Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Kasperek1985

Użytkownik od 15 kwi 2015
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny Wczoraj, 18:22

#1917453 problem z jedzeniem

Napisany przez Kasperek1985 na 17 października 2020 - 06:56

Najlepiej próbować z różną karmówką, kup kilka rodzai i próbuj, może na jakąś się połakomi. W ostateczności jak poprzednie nic nie da i jeżeli kamyk jest dobrze odżywiony, jest dorosłym osobnikiem to spróbuj z głodówką. Jak zastosujesz głodówkę do 2 tyg. to kameleonowi nic się nie stanie, a całkiem możliwe że zacznie instynktownie polować.
#1911837 gatunek i odmiana barwna

Napisany przez Kasperek1985 na 02 sierpnia 2020 - 17:17

Witam, z dużym prawdopodobieństwem jest to samiec kameleon Lamparci Nosy Be True Blue. Ze zdjęcia wydaje mi się że jest jeszcze podrostkiem, mniej więcej w wieku 6-9 miesięcy. Oczywiście jest to tylko zdjęcie, więc pewności nigdy nie będzie. Cena to wszystko zależy skąd, od kogo, w jakim wieku kameleon, czy jest w 100% po rodzicach odmiany barwnej czy kundel itd. 

Ceny wahają się od 250 zł do 800 zł za samca.
#1911254 Pytanie poczatkujacego - Zachowanie

Napisany przez Kasperek1985 na 27 lipca 2020 - 17:17

Rzuć pomysłem do moderatora na priv, może popchnie pomysł dalej ;)
#1911222 Pytanie poczatkujacego - Zachowanie

Napisany przez Kasperek1985 na 27 lipca 2020 - 12:45

Sugestia jak najbardziej ok. Z tym że większość forumowiczów, szuka tylko wiedzy, jak ją dostanie to ma resztę w poważaniu. nieważne czy ktoś pomógł, nieważne że inna osoba traci czas i jest zaangażowana w pomoc, nieważne że oddaje swoje doświadczenie i wiedzę za darmo itd. Bardzo egoistyczne podejście ale nic z tym nie zrobimy. Ciężko w większości przypadków nacisnąć (rekomenduję), a nawet zwyczajnie podziękować. No ale taki mamy klimat ;)
#1907913 Kameleon jemeński - odpadł fragment kasku

Napisany przez Kasperek1985 na 17 czerwca 2020 - 21:10

To jest martwica po oparzeniu. Tragiczne warunki, szkoda kameleona. Koniecznie zapewnij mu odpowiednie warunki. Z kameleonem do weterynarza, oprócz oparzonego kasku zapewne pełnych badań nigdy nie miał robionych.
#1904030 Temperatura

Napisany przez Kasperek1985 na 07 maja 2020 - 18:32

Wyżej podałem przykład, tak są na gwincie e27. Lepiej nie zbliżać wyspy ciepła na mniejszą odległość. 20 cm to min. Oprócz tego z powodu niskiej ceny warto kupić kilka żarówek o różnej mocy np; 25 W, 40 W, 60 W. W zależności jaką masz temperaturę w pomieszczeniu to regulujesz mocą żarówki temperaturę na wyspie ciepła. Z doświadczenia wiem, że latem jak temperatura skoczy powyżej 28 stopni to żarówka 25 W wystarczy żeby uzyskać na wyspie ciepła w okolicy 35 stopni. W chłodniejsze dni mocniejsza moc żarówki oczywiście ;)
#1904026 Temperatura

Napisany przez Kasperek1985 na 07 maja 2020 - 18:25

Dziwne, ponieważ ta moc żarówki powinna wystarczyć do odpowiedniej temperatury na wyspie ciepła ale możliwe że energia jest mocno rozproszona. Kup żarówkę halogenową grzybkową, ma skupioną wiązkę i moc jest ukierunkowana. W takim terrarium powinna wystarczyć 40 W. Koszt takiej żarówki to okolice 2 lub 3 zł.

 

np; https://www.emag.pl/zarowka-r63-e27-40w-fr-reflektor-grzybek-15973690/pd/DVW1ZQBBM/?ref=graph_profiled_similar_1_2&provider=rec&recid=rec_49_4d909d3c57dc6e6567a979e04b93ffc189e144bf9bda7c4c5b6bb230edf388eb_1588872433&scenario_ID=49
#1898279 Kameleon jemeński ciągle jest czarny

Napisany przez Kasperek1985 na 05 marca 2020 - 21:04

Nie wiem od czego zacząć. Krótko, jeżeli nie zaczniesz czytać na temat hodowli kameleonów i nie zmienisz jak najszybciej warunków to zabijesz młodą.

