Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

żywienie

- - - - -  
Karmy dla jeża / zalecenia dietetyczne

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
113 odpowiedzi na ten temat

#21 Chillii

Chillii
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2217 dni
  • Germany

Napisany 26 marzec 2013 - 18:04

Hej. Jako początkujący opiekun jeżyka szukałam ostatnio karmy. Moja dostaje RC Babycat. Ale ostatnio poszłam pogrzebać troszkę za akcesoriami w zoologicznym, patrzę....a tu karma Vitakraft Igel - sucha i saszetki. Już się cieszyłam, że bedzie miala urozmaicenie, ale... Niestety na opakowaniu jest napisane, że dla jeży "ogrodowych"...a szkoda.

Podobne tematy: Karmy dla jeża / zalecenia dietetyczne     x

#22 PIGMEJEZKI

PIGMEJEZKI
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2549 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 26 marzec 2013 - 18:21

Z karm mokrych polecam psie firmy brit, belcando lub bozita. RC jest śmieciowy gdyż jest napakowany chemią i zapychaczami.

#23 Chillii

Chillii
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2217 dni
  • Germany

Napisany 26 marzec 2013 - 18:34

Ok. Dziękuję. Czyli suchy RC jest ok, ale za to mokre kupować psie tych firm co zostały wymienione. Ale np pytałam się hodowcy czy dawać mokrą karmę i dostałam informację, że nie poleca tego.

#24 PIGMEJEZKI

PIGMEJEZKI
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2549 dni

Napisany 26 marzec 2013 - 19:06

Generalnie ja suchego RC tez nie polecam ma bardzo mało mięsa, a dużo chemii lepsze są firmy takie jak Brit (40% mięsa), Josera(30% mięsa) gdzieś nawet sobie wypisywałam analizy wszystkich tych fajnych karm. W każdym razie ważne jest by karma miała nie za dużo białka i tłuszczu. Nadmiar białka osadza się na wątrobie, co zdecydowanie skraca jeżowe życie natomiast nadmiar tłuszczy powoduje otyłość. Optymalne wartości tych składników to 30-36% białka, 14-18% tłuszczu.

Mokra karma jest przez jeże bardzo chętnie jedzona jednak podawana często powoduje luźniejsze kupy i w sumie to cała filozofia tych karm. 

Dodaj do jeżowej diety także owoce i warzywa, oraz gotowane na twardo jajko. Można próbować w sumie prawie wszystkiego, nie poleca się cytrusów oraz warzyw wzdymających tak w uproszczeniu. 

#25 jezpigmejski

jezpigmejski
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2875 dni
  • Polska / Opolskie / Opole

Napisany 27 marzec 2013 - 07:19

Temat się zasadniczo rozwinął i wykroczył daleko poza igelfutter, w związku z tym zmieniam jego tytuł, przypinam i usuwam posty, które nic wnoszą - ot porządki;)
Osobiście kiedy jestem na dowolnym forum i muszę się przebijać przez 50 stron jałowych dyskusji to się irytuję, mam nadzieję, że nikt nie poczuje się urażony i indywidualnie dotknięty.

Wracając do tematu karm - z karmami dla jeży jest jak z karmami dla ludzi. Oczywiście wolę dobrą szynkę ze świniobicia na wsi niż szynkę z tesco z promocji 12zł/kg - ta pierwsza smakuje lepiej, jednak nie powiem, że ta nastrzykiwana z tesco jest szkodliwa lub nie jest wartościowa.
Ta piętnowana "chemia" to nie tylko utrwalacze (swoją drogą przebadane, biodegradowalne i nieszkodliwe) ale również związku organiczne występujące naturalnie w przyrodzie. W przypadku karm dla zwierząt również nie widzę przeciwwskazań do stosowania karm, których skład nie jest w 100% naturalny pod warunkiem że nie szkodzą zwierzakom i zaspokajają ich potrzeby żywieniowe.
Jeśli chodzi o Royal Canin - niewątpliwą wyższością tych karm nad innymi jest ich "zdolność" do wspomagania trawienia co ogranicza przykry aromat kupy panujący w mieszkaniu do minimum. System nie jest tylko hasłem reklamowym - to naprawdę działa. Jeśli ktoś nie wierzy, to proponuję mały test - pokarmcie jeża przez tydzień bez przerwy fitminem, a potem tydzień Royalem Babycat lub Kitten...

Pigmejeżki - jeśli zrobiłaś porównanie różnych karm - podziel się, może nawet poświęciłabyś trochę czasu i zrobiła z tego artykuł? Wykresy porównujące zawartości składników i porównanie, porównanie zapachów kupy też mile widziane.

#26 agatron

agatron
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2226 dni

Napisany 27 marzec 2013 - 17:45

Ja mam takie małe spostrzeżenie do tematu. Mój jeżyk dostaje Josere, w sklepie zoologicznym dostałam próbkę RC Kitten. Starczyła mu ona na 3 wieczory. Gdy po 3 dniach dostał znowu Joserę to nic nie jadł przez dwie kolejne noce czekając na RC. Dopiero jak zgłodniał do przełamał się i zjadł to co miał w misce. 

Mam jeszcze pytanie, czy to normalne, że jeżyk nie chce jeść nic innego poza suchą karmą? Jabłka, banany, kiwi, ryż, marchewkę, jajko, mokre paszteciki dla kotów - nic nie je, wszystko zostaje przez noc i wysycha. Raz dostał mokrą karmę z kawałkami jabłka i banana. Efekt był taki, że nic nie zjadł i poszedł nad ranem głodny spać. Po prostu jest niejadkiem czy można go jakoś zachęcić, żeby móc urozmaicić mu dietę?

#27 jezpigmejski

jezpigmejski
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2875 dni
  • Polska / Opolskie / Opole

Napisany 28 marzec 2013 - 08:55

Nie musisz się martwić - to absolutnie normalne. Możemy sobie marzyć o urozmaicaniu diety jeża, owoce, warzywa i wszystko inne co wyda się być zdrowe i wskazane. Jeż jednak zwykle takie pokarmy kompletnie zignoruje.

Większość jeży (ale nie wszystkie) z chęcią zje różnego rodzaju owady. Jeśli chcemy zapewnić jeżowi bombę witaminową, to najlepiej najpierw nakarmić np. świerszcze świeżymi, zdrowymi warzywami i owocami a potem nakarmić jeża świerszczem. W ten sposób uzyskamy coś jakby owady faszerowane witaminami naturalnego pochodzenia;)

#28 agatron

agatron
  • Terrarysta

Napisany 28 marzec 2013 - 10:17

Świerszczy jeszcze mu nie podawałam, ale mączników też nie chciał, jednego zjadł do połowy i zostawił. Od tamtej pory nawet nie zatrzyma się, żeby powąchać.

Dziękuję za odpowiedź. :)

#29 agatron

agatron
  • Terrarysta

Napisany 28 marzec 2013 - 19:16

Mam nadzieję, że się nie powtarzam, ale czy ta karma Tropifit Atelerix ( http://www.tropifit.pl/pl/prod/atelerix-36-7.html ) nadaje się jako smakołyk dla jeża? Czy raczej omijać? 

#30 passionberry

passionberry
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2286 dni
  • Polska / Śląskie / Kłobuck

Napisany 28 marzec 2013 - 20:00

Ta ma znowu suszone larwy mącznika, a podobno nie wolno ich podawać jeżom, bo mogą zapchać im układ pokarmowy.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).