Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


zimowanie

- - - - -  
Zimowanie agam - zobaczy jeśli Twoja agama mało je,przysypia i jest prawie nie aktywna.
 • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
195 odpowiedzi na ten temat

#1 Crowin

Crowin

  Był moderator oraz współautor pogona.pl

 • Moderator.nieaktywny
 • Z nami od: 3224 dni
 • Polska / Małopolskie / Kraków
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 27 wrzesień 2011 - 18:51Temat zimowania wraca co roku więc przyklejam ponownie. Pytania dotyczące procesu oraz przebiegu zimowania prosze składać tylko w tym temacie.

Zimowanie : jest to stan bardzo podobny do hibernacji, różniący się od niej stopniem obniżenia temperatury ciała i spowolnienia metabolizmu. W warunkach naturalnych, przeważnie od lipca, gdy temperatura spada i czuć w powietrzu zimę, agamy kopią norki i zakopują się w nich na okres 2-3 miesięcy. W ten sposób mogą przetrwać czas w którym następuje deficyt pokarmu oraz mogą odpocząć po okresie rozrodczym i przygotować się do kolejnego.
 

spiochyj.jpg


W warunkach hodowlanych agamy również odczuwają jesienny spadek temperatury w naszych mieszkania (co za tym idzie w terrariach), co nastawia ich zegar biologiczny na zimowanie. Nie dotyczy to jednak wszystkich osobników, są jaszczury które pomimo spadku temperatury nie są zainteresowane zimowaniem, inne znowu chcą zimować już we wrześniu, jeszcze inne dopiero w styczniu. Oczywiście nie ma reguły i upodobania brodaczy mogą zmieniać się wraz z wiekiem.

Istnieje wiele teorii o tym, co zrobić gdy zbliża się okres zimowania brodaczy. Niektórzy hodowcy myślą, że zmuszenie brodacza do snu zimowego przez obniżenie temperatury i światła jest dobrym wyjściem z sytuacji, podczas gdy inni próbują przeszkodzić jaszczurkom w kilkutygodniowej wyprowadzce z terrarium (często kierując się własnymi pobudkami jak np. brak wystroju w terrarium, nie mając na uwadze zdrowia zwierzęcia). Osobiście uważamy, że najlepszym wyjściem z sytuacji jest pozwolenie smokowi na zachowanie, które przychodzi mu naturalnie i to będzie najrozsądniejszym i najzdrowszym wyjściem z sytuacji.
 

DSCF2257.jpg


Symptomy wskazujące na chęć zimowania:


* Jaszczurka przybiera ciemne barwy
* Chowa się w chłodniejsze miejsca
* Przysypia w chłodniejszych miejscach lub pod promiennikiem
* Kopie w terrarium
* Je mniej lub odmawia przyjmowania pokarmu
* Staje się mniej aktywna

Uwaga! Powyższe zachowania mogą również być spowodowane stanem chorobowym lub wadliwym działaniem żarówki UVB - dlatego po spostrzeżeniu powyższych zachowań należy oddać kał brodacza do badania i zawieźć go do weterynarza, aby sprawdzić ogólny stan zdrowia, wagę itd. (opisane poniżej)


Przygotowanie do zimowania:


badaniekau.jpg


Zaleca się zimować jaszczurki które ukończyły 12 miesiąc życia, młodsze osobniki przeważnie nie przejawiają chęci zimowania. Jeśli jednak w naszej hodowli pojawiłby się taki wyjątek, zalecamy kontakt w tej sprawie z wykwalifikowanym lekarzem weterynarii.

cyt. Lek. wet. Marta Marciniak "Nie powinno się zimować agam poniżej 12 mc życia, bo nie są jeszcze dojrzałe fizycznie i może się to poważnie na ich zdrowiu odbić. Dopiero w drugim roku życia kości są wysycone wapniem, a wzrost przynajmniej ten najważniejszy zakończony. Zimowanie młodszych agam szczególnie do 10 miesiąca życia zakończy się odwapnieniem - nie pobierają przynajmniej miesiąc wapnia ani UVB, a to już poważny uszczerbek na zdrowiu."

