Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

warunki hodowli

- - - - -  
Różnice w standardzie opieki

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
13 odpowiedzi na ten temat

#11 Qras94

Qras94
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1637 dni
  • Polska / Lubelskie / Opole Lubelskie

Napisany 25 styczeń 2019 - 21:34

Oba sposoby są dobre jeśli są przemyślane i dobrze zorganizowane, zarówno żarówka można stworzyć mało komfortowe warunki jak i kablem. A co do giełdy... Obym u nas nigdy nie zobaczył martwych zwierząt w pudlach

Wysłane z mojego LM-G710 przy użyciu Tapatalka

Podobne tematy: Różnice w standardzie opieki     x

#12 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 547 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 16 luty 2019 - 21:22

À propos Czechów, którzy szybciej rozwijają swoją terrarystykę - ostatnio trafiłem na firmę Repti Planet, która w swoich terrariach stosuje rozwiązania Zoo Med i Exo Terra i chyba właśnie pochodzi z Czech (choć nie mogę tego potwierdzić, bo nie dają mi wejść na ich stronę: reptiplanet.pet). :) 

(Nie wiem czemu, ale pogrubienie tekstu nie chce mi się odznaczyć)

Załączony plik  Repti Planet.png   43,59K   3 pobrań

#13 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3080 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 16 luty 2019 - 23:37

@docfaq Tak trochę cofając się do Twojej pierwszej wypowiedzi. Zapisałem się już jakiś czas temu do kilku niemieckich (znam język niemiecki), angielskich, a nawet holenderskich (tutaj tłumacz trochę pomógł ;) ) grup na fb i tam gdzie jakaś grupa pozostała aktywna i muszę przyznać, że jeśli chodzi o polską terrarystykę to myślę, że wcale nie jest tak źle pod względem wiedzy. To, że osoby, które znają angielski mają przewagę pod względem wiedzy, to akurat jest dość oczywiste, wiele nawet polskich publikacji jest pisana po angielsku i nikomu nie chce się tego pisać jeszcze raz po Polsku, bo po co? Osoby np. z UK mają po prostu łatwiej. Natomiast patrząc np. na niemieckie grupy to z całą pewnością zaufałbym szybciej komuś z polskiej grupy niż niemieckiej. I tutaj nie mam nic przeciwko temu państwu, po prostu mam porównanie, bo znam język i nasza wiedza jest zdecydowanie lepsza. Dla przykładu jeśli na niemieckiej grupie będziesz pytał o oświetlenie LED do terrarium to dostaniesz odpowiedź, że muszą to być LEDy "terrarystyczne", "przeznaczone dla gadów", a jak próbowałem się dopytać dlaczego, to odpowiedź "bo tak". I to nie jest jedyny taki przypadek, tam bardzo mocno wierzy się w to co producent komuś wciśnie, najlepsza lampa dla agamy - Lucky Reptile (czasami Solar Raptor). Lampa jako doświetlenie - Philips T5 975, nie wiem dlaczego akurat ta, pewnie chodzi o CRI (które w zasadzie nie ma nic wspólnego z widzeniem u gadów, bo CRI przelicza się biorąc pod uwagę ludzkie oko, a nie gadzie - oczywiście jakość światła ma znaczenie, ale nie opisuje go wskaźnik CRI). A tego, że Lucky Reptile jest jednym ze słabszych MH nikt tam nawet nie wie. Różnica tutaj niestety polega tylko i wyłącznie w zarobkach. Gwarantuję że na zagranicznych grupach zaniedbane gady zdarzają się równie często jak w PL (mógłbym wymieniać chyba bez końca te przykłady, które tam widziałem i odpowiedzi typu "czy mogę podać osę agamie - Tak, to będzie dobre urozmaicenie dla niej" :o ). W przypadku holenderskich grup dużo osób posługuje się wzorowo angielskim, więc podobnie jak w UK. Ale to nie zmienia faktu, że w Polsce mamy kilka prac naukowych z dziedziny terrarystyki np. tutaj o kokcydiozie u agam brodatych (Link). Jest chyba jeszcze kilka prac o tym czy i jak przenoszą się pasożyty z gadów na ludzi, też chyba polskich autorów, a całkiem niedawno były tutaj na forum ogłoszone badania nad chorobami grzybiczymi u hodowlanych płazów i czy są one przenoszone na lokalną faunę (Link). Nie ma nic z lamp UVB, ale np. w niemczech też jest tylko jedna osoba zajmująca się tą tematyką, w Holandii też tylko jedna osoba i kilka prywatnych hodowli zajmuje się takimi testami. Tylko w UK/USA jest kilku specjalistów od tego i to też dosłownie kilku. To, że nowości przychodzą z zagranicy jest akurat oczywiste, w końcu w PL nie ma prawie żadnego producenta sprzętu terrarystycznego (sprzedawanie całego terrarium się nie liczy, chodzi o produkcję sprzętu) i tutaj nie mam na myśli firmy sprzedającej, a producenta z własną marką (znam jednego, ale nie wiem czy do końca zalicza się jako producent w takim rozumieniu jak tutaj). Arcadia jest z UK (jednak ;) ), Reptiles Systems Fracja?, ZooMed USA?, Trixie i Lucky Reptile Niemcy itd., więc jak mają te nowości przychodzić z Polski?

Swoją drogą dużym argumentem przeciwko "akwarium" może być stres powodowany u zwierząt, które siedzą w akwarium. To dotyczy chyba wszystkich jaszczurek, które nie wspinają się po drzewach (być może z wyjątkiem tych największych jak np. warany). Większość z tych gadów przyzwyczaiła się do tego, że od góry czyha zagrożenie w postaci jakiegoś ptaka drapieżnego, więc tworząc akwarium automatycznie jedyne miejsce dostępu do gada jest od góry. Myślę, że może to powodować dłuższe ich oswajanie (jeśli oczywiście jaszczurka nie jest przyzwyczajona do obecności człowieka).

Drugą sprawą jest szyba o której wspominałem wcześniej. Być może nie jest to aż tak duży problem u eublefarów lamparcich, ale np.u agam brodatych, czy chociażby u agam błotnych jak najbardziej jest to problematyczne. Gady mają jakiś problem ze zrozumieniem czym jest szyba i za każdym razem w nią wpadają. Akwarium powoduje, że szyba jest na poziomie pyska i obojętnie w którą stronę gad nie pójdzie to w nią trafi. Stąd też agamy w terrariach próbują cały czas z niego wyjść mimo tego, że szyba jest zamknięta. A u agam trzymanych w akwariach (tutaj dużo przykładów jest na grupach z USA) często ich pyski są mocno poobijane, agamy rozpędzają się z jednego końca akwarium i uderzają pyskiem z całą siłą o szybę, po czym powtarzają ten proces z szybą na drugim końcu.

#14 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 547 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 17 luty 2019 - 23:10

@Vulpes90, pewnie co do ogólnej wiedzy społeczności zagranicznych masz większe doświadczenie, bo ja dopiero od niedawna zwiedzam zagraniczne grupy, do tej pory śledziłem tylko bardziej znanych hodowców, którzy wykazywali się jednak pasją, zaangażowaniem i wiedzą. Parę razy już zdążyłem zauważyć głupie przywiązanie do markowych produktów. 

Przypomniałem sobie nazwę tego polskiego magazynu terrarystycznego, o który mi wcześniej chodziło - Draco. Od 2010 roku nie było wznowień. 

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).