Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

żywienie

- - - - -  
Pierwszy gekon, młodziak w nowym miejscu

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
51 odpowiedzi na ten temat

#11 przemeg

przemeg
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2323 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 09 wrzesień 2019 - 16:09

Super, dzięki za podpowiedz. Tez się dziwiłem i nawet pisałem o to do nich - dostałem info ze „Gekony nie korzystają z wysp ciepła i dziennych żarówek. To nocny gekon, nie wygrzewa się na słońcu” oraz „Optymalna temperatura to 26-27 stopni bez jednego najcieplejszego punktu”. A to się gryzło z tym co wiedziałem do tej pory. Firma AlleTerra.

Aktualizacja: zjadl 1 mącznika który spadł mi z pincety. Następnych z pincety nie chciał, tak samo luźno pełzających.

Czy taki mącznik bądź karaczan turecki mogą mu coś zrobić jak będą chodzić luzem po terra przez noc ?

Edytowany przez przemeg, 10 wrzesień 2019 - 10:36.

Podobne tematy: Pierwszy gekon, młodziak w nowym miejscu     x

#12 Dagn

Dagn
  • Terrarysta
  • Z nami od: 592 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 09 wrzesień 2019 - 17:12

ŁoPanie... to bym się nie spodziewała po nich  :o Fakt, optimum w całym terra to 26-27, ale jakieś 30 i wyżej musi być, bo się zaburzy trawienie. Szkoda, że jednak nie zaufałeś temu, co pisano o lampartach tu na forum czy w opisach gatunkowych.

No to tak: jak masz jeszcze dziś możliwość, kup mu/jej jakąś grzewczą żarówkę. Może być promiennik ceramiczny, może być infrared, cokolwiek. Nawet antyczna żarówa nie LED, byle miała moc. One są tanie jak barszcz, to możesz w jakimś leroy nabyć dla porównania dwie trzy moce (25, 35, 40) i sprawdzić, co da pożądaną temperaturę.
Nawet jeśli nie będzie się pod nią grzał, to będzie miał cieplej, bo żarówka nagrzeje to, pod czym śpi.

Btw, "nie korzystają z dziennych żarówek" :P to na chusteczkę Ci wcisnęli UVB?

Powywalaj tyle podłoża, ile tylko zdołasz i daj ręczniki papierowe. Może nie łazić za bardzo po terra, bo zwyczajnie grzęźnie w takiej dużej warstwie. No i kał koniecznie do badania, a ręczniki znacznie ułatwią zebranie.

Pęsetą też spróbuj pomachać, jak już go znajdziesz gdzieś :)

EDIT: nic mu nie zrobią :) Jedyne co, to mogą się ukryć pod ścianką/w podłożu/pod czymkolwiek. Dubie w trymiga zakopują się w podłożu. Ale długo żyją. Jedna archiwalna upuszczona miesiąc temu dalej straszy nocami na ściance, jak jakiś duch Białej Damy, bo wapno się mocno trzyma :P

A mącznik, well, najwyżej wyhodujesz dorosłego chrząszcza.

Edytowany przez Dagn, 09 wrzesień 2019 - 17:16.

#13 przemeg

przemeg
  • Terrarysta

Napisany 09 wrzesień 2019 - 18:28

Już byłem w lokalnym sklepie terra i mam dzienna zarowke grzewcza. Na szczescie czynni do 19, wyrobilem sie. 

Podłoże wyjęte całe, zastąpione ręcznikami. Gekon po złapaniu mącznika (szt 1) schował się w szparę pod ścianką.

A co do wieku gekona. 1 mies ma - wykluty 06.08.2019.

Podsumowując, robię mu już noc, wrzucał 10 mączników do miseczki głebszej, obok woda i zobaczymy czy po nocy coś się zmieni.

A od jutra dogrzewam go żarówą dzienną.

Dzięki.

Edytowany przez przemeg, 09 wrzesień 2019 - 18:31.

#14 Dagn

Dagn
  • Terrarysta

Napisany 09 wrzesień 2019 - 18:31

Zaniemaco :)

Dawaj update'y, co tam u niego.

A jaka moc żarówy i temp pod nią?

#15 przemeg

przemeg
  • Terrarysta

Napisany 09 wrzesień 2019 - 18:35

Pewnie, bede dawal znac.

Co do mocy to 50W, firmy Arcadia, wzialem co tańsze na szybko. Dziś już jej nie montuje, więc temperatury nie sprawdzę.

PS. Tą UVB miałem kupioną kiedyś, zapomniałem odp w poprzednim poście.

#16 Dagn

Dagn
  • Terrarysta

Napisany 09 wrzesień 2019 - 18:47

Hmm, powiem Ci, że przy takim umieszczeniu gwintu 50-tka może być za mocna. 

Zobaczymy jutro :)

#17 przemeg

przemeg
  • Terrarysta

Napisany 09 wrzesień 2019 - 18:48

Najwyzej zmienie/przerobię co trzeba, tak aby nic się nie topiło i grzało odpowiednio.

#18 przemeg

przemeg
  • Terrarysta

Napisany 10 wrzesień 2019 - 11:20

Stan na chwile obecną:

- rano znaleziona kupa - wyglądała jak przetworzony mącznik którego zjadł. Zabezpieczona (sterylne pudełko i lodówka) i dziś po południu zawiozę do weta.

- w miseczce na noc zostawiłem 11 mączników - nie ruszone do tej pory

- wieczorem luzem biegały 2 małe karaczany, 1 kontuzjowany, drugi bardzo żwawy - obu do tej pory nie dojrzałem w terra (ani w domu ;))

- wyspa ciepła na pniu osiąga ok 31 st, średnio w terra 27st

- zauważyłem wczoraj podczas wywalania podłoża, że gek jest lekko szarawy, stres albo wylinka, więc dołożyłem kryjówkę z wilgotnym wermikulitem

Planuje wyłowić kilka mniejszych karaczanów i wrzucić do terra, i nie wiem czy do miseczki szklanej czy luzem, ale wiem jedno - złapać je pincetą to jakiś kosmos...

#19 Dagn

Dagn
  • Terrarysta

Napisany 10 wrzesień 2019 - 12:54

A na pewno masz argentyńskie? Tak czy siak: karaki lubią ciemno, więc się chowają. Kiedyś się ucieszyłam, że upolowała 4, a o poranku odkryłam imprezkę pod ręcznikiem papierowym.

Karm go z pęsety; musisz pilnować, żeby jadł. Możesz dać karaczany do jakiejś wyższej miseczki, choć z doświadczenia wydaje mi się, że im się wtedy włącza jakieś zespół-wespół i zwiewają :P I ogólnie zacznij wprowadzać jakąś dobową rutynę. Wiesz, jak z małym dzieckiem ;) Żeby się nauczył, że żarcie jest po zapaleniu/zgaszeniu światła w terra.

Młodziaki na przystawkę do wylinki też jedzą, więc tu się nie sugeruj zbytnio osławioną głodówką przedwylinkową.

Temperatura ok :)

Edytowany przez Dagn, 10 wrzesień 2019 - 12:58.

#20 przemeg

przemeg
  • Terrarysta

Napisany 10 wrzesień 2019 - 12:58

Tureckie, przepraszam :) chciałbym go karmić z pesety ale mi się wcale nie pokazuje. Schował się w szczelinę pod ściankę i tyle go widziałem. I w tym właśnie cały problem.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).