Zimowanie powinno być zaplanowanym wcześniej procesem, który powinniśmy poprzedzić następującymi czynnościami:

* 4-6 tygodni przed planowanym spoczynkiem, obowiązkowo musimy oddać kał agamy do badania. Czas ten pozwoli nam na ewentualne leczenie naszego podopiecznego przed planowanym zimowaniem. Badanie należy wykonać obowiązkowo, nawet jeśli nie decydujemy się na zimowanie. Kał badamy profilaktycznie (nawet jeśli nie podawaliśmy planktonu łąkowego).
* W przypadku gdy posiadamy dorosłą samicę (lub agamę której płci nie jesteśmy pewni) którą mamy zamiar zimować, a nie miała ona w roku poprzedzającym jaj, zalecamy wykonanie badania USG aby wykluczyć "pseudociążę" - zimowanie z kulami żółtkowymi (zalążki jajek) w brzuchu może skończyć się tragicznie.
* 2 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem zimowania należy zmniejszyć podawaną ilość pokarmu.
* sprawdzić u weterynarza ogólny stan zdrowia, czy jaszczurka ma wystarczająco dużo rezerw tłuszczu (tłuszcz jest magazynowany u nasady ogona) oraz wagę (gwałtowny spadek masy ciała podczas zimowania zwiastuje choroby wymienione poniżej)
* tydzień przed planowanym zimowaniem należy skracać cykl oświetlania oraz zmniejszać temperaturę (1h / 2°C dziennie)
* dzień po ostatnim posiłku przed zimowaniem, należy wykapać agamę tak aby opróżnić jelita, ponieważ podczas zimowania niewydalony pokarm zacznie gnić w jelitach co może skończyć się zakażeniem, a najczęściej śmiercią.
* przed oraz w trakcie zimowania należy sprawdzić czy jaszczur nie jest odwodniony (naciągamy lekko skórę na grzbiecie, jeśli wraca w miarę szybko do poprzedniej pozycji jest wszystko ok, jeśli jednak skóra wraca powoli powinniśmy nawodnić gada)
* warto również poinformować wszystkich domowników o fakcie, iż przez najbliższe 2 miesiące terrarium nie będzie tętniło życiem jak co dzień oraz nie będzie można wyciągać jaszczurek z terrarium ani ich karmić.
 

Korzyści płynące z zimowania brodaczy:


* Odtworzenie warunków naturalnych w warunkach hodowlanych
* Agamy po spoczynku zimowym są znacznie bardziej aktywne w ciągu roku
* Zwiększa się ich odporność przez co są znacznie mniej podatne na choroby i zakażenia
* Zwiększa się ich żywotność
* Kilka tygodni po zimowaniu zaczynają się gody, które dzięki napełnieniu sił witalnych przebiegają sprawniej. Samice rzadziej mają problemy z zatrzymaniem jaj, przebiegiem ciąży oraz jaja są produkowane w większej ilości. Samcom zwiększa się popęd oraz płodność.
* Zmniejszenie tkanki tłuszczowej wątroby (ważne głównie przy otłuszczonych osobnikach)


spiochpaproch.jpg

Zdjęcie wykonane przez Cesash
 

Kontrola zimowania:


Agamy powinny być przez cały okres zimowania pod stałą kontrolą swojego opiekuna. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na następujące czynniki:
* Temperatura panująca w terrarium / pojemniku
* Widoczna utrata masy ciała (powoduje zbyt wysoka temperatura lub pasożyty)
* Śmierdzący, wodnisty stolec
* Podkrążone oczy
* Wolny nawrót skóry po odciągnięciu (opisane powyżej)
* Zanieczyszczane okolice kloaki
* Problem w utrzymaniu otwartych oczu

Są to często objawy odwodnienia, pasożytów lub choroby. W takim przypadku powinniśmy się bezzwłocznie skontaktować z weterynarzem.
 

Zimowanie:


 
Po uprzednim wprowadzeniu jaszczurki w zimowy letarg musimy wybrać miejsce w jaki chcemy przeprowadzić omawiany proces. Możemy to zrobić w terrarium albo w osobnym pojemniku / zbiorniku.

 

sleepy-spike-4e3cc71d086fa.jpg


Do przeprowadzenia zimowania niezbędne będzie:

* pomieszczenie w którym temperatura wynosi ok. 16°C  (chyba że zimujemy w terrarium)
* termometr 
* pojemnik przeznaczony do zimowania agam z wentylacją grawitacyjną (góra / dół) 
* miseczka z woda 
* ręcznik\ręczniki papierowe\piasek (podłoże stosowane w terrarium, ręczniki pod wpływem wilgoci mogą się rozpadać) 
* kryjówka (np. z kartonu)  

brumationsindrawers.jpg

fot. Zimowanie agam w pojemnikach plastikowych. Zdjęcie wykonane przez Cheri Smith dla reptilerooms.com
 

Jeśli podczas zimowania zauważymy, że nasza agama się przemieściła i zmieniła miejsce spoczynku - nie jest to powodem do niepokoju. Zdarza się, że agamy brodate podczas zimowania przebudzają się, przejdą się po terra bądź napiją wody i powracają do snu. 
 
