Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


BlankaB

Użytkownik od 18 paź 2017
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny lis 15 2019 00:49

#1839752 Uciekły karaczany tureckie

Napisany przez BlankaB na 25 stycznia 2018 - 15:03

Nawet wtedy łatwe do wyplenienia.

No dla mnie osobiście to nie powód do paniki, ale mam jeszcze dwie kobiety w domu. Jedna z nich właśnie zobaczyła o piątej nad ranem karaczana na umywalce i narobiła takiego wrzasku jakby smoka zobaczyła i stado myszy na dokładkę :-) Miałam małą awanturkę, że robali nie pilnuję a skoro tak to przy następnym takowym incydencie  karmówka jak i pająki wylatują z domu :-) dobrze, że o mnie nie wspomniano, ale do czasu zapewne :-) 

Dobrze wiecie Panowie, że z panikującymi kobietami nie ma zmiłuj ... ehhh:-) 




#1839717 Zakopala sie

Napisany przez BlankaB na 25 stycznia 2018 - 11:04

Brachypelmy nie często robią pajęczyny. A jeśli już to robią to raczej w celu stworzenia odpowiedniego i bezpiecznego miejsca na wylinkę.




#1836275 Jak przekonać mamę na Nhandu chromatusa?

Napisany przez BlankaB na 27 grudnia 2017 - 12:16

Wydrukuj info gatunkowe o tym ptaszniku, podkreśl najważniejsze zagrożenia, czyli info o sile jadu, o szybkości tego ptasznika, o trybie życia. Wręcz to mamie, powiedz, że oprócz tych informacji wiesz o wile więcej od innych hodowców, którzy polecają ten gatunek. Bez kombinacji powiedz, że jesteś na tyle odpowiedzialny aby zapewnić bezpieczeństwo pająkowi, sobie i wszystkim domownikom. Udowodnij po prostu, że nie jest to gówniarska zachcianka tylko, że jest to marzenie odpowiedzialnego młodego człowieka. Mama zrozumie :-) powodzenia! :-) 




#1834476 Wymowa łacińskich nazw ptaszników

Napisany przez BlankaB na 09 grudnia 2017 - 13:22

To nie ma większego znaczenia, bo nie ma od wielu wieków cywilizacji, która używała łaciny Rzymskiej jako swojego języka ojczystego. Ile języków na świecie, tyle nazw łacińskich jest automatycznie adoptowanych pod wygodną wymowę. Nie za bardzo ma kto nas w tym poprawiać skoro łacina w dosłownym oryginale dawno już wymarła.

Jeśli na geniCulatę powiemy "geniKulata" to będzie poprawnie-  w alfabecie łacińskim "K" nie ma jako litery, a "C" czytamy jak "K". 

Czasem oglądam na YT filmiki hodowców anglojęzycznych i oni w większości mówią "dżenikulata" ... to są tak proste rzeczy, że nie sposób nie rozpoznać o jakiego pająka chodzi. 

Musiałby teraz zmartwychwstać jakiś Rzymianin i powiedzieć, że sobie nie życzy aby przekręcać jego mowę :-)

Z uwagi na powyższe możemy co najwyżej naśladować domyślając się jak jest najbardziej poprawnie, ale odwzorowanie w 100% choćby akcentu czy wymowy jest niemożliwe.... z resztą łacina łacinie nie równa ... była stosowana na bardzo dużym obszarze Europy i nie tylko.... a skoro tak to sama w sobie musiała mieć już w starożytności i średniowieczu sporo dialektów ... więc która była najbardziej oryginalna? Historycy mieliby z tym duży problem..... :-)

 

No, to nafilozofowałam, a teraz idę sprawdzić co tam u moich podopiecznych, jakkolwiek ich nazwy się wymawia :-)

pozdrawiam :-)




#1833015 Ptasznik dla początkującego - jakieś rady?

Napisany przez BlankaB na 27 listopada 2017 - 14:05

Ja mam kilka malutkich sztuk od około miesiąca i po tym czasie mogę powiedzieć, że brachypelmy ... hm... no po prostu są i tyle. Jeśli nastawiasz się, na ciekawe podglądanie życia pająków to brachypelmy są średnim wyborem, bo nic się nie dzieje wielkiego. Kiedy są małe, tak jak moje, to "zabawa" z nimi ograncza się tylko do wrzucenia pokarmu raz na tydzień i ewentualnie zebrania odchodów, o ile pokarm w ogóle zjedzą. Brachypelmy są bardzo ładne kiedy urosną, ale to pare lat trwa... więc przy tak spokojnych pająkach i wolno rosnących trzeba założyć, że długo poczeka się na jakieś efekty, ewentualnie można  kupić osobniki dorosłe, albo prawie dorosłe. 

 

Mam grammostolę rosea red L2, mała, ale fajna... je dwa razy w tygodniu, chętnie wychodzi na rękę...cały czas spaceruje, nie jest to pająk taki strachliwy jak brachypelmy... bardzo mi się podoba, ale jego usposobienie to też kwestia osobnicza, nie każda grammostola będzie taka chętna do spacerów, pająki z tego samego rodzaju mogą bardzo się różnić miedzy sobą charakterem. Grammostola jak dorośnie nie jest taka piękna jak brachypelmy, ale i tak wygląda nieźle ze względu na masywne nogi.

 

Mam jeszcze a. geniculata ... chyba L5. Bardzo strachliwa i lubi przesiadywać w kryjówce, ale za to pięknie zjada co tylko dostanie. 

 

Każdy pająk ma swoją specyfikę, trudno powiedzieć co Ci się może spodobać na początek, ja wybierałam po wyglądzie i orientacyjnym usposobieniu, dobrze aby na początek był to pająk powolny, typu grammostola lub brachypelma. 




#1833006 Problem po wylince

Napisany przez BlankaB na 27 listopada 2017 - 13:17

Moja smithi właśnie też wyliniała (pierwszy raz u mnie) i wygląda to bardzo ciekawie....jak galareta przyklejona do ścianki, odpoczywa zapewne. dla pająka to pewnie spory wysiłek taka wylinka. a jeszcze ciekawsze jest to, że inne osobniki przechodzą ten proces też inaczej, każdy po swojemu.... to piękno przyrody :-) nie mogę się doczekać linienia następnego ptasznika :-) 

ps. parahybana ze zdjęcia powyżej .... przepiękna! 




#1830931 Czy ona w końcu urośnie?...

Napisany przez BlankaB na 09 listopada 2017 - 11:19

Ja mam B. hamorii L1 lub L2 no i też czekam na wylinkę. Wyczytałam w kilku miejscach, że wilgotność nie jest aż tak istotna, jak temperatura, aby w ciągu dnia zapewnić ok 28-29 stopni. Zwiększyłam z 24-25 na te 28-29 stopni i póki co jest taki efekt, że braszka nabrała apetytu, no i dobrze, bo aby w ogóle zaczęła głodówkę przed linieniem to najpierw musi się najeść i wzmocnić porządnie. Zwiększ temperaturę i obserwuj. 

 

Ps. z tego co czytałam, to wiele osób zaczynających od małych brachypelm bardzo szybko nabywa nieco większe osobniki innych gatunków, które szybko rosną i są żarłoczne, tak dla odmiany, to prawda, że przy jednej czy dwóch małych brachypelmach można się zanudzić :-) bo akcja....co tu dużo mówić... nigdy nie będzie dynamiczna, ale jak wspomniał Kolega powyżej ... brachy nadrabiają kolorami. Tu jest coś za coś :-) 









© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.