Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

początkujący jaszczurki

- - - - -  
Pierwsza Agamka - czy wszystko ok?

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
19 odpowiedzi na ten temat

#1 Yasur

Yasur
  • Terrarysta
  • Z nami od: 318 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Bydgoszcz

Napisany 23 czerwiec 2018 - 21:54

Cześć wszystkim,

ostatnio pytałem o sprawy techniczne, ponieważ przygotowywałem terrarium dla mojej pierwszej Agamy Brodatej, a teraz chciałbym się dowiedzieć czy wszystko z moją jaszczurką jest ok.

Do rzeczy, żeby nie przedłużać: 

Agama:

długość: mniej więcej 14 cm, 

odmiana: podobno orange leatherback

Terrarium:

wymiary: 120x60x60, (później załączę zdjęcie, bo cały czas mam wątpliwości co do wystroju, który zrobiłem)

temp: 30-32 stopnie (40-42 na wyspie, poniżej 30 w najchłodniejszym miejscu),

wilgotność: 30-35% (mam basenik, wkładam mokre ręczniki papierowe i nie mogę za cholerę zwiększyć) 

lampy: grzewcza: 75W, UVB12% Arcadia T5 850mm + odbłyśnik

Po długiej podróży, bo prawie 24h - pierwszy raz do mojego terrarium zawitała wczoraj tj. 22.06.2018, włożyłem ją wraz z pudełkiem, w którym ją odebrałem żeby nie wyciągać jej na siłę - wyszła z niego po ok. godzinie.

Na początku bała się jakichkolwiek ruchów - uciekała i chowała się, jednak pod wieczór zjadła już kilka mączników z mojej ręki co mnie pozytywnie zaskoczyło.

Następnego dnia tj. dzisiaj, znowu z ręki, zjadła 2 świerszcze + 3/4 mączniki. Zwiedziła też terrarium - trochę pobiegała przy szybie, wspinała się po różnych miejscach.

Niestety w ogóle nie chciała jeść zielonego (próbowałem jej dawać mlecz i koniczynę). Tak samo z wodą - w ogóle jej nie tknęła, no i na próbę lekkiego dotyku odsunęła się.

To był krótki opis sytuacji, a teraz chciałbym zadać kilka pytań (może nawet banalnych, ale jeśli mi ktoś odpowie to na pewno będę spokojniejszy, bo chce żeby agamka czuła się jak najlepiej)

1. Czy to normalne, że póki co nie je zielonego i nie pije wody?

2. Czy jej posiłki nie są zbyt ubogie? Słyszałem, że takie małe stwory potrafią bardzo dużo jeść.

3. Dopiero wczoraj zamówiłem witaminy oraz wapń - czy nic się nie stanie jeśli przez kilka dni nie podam jej tego?

4. Cy jest wystarczająco duża jak na 1,5 miesiąca?

5. Jak długo trwa proces oswajania, tak że sama będzie wchodziła na rękę?

6. Jeśli terrarium ma 60 cm wysokości, a świetlówka jest zamontowana na ok. 50 cm to czy jest to za wysoko? Powinienem ją jakoś obniżyć, dorobić jakieś półki lub zrobić jakiś duży kamień, w którym ten dostęp do UVB będzie lepszy? Dodam, że agamka cały czas chowa się na ściance powyżej wysokości UVB, jakby nie chciała go przyjmować, albo po prostu jest jeszcze zestresowana?

Hmm... to chyba tyle jak na razie.

Założyłem ten temat, dlatego że pierwszy raz mam pod swoim dachem gada, którym jest właśnie Agama Brodata i chciałbym dowiedzieć się czy wszystko przebiega jak należy- nie chciałbym popełnić błędów, przez które zwierzę to mogłoby ucierpieć.

Wszelkie rady i podpowiedzi mile widziane!

Pozdrawiam wszystkich terrarystów, którzy znaleźli się w moim temacie.

Edytowany przez Yasur, 23 czerwiec 2018 - 23:49.

