Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zdrowie

- - - - -  
Jak to jest z tą suplementacją?

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
14 odpowiedzi na ten temat

#1 Fler

Fler
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5092 dni
  • Polska / Śląskie / Katowice

Napisany 14 maj 2019 - 15:07

Witam,

o suplementacji witaminami i wapniem jest wiele tematów, artykułów itd, jednak każdy pisze inaczej - rozumiem przez to, że jest po prostu wiele szkół? Jak to jednak wygląda w praktyce? Która z "opcji" jest najbardziej zdrowa dla naszych podopiecznych?

Wiemy tyle, że witaminy, wapno i odpowiednia lampa emitująca promieniowanie UVB jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania jaszczurek (dziennych).

Spotkałem się jednak z hodowcami, którzy np. w okresie wegetacyjnym dla jaszczurek roślinożernych nie stosują witamin. Tak samo dobrze odżywiona karmówka (zbalansowana dieta itd), którą karmi się jaszczurki owadożerne nie wymaga suplów w postaci witamin. Zgadza się?

Skoro tak, to jak to się ma w odwrotny sposób? Słyszałem też, że w przypadku dobrze suplementowanej karmówka (doświadczeni hodowcy wiedzą jak to robić) właśnie preparatami witaminowymi, nie potrzeba nam świetlówek z uvb. Prawda?

Jak to więc jest? Gady potrzebują wit. D3 niezaleznie czy pochodzi ona z uvb czy z witamin?

Nie orientuję się jak to działa, jak one to przyswajają.

No i trzecia rzecz - wapń. 

Ludzie mówią, że najbardziej u jaszczurek zapotrzebowanie na wapń jest w okresie wzrostu (młode osobniki) oraz samice w ciąży.

Czy w tym okresie wstawiamy miseczkę z sepią do terrarium jaszczurek? A co z przedawkowaniem? Odwapnieniem? Jak to się ma do tego?

W książce o Uroplatusach piszą np. że CODZIENNIE podajemy świerszcze obsypane witaminami i wapnem - to już totalny hardcore, który zaburzył mi całą wiedzę :)

Pozdrawiam serdecznie

Podobne tematy: Jak to jest z tą suplementacją?     x

#2 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2140 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 14 maj 2019 - 15:31

U prawie każdego gatunku jest inaczej z suplementacją, mało kto też testuje co się stanie jak odstawi się wapń czy witaminy, bo często wiąże się to z utratą zwierzaka. Jeden mój znajomy testował czy agamom brodatym można zastąpić UVB witaminą D3, wszystkie młode, bez wyjątku bez UVB się pokrzywiły, za to na przykład u ostajnic nakrapianych, które posiadam i są gatunkiem dziennym nie stosuję UVB bez żadnych negatywnych skutków. Łatwiej by było coś objaśnić jakbyś pytał o konkretny gatunek, bo ogólnikowo to ciężko powiedzieć, chyba że właśnie chodzi Ci stricte o wiedzę ogólną.

Gady potrzebują D3, żeby móc przyswajać wapń. Samego wapnia nie da się przedawkować, a jeśli chodzi o D3 to z tego co słyszałam to też ciężko to zrobić (z własnego doświadczenia nie jestem w stanie w tej kwestii nic powiedzieć, bo nigdy nie przedawkowałam D3).

#3 Fler

Fler
  • Terrarysta

Napisany 14 maj 2019 - 15:40

Dzięki!

Właśnie chodzi mi o ogólną wiedzę, ale podejrzewam, że nie da się tak tego przedstawić.

Co do np. waranów, którym podaje się gryzonie - w kościach jest wapń, dlatego dodatkowo wapna nie musimy już podawać tak?

#4 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 582 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 14 maj 2019 - 16:53

Tak, to prawda, jest wiele szkół suplementowania gadów, a wybór konkretnej zależy od gatunku, stanu, w jakim się znajduje zwierzę (młody osobnik, chory, w ciąży i tak dalej) oraz konkretnego osobnika (niektóre więcej czasu spędzają pod świetlówką, inne są płochliwe i się ukrywają). 

Suplementowanie gadów teoretycznie nie jest konieczne, odpowiednie karmienie oraz naświetlanie może je w pełni zastąpić. Niestety w niewoli ciężko jest zapewnić odpowiednią jakość pożywienia ze względu na koszty oraz nieduże zróżnicowanie na przykład owadów karmowych. Dlatego właśnie stosuje się suplementację, jest to tańsze, a wciąż efektywne. Jednak przy podawaniu odpowiednich owadów i karmieniu ich odpowiednią mieszanką pokarmową można zrezygnować z podawania preparatów. Ja nie znam odpowiednich przepisów i wygodniej jest mi podawać owady obsypane wapnem. Co do witamin to stosuję je rzadko, ze dwa razy w miesiącu dla pewności. Pozwalam sobie na to, ponieważ stawiam na większe zróżnicowanie diety karmówki oraz podawanie różnych owadów karmowych, co skutecznie podnosi jakość pożywienia. Hoduję tylko gatunki dzienne, więc jestem w stanie zaspokoić ich zapotrzebowanie na witaminę D3 przez naświetlanie. 

