Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

- - - - -  
Budowa terrarium jak i cala reszta potrzebne porady

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
31 odpowiedzi na ten temat

#1 ProrokX485X

ProrokX485X
  • Terrarysta
  • Z nami od: 249 dni
  • Polska / Śląskie / Pszczyna

Napisany 23 styczeń 2019 - 19:08

Siemka 

Jestem nowy wiec witam wszystkich ale do rzeczy sprawa wygląda tak ze chciałbym sam od zera zbudować terrarium dla agamy brodatej tylko potrzebuje osoby/osób które znają temat już dość dobrze i chętnie podzielą się swoją wiedza chodzi mi głownie o doradzenie co wybrać i co jak zrobić by to grało wyglądało itd 

terrarium 

130x70x80 dla jednej agamy z czego to są wymiary pełne ale odejmując powierzchnie "roboczą" sama agama powinna mieć 130x70x70 planuje to zrobić z płyty laminowanej ~30zł/m2

samo pudło dam rade zrobić ale teraz przejde do sedna:D

planuje tam metahalogen 50W tylko jaki i jakiej firmy ? co polecacie do tego jakiś balast tak żeby zmieścić całość w  150zł dam rady ? czy ciężko ?? lecimy dalej

z racji ze to prawie 1,5m 50W tam nie wystarczy więc planuje do tego dodać 1-2 zwykłe halogeny takie jak większość ma w kuchni barwa z tego co wiem ale mogę się mylić 6000k będzie odpowiednia mam racje ? co dalej otóż agama będzie miała wyspę ciepła a teraz jakaś grota w zimnym miejscu by mogła tam spać tylko ze chciałbym ja obserwować w nocy dlatego chciałbym tam zamontować ledy tylko pytanie jakiej barwy agama nie widzi ?? i zwykły pasek ledowy będzie odpowiedni ? jak go zainstalować w grocie by ładnie ja podświetlał ? ścianki chciałbym zrobić z styropiany pianki i potem co gips ? co jest najlepsze? coś gipso klejo podobnego ? akurat w te klocki jestem slaby do tego unigrunt gdzieś czytałem ze warto no i jakiś pigment na podłoże   podłoże kukurydziane no i jakieś rośliny oczywiście chciałbym w terrarium teraz sobie przypomniałem jak to ładnie wkomponować w ściankę żeby nic to wyglądało ? i jaka roślinność polecacie ? na razie to tyle cholera znów się tak rozpisałem przepraszam :( jak sobie coś przypomnę lub coś wyjdzie w trakcie pracy to napisze a wgl byłby ktoś skłonny pomoc ??

Podobne tematy: Budowa terrarium jak i cala reszta potrzebne porady     x

#2 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2196 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 23 styczeń 2019 - 19:47

Agamy w nocy śpią, nie ma sensu obserwować śpiącego gada, przynajmniej moim zdaniem.

A co do ścianki to dla agamy, jeśli półki mają mocno wystawać ze ścianki, żeby były stabilne moim zdaniem najlepiej zrobić je z płyty (przykręcić kawałki do tyłu) i dopiero płytę pokryć styropianem/pianką montażową. Później piankę się wycina formując skały (musi być wycięte bo klej do płytek się nie przyklei), całość można pokryć albo fugą albo klejem do płytek (elastycznym), dla agamy, moim zdaniem minimum 3 warstwy i pomalować farbami akrylowymi lub barwnikami (np do farb), później całość malujesz unigruntem, dwie lub trzy warstwy i ściankę masz gotową.

A co do roślin to agama wszystko zje, więc jedyne rośliny jakie można umieścić to jakie jadalne dla agam, ale trzeba się liczyć z tym, że je zje. Można sobie zrobić miejsce na doniczkę i wkładać co jakiś czas np krzaczek bazylii czy mięty.

Podłoże kukurydziane jest ok, ale rozważ też chipsi ultra lub celulozę - bezpieczniejsze od kukurydzy i nie pleśnieje pod miską z wodą, co zdarza się w przypadku kukurydzianego.

W oświetleniu nie pomogę, bo nie znam się na tym jakoś super.

