maja 2020 - 10:57

Spokojnie, czasami wylinki są częstsze, tutaj felsuma przeżywa spory stres, je mniej, więc trochę schudła i... łuska robi się za luźna, więc wylinka. Przecież dama nie będzie chodzić w za luźnych ciuszkach ;P.

 

Dobrze, że dodałaś zdjęcie terrarium, można od razu zrzucić uwagi, co należy poprawić, skorygować.

 

Jakie wymiary ma terrarium?

 

Obydwie lampy w środku terrarium MUSZĄ mieć druciane osłonki. Są takie do dostania, nie są tanie, ale bez tego felsuma poparzy Ci się, to tylko kwestia czasu. Jak najszybciej!. Musisz uważać przy spryskiwaniu i ochładzać żarówki wcześniej je wychładzając, pęknięcie = żmudne szukanie odłamków w torfie. Przy osłonce drucianej lampy UVB możesz poprawić emisje UVB i jasność świecenia w prosty sposób od góry wewnątrz drucianej osłonki wyściełając ją folią aluminiową i doklejając ją klejem do górnej części - zwiększysz emisję spokojnie 0 30%, a kompakty dają słabe UVB i w stosunkowo niewielkiej strefie (dlatego kompakt musi być blisko strefy grzewczej). Kompakt UVB musisz wymieniać co pół roku, to wiesz? Kup sobie więcej żarówek grzewczych, przepalają się szybko, nie musisz kupować takich "specjalistycznych" terrarystycznych po 20 zł / szt. są nie brandowane zwyczajne po... 3,5 zł - ale kup od razu kilka sztuk tak z 5-10 :D np. takich: https://allegro.pl/oferta/zarowka-zwierciadlana-reflektor-grzybek-r63-e27-40-8144857670

 

Do lekkiego przeorganizowania korzenie. To, ze felsuma podczas wylinki siedzi na kratce wentylacyjnej świadczy, że nie czuje się pewnie na korzeniach. Chyba, że właśnie odrywała skórę o kratkę, chociaż z doświadczenia wiem, że wolą o korzenie i korek na ściance to robić. Dla felsumy zejście na poziom ziemi jest niebezpieczne, jest ostatecznością, chyba, ze akurat na coś polują, ale potem ucieczka w górę, one zdecydowanie lepiej czują się wysoko. 

 

Na czas zmian w terrarium felsumę przenosisz do pojemnika zastępczego.

 

Korzenie są stosunkowo wąskie, zwłaszcza bambusy. Nie są też umieszczone tak, aby felsuma mogła się wygodnie wygrzewać pod lampą grzewczą. Proponuję Ci proste rozwiązanie na bazie tego, co masz. Musisz dokupić jeszcze korek o grubości 2 cm i wymiarach 100x50 cm. W pionie robisz z tego dwa paski 100 x 25 cm (tniesz mocnym nożem) odcinasz potem fragmenty w pionie, żeby to się mieściło pomiędzy sufitem, a podłożem lekko w nie się zagłębiając. Potem bawisz się w wystrzępienie tego tak, by wyglądało jak kora drzewa, zaokrąglasz brzegi (wyskubując) - można nadać nieco nieregularny kształt, a nie "od linijki" - potem znajdę zdjęcie, jak to robiłem u siebie i wkleję, ale to raczej wieczorem, chyba, że znajdę szybko. Wstawiasz na boki te "pnie" korkowe i bierzesz korzeń ten, który teraz masz w pionie i tak ustawiasz, żeby korzeń umieszczony w poziomie był jakieś 25-30 cm grubszą częścią od kierunku nagrzewania lampy grzewczej. Możesz sobie to z drugą osobą jakoś zasymulować. Najlepiej, jeśli ten korzeń będzie wbity w obydwie boczne ścianki korkowe "pni" - czyli zapewne będzie trzeba obciąć fragment korzenia (z tej cienkiej strony) z odpowiednim zapasem na zagłębienie korzenia. Z pasków korka, które odcięłaś, a które pozostały zrób doklejki z podpórkami pod ten korzeń z lekkim zagłębieniem na korzeń i wycięciem na niego. To możesz dokleić klejem na gorąco i wzmocnić wbitymi wykałaczkami (obciąć wystające części). Podpórki robisz na końcu po wklejeniu "pni"