Warunki ma tragiczne, brak UVB, brak odpowiedniej wentylacji, brak tlenu, za małe terrarium nawet na przejściowe, za niska temperatura, za wysoka wilgotność, złe oświetlenie, ogólnie terrarium nie dla kameleona, brak miejsca do wodopoju (kameleon nie pije z miski).

Młoda chce po prostu uciec z terrarium bo ratuje swoje życie, warunki nie są dla kameleona, tragedia. Jeżeli nie jesteś w stanie zapewnić dobrych warunków to jak najszybciej oddaj kameleona osobie która będzie mogła zaopiekować się gadziną w odpowiedni sposób. Poczytaj forum o kameleonach i terrariach dla nich https://www.terrarium.pl/forum/84-kameleony/ .

 

Proszę moderatora o przeniesienie tematu do działu "kameleony". Z góry dziękuję.
#1896222 Kameleon lamparci, a wielkość terrarium

Napisany przez Kasperek1985 na 08 lutego 2020 - 18:27

Terrarium przejściowe jest całkowicie zbędne. Z większego terrarium będzie "zadowolony", nie masz co się martwić że się zgubi ;) Czy w naturze po wykluciu kameleon ma ograniczony teren? Ogólna opinia o potrzebie dla młodego osobnika terrarium przejściowego, jest według mnie całkowicie błędna. Dla osób rozmnażających kameleony jak najbardziej terrarium przejściowe zajmuje mniej miejsca i dlatego się go używa, oprócz tego przeważnie do kilku miesięcy młode trzymane są w jednym terra. Dla mono hodowli, terrarium przejściowe jest zbędne. Kameleony są sprzedawane jak będą mieć około 2 miesiące, więc nie są już takie małe, spokojnie poradzi sobie w dużym terrarium. Oprócz tego młode kameleony są przeważnie bardzo ruchliwe (w porównaniu do dorosłych), więc większe terra da mu więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia. Pozdrawiam i powodzenia.
#1895394 jemeński ogrzewanie

Napisany przez Kasperek1985 na 30 stycznia 2020 - 13:27

W nocy temperatura powinna spadać, 22 stopnie jest ok i wtedy również spada metabolizm jak i temperatura ciała gadziny, jak wiadomo kameleony są zmiennocieplne. W dzień żarówka grzewcza powinna być włączona aby na "wyspie ciepła" temperatura wynosiła w okolicy 35 stopni, chyba że w ciepłe dni bez dogrzewania w pomieszczeniu masz tak wysoką temperaturę, że sama świetlówka UVB wystarczy żeby na wyspie ciepła uzyskać w/w temperaturę. Kameleon większość czasu będzie się wygrzewać na wyspie, jak będzie "miał dosyć" to zejdzie na niższe partie terrarium. Sam wybiera kiedy i na jak długo będzie się wygrzewać ale "wyspę cieplną" z podwyższoną temperaturą powinien mieć do dyspozycji przez cały dzień. Wyższa temperatura (w okolicy 35 stopni) + UVB = wyższa temperatura ciała gadziny = podwyższony metabolizm = trawienie = synteza niezbędnych do życia witamin = zbliżona temperatura oraz warunki w jakich żyje i jest przystosowany ten gatunek kameleona. 

 

Tu jest opis gatunku: https://www.terrarium.pl/t/species/_/chamaeleo-calyptratus-kameleon-jemenski-r112

 

Oświetlenie 12 godz. temperatura na wyspie ciepła od 32-37 stopni. 
#1890123 Kameleon Jacksonii spi w ciągu dnia

Napisany przez Kasperek1985 na 18 listopada 2019 - 21:29

Jeżeli to wirusowe zapalenie płuc, to niestety bardzo małe prawdopodobieństwo że z tego wyjdzie ale z twoich opisów nie ma symptomów zapalenia płuc czy to bakteryjnego czy wirusowego. Zapalenie płuc bardzo szybko postępuje i już praktyczne po 48 godz. kameleon daje jasne symptomy. Unosi głowę do góry, otwiera usta i łapie powietrze, charczy, wygląda jakby chciał coś zwrócić, nadyma się powietrzem i szybko je wypuszcza, śpi w dzień, traci równowagę. Jedyny symptom to osłabienie i sen w dzień, dlatego jak dla mnie nie wygląda ma zapalenie płuc ale wetem nie jestem. Chyba że stało się to od wczoraj to trzeba obserwować.

