Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

linienie

- - - - -  
Agama Brodata maluch końcówka ogonka

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
16 odpowiedzi na ten temat

#1 BigStar

BigStar
  • Nowy terrarysta
  • Z nami od: 22 dni
  • Polska / Łódzkie / Łódź

Napisany 02 lipiec 2019 - 09:44

Witam, od niedawna jestem posiadaczem agamy brodatej. Maluszka, Ok 2-3 miesięcy. Jest u mnie około miesiąca. Dziś zauważyłem dziwne zakończenie jego ogonka, powiem szczerze że wcześniej nie wpadło mi to w oko, na wcześniejszych fotkach niestety też nie widać końcówki (żeby określić czy "już taki do mnie trafił"). Wiem że ostatnio zrzucał wylinkę 17stego czerwca, ale tylko z ciała i głowy, ogona raczej nie ściągał (chyba że nie widziałem). Stefan jest w pracy (więc nie doglądam go ciągle). Nie ma szansy żeby go coś "dziabneło" bo karmówka jest podawana i zjadana, co nie zjedzone trafia do hodowli z powrotem. Karmiony na Świerszczach (bananowe, jak mam świeży wylęg), Karaczanie tureckim i Dubia (też jak są maluszki). Jakieś rady ? Nie chce go kąpać bez powodu, bo słyszałem że nie do końca im to służy. Jeśli chodzi o terrarium, zachowane są temp 42 na wyspie i ok 25 w chłodnym miejscu (pod dekoracją). Wilgotność ok 40% (jak miał wylinkę to troszkę podniosłem do 50%-60% na ten dosłownie dzień). Martwię się czy coś się złego nie dzieje ?  Mam nadzieje że konwersja fotek nie wywaliła całej ostrości i wszystko widać, jeśli nie, to proszę o info, podeślę np na maila czy będę jakoś mniej stratnie kombinował. 

Mam też prośbę, jeśli jest możliwość, ktoś da radę potwierdzić po główce, czy to na bank facet ? Niby patrzyłem na podwozie i wygląda mi na faceta (hodowca też zapewniał że facet), ale wolę się upewnić :)

Data zakupu (dd.mm.rrrr / np. 12.06.2012): 11.06.2019

Wiek (w miesiącach lub latach):  Pochodzenie (WC/CB/FB**):  ok 2-3 miesięcy pochodzenie ze sklepu Reptility Łódź 

Długość ciała (w centymetrach, od czubka głowy do ogona, informujemy o ewentualnych ubytkach):  Ok 17cm 

Waga (w gramach): Nie wiem (do zważenia)

Liczba sztuk w terrarium: 1 

Płeć (danego osobnika i towarzyszących mu w zbiorniku): Raczej samiec

Wielkość terrarium (w centymetrach szerokość/głębokość/wysokość): 100/60/60 

Rodzaj stosowanego podłoża: Kukurydza

Temperatura dzień/noc (uwzględniając wyspy ciepła i chłodu):  42 na wyspie i 25 w chłodnym miejscu w nocy nie spada poniżej 22 stopni (pomieszczenie klimatyzowane)

Wilgotność (w %): ok 30-40%

Rodzaj stosowanego oświetlenia %UVB, data rozpoczęcia użytkowania, dzienna liczba godzin użytkowania (opcjonalnie, np. exo terra UVB10.0 23W, 15.04.13, 12 godzin dziennie):Stosowane od dnia zakupu (w sklepie również miał UVB) Lampka 50W grzewcza od ExoTerra, i UVB 150 25W od ExoTerra (obie regulowalne, jeśli chodzi o wysokość), uruchamiane na około 14h dziennie 7-21 jako że jest okres letni.

Suplementy (opcjonalnie, podajemy nazwę suplementu i producenta): Reptivite bez d3 i repti calcium, owady pruszone przed karmieniem. 

Dieta (rodzaj pokarmu, ilość, wielkość, częstotliwość podawania):  Zróżnicowana, Karaczany turecki, dubia. Świerszcze bananowe. Zielonka (Bazylia, trzykrotka, mlecz). Podawane 3 x dziennie po ok 5-6 sztuk (około max 1-1,5cm). Zielonka na stałe w terrarium, wymieniana na świeżą.

Ostatnia wylinka (dd.mm.rrrr / np. 12.06.2012): 17.06.2019

Badanie kału/wynik (data wykonania i diagnoza postawiona przez lekarza weterynarii):  Brak (umówione na czwartek 04.07)

Załączone pliki

Edytowany przez BigStar, 02 lipiec 2019 - 10:06.

Podobne tematy: Agama Brodata maluch końcówka ogonka     x

#2 VisibleNoise Online W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2161 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 02 lipiec 2019 - 11:20

Jak kupiłeś w sklepie to jak hodowca mógł Cię zapewnić o płci? Po głowie w tym wieku nie określa się płci.

I jak badanie kału jest umówione? W ten dzień masz przynieść próbki?

Witaminy powinny być z D3, wapń bez D3.

