Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


tematy ogólne

- - - - -  
Jaki pająk w miare bezpieczny którego nie trzeba dogrzewać?
 • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
16 odpowiedzi na ten temat

#11 No_Fight_No_Glory

No_Fight_No_Glory
 • Terrarysta
 • Z nami od: 130 dni
 • Polska / Podkarpackie / Dębica
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 11 czerwiec 2019 - 10:54Masz racje Nonac, sugerowałem się pierwszym postem, nie doczytałem drugiego.

Podobne tematy: Jaki pająk w miare bezpieczny którego nie trzeba dogrzewać?     x


#12 Skrzypol W hodowli

Skrzypol
 • Terrarysta
 • Z nami od: 3626 dni
 • Polska / Wielkopolskie / Poznań
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 11 czerwiec 2019 - 14:28
To że ludzie go nie dogrzewają i/bo pająk nie zdycha i żyje przy 20'C to nie znaczy że to jest dla niego dobre.

Swoje przypuszczenia polecam konfrontować z badaniami naukowymi. W publikacjach m.in. Uvarov i Popov, 1957: Saltatorial Orthoptera of Socotra czy Wranik W., 1996: Faunistic notes on Soqotra island znajdziesz informacje, gdzie pomiary wewnątrz gniazd M. balfouri wykazywały po 26-30*C latem, a w okresie "zimowym" nawet poniżej 10*C. Szczególnie, że samice znajdowano na wysokości powyżej 1200 m n.p.m.

 

Podobnie opis zachowania i toksyczności jadu, już R. Pocock w swoich publikacjach pisał, że M. balfouri mimo przynależności do Eumenophorianae wykazuje się zupełnie odmiennym zachowaniem. Tak więc mniej powielania internetowych przypuszczeń, a więcej praktyki. Szczególnie, że mało kto posiłkuje się publikacjami, bo większość nowych użytkowników ma problem z czytaniem podobnych tematów, a co dopiero szukania badań naukowych.


#13 JanKowalski

JanKowalski
 • Terrarysta
 • Z nami od: 146 dni
 • Polska / Wielkopolskie / Leszno
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 11 czerwiec 2019 - 15:53

@Skrzypol widzę że jesteś bardzo w temacie, czy znasz jakieś polskie publikacje na temat pająków, ptaszników? może coś z przekładem?

 

Ja nie wiem...bo nie ukrywam że się nie znam ale pewnie może tak być że dobrze zbudowane gniazdo w jakiś sposób chroni przed upałem dając cień itd więc temperatura powietrza a temperatura w gniezdzie na pewno może się różnić..

 

10 na plusie nie bedzie zabojcze dla ptasznika? czytałem gdzieś że poniżej 16 spada metabolizm, pokarm się nie trawi i zgon.. ile w tym prawdy?


#14 Skrzypol W hodowli

Skrzypol
 • Terrarysta
 • Z nami od: 3626 dni
 • Polska / Wielkopolskie / Poznań
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 11 czerwiec 2019 - 16:59

Ze skrajności w skrajność nie ma co wpadać, ale te zimowe spadki do 20*C nie zaszkodzą, poza wspomnianym przez Ciebie spadkiem metabolizmu, czyli mniejszy apetyt, rzadsze wylinki, osowiałość.

 

Do wielu sesji zdjęciowych schładza się pająki, czasem profesjonalniej, a czasami po prostu wkładając na jakiś czas do lodówki. Na dłuższą metę nie jest to na pewno zdrowe, ale chyba nikt w domu nie będzie miał 10-15 stopni jako komfortową temperaturę. 

 

W tym momencie za plecami na regale mam 10 M. balfouri, zimą niedogrzewane, a liniały jak szalone, chociaż wielu twierdzi, że to zaleta hodowli grupowej. Czy tak jest, nie wiem, ale to pewnie wynika z częstszego karmienia, bo strach żeby głodne nie chodziły, co może być czynnikiem kanibalizmu. W każdym razie u mnie 20 stopni to właśnie norma zimą, żaden ptasznik nie ucierpiał, nie doświadczyłem głodówek czy śmierci. Trzymam tak ptaszniki od 9-10 lat, dogrzewam tylko przyszłe mamy i sztuki, które chcę szybko podtuczyć.

