Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

terrarium - pozostałe tematy

- - - - -  
Terrarium gekon orzęsiony

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
19 odpowiedzi na ten temat

#11 VisibleNoise Online W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2162 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 24 czerwiec 2019 - 11:50

@Chrupka01 Jedyne niebezpieczne przy orzęskach zamykanie to gilotyna, każe inne jest bezpieczne. Nie spotkałam się nigdy z toksyczną fugą, raczej każda jest nietoksyczna. Jak z tym pojemniku będą kryjówki i generalnie odpowiednie warunki to może tak mieszkać.

Podobne tematy: Terrarium gekon orzęsiony     x

#12 Chrupka01 Online

Chrupka01
  • Terrarysta
  • Z nami od: 194 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Pleszew

Napisany 25 czerwiec 2019 - 12:39

Czy zwykły kwaśny torf z marketu bez dodatków i włókno kokosowe 100% (W brykiecie) też z marketu się nadadzą na podłoże? Jeśli chodzi o oświetlenie to chciałam zrobić z doniczki lub czegos podobnego osłonę wkręcić w dziurę na spodzie oprawke zwykłą z kablem i dać jakiś led np 15w i położyć na siatce. Rośliny z marketu typu castorama jakieś oplątwy storczyk itp się nadają?

#13 madly

madly
  • Terrarysta
  • Z nami od: 857 dni
  • Polska / Pomorskie / Gdańsk

Napisany 01 lipiec 2019 - 14:29

Nie polecam takiej mieszanki. Zamaiwasz z alle chipsy kokosowe, 2 x torf kokosowy, mech sphagnum, - z marketu niewiele torfu kwaśnego i ew. kory do orchidei . Chipsy i torf kokosowy zalewasz odpowiednia ilościa wody, czekasz aż troche podeschnie, możesz ew. przepłukać kilka razy, zeby zmniejszyć intensywność zapachu jakie toto ma. Mieszasz potem toto w ilości:

1 część chipsy, 2 cz. torf kokosowy, 0,5 cz. mech sphagnum 0,5 cz. kora orchidei 0,5-1,0 cz. torfu kwaśnego. Mozna dodać drobne kawałki węgla drzewnego (ne brykietu) wielkości ziaren fasoli / grochu. Kupujesz skoczogonki - to ekipa sprzątająca.

Możesz uniknąc karmienia żywymi owadami - są mieszanki kompletne w postaci proszku rozrabianego z wodą - szukaj Repasha, Pangea itp dla geków nocnych. Sam przeszedłem u felsum i... raczej nie ma powrotu do hodowli świerszczy, zajmowało to 3x więcej czasu, niz felsumy. 

#14 Chrupka01 Online

Chrupka01
  • Terrarysta

Napisany 01 lipiec 2019 - 15:19

Z tego co czytałam nie powinno się karmić samą karmą. Czym się różni włókno kokosowe od torfu kokosowego ? Zapomniałam dodać do podłoża pójdzie jeszcze kora (do storczyków) Mchu i chipsów nie będę zamawiać z allegro bo zapłacę więcej za dostawę niż za podłoże. Mogę poszukać chipsów w sklepach Ale mchu raczej nie będzie
Właśnie sprawdziłam i torf kokosowy "do terrarium" to jest dokładnie samo 100% włókno kokosowe. Nawet instrukcja przygotowania jest taka sama ;)

Edytowany przez Chrupka01, 01 lipiec 2019 - 15:21.

#15 VisibleNoise Online W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 01 lipiec 2019 - 15:29

Bo to to samo, tak jakby. "Włókno kokosowe" i "torf kokosowy" to torf kokosowy. Włókno tak naprawdę to same długie włókna, bez "ziemi".

#16 madly

madly
  • Terrarysta

Napisany 01 lipiec 2019 - 15:29

Włókno ma długie włókna :D, torf kokosowy jest sproszkowany (btw. to zmielone łupiny kokosowe, chipsy są grubio ciętymi łupinami orzechów kokosowych). 

Jeśli zamówisz wszystko u jednego dostawcy, to przesyłka typu inpost nie kosztuje wiele, a karmę i tak będziesz pewnie zamawiać przez internet. Masz np. takiego sprzedawcę, u którego dostaniesz wszystko: https://allegro.pl/uzytkownik/REPTILiTY (do adminów, czy można podawać tego typu linki, czy to (KRYPTO)reklama?)

