Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Kloss

Użytkownik od 06 lut 2015
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny lip 19 2024 22:26

#1834906 Czy kameleon porusza się prawidłowo?

Napisany przez Kloss na 13 grudnia 2017 - 00:47

Amerykanie nazywają to "wind walk" bo jest naśladowaniem przez gada ruchu gałęzi w podmuchach wiatru, w ramach kamuflażu rzecz jasna.
#1834109 Czy na pierwszą jaszczurkę nadaje się kameleon?

Napisany przez Kloss na 06 grudnia 2017 - 16:33

Wybacz, ale nie kupuję tego, albo robimy "sterylkę" albo normalne terra. Wstawienie rośliny nie wymusza zmiany oswietlenia i nie utrudnia ustawienia punktu grzewczego, bo niby w jaki sposób ( że cień?). 

Kameleonowi jako takiemu całkowicie wystarczy 20W reflektorek grzewczy + 20W świetlówka UV. W momencie włożenia roślin okazuje się że trzeba jeszcze dołożyć przynajmniej jedną świetlówkę o temperaturze barwowej 4000-6000K w celu zapewnienia roślinie godziwych warunków egzystencji. Montujesz całość i nagle się okazuje że reflektorek grzewczy smaży czubek rośliny co grozi jej zniszczeniem a więc wymaga innego ukierunkowania. A tu głupia sprawa- akurat takiego ukierunkowania żeby i punkt grzewczy miał odpowiednią temperaturę i roślina była bezpieczna nie znalazłeś. Kombinuj dalej.....

Ja nie mówię że nie jest to do ogarnięcia ale rozmiar trudności w utrzymaniu żywego kameleona jest przynajmniej o połowę mniejszy niż dla jednoczesnej hodowli żywego jaszczura i żywej rośliny.   Dla dobra gada zalecałbym więc raczej początkującym wstrzymanie się z roślinnością, przynajmniej na jakiś czas.

 

@Kloss Jak niby ciepłolubne jaszczurki proponujesz hodować w 20 stopniach? Optymalna temperatura to 26 stopni w terrarium i ok. 35 na wyspie ciepła - OPTYMALNA, nie taka w której są wstanie przeżyć. Pamiętaj że górny zakres to 43-49 stopni.

 

A kto ci takich głupot o kameleonach naopowiadał? Jest zupełnie przeciwnie, kameleony jak na jaszczurki tropikalne sa zwierzętami wręcz zimnolubnymi. Kilka gatunków kameleonów górskich pochodzących z rejonu Tanzanii wymaga temperatury hodowli nie wyższej niż 20-23C z nocnymi spadkami do 10-15C (!!), inaczej ich żywot będzie krótki. Spytaj tych grupowiczów którzy próbowali hodować Jacksony jak się dla ich podopiecznych kończyły letnie 30-stopniowe "upały"....

Co do wymagań temperaturowych F. pardalis to przeczytaj sobie relację  naszego forumowicza @MikeB z wyjazdu na Madagaskar oraz jakąś rzetelną  publikację naukową  na temat tego gatunku, to może odejdzie ci ochota na powielanie absurdalnych informacji internetowych. 43-9 C to znakomity sposób na uzyskanie martwego kameleona dowolnego gatunku w czasie poniżej 1 godziny.
#1834035 Czy na pierwszą jaszczurkę nadaje się kameleon?

Napisany przez Kloss na 06 grudnia 2017 - 00:11

Na przykład możliwość rozwoju pleśni abo innych drobnoustrojów w ziemi doniczkowej albo na samym chwaście. Kameleony mają wrażliwe płuca i w razie jakichś komplikacji zdrowotnych mamy dodatkową zagwozdkę, nie wiadomo czy to z powodu niedostatecznego  grzania czy może jednak roślina zaszkodziła. W przypadku jemena dochodzi możliwość posilania się listkami rośliny, co niekoniecznie musi być dla niego zdrowe. Poza tym wstawienie żywej rośliny wymusza zmianę oświetlenia oraz utrudnia ustawienie odpowiedniej temperatury punktu grzewczego.

