Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zimowanie

- - - - -  
Zimowanie agam - zobaczy jeśli Twoja agama mało je,przysypia i jest prawie nie aktywna.

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
195 odpowiedzi na ten temat

#21 nimcia

nimcia
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2862 dni
  • Polska / Śląskie / Sosnowiec

Napisany 19 listopad 2011 - 16:48

Jak na stojąco, na podniesionych łapkach czy w pionie na ścianie??:) Jeżeli na podniesionych to zapewne powolutku się położy a jak na ściance to widocznie tak jej wygodniej i nic nie rób:) Pierwsze zimowanie jest przeżyciem ale wbrew pozorom nie jest to takie trudne jeżeli mamy przyszykowanego zwierzaka:)

Podobne tematy: Zimowanie agam - zobaczy jeśli Twoja agama mało je,przysypia i jest prawie nie aktywna.     x

#22 Crowin

Crowin

Był moderator oraz współautor pogona.pl

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 3071 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 19 listopad 2011 - 18:52

bodacze zasypiają w takich pozycjach ;) nie ma się czym martwić jak mu bedzie nie wygodnie to się ułoży inaczej

#23 ambasador

ambasador
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3325 dni
  • Polska

Napisany 26 listopad 2011 - 22:58

Witam ..wszystkich po zimowaniu:)

Wlasnie sie wybudzamy po 8 tygodniach objania ...bylo to drugie zimowanie i odbylo sie bez problemow;) jutro czas jechac kupic karmowke i wygrzac gada pod zarowka;)

Pozdrawiam

#24 choraglowa

choraglowa
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2700 dni
  • Polska / Mazowieckie / Pruszków

Napisany 28 listopad 2011 - 16:34

Witam. mam agame karlowata od 2.5 miesiaca a jak ja zakupila miala 4 tygodnie.
czytalam ze mlode gady nie zimuja ale moja jest wyjatkowa- sama zaczela skracac sobie dzien - dziwilo mnie to ze juz od 6 wiczorkiem zasypiala a rano tak od 9 zaczynala sie rozbudzac - mala przekaska,wygrzewanie, chwilka zabawy ze mna, troche skakancow i znow szla pod kamyk spac.
moglam sie domyslec ze to zimowanie ale caly czas milam w glowie to ze mlode nie zimuja (a moze juz po prostu nie jest mnloda)?
zrobilam pierwsza kapiel po czym pozadki w terrarium i agamka zasnela na dwa dni-ja bylam przekonana ze zachorowala ale obudzila sie i wszystko wrocilo do normy zjadla solidna porcje znow sie wypruznila i to spoooro - zasnela i spi do dzis. nia wlaczam lamp a dzis odlaczylam mate grzewcza ( mam malutka mate ) z mata bez podlaczania grzewczej i uvb bylo 19 stopni teraz czekam az spadnie do 16 tylko co bedzie jak spadnie jeszcze bardziej? ona mi zamarznie
mam dosc chlodno w salonie

i kilka pytan z czasow jej aktywnosci
po kazdym wypruznieniu sie przez agamke zbieram jej odchody bo sama zwiewa na konar i czeka az oczyszcze jej teren- inaczej nie zejdzie - czy to normalne?
mam troche watpliwosci co do podloza dla agamy jekie mi zaproponowal sprzedawca. ja mam jakies wiory jodly kanadyjskiej- sprzedawca podpowiedzial mi ze piasek moze byc klopotliwy i ze piasek moze dostac sie do pokarmu agamy a to moze zaszkodzic co wie z wlasnego doswiadczenia. moja agamka ma problem ze znalezieniem swierszca w tych wiorach bo swierszcze sie swietnie w nie chowaja.
czy to prawda z tym piaskiem bo mysle ze jej bedzie przyjemniej na tym piaseczku? to pytanko do bardziej doswiadczonych :)
jeszcze mam lekki problem z namowieniem jej do zjadania zieleniny
w pierwszych dniach jadla z checia rukole, listki bazylii i inne zieleninki a po jakims czasie nie chciala na zielone patrzec.
pozdrawiam i dziekuje

