Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

warunki hodowli

- - - - -  
Różnice w standardzie opieki

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
13 odpowiedzi na ten temat

#1 Dagn

Dagn
  • Terrarysta
  • Z nami od: 523 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 25 styczeń 2019 - 09:27

Cześć :)

Dziś chciałam z Wami podywagować na temat, który mnie zastanawia od dłuższego czasu.

Bywam czasem, w celu nabycia dodatkowego doświadczenia czy podłapania ciekawostek, na zagranicznych forach, grupach dyskusyjnych itd. Głównie ludzie z US, z tego, co zrozumiałam.

Walnęły mnie po oczach ogromne różnice w tzw. standardzie chowu lampartów.

U nas "w mordę" ;) dostaniesz za akwarium, tymczasem tam oplują za żarówkę grzewczą.

Rzecz jasna nikogo nie zachęcam do hodowania gekonów w akwarium (pomijając kwestię wentylacji... niewygodnie się podstawia rękę do wyciągania, i to w sumie jedyny powód, dla którego moją Junis przeprowadziłam z braplasta do terra) czy rezygnacji z lamp grzewczych,

po prostu zastanawiam się, skąd aż takie różnice, skoro opis gatunkowy jest raczej uniwersalny.

Zapraszam do dyskusji i podzielenia się wiedzą, jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia z zagraniczną terrarystyką :)

Podobne tematy: Różnice w standardzie opieki     x

#2 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3135 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 25 styczeń 2019 - 11:47

Szkoda, że temat nie jest o agamach miałbym więcej do powiedzenia :P ale też miałem kilka porównań między różnymi zagranicznymi hodowlami, zapisałem się na różne zagraniczne grupy na FB i trzeba przyznać, że wiedza w Polsce, pomimo tego że nie jest wiedzą idealną, to i tak jest dużo do przodu w porównaniu z innymi krajami nie tylko US i starałem się oceniać to na tyle obiektywnie na ile mogłem. Co do konkretnych pytań powyżej się nie wypowiem, bo gekony lamparcie to nie mój temat ;)

#3 Dagn

Dagn
  • Terrarysta
  • Z nami od: 523 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 25 styczeń 2019 - 11:57

Hmm, w sumie mnie tylko zafrapowały te akwaria i maty grzewcze. 
Jeśli się przy agamach to zazębia, to możesz przenieść do ogólnego działu. Pamiętam, że przy okazji jakiegoś tematu o wyklutku agamy w akwa pisałeś (albo to był docfaq?) o UK i hodowaniu w akwarium.
W końcu  jaszczurka to jaszczurka :)

#4 Qras94

Qras94
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1692 dni
  • Polska / Lubelskie / Opole Lubelskie

Napisany 25 styczeń 2019 - 15:46

Akwarium nie jest tak straszne jak ogólnie się to mówi, przy odpowiednim użyciu można tylko po co sobie komplikować życie jak terrarium sprawdza się lepiej i wcale nie jest droższe

Wysłane z mojego LM-G710 przy użyciu Tapatalka

#5 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3135 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 25 styczeń 2019 - 18:55

@Dagn no właśnie nie wiem na ile się to zazębia, u agam trzymanych w akwariach bardzo częstym problemem jest obity pyszczek, agamy potrafią z całej siły się rozpędzić i uderzyć w szybę na drugim końcu, dlatego terrarium z odpowiednim progiem spisuje się lepiej, ale jak to jest przy eublefarach, to niech już ktoś inny się wypowie, też chętnie poczytam ;)

#6 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 602 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 25 styczeń 2019 - 20:06

Ani akwarium, ani brak żarówki grzewczej nie jest błędem w hodowli. Oczywiście istnieje tutaj ryzyko stworzenia złych warunków hodowlanych, ale jest ono takie samo jak w przypadku polskich standardów i wynikać będzie przede wszystkim z braku wiedzy.

Wyobraźmy sobie akwarium o wymiarach 100x100x30cm - myślę, że nikt by nie stwierdził, że w takim zbiorniku nie ma wystarczającej wentylacji, z pewnością nie ma potrzeby montowania tam kratek czy wiatraków, przepływ powietrza jest właściwy. I nie jest to własność danego zbiornika tylko proporcji między powierzchnią dna a wysokością. Gdyby zwiększyć wysokość do 150cm, cyrkulacja powietrza przy dnie zostałaby dosyć mocno ograniczona (tak samo by się stało, gdyby zmniejszyć powierzchnię dna do 20x20cm). A podane przeze mnie wymiary nie są minimalną proporcją. Moim zdaniem zbiornik o wysokości 30cm już przy 2400cm2 powierzchni dna ma odpowiednią wentylację pozwalającą na hodowlę gadów pustynnych (przy tropikalnych jednak dobrze jest mieć większą proporcję). Dodatkowo miejscowe stosowanie źródeł ciepła zwiększa wymianę powietrza dzięki zmianom w gęstości gazów związanych z ich ogrzewaniem (tę samą właściwość wykorzystuje standardowa wentylacja góra-dół). 

