Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zimowanie

- - - - -  
Zimowanie agam - zobaczy jeśli Twoja agama mało je,przysypia i jest prawie nie aktywna.

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
195 odpowiedzi na ten temat

#1 Crowin

Crowin

Był moderator oraz współautor pogona.pl

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 2918 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 27 wrzesień 2011 - 18:51

Temat zimowania wraca co roku więc przyklejam ponownie. Pytania dotyczące procesu oraz przebiegu zimowania prosze składać tylko w tym temacie.

Zimowanie : jest to stan bardzo podobny do hibernacji, różniący się od niej stopniem obniżenia temperatury ciała i spowolnienia metabolizmu. W warunkach naturalnych, przeważnie od lipca, gdy temperatura spada i czuć w powietrzu zimę, agamy kopią norki i zakopują się w nich na okres 2-3 miesięcy. W ten sposób mogą przetrwać czas w którym następuje.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

Podobne tematy: Zimowanie agam - zobaczy jeśli Twoja agama mało je,przysypia i jest prawie nie aktywna.     x

#2 Marta_Marciniak

Marta_Marciniak

Lekarz weterynarii - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych

• Lekarz weterynarii.nieaktywny
  • Z nami od: 2943 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 28 wrzesień 2011 - 17:24

Bardzo fachowy artykuł, na pewno się przyda wielu moim klientóm- bedę odsyłać:)
Mogę tylko dodać, że warto zrobić badanie biochemiczne krwi w razie wątpliwości co do stanu zdrowia agamy.

#3 ambasador

ambasador
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3172 dni
  • Polska

Napisany 28 wrzesień 2011 - 22:36

Zapewne i warto a nawet i trzeba ale ja odwazylem sie w poprzednim roku na zimowanie bez wczesniejszych badan a dokladniej zimowanie mnie zaskoczylo ale na szczescie dwa dni wczesniej gadzine wykapalem i sie wyproznila a dwa dni pozniej juz spala jak "zabita" wiec postanowilem jej nie meczyc dodatkowymi badaniami tym bardziej ze objawy zimowania byly ksiazkowe....Ewka nie martw sie wszystko przebiega spokojnie ...jak moj gad zasnal przenioslem do tekturowego pudelka z papierowymi recznikami ...postawilem.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#4 kajtek1

kajtek1
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2585 dni
  • Polska / Lubuskie / Cybinka

Napisany 24 październik 2011 - 08:05

A co zrobić kiedy on nie chce zasnąć?Objawy wszystkie o których się pisze przy zimowaniu,a on się zakopie,przez 5 dni nie je i nie pije ale nie śpi i zerka na wszystkie strony.potem wychodzi pod lampę grzewczą,naje się,załatwi i znów idzie w korę i przez 5dni to samo.Nie pozwalać na to czy gasić oświetlenie i dać mu pospać?Tylko czy przez te 5 dni nie zmarznie bez lamp?Pozdrawiam.

#5 DONIEC

DONIEC

Miniony moderator: Agama brodata

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 3903 dni

Napisany 24 październik 2011 - 09:03

no chyba o to chodzi aby wyłączyć i obniżyć temperaturę w zbiorniku?

#6 kajtek1

kajtek1
  • Terrarysta

Napisany 24 październik 2011 - 09:20

Dziękuję i na to właśnie czekałam.Czyli rozumiem że jeśli tylko widzę że agamek chce iśc spać bo ma wszelkie ku temu objawy a ja zrobiłam wszystko co trzeba było by zimowanie się odbyło(obniżenie stopniowe temperatury,badanie kału,zmniejszanie ilości pożywienia,kąpiel) to nawet kiedy jeszcze otwate ma oczka i tak wyłączyć wszelkie lampy i dać mu spać?

#7 Crowin

Crowin

Był moderator oraz współautor pogona.pl

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 2918 dni

Napisany 24 październik 2011 - 15:15

tak, dokładnie, najlepiej jeszcze przysłoń czymś terrarium tak żeby nie dostawało się tam światło.

#8 kajtek1

kajtek1
  • Terrarysta

Napisany 24 październik 2011 - 20:37

A proszę mi jeszcze powiedzieć-jesli jutro nie zapalę światła i przysłonię terrarium by nie dostawało się światło,co zrobić jeśli nie uśnie?Wybudzać pomalutku i już nie dopuścić do spania czy też próbować na nowo?i jak długo czekać?bardzo dziękuję z góry za odpowiedź.

#9 DONIEC

DONIEC

Miniony moderator: Agama brodata

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 3903 dni

Napisany 24 październik 2011 - 21:49

a po co przenosić terrarium, nie lepiej zasłonić go? Zostaw na 3 dni ciemnice, powinna zasnąc ,jak nie to normalnie odpal grzewczą itp

#10 daro3376

daro3376
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3252 dni
  • Polska / Śląskie / Chorzów

Napisany 29 październik 2011 - 20:49

A jak powinno wyglądać oświetlenie podczas "pseudo zimowania"? Czy żarówka grzewcza i UVB ma się świecić przez ok 8 godzin dziennie czy wyłączyć je obie?

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2018 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).