Ja swojego pierwszego chwasta wstawiłem do terrarium z kameleonem po dwóch latach, a i to tylko dlatego że siatkowane i przewiewne więc wydawało mi się to w miarę bezpieczne. Na dzień dobry efekt jest taki że po upływie miesiąca od zmiany  jaszczurka wciąż je 1/3 tego co poprzednio i poważnie zastanawiam się nad powrotem do poprzedniego setupu wyłącznie ze sztucznymi roślinami.
#1834026 Czy na pierwszą jaszczurkę nadaje się kameleon?

Napisany przez Kloss na 05 grudnia 2017 - 23:04

Bajki. W przypadku dwóch najczęściej hodowanych gatunków kameleonów wilgotność nie ma praktycznie żadnego znaczenia, oba zupełnie dobrze się czują w naszych pokojowych 40% i 20C. Również obecność żywych roślin czy podłoża w kameleonim terrarium jest co najmniej problematyczna, bo stanowi dodatkową komplikację setupu właściwie nic istotnego nie dając w zamian. Kluczowe elementy kameleoniego terrarium to:

1. Odpowiednia wysokość- im wyższe tym lepsze generalnie co najmniej 100 cm a dla dużych egzemplarzy nawet wyższe

2. Dużo pionowo, ukośnie i poziomo ustawionych gałązek o odpowiedniej do gadziej łapy średnicy

3. Punkt grzewczy na którym jaszczur się może wygrzać do temperatury nawet 40C, oczywiście odpowiednio zabezpieczony przed kameleonem tak aby wyeliminować możliwość poparzenia sie

4. Kryjówka w której się może czuć bezpiecznie zasłonięty przed gapiami, warto ją połączyć z punktem grzewczym

5. Bardzo dobra wentylacja, najlepiej w postaci siatkowanej góry i co najmniej jednej ze ścian.

 

Oczywiście jak w przypadku niemal wszystkich innych gadów niezbędna jest  lampa UV, bardzo przydaje się dripper z którego cały czas kapie woda (alternatywą jest zraszanie wnętrza 2-3x dziennie), karmnik z którego nie uciekają owady, bardzo ważna jest suplementacja w witaminy i wapń oraz regularna kontrola stanu zdrowia zwierzaka, choćby nawet w postaci okresowego ważenia.

To nie są bezproblemowe jaszczurki ale wg mnie na tyle łatwe że początkujący śmiało jest w stanie ogarnąć temat i stworzyć kameleonowi odpowiednie warunki życia. I dopiero po pewnym czasie (sądzę ze co najmniej po roku) można pokusić się o wprowadzanie żywych roślin czy podłoża, rzecz jasna w celach dekoracyjnych.
#1822725 Terrarium dla kameleona lamparciego ze spienionego pcv

Napisany przez Kloss na 30 sierpnia 2017 - 21:51

Wszystko pięknie, spienione PCV jako materiał budulcowy ma rzeczywiście dużo zalet i do konstrukcji pokrywy na akwarium, terrarium tropikalnego lub pustynnego nadaje się znakomicie. Problem w tym że w terrarium dla kameleona lamparciego najważniejsze zalety tego materiału po prostu nie mają zastosowania, co w połączeniu z wysoką ceną stawia sensowność jego użycia pod znakiem zapytania.
#1822587 Terrarium dla kameleona lamparciego ze spienionego pcv

Napisany przez Kloss na 29 sierpnia 2017 - 23:39

Po kilku latach użytkowania dwóch typów terrariów (siatkowych i "pancernych" szklanych) widzę że siatkowe są prostsze w obsłudze a kameleony  lepiej się w nich czują. Gdy startowałem z tymi jaszczurami to tak mi mówiono ale nie bardzo chciałem wierzyć, za bardzo byłem przyzwyczajony do koncepcji "tradycyjnej" solidnej konstrukcji z ozdobną ścianką tylną i szklanym frontem. Sprawa kasy wyłożonej na budowę terrarium też oczywiście ma tu znaczenie ale nie decydujące.
#1822575 Terrarium dla kameleona lamparciego ze spienionego pcv

Napisany przez Kloss na 29 sierpnia 2017 - 22:13

O gustach się nie dyskutuje ale...moim zdaniem sporo będziesz musiał się natrudzić  aby osiągnąć efekt estetyczny choćby zbliżony do niejednej z tych "drucianych klatek na króliki".