 

Co do publikacji, z polskimi przekładami jest trudno, głównie w necie są skany pdf w języku angielskim.

 

EDIT: Jeszcze co do samych M. balfouri, tak jak pisałem, niedawno rozdzieliłem grupówkę 10 sztuk i nie stwierdziłem nawet jednego objawu agresji. Płochliwe, owszem, ale szybkościowo według mnie ustępują Nhandu sp. czy Thrixopelma sp., a te podobno są dobre dla początkujących...


Edytowany przez Skrzypol, 11 czerwiec 2019 - 17:02.

#15 No_Fight_No_Glory

No_Fight_No_Glory
 • Terrarysta
 • Z nami od: 130 dni
 • Polska / Podkarpackie / Dębica
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 11 czerwiec 2019 - 17:05Data rejestracji na forum to świetny wyznacznik, brawo. Przepraszam ale Ty chyba nie masz pojęcia, jaki tam panuje klimat. Tam nie ma jako takich zim. Wystarczy poszukać jakie ogólne temperatury tam występują. 30 a 37 ° C, spadając do 23-27° w nocy. Weź zobacz jakąkolwiek tabelke. I na żadnej, a to na żadnej - choćby nawet niemieckiej stronie, nie widze informacji że pająka nie powinno sie dogrzewać. Wszędzie są podane zakresy temperatur. Nikt z głowy tego nie pisał, chyba że to forum to wyznacznik... a na wszystkich innych administratorzy dodający opisy gatunków to jakieś Nosacze z zieloną kończynką. Sami niekumaci, nowi użytkownicy pewnie piszą te opisy na zagranicznych stronach. "Powinno być 20'C w dzien i w nocy bo ja tak trzymam i pająk nie zdycha" to tylko fakt że ptasznik jest bardzo odporny, bo niektóre sztuki zamieszkują w wyższych rejonach gdzie w najzimniejsze miesiące (koniec listopada do początku marca) CZASEM, w wyjątkowo wysoko polożonych rejonach temperatura na zewnatrz spadała do 10'C. Ale, srednio w nocy nawet w styczniu nie spada poniżej 21'C. Skrzypol odpowiedzialeś sobie 26'C-30'C w dzień w 20 cm jamie. To chyba w dzień lepiej dogrzać - prawda? W publikacjach pisze że pająki żeby przetrwać ekstremalne temperatury ścielą gesto warstwy pajęczyny by zatrzymać ciepło. Dalej zostaje przy swoim ze pająk napewno lepiej bedzie się czuł/rozwjał/przyjmował pokarm dogrzewając go w DZIEŃ. I bardzo proszę jeśli można podesłać tu jakiegoś linka/publikacje/badania jadu tego gatunku. Bo o zachowaniu tego gatunku nic nie ośmieliłem się pisać, bo po prostu nie wiem, nie znam sie. Miałem tylko jedną sztuke.


Edytowany przez No_Fight_No_Glory, 11 czerwiec 2019 - 18:56.

#16 Skrzypol W hodowli

Skrzypol
 • Terrarysta
 • Z nami od: 3626 dni
 • Polska / Wielkopolskie / Poznań
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 11 czerwiec 2019 - 18:21

Ostatnia moja ingerencja w ten temat, bo nie mam w zwyczaju kopać się z koniem, w tym przypadku skrajnym ignorantem próbującym naciągać wypowiedzi pod swoją wizję, żeby tylko nie przyznać się do własnej niewiedzy.

 

Gdzie pisałem o zimie na Sokotrze? Cudzysłów w Twoim mniemaniu to ładny ozdobnik, czy jak? Poświęcę swój cenny czas i przedstawię Ci kilka faktów, które pewnie i tak nie trafią tam gdzie powinny, ale już styl pisowni, błędy ortograficzne, stylistyczne i interpunkcyjne sugerują, że będę rzucał grochem o ścianę. I nie wytykam tego jak to zazwyczaj krzykacze przyparci do ściany, po prostu styl w jakim piszemy świadczy o nas samych jak i o szacunku do osoby, która ma to później czytać.

