Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Pogona vitticeps - agama brodataStan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek łatwo dostępny
Siła jadu: Gatunek niejadowity
Załączony obraz: 13.jpg
0. Pogona vitticeps - agama brodata
Załączony obraz: 14.jpg
1. Pogona vitticeps - agama brodata
Załączony obraz: 12.jpg
2. Pogona vitticeps - agama brodata
Załączony obraz: 4.jpg
3. Pogona vitticeps - agama brodata
Załączony obraz: 11.jpg
4. Pogona vitticeps - agama brodata

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Pogona vitticeps (Ahl, 1926)
Nazwa polska Agama brodata
Nazwa angielska Bearded Dragon
Nazwa niemiecka Streifenköpfige, Bartagame, Farbbartagame
Nazwa czeska Agama australská, Agama vousatá
Długość życia Uzależniona warunkami hodowli od kilku do nawet 12 lat.
Występowanie Australia


Powiększenie mapy


Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium pustynne
Oświetlenie 14 godzin
UVB 10%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Agamy brodate zdobywają coraz większą popularność zarówno wśród doświadczonych hodowców, jak i osób które dopiero zaczynają swoją przygodę z terrarystką. Jest to spowodowane przez ciekawy wygląd, którego głównym czynnikiem jest coraz większa ilość odmian genetycznych i barwnych. Dość duży rozmiar w porównaniu do innych jaszczurek (osiągają nawet do 50 cm długości), charakter dzięki któremu możemy obserwować ciekawe zachowania stadne oraz w przypadku większej ilości osobników, łatwe oswojenie i przyzwyczajenie się do swojego opiekuna.

Gatunek polecany dla początkujących hodowców, jednakże nie oznacza to, że jest odporny na wszystkie błędy hodowlane. Niedopuszczalne jest hodowanie brodaczy w parach (samiec / samica) lub dwóch samców razem. Najczęstszym rozwiązaniem jest hodowanie dwóch samiczek lub jednego samca.
Odmiany Opis odmian barwnych i genetycznych - więcej informacji
Wygląd samca Ubarwienie w zależności od odmiany barwnej. Kolor ciała może się zmieniać w zależności od nastroju i stanu zdrowia brodacza. Brzuch biały, pokryty czarnymi kropkami. Na ciele widoczne są wyraźne łuski, grzbiet oraz broda pokryte jednorzędowym grzebieniem kolców pozornie ostrymi.

Samiec:
 • U nasady ogona widoczne są dwie równoległe wypukłości, a pomiędzy nimi znajduje się widoczne wgłębienie, są to hemipenisy
 • Wyraźnie widoczne pory udowe - gruczoły znajdujące się na dolnej części uda i ułożone w szeregu
 • Większa kloaka w porównaniu do samic
Rozpoznawanie płci - więcej informacji
Wygląd samicy Ubarwienie w zależności od odmiany barwnej. Kolor ciała może się zmieniać w zależności od nastroju i stanu zdrowia brodacza. Brzuch biały, pokryty czarnymi kropkami. Na ciele widoczne są wyraźne łuski, grzbiet oraz broda pokryte jednorzędowym grzebieniem kolców pozornie ostrymi. biały pokryty czarnymi kropkami.