#25 Gryllus

Gryllus

Były pomocnik w dziale Zwierzęta karmowe

• Terrarysta
  • Z nami od: 2902 dni
  • Polska / Łódzkie / Łódź

Napisany 03 luty 2012 - 10:05

Od kilku tygodni moja agama mało jadła i przysypiała pod promiennikiem ciepła. Od początku miałem podejrzenia, że chce zimować. Jest jednak haczyk. Mianowicie Ludwik był już 2 razy leczony na kokcydie i nicienie, ale jedynie udało mi się zmniejszyć ich ilośc. Nie udało mi się go do tej pory wyleczyć, bo zawsze musiał swoją kupę rozwalić ogonem po terrarium tak, że była nawet na ściankach !!
W piątek 27 stycznia agama dostała kolejną dawkę leku. Po podaniu agama zrobiła sobie brodę "czorną jak szatan". Ten kolor utrzymuję się od tygodnia. Po podaniu leku agamo dostała sporo mączników, ponieważ skończyły mi się świerszcze. Ludwik zjadł prawie wszystko. Tego samego dnia przełożyłem go do nowego większego terrarium.
Wieczorem zwymiotował wszystkie mączniki i szarańcze sprzed dnia.
Najpierw biegał po terrarium i rzucał się na wszystkie strony. Problem zaczął się, gdy nie chciał przyjmować pokarmu i znowu leżał w okolicy lampki. Przez tydzień zjadł parę listków i nic więcej. Wiem, że to aklimatyzacja itp. ale on ciągle leży. I jeszcze ta broda!
Kupy nie robił od 2-3 dni.
Pod promiennikiem 40*C, brak miski na wodę( nie pije, a jeśli dostałby się tam kał, to woda byłaby zakażona), lampka UVA/UVB prawie nowa.
CO ROBIĆ??????????? Czy to na pewno zimowanie i czy mam wyłączyć lampki ?!

Corwin, to było nie miłe że zamknąłeś mój temat, bo chyba nawet nie przeczytałeś treści. Tu nie ma pytania na temat tylko zimowania!

#26 ambasador

ambasador
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3325 dni
  • Polska

Napisany 03 luty 2012 - 10:12

Przede wszystkim masz racje temat nie dotyczy tylko zimowania i zgadzam sie ze zostal blednie przeniesiony...

Teraz do rzeczy: zalozenie ze nie pije wody i nie wstawianie jej do terra - jest podstawowym bledem ! Musisz zapewnic jej swierza wode i to codziennie i pamietaj ze nawet mozesz nie wiedziec kiedy Twoja agama pije ;)

Nastepnie jesli Twoja agama rozwala kupe po calym terra proponuje Ci moj sposob wyprozniania podczas kapieli;) czysto ...szybko i schludnie;)

Daj mu troche czasu na aklimatyzacje ...przykryj kocem terra i poczekaj pare dni ;)

I na koniec - wylecz go w koncu bo sie meczy;)

#27 Gryllus

Gryllus

• Terrarysta

Napisany 03 luty 2012 - 10:17

Leczę i leczę...Martwi mnie ta czarna broda, którą dostał po podaniu leku. Dodam, że ma ponad 35cm.
Po wyłączeniu grzewczej przesunął się pod UVA/UVB. Włączyłem grzewczą i zobaczymy... W terrarium ma obok siebie 3 listki i w przezroczystym pojemniku ma larwę drewniaka i średniego k.argentyńskiego. Posiłęk jest w terra od wczoraj, a on nawet nie zamierza się nim zainteresować.
PS. Przesunął się pod grzewczą i rozpłaszczył jak placek. Podniósł głowę i ma tylko czarny pas na brodzie.

#28 Crowin

Crowin

• Moderator.nieaktywny

Napisany 03 luty 2012 - 11:34

Miłe również nie jest że przekręcasz mój nick pomimo że w podpisie proszę o nie robienie tego, oraz nie miłym jest że nie zastosowałeś się do regulaminu działu, ale jakoś nie robię z tego wielkiego problemu, jeśli czujesz się urażony wybacz ;)

Uznałem że sprawa którą opisujesz często jest mylona przez hodowców z zimowaniem i warto żeby znalazła się w temacie docelowym, a nie zatarła się z milionem innych tematów wraz z czasem, kto wie może za jakiś miesiąc dwa ktoś będzie miał podobny problem i od razu znajdzie tutaj rozwiązanie, a nie będzie musiał się głowić, zakładać nowego tematu i czekać na odpowiedź.