Zimowanie poza terrarium:
 
Przygotowane do zimowania (wypróżnione, przebadane) i niskiej temperatury (należy przyzwyczajać do niej gada stopniowo - opisane powyżej) zwierzaki umieszczamy w pojemniku z ręcznikami papierowymi na dnie, miseczką oraz kryjówką (np. z pudełka kartonowego). Pojemnik przenosimy do pomieszczenia w którym jest temperatura ok. 16°C. Jeśli w danym pomieszczeniu temperatura spada znacząco poniżej 15-16 st wtedy możemy zastosowac kabel grzewczy do podniesienia temperatury. Wtedy - kabel grzewczy układamy pod pojemnikiem , podpinamy do termostatu i ustawiamy na 16°C. (Sondę od termostatu ustawiamy przy dnie!!). Pojemniki ustawiamy jak najdalej od okna/drzwi tak, aby unikać przeciągów i skoków temperatury. Musimy pamiętać o codziennej kontroli zimujących smoków (tak, aby ich nie budzić). 
 
Zimowanie w terrarium
Przygotowania do niego przeprowadzamy analogicznie jak do zimowania poza terrarium. Różnica polega na tym, że nie przenosimy agamy w momencie jej zaśnięcia, tylko pozwalamy jej spędzic cały okres snu w zbiorniku. Dla poprawienia komfortu zasłaniamy przednią szybę np. kocem. Chodzi tutaj o to, aby światło padające z zewnątrz nie przeszkadzało lub budziło jaszczurki. Zimowanie w terrarium odbywa się w wyższej temperaturze niż zimowanie poza terrarium - jest to zazwyczaj temperatura pokojowa. Dla niektórych osobników zbyt wysoka temperatura może wiązać się z problemami z zśnięciem, niższym komfortem snu, dłuższym okresem zimowania. 
 
Podczas kontroli należy : 
 
* Sprawdzić temperaturę panującą w pojemniku 
* Sprawdzić nawodnienie organizmu gada (przez delikatne naciągnięcie skóry) 
* Wymienić wodę na świeżą 
* Kontrolować brak zanieczyszczeń na podłożu oraz pasożytów np. roztoczy 
* Kontrolować wagę agamy poprzez ważenie jej ok. raz na 2 tyg. (Przez całe zimowanie waga nie powinna spaść więcej niż 10-15% początkowej masy ciała)
 

 

winterruhe.jpg


Wybudzanie agam:

Po okresie 6 - 8 tygodni możemy przystąpić do wybudzania jaszczurki. Nie robimy tego gwałtownie, jest to odwrotny proces w stosunku do zimowania, czyli stopniowo zwiększamy temperaturę i światło ( kolejno włączając świetlówkę UVB później żarówki grzewcze) oraz podawany pokarm.
Pokarm zaczynamy podawać w momencie gdy jaszczurka zacznie wylegiwać się pod promiennikiem (ciepło przyśpiesza proces trawienia). Przez pierwsze kilka dni podajemy pokarm lekkostrawny (zieleninę oraz wybieramy karmówkę z cienkim pancerzem chitynowym lub zaraz po wylince) oraz wodę. Po tak długim okresie bezczynności nie powinniśmy nadwyrężać układu pokarmowego.


Źródła:
Własne doświadczenia
Pogona.pl
helpforyourpet.com
pxleyes.com
reptilerooms.com
augusta-dragons.de

Konsultacja:
Lek. wet. Marta Marciniak

Temat mojego autorstwa w sprawie kopiowania itp. proszę o kontakt.

edit Doniec: Inne posty ,które nie wnoszą nic do tematu ( tzn. zimowania) będą od razu kasowane.

Aktualizacja: 02.04.2013

Podobne tematy: Zimowanie agam - zobaczy jeśli Twoja agama mało je,przysypia i jest prawie nie aktywna.     x


#2 Marta_Marciniak

Marta_Marciniak

  Lekarz weterynarii - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych

 • Lekarz weterynarii.nieaktywny
 • Z nami od: 3249 dni
 • Polska / Mazowieckie / Warszawa
 • Płeć: Kobieta

Napisany 28 wrzesień 2011 - 17:24

Bardzo fachowy artykuł, na pewno się przyda wielu moim klientóm- bedę odsyłać:)
Mogę tylko dodać, że warto zrobić badanie biochemiczne krwi w razie wątpliwości co do stanu zdrowia agamy.


