Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

żywienie

- - - - -  
Pierwszy gekon, młodziak w nowym miejscu

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
51 odpowiedzi na ten temat

#1 przemeg

przemeg
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2323 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 09 wrzesień 2019 - 11:07

Witajcie.

Wczoraj drogą kupna nabyłem gekona oraz terrarium z osprzętem - na targach w Warszawie.

Terrarium 80x40x50, podłoże celulozowe, dwie kryjówki w tym jedna duża z opcją schowania się pod nią. Temperatura ok 27 st, wilgotność 55-60%. Bez wysypy ciepła. Grzanie zapewnione poprzez nocną żarówkę 25W oraz 13W UVB, terrarium stoi w ciemnym miejscu, przedpokój. Gekon ma nie więcej niż 2 miesiące.

W misce ma wode oraz kilkanaście mączników obtoczonych w wapniu i witaminach.

Wczoraj pobył w faunarium chwile po czym po sprawdzeniu temperatur oraz wilgotności przeniosłem go do terra docelowego. Przeszedł się chwilę, coś tam się nawet wspiął po ścianie, po czym schował się pod dużą korę/pień i tak siedzi. Nie widzę go, dobrze się schował.

Zameldował się u mnie wczoraj (niedziela o godz 14), do tej pory (poniedziałek godz 12) nic nie zjadł. Zaczynam się martwić o niego tym bardziej, że to młodziak. Wiem, że spokój to podstawa, ale jak długo ?

Coś zalecacie w tym przypadku aby coś malec podjadł ?

I jak to jest z wyspą ciepła ? Ma być czy nie ?

Załączone pliki

Podobne tematy: Pierwszy gekon, młodziak w nowym miejscu     x

#2 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2229 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 09 wrzesień 2019 - 11:16

Jak świecisz żarówką to pod nią jest wyspa ciepła.
Aklimatyzacja może trwać nawet do miesiąca. Jadł wcześniej mączniki (u hodowcy)?

#3 przemeg

przemeg
  • Terrarysta

Napisany 09 wrzesień 2019 - 11:18

Dostałem od hodowcy mączniki oraz karaczany, wiec mogę strzelać, ze jadł. Ale czy oba to nie wiem.

+edit: a tak pisząc z nim zasugerował mi wrzucenie właśnie kilku mączników do miski i obserwacje czy znikają - można obstawiać, że jadł.

Edytowany przez przemeg, 09 wrzesień 2019 - 11:22.

#4 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2229 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 09 wrzesień 2019 - 11:39

A to ok, bo czasem jak wcześniej nie jadły mączników to wybrzydzają :P

#5 przemeg

przemeg
  • Terrarysta

Napisany 09 wrzesień 2019 - 11:45

Zakładam opcję gorszą - nic sie nie zmieni i mączników nie ubędzie (swoją drogą opruszone w misce są bardzo mało ruchliwe), gekona nie zauważe w dalszym ciągu - przychodzi mi do głowy tylko odkrycie go spod kryjówki, przeniesienie do faunarium na moment, aż zmienie podłoże na ręczniki papierowe, powrót do terra z jedną zwykłą kryjówką (bez dużego pnia) i próba karmienia pincetą ? Czy za drastyczne kroki ?

#6 Dagn

Dagn
  • Terrarysta
  • Z nami od: 592 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 09 wrzesień 2019 - 11:53

Hmmm, a odkrył w ogóle w tej tonie podłoża miskę z żarciem :P?

Próbuj z pęsety i mączniki, i karaczany, żeby mieć pewność, że je (ile je) i jest suplementowany.  Mączniki w miseczce, jak sam zauważyłeś, nie są zbyt atrakcyjne. To nic drastycznego, pierwsze kroki do zakumplowania się z gekiem. Aklimatyzacja polega na tym, że nie wyciągasz, nie tulisz, nie śpiewasz kołysanek. Karmić jak najbardziej można. Ba, powinno się. I pęseta, IMO, to podstawa. Szczególnie że... no masz tony tego podłoża, puszczona luzem karmówka się schowa, zakopie i tyle będzie z polowania.

Młodziaki, z mojego doświadczenia, nie robią sobie głodówek z czapy. 

Ręczniki papierowe powinieneś mieć od samego początku, żeby łatwiej złapać kał do badania.

Edytowany przez Dagn, 09 wrzesień 2019 - 11:55.

#7 przemeg

przemeg
  • Terrarysta

Napisany 09 wrzesień 2019 - 11:57

Myślę, że mógł nie odkryć, bo nie wychodził z ukrycia, w nocy też nie. Karmienie pincetą to wiem, że nic drastycznego, miałem na myśli raczej to, że musze go wyjąć aby zmienić podłoże. Będzie miał traume do końca życia :P

#8 Dagn

Dagn
  • Terrarysta

Napisany 09 wrzesień 2019 - 12:27

Moja miłej pamięci Amarcia miała ok 2 m-cy, gdy do mnie trafiła. Miała sporo zalegającej wylinki na głowie i musiałam ją wsadzić do sauny. TO jest trauma ;) która bynajmniej nie przeszkodziła w zeżarciu 6 karaczanów.

Misiak siedzi po prawej, wybierasz podłoże po lewej, dajesz ręczniki. Z całą kryjówką przenosisz na lewo i to samo po prawej.

Jak Ci siedzi w kryjówce, to pęseta z żarciem przed kryjówkę i czekasz. 

Zacznie kojarzyć Cię z żarciem, zacznie wychodzić. Jak głodny to i nawet wybiegać ;)

Ile stopni jest pod żarówką grzewczą?

Edytowany przez Dagn, 09 wrzesień 2019 - 12:34.

#9 przemeg

przemeg
  • Terrarysta

Napisany 09 wrzesień 2019 - 12:51

Przenieść go z kryjówką razem nie dam rady - jest pod nią, wlazł pod pień.

Po za tym pomysł chyba niezły. Ten pień bym zabrał bo jak tam siedzi to nie mam jak go zwabić pincetą. Zostawie mniejszą kryjówkę z wejściem.

Co do temperatury to po lewej jest grzewcza nocna ale punktowo to ona nie grzeje nic mocniej, po prawej na korzeń pada światło z UVB i tam na nim jest 28 st.

#10 Dagn

Dagn
  • Terrarysta

Napisany 09 wrzesień 2019 - 14:38

Za zimno. To też może być powód niejedzenia. Musi być wyspa ciepła z 32+, żeby miał się gdzie wygrzać. To o wiele ważniejsze niż UVB, które tak swoją drogą na razie bez sensu nabija Ci zużycie prądu, póki młody (młoda?) nie wychodzi spać na widoku.

To raz.

Dwa: nie zabieraj mu kryjówki, którą polubił i w której poczuł się bezpiecznie. Niech sobie wybierze, gdzie chce siedzieć. I powinien mieć wiele miejsc do wybrania. Masz olbrzymie terrarium, zmieści się z 5 kryjówek. 

Nie bój żaby, jak wywalisz choć pół warstwy podłoża, to zobaczy robala ;)

Trzy: od kogo na giełdzie kupiłeś geka? Bo powinien był Ci o tej temperaturze powiedzieć i sprzedać normalną żarówkę grzewczą.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).