#3 Zabielka

Zabielka
  • Terrarysta
  • Z nami od: 210 dni
  • Polska / Małopolskie / Bukowno

Napisany 23 styczeń 2019 - 22:23

No właśnie. A jeśli rośliny to jakie?
U mnie w zoologicznym Pan dał mi kilka roślin (takich niby akwariowych) które mogą być w terrarium. I nie zaszkodzą.
Ale otrzymałam od niego również dracene.... Jakoś się jej przestraszyłam...
Moja dama raczej na roślinach lubi przesiadywac. Skubnie od czasu do czasu. Chyba że jej "podyndam" rośliną przed oczami.
Tak że dla mnie (maja stać w wodzie) fajna sprawa jeśli chodzi o nawilżanie. (oczywiście je również spryskuje)

#4 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 23 styczeń 2019 - 22:34

Sprzedawcom z zoologicznych lepiej nie ufać. Spis roślin, które mogą jeść agamy jest na stronie pogona.pl

#5 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 638 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 24 styczeń 2019 - 22:43

Ja polecam metalohalogeny RepTech, ale to tylko dlatego, że sam używam, innych nie próbowałem (aczkolwiek testy wykazały, że są to jedne z mocniejszych lamp). Niestety sama lampa kosztuje do 150zł, za komplet żarówka, balast, kable i oprawka (ceramiczna) zapłacisz bliżej 300zł. 

Jaszczurki widzą wszystkie barwy, ale mniej intensywne (od światła białego) kolory jak czerwony czy niebieski pozwalają obserwować zwierzęta nie zakłócając rytmu dobowego - słabe światło w nocy imituje blask księżyca i gwiazd. Przy czym agamy w nocy w ogóle nie są aktywne, nierzadko zasypiają jeszcze przed zgaszeniem świateł, jeśli robi się to regularnie, więc nocne oświetlenie mi również wydaje się nieprzydatne. 

Z roślin możesz sadzić Opuntia sp.Tradescantia sp., Sansevieria sp. oraz różne przyprawy (chyba nimi są, prawda?) sprzedawane w doniczkach w supermarketach jak mięta, bazylia, rozmaryn i inne. Wspomniana wyżej lista roślin jadalnych: http://pogona.pl/artykuly_46_dieta-roslinna.html

#6 ProrokX485X

ProrokX485X
  • Terrarysta

Napisany 25 styczeń 2019 - 11:47

taki zestaw ? 

https://allegro.pl/oferta/sun-power-metahalogen-50w-pustynny-uvb-7795719376?fbclid=IwAR2TGv65yfx4BCj_Tqjb3juXw7n5UuF5yT6YLTzTrp5Q4uLHZ6YcrTdNpBY

https://allegro.pl/oferta/statecznik-hid-balast-metahalogen-50w-7779921148?fromVariant=7795632259&fbclid=IwAR3dYXWJbTN6CWgyW_cmj6481joWBMT0SEGz2DXrjqWN5dw8owllu0hMjFE

kable mam i mam pare oprawek na gwint e27 tylko ze plastikowe rozumiem ze lepszym wyborem bedzie ceramiczna oprawka co ? 

co do oświetlenia noca lubie pozno chodzic spac i jestem dosc ciekawska osoba wiec na bank bym ja ogladal okolo 1 w nocy itp wiec jesli jej to nie bedzie przeszkadzac to chcialbym tak jakies swiatlo np pasek ledowy o niebieskiej barwie co kolwiek zeby delikatnie swiecilo i agamie nie przeszkadzalo tylko chodzi o walory estetyczne i moja wlasna radosc

#7 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 25 styczeń 2019 - 12:01

@ProrokX485X Tylko tak jak pisałam, nastaw się na to, że agama w nocy śpi i nie będzie co oglądać. Możesz kupić żarówkę albo ledy, które mają imitować światło księżyca, ale moim zdaniem w przypadku tych gadów mija się to z celem. 

Zdecydowanie lepiej ceramiczna, bo plastik może nie wytrzymać 12-14h grzania.

#8 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny

Napisany 25 styczeń 2019 - 13:30

Taki zestaw byłby dobry. Polecę Ci jednak zajrzenie do sklepu internetowego Egzotic-Room, taniej wychodzi i możesz za jednym razem kupić oprawkę ceramiczną z okablowaniem. Dodatkowo mają w ofercie stateczniki zmienne, czyli takie, które można dostosować do mocy żarówki (35W, 50W, 70W). Nie będziesz musiał kupować osobnego statecznika, jeżeli z jakiegoś powodu przestaniesz używać 50W.
https://egzotic-room.com/product/reptech-hid-metahalogen-balast-staly-bonus-miernik/

#9 ProrokX485X

ProrokX485X
  • Terrarysta

Napisany 26 styczeń 2019 - 13:05

oswietlenie zalatwione przynajmniej na razie mam nadzieje ze wiecej pytan z mojej strony co do lamp juz nie bedzie 

teraz rosliny 

wiem ze zje polowe ale znalazlem takie super roslinki pytanie czynie sa trujace 

https://bioterr.shoparena.pl/pl/p/Tillandsia-albida-Oplatwa/392

#10 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny

Napisany 26 styczeń 2019 - 15:47

Według mojej wiedzy nie są trujące.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).