Skocz do zawartości

Nie lubisz reklam?  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


* * * * * 4 głosów

Słów kilka o budowie terrarium

Napisany przez Anka1992, 28 października 2015 · 5 081 wyświetleń

terrarium budowa zbiornika
Słów kilka o budowie terrarium Dziś zajmę się tematem dość obszernym, czyli !Budową terrarium!

Czym więc jest terrarium?
Terrarium, inaczej wiwarium, jest to zbiornik, przeznaczony do hodowli płazów, gadów lub kręgowców, przystosowany do ich wymagań w naturalnym środowisku.
Terraria są: przenośne (faunabox) lub stacjonarne (specjalne pomieszczenie, przenośny pojemnik lub zbiornik wykonany ze szkła, drewna, blachy lub plastyku)

Budowę terrarium należy rozpocząć w głowie od skomplikowanych rozmyślań.
Na początku, zadajemy sobie pytanie: dla jakiego zwierzaka?
Jest to najważniejsza część rozmyślań, ponieważ każda następna decyzja będzie zależeć właśnie od rodzaju zwierzęcia dla którego będziemy budować domek.
Po pierwsze, czy jest to zwierzę nadrzewne, czy może twardo stąpające po ziemi? Dla zwierzęcia nadrzewnego najlepsze będą pionowe terraria, a dla naziemnego poziome.
Drugą rzeczą jest wielkość zwierzęcia i ogólne wymagania dotyczące wielkości terrariów. Wiadomym jest, że każdy gatunek potrzebuje innego metrażu, to też nie będę teraz wymieniać rozmiarów docelowych terrariów każdego z gatunków! Sorry, znajdziecie je sami, liczę na was ;)
W jakich warunkach żyję na wolności to zwierzę? To nie jest już takie ważne, ale ja przy tworzeniu projektu mieszkanka dla gada wole uwzględnić właśnie ten punkt. Według mnie legwan lepiej wygląda, wśród brązów, zieleni, pnączy, torfu i wielu gałęzi, zaś agama wśród skałek, półek, kaktusików oraz piasków.

Wiemy już mniej więcej w jakich warunkach chcielibyśmy widzieć naszego pupila, przejdźmy więc dalej.

Na jaki koszt mogę sobie pozwolić?
Chcemy dla naszego gada jak najlepiej. Jak najlepiej nie znaczy wcale najdrożej, ale już jak najładniej i owszem.
Zacznijmy więc od opcji jak najtaniej.
Raczej nie użyjemy płyty meblowej, zadowolimy się płytą wiórową, OSB, którą później obijemy panelami, czy zakleimy okleiną. I jest to dobre rozwiązanie. Tanie i dobre. Panele będą wyglądać oryginalnie, z daleka właściwie tak samo dobrze jak płyta meblowa. Jest z tym o wiele więcej kombinowania, ale taniej.
Można też kreatywnie podejść do tego problemu i samemu wymyślić sposób ozdoby zewnętrza terrarium. Umiesz malować? Dalej, zrób to. Będzie na pewno oryginalnie.
Wyposażenie terrarium nie będzie najwyższej jakości, nie będzie też mega piękne. Bierzemy to na co nas stać. Naprawdę nie wiem co większość terrarystów-specjalistów ma do termo i higrometrów analogowych. U mnie przez lata sprawdzały się na piątkę z plusem.
Raczej zrezygnujemy z mega dokładnych imitacji roślin. Zrezygnujemy z bajerów typu wodospad. Tak naprawdę, gadu jest obojętne czy zraszasz mu ręcznie czy za pomocą foggera. Czy założysz mu ledy i będzie mu się świecić na fiołkowo. On tylko machnie na to ogonem i pójdzie wygrzewać się dalej.
Taniej będzie wykonać tło z styropianu. Zwłaszcza, że często zostaje takowy z remontów, także teoretycznie możemy go mieć za darmo.
Użyjemy pni drzewek, znalezionych w lesie, a następnie wysuszonych.
Droższe wykonanie?
Płyta meblowa, pianka montażowa, dużo pigmentów, dużo roślinek, baseny, wodospady, ekstra bajery typu LED. Po prostu bawimy się nie szczędząc buły ;P