Jeżeli chodzi o bakterie w terra to tak, po poprzedniku powinieneś dokładnie odkazić terra. Nie trzeba wyparzać, są do tego preparaty do rozpuszczania w wodzie i trzeba dokładnie spryskać całe terra i rzeczy w nim (niestety nie pamiętam nazwy ale łatwe do znalezienia).

Jeżeli to wirus to poza organizmem gada z tego co pamiętam ginie po około 7 dniach, więc zależy jaka była przerwa między lokatorami.

W terrarium najszybciej rozmnażają się bakterie właśnie w pojemnikach na fogger, wodospadach itp. (wilgotno i ciepło) trzeba często czyścić i odkażać w/w osprzęty.

Obserwuj go ale jak trwa to już kilka dni i nie pokazuje symptomów jak w/w to raczej nie problem z płucami. Sen w dzień to nie tylko groźna choroba, może też oznaczać niewłaściwe warunki, za wysoką temperaturę, brak lub niewłaściwa suplementacja itd. co za tym idzie brak łaknienia, osłabienie.

Oprócz krytycznej formuły pielęgnacyjnej dostał może  zastrzyk witaminowy na pobudzenie? 

 

 


W nocy nie wiedziałem za bardzo jak sobie poradzić, długo zostawialiśmy otwarty balkon, żeby w było chłodniej

Kameleony źle reagują na przeciągi, za duża różnica temperatury wwiewanego powietrza tez  może spowodować osłabienie ("przeziębienie"). Czy daleko od ona znajduje się terra?

 

Nie zrozum mnie źle, chciałbym w jakimś stopniu pomóc, dlatego skupiam się na warunkach. Jeżeli nie jest to wirus, mało prawdopodobne że skądś go przyniosłeś (chyba że masz dużą hodowle gadów to sprawdź również innych podopiecznych), a bez żywiciela wirus długo nie przetrwa, to układ immunologiczny zdrowego kameleona z bakteriami powinien sobie poradzić. Skupiam się na warunkach lub szukam jakiegokolwiek powodu z jakiego kameleon został osłabiony. Osłabiony kameleon co za tym idzie układ immunologiczny kameleona nie jest tak "sprawny" jak zdrowego i dlatego może nie radzić sobie z "intruzami". Bakterii się nie ustrzeżesz, kameleon w "realu" nie żyje w sterylnych warunkach, a sam nie jesteś w stanie takich zapewnić. Bakterie mogą znajdować się choćby na karmówce. Fakt też taki, że jak nie odkaziłeś terra po poprzedniku to bakterie mogły się namnożyć w znacznej ilości ale to można tylko gdybać. Może być też tak, że genetycznie jest słaby. Jeżeli masz tego kameleona od hodowcy co poprzedniego i jest od tej samej pary, samca lub samicy to można brać to pod uwagę. Na odporność kameleona wpływa wiele czynników, "warunki mieszkalne", suplementacja, stres, genetyczne itd. A ten gatunek ciężko dostosowuje się i jest trudny w hodowli.
#1890105 Kameleon Jacksonii spi w ciągu dnia

Napisany przez Kasperek1985 na 18 listopada 2019 - 18:16

Ten rodzaj kameleona jest dość delikatny i trudny w hodowli. Jeżeli terrarium jest w pokoju w którym mieszkasz to ważna sprawa żeby zadbać o temperaturę i wilgotność. Kameleon musi mieć dobrą wentylację ale temperatura nie może być wysoka, a wilgotność powinna wynosić 60-80% dla tego gatunku, stosunkowo ciężko utrzymać te parametry.

W najcieplejszym miejscu terra temperatura powinna być w okolicy 26 stopni i najlepiej nie przez cały dzień, a powiedzmy 7 do 8 godz. w przeciągu doby. Żarówka basking spot 100 W wydaje mi się o wiele za mocna w szczególności że zapewne w pokoju masz ponad 21 stopni, więc wystarczy podnieść temperaturę tylko o 4-5 stopni, spróbuj żarówek o znacznie mniejszej mocy.

