Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zimowanie

- - - - -  
Zimowanie

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi na ten temat

#1 Forager

Forager
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1629 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 31 grudzień 2018 - 15:37

Witam,

Na początek - z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi - domyślam się, że temat zimowania potrafi być męczący dla osób w temacie obcykanych, zwłaszcza o tej porze roku - ale odpowiedzi na moje pytanie nie znalazłem - ani tu ani w anglojęzycznej części internetu. Do brzegu:

Moja agama - półtoraroczny samiec - wyraziła chęć zimowania. Objawy typowe - broda czarna, apatia, brak zwyczajnego apetytu (jeść jadł ale zazwyczaj "pożera" i  nie ma dna. Kto agame ma ten rozumie ;p ) itd. Poczytałem w internecie, głównie na "pogonie" I oddałem kał do badania. Diagnoza - nicienie - leczenie standardowe pod okiem weta - 4 różne preparaty i w końcu udało się jaszczurkę oczyścić. Po pozytywnym wyniku badania kału zgodnie z instrukcją zacząłem skracać świecenie i obniżać temperaturę aż do 23 stopni - temperatura pokojowa. Agama się wypróżniła dwa razy po ostatnim karmieniu itd. Dwa, trzy dni w takiej temperaturze pod ręcznikiem na szybie - żeby było ciemno - przeniosłem jaszczura do pojemnika z wentylacją i wywiozłem do domu rodzinnego, gdzie w jednym pomieszczeniu panuje temperatura ok 17 stopni. Kabel grzewczy na wszelki wypadek i do zobaczenia za dwa miesiące. I tu pojawił się problem - agama nie śpi. To znaczy coś tam drzemie, za bardzo się nie rusza ale wystarczy odchylić ścierkę, którą jest nakryty pojemnik żeby uchyliła oko. Taki stan jest już przez dwa dni - temperatura 17-18 kabel nie jest winny - włącza się przy 15 - sprawdziłem. Pytanie do bardziej doświadczonych - czy tak to ma wyglądać? Nie hibernacja tylko zimowa drzemka? Oraz jak długo ją trzymać jeśli nie zaśnie na dobre. Cały proces od ostatniego karmienia to prawie trzy tygodnie. Nie chciałbym zasuszyć albo zagłodzić jaszczurki przez dwa miesiące nibydrzemki.