Jeżeli więc jesteś ekspertem od klimatu Sokotry, to powinieneś wiedzieć, że jedne z aktualniejszych badać panów  Paula Scholte i Petera De Geest’a pokazują, że w okresie chłodnym (specjalnie już nie pisze „zimowym”), temperatury spadają nawet do 21-22 stopni w okresie od września do marca, przy czym pomiary uśredniono i brano pod uwagę wyłącznie te, które odczytano na wysokościach poniżej 800m. Sami badacze potwierdzili, że powyżej uzyskali pomiary nawet poniżej 10*C. Linku specjalnie nie podaję, wykaż się minimalnym zaangażowaniem i skopiuj sobie nazwiska do wyszukiwarki.

Zarzut, że mówię jak ma ktoś hodować bo ja tak mam jest śmieszny. Piszę tylko, że między bajki można włożyć konieczność ich dogrzewania, o podwyższonym metabolizmie zresztą sam wspominam, ale interpretacja tekstu może nieco przerastać.

Co do składu i siły jadu, zapraszam do lektury badań zespołu naukowców pt.: Insect-Active Toxins with Promiscuous Pharmacology from the African Theraphosid Spider Monocentropus balfouri, chociaż pewnie za wiele Ci to nie pomoże.

Co do opisów, pisałem już wcześniej, nie ma co się nimi nadto sugerować, wiem coś o tym, bo sam zajmowałem się między innymi wykresami temperatur i wilgotności do opisów ptaszników na jednym z większych serwisów i śmiało mogę powiedzieć, że to głównie dane ze źródeł turystycznych, a nie habitatów zwierząt. Dlaczego tak uważam? Bo część informacji tak właśnie pozyskiwałem i pokrywały się z zagranicznymi opisami, więc śmiało zakładam, że poprzedni autorzy robili podobnie.

O dacie rejestracji nigdzie nie wspominałem, ale sam fakt, że sam go sobie wypominasz sporo tłumaczy. Autorowi tematu dziękuję, specowi od analizy tekstu już nie, bo i tak za dużo swojego czasu poświęcam na kogoś tego typu. Pozdrawiam.


Edytowany przez Skrzypol, 11 czerwiec 2019 - 18:23.

#17 No_Fight_No_Glory

No_Fight_No_Glory
 • Terrarysta
 • Z nami od: 130 dni
 • Polska / Podkarpackie / Dębica
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 11 czerwiec 2019 - 20:10

"...bo większość nowych użytkowników ma problem..." To było do mnie i dobrze to wiesz. Prześledź Swoje błędy w innych tematach, bo też Ci się zdarzają. To że spedziłeś 1,5 godz. na odpowiedzi do tego tematu i napisałeś post niemal bez błędów, to mnie wcale nie dziwi. Niezmiernie mi przykro z powodu Twoich dziwnych refleksji. Nazywasz skrajnym ignorantem, piszesz o szacunku "...po prostu styl w jakim piszemy świadczy o nas samych jak i o szacunku do osoby, która ma to później czytać..." A to właśnie świadczy ,że to Ty jesteś Tym kim mnie nazwałeś. To, że ktoś się z Tobą nie zgadza, nie znaczy że można go traktować z brakiem szacunku. Uważając się za wzór/nieomylnego ciężko jest pewnie komu kolwiek z Tobą konwersować. Na tym polega to Forum - także na przemyśleniach autorów, z którymi można się zgadzać lub nie. Twoje intencje bycia wzorowym użytkownikiem nijak się mają do realnego świata. Lepiej kogoś storpedować i samemu nie zinterpretować poprawnie czyjegoś posta. Oraz lepiej odrazu uznać za tego gorszego, bo ma sie inne zdanie o Twojego. Właśnie akurat krzykacz, pewnie się u Ciebie nie wzieło z nikąd. Ja Cie w żaden sposób wcześniej nie obraziłem, a Ty? I to Ty masz problem ze zrozumieniem tektu pisząc coś o zachowaniu ptaszników że jest całkowicie odmienne... Nie wchodziłem tu na temat zachowania. Ja też zakończe na tym poście by nie rozmywać tematu. Heh, wyobrażam sobie tą rozmowe na żywo... Pewnie by przebiegła z Twojej strony zdecydowanie inaczej. Jeśli masz coś do mnie, to uderz na priv.


Edytowany przez No_Fight_No_Glory, 11 czerwiec 2019 - 20:14.


0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).