Szkoda, że nie kupiłeś od razu docelowego terrarium, agamy nie muszą być w przejściowych.

Nie musisz go kąpać, żeby ściągnąć wylinke z takiej końcówki ogona, aczkolwiek po zdjęciach nie mam pewności czy to wylinka. Najlepiej weź wacik namoczony w ciepłej wodzie, namocz mu tą część i zobacz czy będzie to schodzić.

#3 BigStar

BigStar
  • Nowy terrarysta

Napisany 02 lipiec 2019 - 11:28

Tak, Umówione = próbki do zaniesienia.

Po głowie nie, zaglądał w podwozie (pod ogon).Ten sklep to nie jest taki pierwszy lepszy zoologiczny, ale nie o sklepie teraz. Myślałem że już się da po głowie :/ 

Ok, dokupię przy następnej wizycie w sklepie z D3

Poczekam z moczeniem, aż ktoś może jednak się wypowie z pewnością. Powiem szczerze że agama wygląda jak by z ogona miał zrzucić wylinkę, jest troszkę wypłowiały. Pierwszy mój gad który zrzuca wylinkę na raty...

#4 VisibleNoise Online W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 02 lipiec 2019 - 11:43

Agamy zawsze zrzucają na raty. Moczenie jej nie zaszkodzi, to wygląda na starą wylinkę, ewentualnie na już zasuszony kawałek ogona. Ale jeśli to wylinka to im szybciej ściągniesz tym lepiej.
Tzn pisząc, że zrzucają na raty mam na myśli, że raz z ogona raz z łapek, raz z głowy, a nie że można zostawić wylinkę na połowie czy kawałku ogona, jeśli nie zeszła cała to trzeba ściągnąć.

#5 BigStar

BigStar
  • Nowy terrarysta

Napisany 02 lipiec 2019 - 12:08

ile czasu moczyć? To samo mam na myśli mówiąc na raty, spokojnie. Na razie gościu siedzi spokojnie z ogonem w wodzie (trzymam go i moczymy), nie rzuca się. Nie chce za długo go męczyć, ogon bez zmian. Nie wygląda jakby coś na nim było, łuski są "luźne", nie ma skóry na nim... Postaram sie z 5min go jeszcze potrzymać jak wytrzyma bez spinania i ponowie fote, bo to nie wygląda jak wylinka, wręcz w drugą stronę, nad tym odcięciem robi się bielsze i luźniejsze.

Foty po moczeniu. Na koniec mu się przestało podobać... u takiego malucha czarna broda to już pokazanie "męstwa"? Bo własnie mu się czarne zrobiło podgardle, jak go odkładałem. 

Edit:// Jesteś też pewna z tą D3 ? Bo coś mi się kojarzy że właśnie specjalnie dla niego (Agamy) kupowałem bez D3 i mam nektona z D3 dla pozostałych (nocnych) gadzin. Hm.. ktoś mi potwierdzi to D3 w witaminach, bo jak tak, to niepotrzebnie kupiłem, bo mam. 

Edit 2:// Wstawiam też fotkę "wypłowiałego ogonka" całości. Zakładam że to jednak wylinka.. może koniec sobie już zdjął ? 

Załączone pliki

Edytowany przez BigStar, 02 lipiec 2019 - 13:27.

#6 VisibleNoise Online W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 02 lipiec 2019 - 13:34

Nie, czarna broda to stres. Jestem pewna z d3

#7 BigStar

BigStar
  • Nowy terrarysta

Napisany 02 lipiec 2019 - 13:54

To czekam na odp z tym ogonkiem, jak się nic nie zmieni to gościu pojedzie ze mną na badanie kupy w czwartek, tylko będę musiał się zapowiedzieć u weta. Hm... to może kupię tego Reptivite z d3 większą pakę i akurat wykończę poprzednie witaminy, nie ma tego złego :) 

Zastanawiam się czy nie powinienem tematu założyć w "nie dla początkujących" czy będzie taki sam odzew? Bo to w sumie nie jest pytanie (chyba) o podstawową kwestie jak zaparcie czy coś.. może by przenieść temat do: https://www.terrarium.pl/forum/34-agamy-brodata-i-karlowata/

#8 VisibleNoise Online W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 02 lipiec 2019 - 14:23

Przenoszę temat z "Początkujący hodowcy jaszczurek" do forum właściwego "Agamy - brodata i karłowata".
A wapń masz bez D3 jak dobrze rozumiem?

#9 BigStar

BigStar
  • Nowy terrarysta

Napisany 02 lipiec 2019 - 14:41

Mega dzięki,tak, bez d3. Gdzieś wyczytałem że Agamy nie przyswajają d3 pokarmowo i stąd zakup witamin bez d3. Jeszcze raz dzięki za sprostowanie i przeniesienie tematu

Edytowany przez BigStar, 02 lipiec 2019 - 14:57.

#10 VisibleNoise Online W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 02 lipiec 2019 - 14:55

@Vulpes90

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).