Samica:
 • U nasady ogona za kloaką widoczna jest wypukłość lub ogon jest w tym miejscu płaski
 • Mało (lub wcale) widoczne pory udowe
 • Mniejsza kloaka w porównaniu do samców
Rozpoznawanie płci - więcej informacji
Cechy szczególne Nazwa agama brodata pochodzi od charakterystycznego nadymania brody (oraz tułowia) przez jaszczurki w momencie zagrożenia. Ma to na celu wystraszenie drapieżnika swoim rozmiarem oraz uświadomienie mu że "jestem taki wielki że nie zdołasz mnie zjeść".
 • Popularność: Jedne z najpopularniejszych zwierząt hodowlanych
 • Czystość: Regularne sprzątanie odchodów z terrarium pozwala uniknąć niemiłego zapachu.
 • Społeczność: W grupie możemy zauważyć ciekawe zachowania stadne.
 • Agresywność: W stosunku do hodowcy prawie nie zauważalna, w stosunku do innych zwierząt częstą są agresywne.
 • Oswajanie: Agamy brodate należą do gadów ufnych, szybko przyzwyczajających się do obecności człowieka, dlatego też polecane są zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych terrarystów. Należy jednak pamiętać, iż jaszczurki to nie ssaki, które lubią przytulanie, głaskanie, cieszą się na widok opiekuna. Jeżeli takiego zachowania oczekujemy od brodacza, to niestety dosyć szybko się rozczarujemy, dlatego też lepiej jest wcześniej zrezygnować z takiego zakupu na rzecz kota, psa, czy innego zwierzęcia o podobnych charakterze.
Biotop Półpustynie, stepy i obszary zalesione, gdzie gorące części dnia spędza ukryta w krzakach, w wykopanych przez siebie dołach i w szczelinach skalnych.
Temperatura W dzień 25°C (w najzimniejszym miejscu w terrarium), 40°C (na wyspie ciepła), w nocy nie mniej niż 18°C
Wilgotność Powyżej 50%
Terrarium Decydując się na zakup jednego bądź kilku osobników agam brodatych, w pierwszej kolejności należy przygotować odpowiedniej wielkości terrarium, wraz z niezbędnym wyposażeniem, w którym to nasz zwierzak będzie mógł odpowiednio się rozwijać, cieszyć dobrym zdrowiem i żyć długie lata. Odpowiednio przygotowane pomieszczenie dla naszych podopiecznych powinno w jak największym stopniu odwzorowywać naturalne środowisko Pogona vitticeps, być dostosowane do potrzeb danego gatunku. Zalecane minimalne warunki terrarium to 150x80x80 cm dla 2-3 osobników, 120x80x80 cm dla 1 osobnika. Hodowanie brodaczy w mniejszych zbiornikach może skutkować wieloma schorzeniami jak np. skarłowacenie. Wiecej informacji
Żywienie Agamy brodate są zwierzętami wszystkożernymi (pokarm mieszany z przewagą zwierzęcego). Podstawę diety stanowią bezkręgowce (świerszcze, szarańacza, karaczany i inne) oraz pokarm roślinny (bazylia, trzykrotka, marchew i inne). Stosunek pokarmu zwierzęcego do roślinnego u agam do drugiego roku życia powinien stanowić 70-30% diety. Po drugim roku życia należy zmienić dietę, aby jaszczurka która już nie rośnie się nie otłuściła. 70% takiej diety stanowią lekko podsuszone rośliny i 30% bezkręgowce. Niezbędne jest uzupełnianie pokarmu w suplementy - zestaw witamin i minerałów dla gadów oraz wapń (muszą to być dwa preparaty osobno nigdy witaminy wraz z wapniem). Witaminy stosujemy w niewielkich ilościach (szczypta na pokarm) 1-2 razy w tygodniu (przedawkowanie wiąże się z konsekwencjami zdrowotnymi), a wapń 3-4 razy w tygodniu w zależności od stopnia rozwoju agamy. Samice w ciąży powinny dostawać dodatkowe porcje wapnia. Wiecej informacji
Rozmnażanie Przy wcześniejszym przygotowaniu zwierząt jak i zebraniu wiadomości na ten temat, nie sprawia większych problemów, czego niestety nie można powiedzieć o późniejszej sprzedaży młodych z powodu przesytu na rynku.

Jaja przeniesione do inkubatora należy inkubować w temperaturze 28-31°C Czas inkubacji jaj zależny jest od temperatury i wynosi on od 55 dni - do ok. 90.

Przed dopuszczeniem agam zalecamy przeliczyć koszty i pomyśleć czy się to naprawdę opłaci oraz czy będziemy mieli co zrobić z młodymi.

Przed przystąpieniem do rozmnażania należy przygotować miejsce żeby pomieścić maluchy, trzymanie zbyt dużej ilości w pojemniku wiąże się z obgryzaniem ogonków przy czym automatycznie popyt na małe spada, Najczęściej w hodowlach stosuje się pojemniki 50x50x50 cm w których mieszkają 4 szt, łatwo obliczyć że przy jednym miocie (20-30 szt.) potrzebujemy 8 pojemników i 16 lampek (ogrzewanie oraz UVB).

Należy również przygotować stałe źródło karmówki bo małe jedzą strasznie dużo, dzienne zapotrzebowanie jednego miotu (30 szt.) to około 300 owadów licząc że każdy maluch zje 5 szt. rano, 5 szt wieczorem, a jedzą różnie, przeważnie więcej, tygodniowo wychodzi 2100 owadów, a trzeba pamiętać ze maluchy należy trzymać minimum miesiąc i z dnia na dzień jedzą coraz więcej

Trzeba się również zastanowić nad najważniejszą kwestią czyli czy będziemy mieli zbyt na brodacze, na allegro od dłuższego czasu można zaobserwować że wystawione są te same agamy, początkowo wystawiane po 150-200 zł z czasem cena dochodzi do 60-40 zł od sztuki, byle by się tylko ich pozbyć bo przecież każdego dnia agamka je co się wiąże z wydatkami.

Do tego wszystkiego należy również doliczyć rachunek za prąd, ręczniki papierowe które należy wymieniać codziennie oraz czas poświęcony na sprzątanie oraz co najmniej 2 razy dziennie karmienie maluchów.

Zimowanie Brodacze zapadają w sen zimowy między wrześniem, a lutym. Proces ten trwa przeważnie 60 dni w temp. między 18-20°C. Nie zimujemy osobników młodszych niż 12 miesięcy.
Odnośnik do opisu http://www.pogona.pl

Informacje

Dodano przez: Crowin
Pomogli: Nook, kurimu, Crowin,
Dodano: mar 12 2013 00:15
Aktualizowano: lip 01 2015 22:01
Wyświetlenia: 30380
Komentarzy: 1


1 Komentarze

Bardzo dobry wpis gatunkowy, dzięki! :)


© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.