Jaki efekt chcemy uzyskać?
Ściany jaskini?
Torfowej ściany lasu deszczowego?
Półek skalnych stepu?
W zależności od tego co nas interesuje, inaczej będziemy tworzyć ściankę.
Efekt jaskini i torfowej ściany uzyskamy za pomocą pianki montażowej, zaś półki skalne, dobrze będzie wydrążyć w styropianie.
W jaki sposób zrobić ściany jaskini i torfową?
Pianka montażowa jest dość śmiesznym materiałem budującym. Żeby wszystko wyszło jak najlepiej dobrze jest trochę pokombinować. Nakładanie pianki małymi kupkami od dołu, może i jest najprostszym sposobem, ale efekt nie będzie spektakularny. Dobrze jest obracać terrarium. Robimy tylną ściankę? Kładziemy więc terrarium na niej. To samo robimy z resztą. Powstałe wtedy kulki stają się pełniejsze i nie ma tych brzydkich przeciągnięć, nic nam nie spada. Oczywiście pamiętajmy o nawilżaniu powierzchni na którą nakładamy pianę, przecież z czegoś musi urosnąć ;P
Piankę po stwardnięciu okrawamy, nadając odpowiedni kształt. Najlepiej okroić tak, aby nie było śliskich powierzchni. Ułatwia to pokrywanie tak powstałej ścianki klejem do styropianu, czy atlasem. Okrawać kulki należy bardzo ostrym nożem, którym łatwo będzie manipulować w ciasnych miejscach.
Wiadomo, można pokryć piankę bez okrawania, ale pierwsza warstwa kleju będzie się piekielnie ślizgać.
Przed nałożeniem kleju można przemalować ściankę dwa razy unigruntem, dla lepszej przyczepności.
Warstw zaprawy klejowej nakładamy co najmniej 3, przy dużych gadach warto dorobić 4 i 5 warstwę.
W przypadku ścianki piaskowo-jaskiniowej nakładamy jako ostatnia dodatkową warstwę klej z pigmentem.
Ściankę torfową natomiast robimy poprzez nałożenie żywicy epoksydowej i dociśnięcie do niej suchego torfu.
Torf taki można kupić w sklepie zoologicznym w formie sprasowanej kostki. Kostkę tą według instrukcji rozpulchnimy, po czym suszymy otrzymany torf, w lecie na słońcu, w zimie zaś… radzimy sobie inaczej ;P Można rozłożyć na deskę i położyć na grzejniku, czy też przed kominkiem.
Należy pamiętać, że korzystając z żywicy, wydłużamy czas, w którym gad nie może zamieszkać w terrarium. Do tak zrobionego terrarium nie powinno wpuszczać się gada przez 3 tygodnie, co najmniej.
W jaki sposób zrobić stepowe skałki?
Prosto. Oczywiście, możemy tu powtórzyć metodę z pianką montażową, ale po co, jeśli można łatwo drążyć w styropianie?
Kształtować styropian można na wiele sposobów. Ja osobiście, korzystałam z szczotek drucianych. Wadą tego rodzaju zabawy jest wszechobecny syf. Można wycinać kształty ostrym nożem, bądź specjalnymi przyrządami do rzeźbienia w styropianie. Najłatwiej nadaje się kształt styropianowi w kostkach, ale wiadomo, że w opcji tańszej, będziemy posługiwać się raczej styropianem w plastrach.
Po nadaniu głębi tłu, robimy to samo co w przypadku ścianki jaskiniowej. Unigrunt, klej, klej, pigment i te sprawy.

