Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


BigStar

Użytkownik od 26 cze 2019
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny lis 25 2020 22:20

Moje najnowsze najlepsze odpowiedzi

W temacie:Boje się wziąść swojego węża na rękę

29 kwietnia 2020 - 15:51

@kvzyc obsługa węża powinna zacząć się (jeśli się obawiasz) od faktycznie "rękawiczek skórzanych". Jednak nie męcz go "bo chcesz się przemóc". Naucz go zaczynając od karmienia. Przekładaj go na czas karmienia do pojemnika, później dawaj mu jeść pincetą i po odpoczynku, odkładaj go ręką do terra (czy tam rack). Wąż powiąże twoje wyciąganie z "będę karmiony". Jak już poczujesz się swobodnie, to zdejmij rękawiczki. Ważne jest, żeby dobrze myć ręce jak szykujesz myszę itd, żeby nie śmierdziały (dla Ciebie może to nie być wyczuwalne), wąż poczuje.

Nie jestem też (dlatego) fanem podawania żarcia z ręki wężowi. Nie ma dosłownie kojarzyć rękę z żarciem, bo wtedy może wypalić jak tylko wkładasz rękę po miskę z wodą (na przykład) i nie zrobi tego celowo, tylko myśląc że chcesz mu dać jeść.

 

 

Bardzo ważne przy łapaniu jest złapanie w 3/4 węża (hehehe miarka BigStara xD) i zrobienie tego zdecydowanie, jednym pewnym ruchem. Często (tak mam przy hogach) największy gbur po takim traktowaniu robi się po chwili spokojny i ciekawski. 

 

Gdzieś czytałem fajne wyjaśnienie, że właśnie najważniejszy jest ten "sweep" (to podniesienie pewne), bo inaczej gad Cię widzi jako drapieżnika, jak go weźmiesz już na rękę (i tu cytat) myśli sobie "ooo nie zjadł mnie" i się uspokaja. 

 

Nie zmienia to faktu że musisz patrzeć i śledzić węża, jego głowę i ruchy ciała. Bo to dzikie zwierze i zawsze może poczuć się zagrożone.

 

Nie jestem też (dlatego) fanem podawania żarcia z ręki wężowi. Nie ma dosłownie kojarzyć rękę z żarciem, bo wtedy może wypalić jak tylko wkładasz rękę po miskę z wodą (na przykład) i nie zrobi tego celowo, tylko myśląc że chcesz mu dać jeść.

 

Ogólnie, przepraszam pytanie, czemu wąż skoro się obawiasz tak bardzo? Musiałaś mieć świadomość, że będziesz przy nim "pracowała".

 

I dalej jestem zdania (i chyba będę) że wąż nie benefituje z kontaktu z człowiekiem, jeśli Ci to nie przeszkadza i jesteś w stanie zapewnić wężowi "rozrywkę" (mam tutaj na myśli odpowiednie zagospodarowanie jego przestrzeni życiowej) to On nic nie traci na tym że go nie przytrzymasz. Możesz spokojnie, prócz prac związanych z przymusem wyjęcia gada (sprzątanie, wizyta weta... nie wiem co tam jeszcze może być) nic z nim nie robić. Tak samo będzie zachowywać się za kolejny, czy kolejny miesiąc. Może nawet się uspokoić... sam z siebie. Węża też nie oswoisz jak inne gady, nauczysz się tylko czytać jego ruch ciała i wiedzieć na ile i kiedy możesz sobie pozwolić... 


W temacie:Jak często należy podawać posiłki

29 kwietnia 2020 - 08:40

@Fabereq Cześć, fajnie że wpadłeś :) (przepraszam na wstępie, jeśli odczujesz że czasem pisze jak do dziecka, czasem robię to nieświadomie)

 

Lampart, jako pierwsze zwierze? Bardzo dobry pomysł ! Bardzo wdzięczne zwierzątko. Zanim zakupisz, jeszcze lepiej że postanowiłeś popytać. Oczywiście zachęcam do zapoznania się z jak największą ilością tekstów, opracowań i poradników. Uwierz że czyta się je dużo lepiej niż nie jedną książkę (tym bardziej iż zakładam że fascynuje Cię to zwierzę, bo je chcesz). Zacznij od podstaw, opis gatunku. Napisane jest wszystko, jak powinno wyglądać terrarium, co trzeba zapewnić zwierzakowi.. itd. Także dieta i częstość karmienia, wraz z suplementacją. Po czasie sam też (już po zakupie) poznasz, co twój pupil lubi bardziej, a na co ma "długie zęby" :).

 

Odpowiadając na twoje pytanie: Maluszki nawet codziennie, później zmniejsza się ilość, w miarę wzrostu, kończąc na karmieniu co 2-3 dni. Równie ważne jest suplemenacja.

Kąpiel - i widzisz, bo to już jest "sprzeczne" wśród hobbystów, jedna osoba powie Ci że "raz na  X czasu", inni "że wcale", a ja powiem "Gdy jest potrzeba, nie częściej". Co jest potrzebą ?  Dowiesz się, gdy wet nakaże, albo np lampart upaciaja się tak kupą, że na jego widok się przeżegnasz :D

 

Ogólnie, witam ponownie na forum, służymy wiedzą, ale pamiętaj też. Nikt z Nas nie jest mega hiper super ekstra ekspertem. Jesteśmy tylko ludźmi.. baaaa nawet z różnymi poglądami.

 

Pierwsza rada, z szacunku do Nas (bo my zamierzamy się odnosić z szacunkiem do Ciebie) poczytaj, przejrzyj forum. Nie piszę że "masa ludzi jest taka jak Ty", ale masie ludzi się powtarzały już te pytania.  © 2001-2023 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.