 

Jeśli masz klej na gorąco i pistolet, to tym wkleisz potem te paski w boki terrarium na końcu (większą powierzchnię trzeba tym nasmarować i bardzo) i dociskając do bardzo dokładnie wymytych i odtłuszczonych szyb bocznych. Klej na gorąco trzyma słabo, dlatego duża powierzchnia i najlepiej, jak masz pistolet nie ten najtańszy 15-20W, tylko o większej mocy, ten daje wyższą temperaturę kleju. Można na silikon akwarystyczny przezroczysty, ale to schnie długo i śmierdzi przez długi czas, dlatego klej na gorąco będzie na tym etapie lepszy.

 

Ten dolny korzeń leżący teraz na ziemi możesz spróbować umieścić 15-20 cm nad podłożem po skocie między jednym pniem, a ścianką tylna.


W temacie:Terrarium dla 2 felsum magaskrskich grandis

19 listopada 2019 - 18:18

Ad. 1

Bardzo, na styk z tendencją do za małe. ROśnie ryzyko, ze para się nie dogada. Terraria 45 x 45 x 90 - niby tylko o 5 cma wszerz i na głębokość, ale to sporo. IMO na parę to 45 x 60 x90 - to jest wymiar minimalny.

 

Ad.3

Zalezy, jakie temperatury masz w pokoju. 25-35W teoretycznie starczy, jak masz zimno, to zawsze można w chłodny okres włożyc 50W.

 

Ad swietlówka

Exo Terra REPTI-GLO 5.0  14W 38CM - T8 - K chociaż namawiam do Arcadia T5 24W 55 cm 6^ UVB - po przekątnej (o ile masz siatkę a nie wąski pasek blachy perforowanej na górze). Ta druga sporo jaśniejsza, znacznie więcej UVBu głębiej doświetla tera i ma cieplejszą barwę, Exo Terra jest chłodniejsza.


W temacie:Żywienie larwami much

09 listopada 2017 - 22:10

Polecam Hermetię Illucens (BSF). Ja zrezygnowałem z oprószania wapnem, mają prawie tyle, ile powinno być wapnia w pokarmie. Można co jakiś czas dać partie oprószoną. Karmiąc felsumy przez np. 2 tygodnie tylko BSF (co drugi dzień), po dwóch tygodniach wyraźnie widać powiększenie worów wapniowych. Do nabycia na Allegro, ja brałem stąd: https://archiwum.allegro.pl/oferta/black-fly-soldier-hermetia-150-250szt-reptility-i6835813930.html

 

Trzeba uważać, żeby żarcie nie gniło, nie było zbyt mokre, bo zaczyna śmierdzieć i łatwo mogą się pojawić roztocza. W jednej partii po jakimś czasie mi się zalęgły rostocza, a że było larw jeszcze sporo, zrobiłem eksperyment z wielokrotnym płukaniem na sitku przez kilka dni i pozbyłem się paskudztw. 

 

Po tym doświadczeniu staram się je trzymać na bardziej suchej pożywce. Sprawdził się np. ciemny chleb rozdrobniony, czy mieszanka w drobno rozdrobnionych płatków owsianych i orkiszowych z kukurydzianymi, wapniem, witaminami. Uzupełniana jabłkiem, czy przetartą marchewką tak, aby nie zamokła karma. Ale zapewne każdy ma inne metody.

 

Warto też pamiętać, że starsze potrafią przejść w fazę "kokonową" i wykluje się mucha - wygląda bardzo charakterystycznie. Nie ma już wartości odżywczych, ale nie siada toto na odchodach i nadaje się świetnie do polowania. Moje felsumy mają niewątpliwą atrakcję łapiąc je. © 2001-2023 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.