Elektryka
Rozplanowaniem elektryki w terrarium warto zająć się na początku. Można wtedy poprowadzić rurowe tunele do źródeł światła, ogrzewania, zrobić otwory na kable do foggera, czy pompy do wodospadu.
Źródło światła teoretycznie może założyć każdy, ale praktycznie… dla bezpieczeństwa lepiej zwrócić się do kogoś kto miał z tym do czynienia. Wiadomo, na rynku są już gotowe oprawy na żarówki, spokojnie można je kupić. Kosztują one niestety około 50 zł w górę. Samodzielnie zrobisz taką oprawę w granicach 10 zł (oprawka+kabel+wtyczka+włącznik). Chcesz założyć dwie żarówki? 100 zł za sklepowe, 20 zł za samodzielnie wykonane. Sam widzisz jak to się kalkuluje.
Oprawy na świetlówki.
Najlepiej kupić uniwersalną i mieć spokój na lata, nawet jeśli gad będzie musiał zmienić terrarium na powiedzmy większe. Zresztą trudno zdobyć oprawy na świetlówki UV, które to mają nie standardowe długości. Serio, nie baw się w szukanie, po prostu kup uniwersalną. Ja w obu terrariach zamontowane mam: Hagen Glo Mat Zasilacz do Świetlówek T8 1x30W. Naprawdę polecam. Kosztował mnie stówę przez internet.
Do świetlówki o długości 60 cm znajdziesz spokojnie w sklepie oprawę. Ta akurat ma standardową długość.
Fajnie jest ukryć żarówki. Wygląda to estetyczniej. Można to zrobić za pomocą podwójnej góry.

Zamykanie dla terrarium
Ja w każdym terrarium montowałam przesuwane szyby, najłatwiej i według mnie najwygodniej. W dużym terrarium dla legwana zastosowałam w połowie drewnianą belkę, ponieważ jedną, wielką tafle szkła ni jak by się nie przesunęło, a tak mogę niezależnie otwierać górną i dolną część zbiornika.
Grubość szkła dostosowujemy do rozmiarów terrarium i… temperamentu zwierzęcia. Nie wyobrażam sobie, aby Leonardzie zamontować szkło o grubości mniejszej niż 5 mm. Nie, kiedy lubi ona skakać na swoje odbicie. Przy chudszym szkle, prędzej czy później skończyłybyśmy w gabinecie weterynaryjnym.
W terrarium agam spokojnie zastosowałam 4mm, ponieważ jest ono dość duże. Nie, agamy nigdy nie skaczą po szybach ;)

Na dzisiaj to już koniec mojego wywodu.
Propozycję tematów o których chcielibyście przeczytać z mojego punktu widzenia, podawać możecie w komentarzach.
Żegnam się, wasza Treserka Smoków :mrgreen:

PS. Naprawdę chciałam to edytować tak, aby to miało ręce i nogi, niestety wszystkie moje sugestie odnośnie tego gdzie ma być przerwa w tekście są olewane przez ten edytor :shock:
Ciekawy artykuł. Szczególnie interesuje mnie oświetlenie w terrarium. Przeszukiwałam trochę temat w internecie i natknęłam się na inny ciekawy blog https://aqua-light.pl/blog/oswietlenie-terrarium-jakie-wybrac/ właśnie o oświetleniu w terrarium. Ja też mam świetlówkę ale nie Hagen glo tylko firmy Sylvania Reptistar, która dobrze mi się sprawdza w terrarium. Wiem, że niedugo muszę ją wymienić i zastanawiam się nad zmianą na inną firmę. Co poleciłabyś? Ten Hagen jest dobry?

bardzo dobrze to wytłumaczyłaś


Przekierowania dla tego wpisu [ URL ]

Brak przekierowań na ten wpis

Sierpień 2020

P W Ś C P S N
     12
3456789
101112 13 141516
17181920212223
24252627282930
31      

Losowe zdjęcie z albumu

Agamka

użytkownicy przeglądający

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

Przeszukaj mój blog

Kategorie

Ostatni odwiedzający

© 2001-2020 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).