Na Zachodzie gekony lamparcie (i inne nocne jaszczurki) zazwyczaj hoduje się bez użycia żarówek grzewczych, co ma swoje silne podstawy w ich aktywności dobowej - w naturze jedynym sposobem na podniesienie temperatury ciała jest dla nich wygrzewanie się na nagrzanych za dnia kamieniach, co z kolei uzasadnia użycie mat, kabli i kamieni grzewczych. W co cieplejszych krajach zdarza się nawet, że nie używa się żadnych źródeł ciepła (w polskim klimacie raczej nie do pomyślenia).

Uniwersalne są warunki naturalnego środowiska i wymagania środowiskowe danego gatunku, natomiast ich interpretacja i sposób zapewnienia bywają różne. 

Moje doświadczenie z kolei mówi mi, że polska społeczność terrarystów jest uczniem zachodniej. Pomijając dostępność i różnorodność gatunków w hodowli oraz wiedzę na temat ich utrzymania (według mnie w krajach zachodnich jest tych rzeczy więcej), warto spojrzeć na technologię, którą się tam posługują. Exo Terra, Zoo Med, Arcadia, a nawet Repti Zoo (chińskie) to firmy, które kojarzą mi się z dobrą jakością, stylem oraz innowacyjnością. Zastosowanie lamp wyładowczych czy technologii T5 w terrarystyce zawdzięczamy właśnie zagranicznym hodowcom i producentom. W Polsce jest wiele osób, które o tych rzeczach nawet nie słyszało (sam jestem w tym dosyć świeży). A jak pomyślę o ich terrariach, to ślinka mi z ust cieknie - estetyczne, nowoczesne, przemyślane... Repti Zoo wpadło nawet na pomysł składanego terrarium z możliwością różnych modyfikacji. Obecnie standardem jest tam osiatkowany sufit (dla mnie potężny atut), a u nas nikt takich terrariów nie robi, więc trzeba je sprowadzać (i mimo wysokiej ceny schodzą). W Polsce najestetyczniejsze terraria oferuje obecnie chyba Diversa, ale to zupełnie nie jest jeszcze poziom poprzednich. 

Wiedzę porównam dosyć krótko - najrzetelniejsze opisy gatunkowe mogę przeczytać po angielsku lub niemiecku. W języku polskim obszernie opisane jest tylko parę popularnych gatunków, reszta opisów zrobiona jest dosyć oszczędnie, nierzadko ogólnikowo. Tak samo wygląda kwestia badań w dziedzinie terrarystyki (dysponuję tylko jednym przykładem polskich testów, nota bene przeprowadzonych przez Egzotic-Room) oraz publikacji - prawie zawsze polscy terraryści powołują się na zagraniczne źródła (co zresztą też @Vulpes90 zrobił na swojej stronie poświęconej P. vitticeps ;)). 

Zarówno technologicznie, "wiedzowo", jak i gatunkowo polska społeczność jest w tyle w porównaniu z hodowcami z zagranicy, wciąż się od nich uczymy i czerpiemy, co można zauważyć po cenach, dostępności i popularności różnych rzeczy na Zachodzie i w Polsce. Oczywiście jest to moja opinia i wnioski, nie roszczę sobie prawa do prawdy obiektywnej. :P 

@MikeB i @Radagast myślę, że będą mieli coś ciekawego do dodania w tym temacie. 

#7 Qras94

Qras94
  • Terrarysta

Napisany 25 styczeń 2019 - 20:18

No spora w tym prawdy, ale to zachłyśnięcie się zachodnia kultura to chyba jakieś kompleksy z polską terrarystyka wcale nie jest tak źle, ludzie miewają przeróżne gatunku tylko są to pasjonaci i ludzie z wiedzą. Próżno raczej smaczków szukać u handlarzy na giełdach kwestia ogrzewania to nieco inna sprawa. Samo ogrzewanie od dołu jako bardziej naturalne ... No wybacz ale nie widziałem jaszczurki w środowisku naturalnym na która by świeciło słońce od spodu. W przypadku lampartów żarówki są odradzane przez to że niektóre bardzo mocno pdgrzewaja jeden punkt tj. tworzą malutka wyspę ciepła a dosłownie kilka centymetrów dalej jest znacznie chłodniej. Takie grzenie nie wpływa korzystnie, wyspa ciepła to nie ten gatunek. Maty, kable, kamienie... Uważac trzeba bo można łatwo zrobić z jaszczurki skwarka. Lampart ma mieć poorostu ciepło, jak ktos chce może i termofory wymieniać w zbiorniku byle zapewnił odpowiednią i stabilna temperaturę ze zwierzakowi