#3 ambasador

ambasador
 • Terrarysta
 • Z nami od: 3478 dni
 • Polska
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 28 wrzesień 2011 - 22:36Zapewne i warto a nawet i trzeba ale ja odwazylem sie w poprzednim roku na zimowanie bez wczesniejszych badan a dokladniej zimowanie mnie zaskoczylo ale na szczescie dwa dni wczesniej gadzine wykapalem i sie wyproznila a dwa dni pozniej juz spala jak "zabita" wiec postanowilem jej nie meczyc dodatkowymi badaniami tym bardziej ze objawy zimowania byly ksiazkowe....Ewka nie martw sie wszystko przebiega spokojnie ...jak moj gad zasnal przenioslem do tekturowego pudelka z papierowymi recznikami ...postawilem w kacie w cichym pomieszczeniu i tylko kontrolowalem temperature i stan skory ..czy sie nie odwadnia...bez paniki!! zagladalem co 2-3 dni a gad sobie smacznie spal a jak ja w tym czasie remoncik mu w terra robilem:)

Rady ode mnie nie szturchaj jej palcem jak juz zasnie i nie sprawdzaj codziennie czy zyje(moja zona tak robila i po paluchach oberwala) nie nuc kolysanek ...nie glaszcz itp itd, ogranicz sie do minimum ! Ona sobie poradzi z tym tematem 100 razy lepiej niz ty;) uwierz mi ...ja wlasnie smigam na badanie w ten weekend zeby nie dac sie zaskoczyc jak wczesniej i maly idzie lulu a ja znowu zmieniam wystroj ....w tym roku puniu bedzie 2-3 miesiace i widzimy sie na swieta;)

jak cos to pisz na priva w miare mozliwosci pomoge ...choc mam wrazenie ze bardziej pomoc bedzie potrzebna Tobie anizeli gadzinie...pamietaj ZERO STRESU ! Gady zimuja w naturalnym srodowisku i daja sobie rade;)

pozdro


#4 kajtek1

kajtek1
 • Terrarysta
 • Z nami od: 2891 dni
 • Polska / Lubuskie / Cybinka
 • Płeć: Kobieta

Napisany 24 październik 2011 - 08:05

A co zrobić kiedy on nie chce zasnąć?Objawy wszystkie o których się pisze przy zimowaniu,a on się zakopie,przez 5 dni nie je i nie pije ale nie śpi i zerka na wszystkie strony.potem wychodzi pod lampę grzewczą,naje się,załatwi i znów idzie w korę i przez 5dni to samo.Nie pozwalać na to czy gasić oświetlenie i dać mu pospać?Tylko czy przez te 5 dni nie zmarznie bez lamp?Pozdrawiam.


#5 DONIEC

DONIEC

  Miniony moderator: Agama brodata

 • Moderator.nieaktywny
 • Z nami od: 4209 dni
 • Polska / Małopolskie / Kraków
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 24 październik 2011 - 09:03

no chyba o to chodzi aby wyłączyć i obniżyć temperaturę w zbiorniku?


#6 kajtek1

kajtek1
 • Terrarysta
 • Z nami od: 2891 dni
 • Polska / Lubuskie / Cybinka
 • Płeć: Kobieta

Napisany 24 październik 2011 - 09:20Dziękuję i na to właśnie czekałam.Czyli rozumiem że jeśli tylko widzę że agamek chce iśc spać bo ma wszelkie ku temu objawy a ja zrobiłam wszystko co trzeba było by zimowanie się odbyło(obniżenie stopniowe temperatury,badanie kału,zmniejszanie ilości pożywienia,kąpiel) to nawet kiedy jeszcze otwate ma oczka i tak wyłączyć wszelkie lampy i dać mu spać?


#7 Crowin

Crowin

  Był moderator oraz współautor pogona.pl

 • Moderator.nieaktywny
 • Z nami od: 3224 dni
 • Polska / Małopolskie / Kraków
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 24 październik 2011 - 15:15

tak, dokładnie, najlepiej jeszcze przysłoń czymś terrarium tak żeby nie dostawało się tam światło.


#8 kajtek1

kajtek1
 • Terrarysta
 • Z nami od: 2891 dni
 • Polska / Lubuskie / Cybinka
 • Płeć: Kobieta

Napisany 24 październik 2011 - 20:37

A proszę mi jeszcze powiedzieć-jesli jutro nie zapalę światła i przysłonię terrarium by nie dostawało się światło,co zrobić jeśli nie uśnie?Wybudzać pomalutku i już nie dopuścić do spania czy też próbować na nowo?i jak długo czekać?bardzo dziękuję z góry za odpowiedź.


#9 DONIEC

DONIEC

  Miniony moderator: Agama brodata

 • Moderator.nieaktywny
 • Z nami od: 4209 dni
 • Polska / Małopolskie / Kraków
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 24 październik 2011 - 21:49a po co przenosić terrarium, nie lepiej zasłonić go? Zostaw na 3 dni ciemnice, powinna zasnąc ,jak nie to normalnie odpal grzewczą itp


#10 daro3376

daro3376
 • Terrarysta
 • Z nami od: 3558 dni
 • Polska / Śląskie / Chorzów
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 29 październik 2011 - 20:49

A jak powinno wyglądać oświetlenie podczas "pseudo zimowania"? Czy żarówka grzewcza i UVB ma się świecić przez ok 8 godzin dziennie czy wyłączyć je obie?0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).