Naświetlanie gadów UVB jest tematem dyskusyjnym - o ile przy dziennych gatunkach przyjęło się, że trzeba stosować odpowiednie lampy, o tyle u gatunków nocnych i aktywnych o zmierzchu lub świcie wiele osób nie stosuje żadnego źródła promieniowania UV. Jednakże pojawia się coraz więcej artykułów naukowych, w których badacze dowodzą, że nawet nocne zwierzęta syntetyzują witaminę D3 w swojej skórze. W związku z tym wielu hodowców zaczyna stosować lampy o niskiej emisji fal ultrafioletowych w hodowli swoich gadów (firma Arcadia wypuściła specjalnie do tego przeznaczoną lampę o nazwie ShadeDweller, co z kolei jest angielskim terminem na gatunki powszechnie w Polsce uznawane za niewymagające UV). Co więcej, są też badania, które pokazują znacznie większą skuteczność naświetlania zwierząt lampami UV od sztucznej suplementacji, jeśli chodzi o utrzymywanie odpowiedniego poziomu witaminy D3 we krwi. Z jakiegoś powodu gady mają ograniczoną zdolność wchłaniania tej witaminy z przewodu pokarmowego, być może jest to związane z jej rozpuszczalnością w tłuszczach. Jeżeli będziesz zainteresowany, to postaram się podrzucić odpowiednie artykuły na ten temat, bo mam je w miarę pod ręką. 

Wstawianie miseczki z wapnem nie zawsze jest skuteczne, ponieważ nie wszystkie jaszczurki będą z niej korzystać. Są gatunki, u których udaje się coś takiego, ale jest to z grubsza kwestia osobnicza. Przedawkować wapno nie jest łatwo, tak samo witaminę D3. Ale inne związki już nie są takie wybaczające, dlatego preparaty witaminowe stosuje się znacznie rzadziej lub w mniejszej ilości niż wapniowe. 

#5 Fler

Fler
  • Terrarysta

Napisany 14 maj 2019 - 18:35

Dzięki docfaq!

Piszesz: "Ja nie znam odpowiednich przepisów i wygodniej jest mi podawać owady obsypane wapnem" - podajesz owady za każdym razem obsypane wapnem czy tylko w przypadku młodych osobników?

#6 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny

Napisany 14 maj 2019 - 20:20

Za każdym razem obsypane wapnem. To znaczy zdarza mi się podać nieposypane wapnem, jak mi się bardzo nie chce (szczególnie mączników nie lubię podawać z preparatami), ale to jest rzadka rzecz. Generalnie na wapnie nie oszczędzam.

#7 Dagn

Dagn
  • Terrarysta
  • Z nami od: 503 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 14 maj 2019 - 20:57

To ja się tu podepnę z moim dylematem.

Suplementacja dorosłych osobników. Takie jedzą mniej (blisko dwuletni Coleonyx średniego świerszcza, 1,5-roczna lamparcica subimago szarańczy) i rzadziej (oboje max 2 razy w tygodniu).

Miseczka z wapniem przemieszanym z CaD3 jest... ignorowana, póki nie przestawię jej w inne miejsce. Wtedy są ze dwa lizy na zasadzie "o, coś nowego".

Czy wtedy coś podawać dodatkowo? Ostatnio dawałam kropelkę Sanosvitu z palca, ale taki średni entuzjazm ;)

Z jakiegoś powodu gady mają ograniczoną zdolność wchłaniania tej witaminy z przewodu pokarmowego, być może jest to związane z jej rozpuszczalnością w tłuszczach.

Zastanawiałam się ostatnio, czy nie można by tego "ominąć" poprzez podawanie D3 w kroplach. Tylko wciąż problem w tym, że D3 ma być dla gada "odpowiednia ilość", a nikt nie określił, co to dokładnie znaczy...

#8 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny

Napisany 14 maj 2019 - 21:19

@Dagn, zakładając, że jaszczurki są w stanie stwierdzić, czy potrzebują więcej wapna czy nie, to ich zachowanie oznaczałoby, że wraz z owadami otrzymują wystarczającą jego ilość. ;)
Moim zdaniem, póki nie ma żadnych niepokojących objawów, nie trzeba niczego zmieniać w ich suplementacji. Nie są niedożywione, młode czy w ciąży, więc nie należą do grupy o wyższym zapotrzebowaniu na wapno.

To, że przyswajalność witaminy D3 jest ograniczona przez jej rozpuszczalność w tłuszczach, jest raczej moim podejrzeniem, nie wydaje mi się, żebym to gdzieś przeczytał. Również prawdopodobne jest to, że po prostu układ pokarmowy gadów nie jest dostosowany do intensywnego przyswajania tej witaminy, bo na przykład nie ma takiej potrzeby (zapotrzebowanie jest zaspokajane przez syntezę w skórze) lub możliwości (pokarm nie jest bogaty w witaminę D3).

Swoją drogą, znasz może kogoś z Polski, kto używa lamp ShadeDweller? Bo jakoś nie obiło mi się o uszy.

#9 Dagn

Dagn
  • Terrarysta
  • Z nami od: 503 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 14 maj 2019 - 22:24

Nope, dziś się o niej dowiedziałam.

Ale szczerze wątpię, bo a) cena, b) "to nocne gady, nie wychodzą w dzień grzać się pod lampę" :P

#10 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2140 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 14 maj 2019 - 22:28

@docfaq Używam UVB (nie tego co wymieniłeś, tylko zwykłej UVB) u Teratoscinus. Nigdy nie zauważyłam, żeby wchodziły pod żarówkę UVB, co innego grzewczą, pod nią siedzą. Wydaje mi się, że podobnie byłoby z większością nocnych gatunków, myślę, że jak miałyby absorbować to UVB z żarówki to jedynie przypadkowo.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).