Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

linienie

- - - - -  
Agama Brodata maluch końcówka ogonka

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
16 odpowiedzi na ten temat

#11 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 603 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 02 lipiec 2019 - 17:43

Agamy, jak chyba wszystkie jaszczurki, mają ograniczoną przyswajalność D3 drogą pokarmową, dlatego największy nacisk należy kłaść na odpowiednie naświetlanie. Myślę, że dobrze by było, gdybyś wymienił swoją lampę UVB150 na UVB200 i zainteresował się tematem metalohalogenów i świetlówek T5. To bardzo wydajne źródła UVA i UVB, świetlówki kompaktowe są znacznie gorsze - mniej promieniowania i szybsze zużywanie się.
Suplementacja powinna wyglądać, jak wyżej napisano - witaminy z D3 i wapń bez D3, to najprostsza metoda.

Podobne tematy: Agama Brodata maluch końcówka ogonka     x

#12 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3137 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 02 lipiec 2019 - 18:11

Ogon:
Końcówka ogona jest raczej uszkodzona. W tak młodym wieku u agam często zdarzają się uszkodzone ogonki, czy to po przebywaniu z rodzeństwem (maluchy często się podryzają), czy też po wylince, która nie zeszła do końca, a później mocno zeschnięta zeszła wraz z całymi łuskami. Raczej nie wydaje mi się, że będziesz w stanie coś z tym zrobić, chociaż można próbować preparatami (np. ozonella), albo namaczaniem samej końcówki w letniej wodzie przez jakiś czas.

Na szczęście jest to bardzo delikatne uszkodzenie, najprawdopodobniej pozostanie po nim delikatny ślad w postaci zwężenia ogonka, sam kawałek może też odpaść. Jednak nawet jeśli sama końcówka ogona odpadnie, to nie będzie to widoczne, gdy agama urośnie.

Witamina D3:
Faktycznie większość poleca witaminy z D3 i wapń bez i w sumie sam się do tego stosuję, kwestia przyzwyczajenia ;) Jednak z badań wynika, że witamina D3 nie przyswaja się zbyt dobrze podawana wraz z pokarmem. Moim zdaniem nie ma to większego znaczenia czy witaminy mają D3, czy też są bez. O wiele większe znaczenie ma lampa UVB. Arcadia T5 12%, lub metalohalogen do wyższych terrariów i nie ma co się wtedy przejmować witaminą D3. Jeśli zaś mamy zwykłą świetlówkę kompaktową, świetlówkę T8, albo lampę rtęciową (z wyjątkiem kilku lamp), to i tak nie nadrobi się tego podając D3 wraz z innymi witaminami.

Samiec, czy samica:
Do oznaczenia płci można prześwietlić nasadę ogona i sprawdzić, czy to samiec czy samica. Albo też odgiąć ogonek do góry i sprawdzić jego nasadę. Ta druga metoda sprawdza się lepiej u agam które są trochę większe, chociaż u wszystkich można próbować.

Prześwietlanie ogonka:
https://i.stack.imgur.com/4Ojr3.jpg
Uniesiony ogon:
https://difference.guru/wp-content/uploads/2017/07/cws_59604d26f40bb.png

#13 BigStar

BigStar
  • Nowy terrarysta
  • Z nami od: 22 dni
  • Polska / Łódzkie / Łódź

Napisany 02 lipiec 2019 - 19:23

Bardzo dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. Metahalogen czytałem i wymienie przy następnym możliwym rzucie. Dzięki za radę. Witaminki też zakupie.
Zakładam że Stefanowi nic nie będzie, na razie nie chce go stresować podróżami do weta, niech się przyzwyczai do mnie, kolegów i do otoczenia. Zwykle daje spokój zwierzęciu ok 2 miesięcy przed pierwszą wizytą,(chyba ze zwierz z odłowu) ale ten ogonek mnie troche zmartwił. Uspokoiliście mnie,będę obserwował jak się nic nie zmieni, wymocze też, na ile będzię pozwalał.

#14 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2161 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 02 lipiec 2019 - 20:49

@BigStar Ja uważam, że jak nie ma potrzeby to nie ma sensu zabierać gadów do weterynarza. To dla nich straszny stres, a w większości przypadków tylko po to, żeby weterynarz powiedział, że wszystko ok. Ale każdy robi jak uważa.

#15 BigStar

BigStar
  • Nowy terrarysta

Napisany 02 lipiec 2019 - 21:05

Zawsze zabieram zwierzaka do weta, po jego zakupie/otrzymaniu i zaklimatyzowaniu. Przynajmniej i czasem tylko raz. Każdy ma swoje podejście, zwykle oszczędza mi to czasu jeśli się coś dzieje później. Stres jest mniej ważny niż zdrowie, nie biegam co tydzień, zwykle kończy się na jednej wizycie i później ewentualnym uzupełnieniu danych (z rozmowy). Byłbym na siebie wściekły jak by coś się stało mojemu zwierzęciu, coś, co można by wychwycić wcześniej. Jeśli zaś jest to odłów, to zanim nawet trafi do terra jest już u weta i podstawowe badania ma wykonane. Jednak nie o tym, nie szkodzę takim podejściem a mam spokojne sumienie i zdrowe zwierzęta. Jeszcze raz dziękuje za mega symaptyczne podejście, zwykle unikam forów, bo często jak czytam pierwsze 2 wątki z "podstawowymi pytaniami" i odp ludzi z formu, jakoś trace chęci. To forum mnie zachęciło, jak pisałem, wolałem sie dopytać niż od razu lecieć do weta (pomijając badanie kupy). Postaram się częściej zaglądać.

#16 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2161 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 02 lipiec 2019 - 21:09

@BigStar Zazwyczaj każdy się stara odpowiadać można powiedzieć miło, ale przez niektórych początkujących aż ręce opadają :P Najgorzej jak ktoś już kupi zwierzę, bez wiedzy o czymkolwiek, po czym czeka aż powiedzmy dostanie krzywicy i dopiero pyta na forum - wtedy naprawdę idzie się wkurzyć.

A co do weterynarza to jeszcze żadnego gada nie musiałam zabierać, a trochę się już ich nazbierało i też z żadnym nie mam problemów :P

#17 BigStar

BigStar
  • Nowy terrarysta

Napisany 03 lipiec 2019 - 06:01

Właśnie mnie taki obraz w pracy przywitał :)

Jeszcze się nie pojawił na kamieniu, dopiero się budzi, ale wylinka z ogonka chyba zrzucona :)

Załączone pliki

Edytowany przez BigStar, 03 lipiec 2019 - 06:09.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).