Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zimowanie

- - - - -  
zimowanie w oczku wodnym

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
5 odpowiedzi na ten temat

#1 tkp

tkp
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3907 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 05 październik 2017 - 08:45

Witam.
W tym roku przeniosłem po raz pierwszy żółwie czerwonolice 5 szt do oczka wodnego. Żółwie mają od 15 do 20 lat mniej więcej. Rozmiary oczka to 1m x 1m x  2 m głębokości - czyli 2 tys. litrów. Wokół ogrodzony i zabezpieczony siatką teren o pow ca 6 m kw; kamienie, roślinki, ziemia, trawa etc. Bardzo duży filtr, napowietrzanie. Mają też towarzystwo kilku orf i karasi. 
Mają one być tam docelowo przez cały czas i też zimować.
W związku z tym że to zarówno dla mnie jak i dla nich nowość mam parę obaw i parę pytań.
1. Zakładam że warto zabezpieczyć oczko przed zamarzaniem; czyli np styropianowy przerębel i grzałka. Ew jak będzie bardzo zimno to można pokusić się o foliową osłonę nad całością?
2. Czy zółwie zimą będą wychodziły na zewnątrz, czy jest sens zamontować jakąś lampę grzewczą??? Jak na razie to w porównaniu z domem stały się niesłychanie strachliwe i na każde zbliżanie się człowieka uciekają w głąb. 
3. Co z karmieniem zimą ??????
4. Jakieś inne uwagi - bo jak wspomniałem w porównaniu z domem gdzie skutecznie hodowałem je kilkanaście lat to tutaj mam sporo obaw.
Będę wdzięczny za pomoc i Pozdrawiam.

Podobne tematy: zimowanie w oczku wodnym     x

#2 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów
  • Z nami od: 1926 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 10 październik 2017 - 08:14

Wydaje mi się strasznie małe to oczko, które ma tylko 1m2 powierzchni...

Albo się pomyliłeś w podawaniu wymiarów, albo pomyłką jest trzymanie tylu żółwii w tak małym stawie.

Ale w większym na pewno sobie poradzą całą zimę. W podobnych klimatach w północnych USA i nawet w Kanadzie są w stanie przeżyć.

Gdy będzie naprawdę zimno, ich aktywność spadnie i będą spały na dnie. Tym bardziej jeśli będzie lód.

W słoneczne i cieplejsze dni, gdy nie będzie lodu, mogą się zainteresować jedzeniem, ale wątpię. Na próbę najłatwiej będzie rzucić mały kawałek białego mięsa rybiego, łatwy do zauważenia przez nie. Gdyby były zainteresowane, wypłyną i się rzucą na rybę.

Wychodzić, aby się ogrzać będą tylko w cieplejsze, słoneczne dni. Wychodzić będą do słońca, więc dodatkowe lampy zupełnie zbędne. Ty nie masz ich wabić lampą w pochmurny zimny dzień, to one same na słońce będą wychodzić.

To całkiem normalne też, że zdziczeją w stawie i będą zwiewać do wody, gdy coś się do nich zbliży na lądzie. Przy karmieniu mogą przypływać do ręki, ale nie liczyłbym na to, że będą się zbliżać do człowieka na lądzie.

Staw musi mieć co najmniej metr czy półtora głębokości, żeby nie zamarzł. Ale metr na metr to stanowczo z mała powierzchnia. Na pięć sztuk to chyba 10m x 10 m byłoby w sam raz (a może nawet małe?).

#3 tkp

tkp
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3907 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 10 październik 2017 - 09:51

Bardzo dziękuję bardzo za informacje i uwagi. Powierzchnia stawu owszem jest mała, ale głębokość dość duża bo 2 m. Daje to tym samym 2 tys litrów wody. Zarówno więc głębokość jak i ilość wody powinna być ok. żeby nie zamarzł. W domu miały do dyspozycji 400 litrów wody więc w tej sytuacji też idziemy do przodu. Jak będą jakieś problemy z nimi to odłowię i przeniosę do domu. Pozdrawiam.

#4 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów

Napisany 10 październik 2017 - 10:14

Głębokość jeśli jest ponad metr, ma małe znaczenie. Na metrze kwadratowym nie mają za bardzo gdzie pływać...

#5 Jędrek

Jędrek

Pomocny w dziale żółwie i budowa, osprzęt

• Pomocny
  • Z nami od: 5867 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Grudziądz

Napisany 16 październik 2017 - 18:30

Lepiej na metrze niż na półmetrze w domu (bo raczej akwa jest mniejsze).

#6 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów

Napisany 17 październik 2017 - 08:52

To są raczej żółwie, które nie siedzą pod wodą, jak jaszczurowate, tylko dryfują na powierzchni czy tuż pod nią (ewentualnie wygrzewają się poza wodą). W ładne dni w wielkich zbiornikach widać je właśnie w okolicach powierzchni lub poza wodą.

Dryfując na powierzchni 1m x 1m 5 sztuk niewątpliwie będzie się zderzać... w akwa 400 L też na pewno miały ciasno, jeśli to około 1,5 m x 0,5 m.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).