#8 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny

Napisany 25 styczeń 2019 - 21:03

@Qras94, wiem, o czym mówisz, ale nie nazwałbym tego zachłyśnięciem się i kompleksami. Z mojej obserwacji po prostu wynika, że to, co jest w Polsce innowacją, zazwyczaj jest już szerzej znane za naszą zachodnią a nawet południową granicą (Czesi chyba nieco szybciej wprowadzają u siebie nowości i rozwijają terrarystykę) i nierzadko bywa standardem. I wydaje mi się, że wspomniani przez Ciebie pasjonaci i ludzie z wiedzą są w dużej mierze "wychowankami" (nie umniejszając tym nikomu) zagranicznych (głownie zachodnich) społeczności. Raczej niewielu zdobywa swoją wiedzę na podstawie własnych obserwacji, przeprowadzonych własnoręcznie badań i testów. Nie mówiąc już o polskiej innowacyjności czy bibliografii, która w pierwszym wypadku jest mi nieznana, a w drugiej jest dosyć skromna. Poziom rozwinięcia w dziedzinie terrarystyki można również porównać w kwestii czasopism poświęconych jej zagadnieniom (w Polsce chyba nie ma takiego magazynu, choć coś gdzieś o jakimś słyszałem), stron internetowych, producentów sprzętu (nie sprzedawców!) oraz wspomnianych przez Ciebie giełd, które, mimo że są wartościowym wydarzeniem, mają mniejszą renomę niż sąsiedzkie Fauna trhy w Ostrawie. Uważam, że określenie "uczeń" nie obraża polskiej społeczności, tylko oddaje jej faktyczny stosunek względem zachodniej. 

Wiadomo, słońce świeci od góry i nie zamierzałem z tym polemizować. Jednak ciepło przez nie emitowane jest pochłaniane i kumulowane przez rzeczy i organizmy na Ziemi, a w chłodniejszym czasie (na przykład w nocy) jest ono oddawane. Nocne jaszczurki uaktywniają się w okolicach zmroku lub już po zmierzchu i nie bardzo mają jak skorzystać ze słońca, więc temperaturę swojego ciała podnoszą na dwa sposoby: dzięki ogrzanemu powietrzu (krótkotrwały i raczej uboczny efekt wyjścia z kryjówki niż rzeczywisty sposób, ale zaliczam ze względu na skuteczność w hodowli) oraz nagrzanym elementom otoczenia, które ciepło oddają dosyć wolno i pozwalają znacznie się ogrzać. Wygrzewając się na ziemi, kamieniu czy drewnie ciepło pobierają od spodu, co symulują wyspy grzewcze stworzone przez maty i kable grzewcze - o to mi chodziło. ;)

Edytowany przez docfaq, 25 styczeń 2019 - 21:05.

#9 Qras94

Qras94
  • Terrarysta

Napisany 25 styczeń 2019 - 21:15

No ale zbiornik, jego wyposażenie od żarówki też się nagrzewa, też gromadzi ciepło i oddaje je później. Żarówka działa podobnie jak słońce i jeśli chcemy naprawdę odwzorować naturalne warunki należy zapewnić wystrój o dużej pojemności cieplnej a nie sztucznie za dnia ogrzewać dół zbiornika bo to z naturą ma niewiele wspólnego. Kable, maty, kable... Tego da się używać i ludzie używają tylko trzeba uważać. Żarówka się sprawdza, trudniej nią skrzywdzić gada i to jej na ewatpliwa zaletą. Koszt instalacji niestety też ma znaczenie u nas. Mata plus termostat to często większy koszt niż budżet na zwierzaka. To czy będziemy grzać od dołu czy od góry to mało ważne dopóki działa wszystko jak należy. Problemem może być kabel przy awarii termostatu które się zdążają. Kabel przykryty podłożem potrafi osiągać niebezpieczne temperatury nie tylko dla zwierzaka ale i wywołać pożar, mata nie jedna u znanych mi ludzi po pewnym czasie miała zwarcie... Żarówka wypada tu całkiem dobrze bo ulegając awarii nie stwarza zagrożenia.

No przytaczanie Ostrawskiej giełdy jako przykład to dno. Do niej lepiej nie rownajmy. To że większa nie znaczy że lepsza

Edytowany przez Qras94, 25 styczeń 2019 - 21:16.

#10 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny

Napisany 25 styczeń 2019 - 21:29

@Qras94, mi nie chodzi o ustalanie, który sposób jest lepszy, źle mnie zrozumiałeś. 

Argument "dno" ma raczej słabą moc przebicia. Dlaczego nie jest lepsza? Dlaczego do niej się nie równać? Jest większa, szerzej znana, ma lepszą renomę i znacznie bardziej zróżnicowaną ofertę zwierząt w porównaniu z polskimi giełdami. I ściąga też zagranicznych pasjonatów i hodowców, co naszym targom się chyba nie udaje, pomijając RAŚ (sam jestem ze Śląska, także można to traktować jako żart, a nie złośliwość :P). 

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).