Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

warunki hodowli

- - - - -  
Oświetlenie dla agamy

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
10 odpowiedzi na ten temat

#1 szaszlyk210

szaszlyk210
  • Terrarysta
  • Z nami od: 895 dni
  • Polska / Mazowieckie / Pionki

Napisany 14 styczeń 2019 - 16:16

Czesc, bede mial niebawem pierwsza agame brodata w terrarium 120x60x60 z 2 wejsciami na zarowki e27 i chcialbym sie dowiedziec czy taki zestaw zarowek bedzie dobry a jesli nie to prosilbym o jakas porade.

https://bioterr.shoparena.pl/pl/p/Exo-terra-Repti-Glo-25W-UVB-150-10.0-/64

https://bioterr.shoparena.pl/pl/p/Repti-Zoo-Beam-Spot-50W-zarowka-grzewcza-punktowa/418

Podobne tematy: Oświetlenie dla agamy     x

#2 VisibleNoise Online W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2139 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 14 styczeń 2019 - 16:38

Najlepszy byłby metahalogen, a jak nie to świetlówka, bo żarówka kompaktowa nie daje zbyt wiele UVB. A co do mocy grzewczej to trzeba ją dobierać metodą prób i błędów - nie zawsze 50W będzie odpowiednie, zależy m. in. od temperatury w pomieszczeniu.

#3 szaszlyk210

szaszlyk210
  • Terrarysta

Napisany 14 styczeń 2019 - 16:44

moglbym prosic o jakis link do takiej swietlowki? bo chyba nie ma takiej na gwint e27

temp. w pokoju jest 20-22 teraz zima

Edytowany przez szaszlyk210, 14 styczeń 2019 - 16:50.

#4 VisibleNoise Online W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 14 styczeń 2019 - 16:51

@szaszlyk210 Linka bezpośrednio do jakiegoś sklepu nie wyślę, bo nie chcę polecać sklepu, ale chociażby Repti Glo z exo terry: http://www.exo-terra.com/en/products/linear_fluorescent_bulbs.php Jeśli to ma być terrarium docelowe to lepiej kupić taką świetlówkę i dorobić wejście na świetlówkę (lub tak jak wcześniej pisałam metahalogen).

#5 szaszlyk210

szaszlyk210
  • Terrarysta

Napisany 14 styczeń 2019 - 16:59

az taka roznica jest miedzy swietlowka a kompaktowa? najczesciej sie spotykam ze ludzie maja kompaktowe

#6 VisibleNoise Online W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 14 styczeń 2019 - 17:01

@szaszlyk210 Jest bardzo duża różnica z tego co wiem, więcej na ten temat może napisze @Vulpes90

#7 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 581 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 14 styczeń 2019 - 22:43

Generalnie świetlówki rurowe dają nieco więcej UVB niż świetlówki kompaktowe, a ich główną przewagą jest to, że emitują je na większej powierzchni. Zamontowanie świetlówki kompaktowej to z reguły tańsze (za wyjątkiem świetlówek rurowych w technologii T5) i zdecydowanie prostsze rozwiązanie, ale moim zdaniem zupełnie się nie nadaje dla jaszczurek pustynnych o aktywności dziennej - ich wymagania sprawiają, że świetlówki rurowe i metalohalogeny są zauważalnie lepszym źródłem UVB (widać to po zachowaniu, zmianach w ubarwieniu i aktywności). Użytkownik wspomniany wyżej na pewno wstawi link do jakiś porównań, ja mam pod ręką tylko jedno zamieszczone tu na forum: https://www.terrarium.pl/topic/478734-pomiary-promieniowania-uv-b-dla-lamp-terrarystycznych-zdjeciaopisywykresy-made-by-egzotic-roompl/?hl=metalohalogen (na żółto metalohalogeny, na zielono świetlówki rurowe, na niebiesko świetlówki kompaktowe). 

#8 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3114 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 15 styczeń 2019 - 03:47

@docfaq W zasadzie się zgadzam z większością, oprócz tych pomiarów, które są po prostu źle wykonane. Zresztą egzotic room sam pracuje chyba nad nowymi z użyciem SM6.5 z tego co słyszałem. Szczególnie jeśli chce się porównać świetlówki do MH, to wyniki wykonane z SM6.2 świetlówek są zaniżane, a MH zawyżane.

Osobiście do terrariów 120x60x60 cm najtańszą (przy zachowaniu optymalnych dawek UVB) jest świetlówka Arcadia T5 12% z reflektorem. Obecnie też można poszukać świetlówek ZooMed T5 10.0 z reflektorem (obie lampy od tego roku są znowu produkowane przez tego samego producenta, więc mają identyczne osiągi :) ). Obie można spokojnie wymienić po roku czasu. Droższe opcje to wyżej wspomniane metalohalogeny.

Świetlówki kompaktowe i świetlówki T8 mają dość podobne osiągi (ta sama technologia tylko w innym opakowaniu) z tym, że świetlówki T8 oświetlają większą powierzchnię i często używa się je wraz z reflektorem przez co dają trochę więcej UVB. W obu przypadkach lepiej pójść w T5, albo MH. Kompakty, T8 i inne lampy grzewcze + UVB (bez statecznika) osiągają zazwyczaj minimum tego co potrzebuje agama, a czasami są zwykłym placebo.

az taka roznica jest miedzy swietlowka a kompaktowa? najczesciej sie spotykam ze ludzie maja kompaktowe

Myślę, że na początku trzeba odróżnić świetlówki T8 od T5, bo to też jest duża różnica. T8 działają podobnie jak kompakty, T5 są porównywalne z MH 35-50W (w zależności od firmy). Po drugie duże znaczenie przy świetlówkach T5 mają reflektory, bez nich świetlówki są znacznie słabsze (MH mają wbudowane reflektory w lampie).

Kompakt Exo-terra UVB200 z reflektorem (czyli maks tego co może osiągnąć kompakt Exo-Terra)

Załączony plik  Exo-terra UVB200.jpg   74,54K   1 pobrań

i świetlówka T5 Arcadii 12% z reflektorem

Załączony plik  Arcadia T5.gif   123,11K   1 pobrań

Oprócz wysokości (czyli ile UVB jest na danej wysokości) warto też zwrócić uwagę na szerokość, czyli jaką szerokość pokryje dana świetlówka. Najdłuższe Arcadie pokrywają całe terrarium, a nie tylko jego kawałek.

#9 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 581 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 15 styczeń 2019 - 09:11

@Vulpes90, rozumiem, że 6.2 wyłapuje trochę więcej niechcianych długości fali? Czy w ogóle działa w innym zakresie niż nas interesuje?

#10 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3114 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 15 styczeń 2019 - 13:49

SM6.2 to niebieska linia, SM6.5 to czerwona, czarna to synteza witaminy D3 (czyli to co w zasadzie chcemy mierzyć). Zielona to promieniowanie słoneczne, na nasze potrzeby uciąłem szkodliwe promieniowanie poniżej 290 nm tego w lampach nie powinno być. Teraz świetlówki emitują znacznie krótsze fale niż MH przy około 295 nm, zaś MH i rtęciówki (jak np. Osram UltraVitalux)  znacznie dłuższe przy około 313 nm. Oba początki zaznaczyłem pionowymi liniami. Można porównać jak mierzy SM6.2, a jak SM6.5. (słupek MH jest znacznie większy, bo emituje więcej UVB w zakresie 313 nm niż świetlówka przy 295 nm.

Załączone pliki

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).