393f48d2eb72a167585f6f6279206bca--chamel
#1822450 Terrarium dla kameleona lamparciego ze spienionego pcv

Napisany przez Kloss na 28 sierpnia 2017 - 20:49

Ja sobie ostatnio zrobiłem terrarium ogrodowe  dla maluchów 100x60x45 (mogłem wyższe w tych samych pieniądzach ale nie chciałem) na bazie szkieletu szafy tekstylnej ze stalowych rurek (30 złociszy)  aluminiowej moskitiery na sufit (5 zł), drobnooczkowej siatki na krety na boki i drzwiczki (5 zł, może trochę mniej) oraz  plastykowej kuwety 60x40 (13 złp), zamykając się w kwocie 53 nowych złotych polskich. Gdybym robił to terrarium na wyjściowo z przeznaczeniem "na dom" to zadbałbym w większym stopniu o estetykę (boki z maty korkowej)  i zapewnił "owadoszczelność" (sufit i front z moskitiery alu) ale i tak zamknąłbym się zapewne w kosztach nie większych niż 100-150 złotych. Wyczynowa, siatkowa więc lekka jak piórko, klatka dla kameleonów 100x60x50  Exo Terry kosztowała mnie na e-bayu ok 550 złociszy, z dostawą. No ale kto bogatemu zabroni wydawać 2x więcej na pancerną  konstrukcje o zbliżonej  (i to raczej  gorszej niż lepszej.....) funkcjonalności?
#1822179 Jaki hydrożel dla świerszczy kubańskich?

Napisany przez Kloss na 26 sierpnia 2017 - 15:42

To ze się owady potopiły nie może być nijak winą hydrożelu, ale raczej tego że za dużo wody do niego dodałeś.
#1821876 Budowa wodospadu dla kameleona

Napisany przez Kloss na 23 sierpnia 2017 - 21:51

Kameleony które trzymamy w terrariach są jaszczurkami nadrzewnymi, ich łapy są przystosowane do chwytania cienkich gałązek. Ścianka i dno są im potrzebne jak krowie siodło i mają funkcje jedynie dekoracyjne. Jednak o ile dekoracyjna ścianka sama w sobie jest nieszkodliwa to w przypadku dna bardzo warto zadbać aby było ono łatwe w czyszczeniu z resztek pokarmu i odchodów gada. Najlepiej w tej roli sprawdza się plastykowa kuweta (wyjmowalna lub nie) którą w celach estetycznych można zakryć równie łatwą do czyszczenia sztuczną trawą.
Natomiast basen jest w terrariach dla kameleona urządzeniem wręcz szkodliwym. Nie ma takiej możliwości aby woda w basenie nie została szybko zanieczyszczona odchodami gada a jej kierowanie do wodospadu prowadzić będzie do samozatruwania się jaszczurki produktami swojej przemiany materii i rozwijającymi się w niej bakteriami.
A co do pojenia- dripper kapiący w tempie 1-2 krople/min na sztuczna roślinę i/lub jej zraszanie spryskiwaczem 1-2x dziennie całkowicie załatwia sprawę, dla kameleonów zlizywanie kropelek z liści to najbardziej naturalny sposób picia wody.
#1819048 Gąsienice karmowe- hornworm i jedwabnik morwowy