Podobne tematy: Pierwsza Agamka - czy wszystko ok?     x

#2 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2079 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 24 czerwiec 2018 - 07:50

1. Agamy brodate rzadko piją wodę. Jeśli faktycznie nic a nic nie pije to możesz spróbować napoić ją pipetą. Z zielonym to na spokojnie, niech się zaaklimatyzuje, niech będzie wiadomo, że nie ma pasożytów i dopiero można kombinować. Czyli troszkę przegłodzić i dać rośliny zanim da się jej owady. Ale też bez przesady, u młodej agamy większość diety powinno stanowić "mięsko" ;)
2. Przebadaj odchody i poczekaj aż się zaaklimatyzuje. Jedyne co jest nie tak z jej posiłkami jak na razie to mączniki.
3. Najpierw powinieneś kupić wapń i witaminy a dopiero później agamę, ale kilka dni bez suplementacji nie powinno jej zaszkodzić, o ile faktycznie już zamówiłeś.
4. Tu nie pomogę, bo nie wiem jakie duże powinny być agamy w tym wieku.
5. Może miesiąc, może rok a może w ogóle się nie "oswoi".
6. Przeczytaj ulotkę od świetlówki, powinno być na niej napisane ile promieni UVB dociera w zależności od odległości.
A i ważna sprawa - staraj się nie karmić jej z pęsety, tylko zostawiaj jej jedzenie w misce, później czasem jest problem, żeby je przestawić na jedzenie z miski.

#3 Yasur

Yasur
  • Terrarysta

Napisany 24 czerwiec 2018 - 16:32

Dzięki za odpowiedź! Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś propozycje to piszcie.

Dzisiaj zamieszczam zdjęcie mojego terrarium - jakbyście mogli je ocenić byłbym wdzięczny. Przydałaby mi się również ocena wentylacji. Wszelkie propozycje zmian są mile widziane.

terrarium: http://oi67.tinypic.com/3004cpd.jpg

Dzisiaj też wykąpałem mojego pupila - nie uciekał od mojej ręki, powoli go złapałem i włożyłem do miski z ciepłą wodą - zrobił dziwną kupę, bo pierwsza jej część była biała - wiecie może co to może być? (zamieszczam zdjęcie)

odchody: http://oi65.tinypic.com/2it1tvb.jpg

Po zrobieniu kupy zaczął trochę panikować i machać łapkami, więc wziąłem go na rękę i delikatnie włożyłem z powrotem do terrarium. Aktualnie wygrzewa się pod lampą.

P.S. Nie wiem czy dobrze zamieściłem zdjęcia, dajcie znać czy wystarczą same linki czy wrzucać przez dostępna tu opcję.

Edytowany przez Yasur, 24 czerwiec 2018 - 16:38.

#4 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 24 czerwiec 2018 - 16:34

To białe to mocz.

W terrarium przydałyby się jakieś kryjówki.

Nie powinno się kąpać agam, lepiej włożyć jej do terrarium miskę-basenik, żeby mogła sama ewentualnie się wykąpać.

#5 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 521 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 24 czerwiec 2018 - 20:47

5. Proces oswajania jest zależny od wielu czynników i ciężko go uogólniać. Dużo zależy od samej agamy i nie nastawiałbym się na to, że będzie sama wchodzić na rękę, raczej na to, że nie będzie miała nic przeciwko, jak będziesz ją brał i że nie będzie się Ciebie obawiać. Twoja agama wydaje się być bardzo ufna, także przy codziennym kontakcie (niekoniecznie chodzi o wyciąganie czy dotykanie, raczej karmienie lub sprzątanie) możesz liczyć na stosunkowo szybkie oswojenie.

6. 50cm to dobra odległość dla tej świetlówki, szczególnie że wyspa grzewcza znajduje się znacznie bliżej.
Jaka jest odległość wyspy grzewczej od świetlówki?
Czy świetlówka znajduje się nad wyspą grzewczą czy jest trochę bardziej z przodu?

Terrarium wygląda w porządku. Wentylacja trochę nietypowa, ale powinna działać, o ile żadna z kratek nie jest przysłonięta ścianą czy czymś tam. Jeżeli okaże się, że masz za wysokie temperatury, dodaj otwory wentylacyjne.
Jakich rozmiarów są otwory wentylacyjne?

#6 Yasur

Yasur
  • Terrarysta

Napisany 24 czerwiec 2018 - 21:16

Świetlówka dochodzi do połowy wyspy jeśli patrzeć z perspektywy długości, co do szerokości to jest lekko przesunięta w stronę ściany aniżeli szyby - mam nadzieję, że w miarę zrozumiale to wytłumaczyłem.