Z tą miską i wodą jest różnie i wg. mnie postąpiłeś dobrze wyciągając ją, brodacze uzupełniają wodę przez pokarm jaki im podajemy, a miseczka w terrarium jest zbędna jeśli nie nauczyliśmy brodacza z niej pić, my wiemy że tam jest woda on tego nie wie.

Dużym błędem było przeniesienie brodacza do terrarium docelowego (chyba ze to jest terrarium kwarantannowe) bo zapewniłeś mu tylko dodatkowy stres i osłabienie organizmu, dodatkowo teraz masz do pucowania jedno i drugie terra.

Nie ma mowy o zimowaniu gdy zwierzak nie jest w 100 % wyleczony i jego środowisko nie jest porządnie zdezynfekowane, w przeciwnym razie choroba dosłownie zje go od środka. Ciemna broda, mrużenie oczu, brak apetytu to oznaki choroby, a nie aklimatyzacji wiec proponuje udać się jak najszybciej do wykwalifikowanego lekarza i porządnie brodacza wyleczyć.

Zresztą informacje te są zawarte w artykule:

"

Symptomy wskazujące na chęć zimowania:

* Jaszczurka przybiera ciemne barwy
* Chowa się w chłodniejsze miejsca
* Przysypia w chłodniejszych miejscach lub pod promiennikiem
* Kopie w terrarium
* Je mniej lub odmawia przyjmowania pokarmu
* Staje się mniej aktywna

Uwaga! Powyższe zachowania mogą również być spowodowane stanem chorobowym lub wadliwym działaniem żarówki UVB - dlatego po spostrzeżeniu powyższych zachowań należy oddać kał brodacza do badania i zawieźć go do weterynarza, aby sprawdzić ogólny stan zdrowia, wagę itd. (opisane poniżej)"

Grzanie mu zostaw bo jest niezbędne do trawienia i prawidłowego funkcjonowania

#29 Gryllus

Gryllus

• Terrarysta

Napisany 03 luty 2012 - 12:11

Z tym terrarium to było tak, że...Dostałem od sąsiada po legusiu stare terra. Nie wiem czemu, ale mój ojciec kazał PO PROSTU KAZAŁ mi przełożyć jaszczurkę do nowego terrarium, bo podobno w starym zbiorniku się męczyła. Tłumaczyłem mu, że lepiej jak umyję to małe i go w nim zostawię i że nie będzie jadł, ale on był mądrzejszy...ehh... A teraz jest zdziwiony, że jaszczurka nie je i ma czarną brodę.
Uczęszczam do Lecznicy "Pod Koniem" i tam z badania kału wyszło, że agamka ma oscydy kokcydii i nicienie.
Po ostatnim leczeniu ich liczba znacznie się zmniejszyła, ale jeszcze były. Dostałem lek do domu i musiałem go brodaczowi wstrzyknąć. To wstrzykiwanie, było chyba dla niego największym stresem, bo właśnie przez to zrobił sobie czarną brodę.
Terrarium kwarantannowe przykryłem kocem. Jaszczur w końcu się ruszył i chciał wyjść przez siatkę z terrarium, ale niczego nie zjadł.

Crowin serdecznie przepraszam za błąd, ale pisałem na szybko.

PS. A jak jest z zimowaniem w naturze??? Przecież duużu jaszczurek na wolności ma pasożyty.

#30 Crowin

Crowin

• Moderator.nieaktywny

Napisany 03 luty 2012 - 12:28

To może tata najpierw niech spyta osoby doświadczone, a później decyduje ? Ja by wypucował to stare terrarium woda z octem (kilka tematów niżej masz info na temat dezynfekcji) i po wyschnięciu wsadził tam brodacza, nie będzie się aklimatyzował i będzie się czuł lepiej w środowisku które zna.

Brodacz ma czarną brodę w wyniku osłabienia leku przez organizm, a nie w wyniku wstrzyknięcia ;) Ten lek podajesz doustnie ?

Na wolności polega to na selekcji naturalnej, jesteś chory to odpadasz z gry.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).