Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Takuya

Użytkownik od 04 maj 2015
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny kwi 06 2024 14:44

Moje najnowsze najlepsze odpowiedzi

W temacie:Substrat dla chrząszczy

07 marca 2018 - 19:33

 

 

Czy żadne inne drzewo po za dębem bukiem się nie nadaje? Nie żeby problemem było znalezienie tego typu drewna, po prostu jest wiele innych twardych drzew które mogę znaleźć dla tego pytam.

Najlepszym wyjściem będzie właśnie próchno dębowo-bukowe. Lepiej nie ryzykować z podawaniem innego. Pamiętaj tylko o tym, że drewno nie może pochodzić od drzew iglastych, ponieważ zawiera dużo żywicy, która może być letalna dla larw. Jeżeli nie masz możliwości znalezienia próchna owych drzew, możesz również zakupić substrat, wystarczy popytać tutaj na forum, niegdyś sam tak robiłem.

 

Najprostszy sposób na dezynfekcje? Piekarnik?

Polecam zalanie wrzątkiem i pozostawienie substratu w tej wodzie na 24 godziny. Proces zalewania wrzątkiem można w przeciągu tych 24 godzin powtórzyć 2-3 razy.

 

 

Jak nazbieram np kilka kg próchna zmiele i wsadzę go do piekarnika to raczej nie powinno być problemu z przechowywaniem?

Nie widzę problemu, przechowujesz normalnie jak ziemie do kwiatów. Polecam przechowywać wysuszony substrat, wtedy nie będzie problemu z pleśnią ze względu na słabą wentylacje, chociaż ja nigdy takowego nie miałem.

 

 

I szybkie dodatkowe pytanie dogrzewać larwy i chrząszcze czy temp pokojowa wystarcza? Z opisów gatunkowych wynika że jednak kabel grzewczy się przyda, jednak spotykałem posty na forach gdzie aprobowano temp pokojową.

Gatunki rodzime nie muszą być dogrzewane. Temperatura pokojowa jest również optymalna dla części gatunków egzotycznych.

 

 

W jakim stanie rozkładu musi być drewno? Na poziomie takiego co kruszy się już w rękach(praktycznie bez użycia siły) (...)

Drewno oraz liście muszą być w zaawansowanym stadium rozkładu, próchno powinno kruszyć się w rękach bez większego użycia siły. Co do rozdrabniania, polecam 70% rozdrobnić na mniejsze kawałki, lecz zostawić także kilka nierozdrobnionych "klocków" próchna, które będą zakopane na dnie pojemnika/terrarium.

 

-Śladowe ilości innych lisci lub próchna( pomijając drzewa iglaste) nie zaszkodzi larwą?

Nie powinny, sam kiedyś dodawałem kilka liści olchy do substratu dla C.aurata oraz P.marginata

W temacie:Protaetia

25 marca 2016 - 18:16

Tego gatunku niestety nie hodowałem, aczkolwiek mam doświadczenie w hodowli przypominających wyglądem kwietnicę różawkę chrząszczy Cetonia aurata.

 

Napiszę więc, co udało mi się znaleźć z teorii..

 

W Polsce występuje 5 chrząszczy z rodzaju Protaetia. Są to:

- P. affinis

- P. fieberi

- P. marmorata

- P. cuprea var. metallica

- P. speciosissima, znana dawniej pod nazwą P. aeruginosa.

Z czego ta ostatnia (P. speciosissima) objęta jest w naszym kraju ochroną częściową.

 

Larwy chrząszczy P. cuprea oraz P. affinis są myrmekofilne - najczęściej rozwijają się w mrowiskach (zarówno tych opuszczonych), aczkolwiek znacznie rzadziej mogą rozwijać się w kompoście liściastym czy próchniejącym drewnie, głównie dębowym, ewentualnie bukowym. Larwy P. fieberi, P. marmorata oraz P. speciosissima rozwijają się głównie we wcześniej wspomnianym próchnie czy kompostach liściastych.

Dorosłe chrząszcze odżywiają się nektarem, sokiem wyciekającym z drzew oraz słodkimi owocami.

Tyle z teorii. Przejdźmy zatem do wniosków:

Do hodowli P. fieberi czy P. marmorata potrzebny będzie oczywiście odpowiednie terrarium/pojemnik oraz klasyczny substrat dla kruszczyc, taki sam jak w przypadku C.aurata. Tworzymy go z butwiejących liści oraz próchna dębowo-bukowego, w proporcjach 2:1 lub 3:1. Myślę również, że skoro P. cuprea oraz P. affinis są w stanie rozwijać się w próchnie/butwiejących liściach, możemy z powodzeniem zastąpić nimi mrowisko - widziałem również filmy zagranicznych hodowców, gdzie owe chrząszcze trzymane są na takim właśnie substracie. Hodowla chrząszcza P. speciosissima jest prawnie zakazana, ponieważ jest to owad objęty w naszym kraju ochroną.

Więcej o substracie dla larw oraz o opiece nad poszczególnymi stadiami chrząszczy możesz przeczytać tutaj: http://www.terrarium.com.pl/2376-podloze-oraz-zywienie-w-hodowli-chrzaszczy-egzotycznych/

Wiemy już, że larwy odżywiają się stworzonym przez nas substratem. Można je również dokarmiać owocami, które to zagrzebujemy bezpośrednio w ściółce. Trzeba jednak pilnować, aby usunąć niezjedzone resztki, ponieważ szybko rozwija się na nich pleśń. Należy trzymać je w niewielkim zagęszczeniu, ewentualnie pojedynczo. Im starsza larwa, tym większe ma ona skłonności kanibalistyczne, larwy L3 zatem najlepiej byłoby rozdzielić, aby straty były minimalne. Poczwarki w kokolitach trzymamy w oddzielnym pojemniku (wszystko dobrze opisane jest na podanej wcześniej stronie ;)). Dorosłe natomiast należy karmić słodkimi owocami, tj. banany, jabłka czy brzoskwinie. Tak jak w przypadku kruszczyc, dla grupki (ok. 4 par) chrząszczy z rodzaju Protaetia wystarczy terrarium 30x20x25 cm lub większe.

Myślę, że to chyba najważniejsze informacje dot. hodowli tych chrząszczy.







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.