Karmą typu Pangea, Repasha karmi sporo hodowców,  zawiera wszystko, od odpowiedniego procentowo białka, przez odpowiednie inne składniki, wapń i witaminy. Mówimy o tych markowych.

#17 VisibleNoise Online W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 01 lipiec 2019 - 15:35

A co do karmienia to ja bym z owadów nie rezygnowała. Orzęski na samej karmie bardzo słabo rosną i dosyć łatwo o odwapnienie (nie każdy orzęsek zje tyle karmy, żeby zapewnić sobie odpowiednią suplementację) dodatkowo nie każdy lubi karmę. Ale jeśli kupisz dorosłego i nie będzie miał ochoty jeść owadów (jedząc przy tym chętnie karmę) to możesz teoretycznie owadów nie podawać.
@madly Jeśli polecasz tego sprzedawcę to możesz zamieścić link, przynajmniej z tego co wiem. Ale ja akurat go nie polecam i to zdecydowanie.

Jeśli chcesz karmę to wiem, że jest jedna osoba z Wrocławia, która sprzedaje na gramy, mogę Ci przywieźć do Pleszewa (jeśli tam mieszkasz), bo mieszkam w Ostrowie Wielkopolskim.

#18 Chrupka01 Online

Chrupka01
  • Terrarysta

Napisany 01 lipiec 2019 - 17:46

Karmę z tego co wiem można zamówić w niektórych sklepach Ale jeśli by się nie udało to dziękuję za propozycję :) Dorosłego orzęska raczej nie dostanę Ale jeśli to zobaczę co będzie jadł i najwyżej zrezygnuję z owadów. Co do podłoża włókna kokosowe, torf, kora i Może zobaczę za chipsami w ogrodniczym czy Castoramie. Co do reszty to zobaczymy najwyżej wyjdzie w praniu. Jeśli chodzi o oświetlenie to zastanawiam się też nad paskami led tylko jakie w jakiej ilości i jak to wygląda z montażem?

#19 madly

madly
  • Terrarysta

Napisany 01 lipiec 2019 - 20:00

@VisibleNoice - wiem, masz złe doświadczenia w przypadku karmy żywej typu świerszcze, o ile dobrze pamiętam. Ja od nigo brałem głównie świetlówki, korzenie, wyposażenie terra, raz świerszcze (w miarę OK) oraz larwy Hermetia illucens (bardzo OK) i mam dobre doświadczenia. Co karmy typu Repash'a - potwierdzam, moje felsumy rosną sporo wolniej i różnie w zalezności od osobnika, na owadach rosły równiej.  Nie zauważyłem, aby którakolwiek (a mam 8 młodych hodowanych tylko na Repashy) miały jakiekolwiek oznaki braku wapnia, czy jakiekolwiek problemy zdrowotnewporównaniu do karmionych swierszczami z własnej hodowli.

Zabawa w prowadzenie hodowli 3-4 pokoleń świerszczy, z których jaszczuurki zjadały 1/3 - 1/4 zajmowała wielokrotnie więcej czasu, niż karmienie i dbanie o kilka felsum w 3 terrariach. Ciągła walka z czyszczeniem odchodów, usuwaniem martwych owadów, świeżym mleczem, uschniętym mleczem, znikaniem żarcia z własnych mieszanek, dopajaniem owadów, karmieniem, nie zostawisz tego, nikt ci nie chce się tym zająć (co innego jaszczurkami z papkami na spodeczku). Coś, za coś.

@chrupka - przejrzyj z profilu moje posty - ostatnio coś na temat ośiwetlenia LED pisałem. Musiesz tylko poprosić kogoś z lutownica i żyłką elektryczną o pomoc.

#20 Chrupka01 Online

Chrupka01
  • Terrarysta

Napisany 02 lipiec 2019 - 10:42

Zniechęcenie mnie do owadów idzie ci świetnie, ale mimo wszystko zależy mi na zdrowiu jaszczura więc zobaczę co będzie jadł. Ledy będę pewnie zamawiać albo w jakimś elektrycznym Ale z montażem będzie później kłopot. Najwyżej pogadam z bardziej ogarnietymi. Zastanawiam się cały czas nad gatunkami roślin więc pewnie będzie mieszanka w stylu "Co w kwiaciarni zostało"

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).