Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Kloss

Użytkownik od 06 lut 2015
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny wrz 12 2020 12:50

Moje najnowsze najlepsze odpowiedzi

W temacie:Czy na pierwszą jaszczurkę nadaje się kameleon?

05 grudnia 2017 - 23:04

Bajki. W przypadku dwóch najczęściej hodowanych gatunków kameleonów wilgotność nie ma praktycznie żadnego znaczenia, oba zupełnie dobrze się czują w naszych pokojowych 40% i 20C. Również obecność żywych roślin czy podłoża w kameleonim terrarium jest co najmniej problematyczna, bo stanowi dodatkową komplikację setupu właściwie nic istotnego nie dając w zamian. Kluczowe elementy kameleoniego terrarium to:

1. Odpowiednia wysokość- im wyższe tym lepsze generalnie co najmniej 100 cm a dla dużych egzemplarzy nawet wyższe

2. Dużo pionowo, ukośnie i poziomo ustawionych gałązek o odpowiedniej do gadziej łapy średnicy

3. Punkt grzewczy na którym jaszczur się może wygrzać do temperatury nawet 40C, oczywiście odpowiednio zabezpieczony przed kameleonem tak aby wyeliminować możliwość poparzenia sie

4. Kryjówka w której się może czuć bezpiecznie zasłonięty przed gapiami, warto ją połączyć z punktem grzewczym

5. Bardzo dobra wentylacja, najlepiej w postaci siatkowanej góry i co najmniej jednej ze ścian.

 

Oczywiście jak w przypadku niemal wszystkich innych gadów niezbędna jest  lampa UV, bardzo przydaje się dripper z którego cały czas kapie woda (alternatywą jest zraszanie wnętrza 2-3x dziennie), karmnik z którego nie uciekają owady, bardzo ważna jest suplementacja w witaminy i wapń oraz regularna kontrola stanu zdrowia zwierzaka, choćby nawet w postaci okresowego ważenia.

To nie są bezproblemowe jaszczurki ale wg mnie na tyle łatwe że początkujący śmiało jest w stanie ogarnąć temat i stworzyć kameleonowi odpowiednie warunki życia. I dopiero po pewnym czasie (sądzę ze co najmniej po roku) można pokusić się o wprowadzanie żywych roślin czy podłoża, rzecz jasna w celach dekoracyjnych.


W temacie:Potrzebuję określić płeć i gatunek.

27 lipca 2016 - 21:28

Stepowy, sądząc po rozmiarach ma przynajmniej 30-40 lat. Niestety zdjęcia są niewyraźne i trudno ze 100% pewnością orzec jakiej gad jest płci, mi wygląda na samicę z przydługim ogonem. Najlepiej porównaj ogony obu swoich żółwi z wzorcami płci które możesz znaleźć tu:

http://www.russiantortoise.net/male_female.htm

Najbardziej charakterystyczna dla samic jest kloaka "w gwiazdkę" (u samców ma kształt szczeliny), natomiast dla samców składanie ogona na bok (samice noszą ogon wyprostowany).


W temacie:Paludarium Kameleon

01 kwietnia 2016 - 19:44

Przecież można akwarium zabezpieczyć od góry dyskretną rzadką siatką o oczkach w wymiarze uniemożliwiającym utopienie gada.

Ale rzeczywiście raczej nie ten gatunek kameleona do paludarium


W temacie:Żółw jest niespokojny, drapie w szybę terrarium.

15 listopada 2015 - 22:23

Profesjonalnie to ja znam jeden sposób aby żółw nie drapał w ściany terrarium- wykonać je z siatki. Podobno w przypadku niektórych żółwi  pomaga także zasłonięcie ścian czymś nieprzezroczystym ale na moje to nie działało. Poza tym terrarium zbyt małe, minimum przyzwoitości dla twojego żółwia to dno o powierzchni przynajmniej 0.5 m2.© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.