Napisany przez Kloss na 28 lipca 2017 - 16:29

Z jajek w temperaturze 25C małe gąsieniczki klują się po ok 2  tygodniach. Dorosłe larwy powinny mieć drabinkę na którą wylezą i otoczą się kokonem. Do poczytania: www.suekayton.com/silk.htm, http://www.mulberryfarms.com/Care-Raising-Tips-12.html www.clubfauna.com/articles/invertebrates/silkworm-care-sheet/ niestety nigdzie nie znalazłem porządnego poradnika hodowli jedwabników na sztucznej karmie. No i powodzenia, ja za pierwszym razem nie dałem rady (drugie podejście we wrześniu). Podstawowy błąd- wyklułem wszystkie jaja od razu zamiast ograniczyć się do 50, max 100. nad małą ilością gąsieniczek łatwiej zapanować, poza tym w razie porażki można zrobić restart hodowli.
#1818842 Gąsienice karmowe- hornworm i jedwabnik morwowy

Napisany przez Kloss na 26 lipca 2017 - 22:55

Sądząc z opisów to z hornwormów jaja uzyskać jest łatwiej niż z jedwabników, w praktyce też nie miałem szczególnych problemów z uzyskaniem kolejnego pokolenia hornwormów. Natomiast sama hodowla jednych i drugich na sztucznej pożywce jest niestety kłopotliwa i wymaga zachowania higieny, każda infekcja błyskawicznie przenosi się między gąsienicami i powoduje ich masowe zdychanie.
#1814659 Dzis rano padl Mi Uroplatus Guentheri blagam o pomoc

Napisany przez Kloss na 22 czerwca 2017 - 18:30

O ile nikt na grupie nie ma szklanej kuli to odpowiedź na twoje pytanie może dać jedynie sekcja zwłok wykonana przez kompetentnego weterynarza.
#1810383 Badanie parazytologiczne kału - ile płacicie?

Napisany przez Kloss na 20 maja 2017 - 13:40

Czy moglibyście coś więcej napisać,

 

Skoro masz mikroskop to domniemuję że potrafisz  posługiwać sie nim i przygotować preparat do oglądania, czyli np. ustawić tak, żeby pod wybranym powiększeniem oglądać interesujący cię obiekt a nie coś zupełne innego.

Generalnie przede wszystkim szukasz poruszających się obiektów wiedząc, że z grubsza dzielą się one na robaki i pierwotniaki ale można się także natknąć na różne niespodzianki np.  przypadkowo nałożonego kompletnie nieszkodliwego roztocza. Do identyfikacji poruszających się obiektów warto wykorzystać zdjęcia z weterynaryjnych podręczników parazytologii, można też znaleźć odpowiednie filmiki na youtube.

Innym rodzajem ważnych obiektów są jaja pasożytów i tu już się bez podręcznika raczej nie obejdzie. Pod mikroskopem można znaleźć wiele obiektów o regularnych eliptycznych kształtach nie będących jajami pasożytów- pęcherzyki powietrza, pyłki roślin jaja owadów karmowych itd. itp.

Ostatnia rzecz to przygotowanie perparatów. Generalnie można z gówienka:

-zrobić rozmaz np. nabierając odrobinkę szkiełkiem nakrywkowym i rozsmarowując po podstawowym, w razie potrzeby wspomagając się dodatkiem kropli wody.

- wyizolować część gówienka metodą flotacji, wytrząsając w nasyconej solance z odrobiną detergentu (tyle co na czubek igły) i oglądając pod mikroskopem samą "piankę"

- wyizolować część gówienka metodą sedymentacji- to samo co wyżej ale bez detergentu a pod mikroskop dajemy nabrany pipetką osad z dna.

Może teraz jakiś zawodowy weterynarz coś dopisze, skreśli albo mnie zacznie poprawiać  wtedy i ja się czegoś nauczę
#1809934 Badanie parazytologiczne kału - ile płacicie?

Napisany przez Kloss na 16 maja 2017 - 16:20

80 zł za jednorazowe badanie kału?!! 120 złociszy to mnie kosztował cały mikroskop Brilux z trzema obiektywami i okularami, z ruchomym stolikiem i kamerką USB, dzięki któremu mogę sobie oglądać gówienka moich zwierzaków kiedy tylko dostarczą materiału. Co polecam wszystkim terrarystom, albowiem negatywny wynik jednokrotnego badania w przypadku wielu pasożytów wcale nie jest wystarczający ani tym bardziej pewny.© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.