Wymiary otworów wentylacyjnych to jakieś 7x24. Temperatury cały czas takie same jak napisałem w pierwszym poście.

Czy to normalne, że większość czasu przesiaduje w małej wnęce pod sufitem nad wysokością świetlówki? Zauważyłem, że to jej ulubione miejsce tylko jest bardzo ciasne i wysoko położone - powinienem dorobić jej tam jakąś większą półkę żeby było jej bardziej komfortowo?

Są takie agamy, które same wchodzą na rękę czy raczej większość jest taka jak napisałeś, że "nie mają nic przeciwko"?

Wracając do tematu witamin i wapnia - mam nadzieję, że przyjdą najpóźniej do środy... trochę pospieszyłem się z jej kupnem i zapomniałem o podstawowych rzeczach. Na pewno będzie z nią wszystko ok do tego czasu? Chyba skoczę jutro do jakiegoś zoologicznego i kupię jakieś małe opakowanie.

Co do kryjówek to planuję jaskinię pod wyspą zrobić 2-poziomową, bo chyba trochę za wysoka - co o tym myślicie?

Btw. W dobrym dziale założyłem ten temat? Mogę tu cały czas zdawać relację, dopóki nie poczuję się pewniejszy w tych kwestiach?

Edytowany przez Yasur, 24 czerwiec 2018 - 21:18.

#7 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny

Napisany 24 czerwiec 2018 - 22:57

Trochę nie jestem pewien Twojego wytłumaczenia, więc powiem, że najlepiej będzie, jeśli świetlówka będzie świecić centralnie na wyspę grzewczą (oczywiście nie całą swą długością, bo się nie zmieści). :P

Ja bym się czuł spokojniejszy, gdyby pierwszy wymiar był parę centymetrów wiekszy, ale chyba i teraz powinno być dobrze.

Nic nie musisz jej poprawiać, możliwe, że wybrała to miejsce właśnie ze względu na ciasnotę. O ile korzysta z wyspy grzewczej i nie widać objawów niedoświetlenia UV, to wszystko jest dobrze.

Są takie agamy, które same wchodzą na ręce, ale wydaje mi się, że mniejszość tak ma. Natomiast do swobody w wyciąganiu jestem prawie pewien, że dojdziesz.

Nie martw się, kilka dni jej nie skrzywdzi. Ale nie powinno się tak więcej zdarzyć, szczególnie kiedy agama będzie młoda, bo w takim wieku ma ogromne zapotrzebowanie na wapń.

Wysoka kryjówka w niczym nie przeszkadza, szczerze mówiąc, nie jestem pewien, na ile się przyda, bo agamy jakoś bardzo chętnie się nie chowają.

Możesz, skoro to wciąż będzie w tym samym temacie, to nie powinno być problemu.

#8 Yasur

Yasur
  • Terrarysta

Napisany 26 czerwiec 2018 - 12:18

Aktualnie Agama przechodzi wylinkę, dzisiaj zrzuciła najwięcej skóry, został jeszcze ogon. Od samego rana obcierała głową o podłoże i ściany.

Niestety, dzisiejszego dnia nie chcę nic zjeść - próbowałem już kilka razy dawać jej świerszcza jednak bez rezultatów. Tak samo z piciem wody - od momentu zakupu wypiła może ze 3 krople.

Czy wylinka, którą aktualnie przechodzi może mieć wpływ na jej apetyt?

#9 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 26 czerwiec 2018 - 12:20

Jeśli w badaniu odchodów nic nie wyszło to raczej nie masz się czym martwić. Gdyby głodówka się przedłużała (a odchody są "czyste") to zabierz gada do weterynarza znającego się na gadach.

#10 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny

Napisany 26 czerwiec 2018 - 13:27

Dokładnie, jeden dzień bez jedzenia to normalny zwyczaj, przy tak młodych agamach powiedziałbym, że drugi albo trzeci to niepokojący znak. Wylinka u wielu gatunków powoduje brak apetytu, ale agamy wydają się nie zwracać na to uwagi.

Agamy dużą część wody pobierają z pożywienia, szczególnie kiedy zaczynają jeść zieleninę. Możliwe też, że nie zauważyłeś, jak piła. ;)

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).