W nocy temperatura nie powinna przekraczać 18 stopni, a najlepiej 16 stopni, wkłady z lodówki nie dają takiego efektu w całym terra w szczególności że terra jest z siatki. Kameleona można szybko przegrzać w warunkach domowych.

UVB powinno być 5.0, a masz 10, moim zdaniem za mocna dla tego gatunku.

Z tego co widzę masz sztuczne rośliny co nie pomoże w utrzymaniu wysokiej wilgotności. Jak masz taką możliwość to daj dużą żywą roślinę i spryskuj 2-3 razy dziennie. W ten sposób utrzymasz dość stałą wysoką wilgotność (60-80%), a oprócz tego kamyk będzie spijać z liści.

Fogger jest zbędny do utrzymania wilgotności, jeżeli będzie spryskiwana żywa roślina ale może się przydać do schłodzenia gadziny w nocy. Fogger najlepiej zamontować wysoko żeby mgiełka leciała na kameleona.

Jak dla mnie kamyk może być przegrzany, a warunków nie ma za dobrych jak dla niego. Dlatego śpi w dzień i nie ma ochoty na polowanie.

Jeżeli kameleon jest z odłowu to jeszcze inna kwestia dość prawdopodobna. Może być zarobaczony, koniecznie badania jak będziesz u weta. Niestety ten gatunek z odłowu bardzo słabo dostosowuje się do zmian miejsca i warunków.

Jeszcze jedno może dziwne pytanie. Czy palisz papierosy lub e-papierosy w pomieszczeniu z kameleonem?
#1882918 Rejestracja kameleona

Napisany przez Kasperek1985 na 26 lipca 2019 - 22:25

Bardziej opłaca się montować dwie żarówki. Jedna UVB (moim zdaniem najlepsza jest świetlówka rurowa z odbłyśnikiem, UVB jest dostępne na całej długości terra, jak zabezpieczysz styki prądowe to od samej świetlówki kamyk się nie poparzy i może być montowana wewnątrz terra), a druga zwykła żarówka grzybkowa 20-40 W w zależności jaką masz temperaturę w pomieszczeniu. Zużyjesz co najmniej połowę mniej prądu, efekt ten sam, a nawet lepszy. Jak będziesz budować nowe terra to poczytaj posty na ten temat, tak jak wcześniej radzono, dobra wentylacja dla kameleona jest niezbędna.
#1878494 Kichanie, wypadające oko, częste zamykanie oka

Napisany przez Kasperek1985 na 16 maja 2019 - 19:27

Prawdopodobnie kawałek wylinki zalega na powiece lub dostał się pod powiekę i próbuje się go pozbyć ocierając. Na razie obserwuj, nie ma potrzeby jechać z tym do weterynarza, można wkropić najzwyklejszy świetlik, kropelka możliwie do oka. Powinno pomóc ale prawdopodobnie sam sobie z tym poradzi. Oprócz tego spryskanie terrarium raz dziennie w zupełności wystarczy. Jemen to gadzina półpustynna i nie potrzebuje wysokiej wilgotności. Co do "kichania", może jest to tak jakby syk? w taki sposób próbuje Ciebie odstraszyć. Daje do zrozumienia "nie zbliżaj się człowieku" ;)
#1876391 Terrarium przejściowe dla kameleona jemeńskiego

Napisany przez Kasperek1985 na 15 kwietnia 2019 - 11:57

Wszystkie informacje możesz znaleźć na tym forum, troszeczkę poszukaj i znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania. Co do terrarium to zrób od razu docelowe, czyli dla jemena min. 50/50/120 [cm]. Kameleon szybko rośnie i na 4-5 miesięcy nie ma sensu robienia tymczasowego terra, kameleon będzie bardziej zadowolony jak będzie więcej miejsca. Wapno bez D3 codziennie, a witaminy z D3 raz na tydzień, trzeba obsypać kilka owadów. Będzie spijać krople z spryskiwania, raz dziennie wystarczy spryskać, a co do pojenia to dripper się przyda. Nie próbuj nawet z 30 l pojemnika i to plastikowego cokolwiek robić. Nie zamontujesz tam oświetlenia, kameleon nie będzie mieć odpowiednich warunków i tak jak już napisałem zrób od razu terrarium docelowe.


© 2001-2021 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).