Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Lightning

Użytkownik od 21 mar 2014
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny lis 09 2023 13:55

#1811744 Gekon lamparci, problem z polowaniem na świerszcze

Napisany przez Lightning na 31 maja 2017 - 13:15

Jeśli chodzi o papkę - jeśli nie chcesz miażdżyc owadów (ja nie mogę), to też używa się chudego joghurtu naturalnego lub żółtka surowego sparzonego jaja, z dodatkiem minerałów i witamin gadzich. Gerberek mięsny byłby ok, ale w naszych sklepach mają więcej cukru niż białka, więc raczej nie...

 

Od siebie polecam bardzo szarańcze - moje gekony kochają ją, nawet bardziej niż mole. I do tego są bardziej odżywcze. Nie biegają, chowają się jak świerszcz, tylko spokojnie siedzą tam, gdzie ją położysz. 

 

A jeśli świerszcze - kubańskie. Niby spokojniejsze od zwykłych, chociaż i tak bardzo ruchliwe (nie mogę porównać do zwykłych bo nigdy ich nie miałam). Ja wrzucam wybrańca do słoika z suplementami, mocno wstrząsam, wyjmuje pęsetą za odnóże i podaje gekowi. Po wytrząśnięciu świerszcz dość często jest oszołomiony i nie rzuca się.  




#1774842 Czy psia karma może być toksyczna?

Napisany przez Lightning na 11 września 2016 - 20:42

Jedno jest pewne: tanie karmy dla kotów i psów pełne są zboża, konserwantów i innych niechcianych dla nas substancji. 

Nie wiem jak tu, ale na zagranicznych forach nie poleca się karmić taką karmą, bo w ciałach owadów (czytałam o karakach i świerszczach) karmionych tym odkłada się kwas moczowy (owady to zwierzaki urykoteliczne), który nie jest zdrowy dla gadów. Swoją drogą, zagraniczne karmy dla kotów i psów mają rzeczywiście w swym składzie mięcho, nie jak u nas, głównie zapychacze w podstaci zbóż.




#1770020 Zielona wyspa - tropikalne terrarium wertykalne

Napisany przez Lightning na 03 sierpnia 2016 - 22:30

Cudowne! Ze wszystkich biotopów, terraria tropikalne są najurokliwsze. 

Piękny tokacz, i pistia, widzę, szaleje w najlepsze. 




#1769936 Jak namówić rodziców na agamę brodatą ?

Napisany przez Lightning na 03 sierpnia 2016 - 16:02

Agama brodata jest dosyć dużym gadem, co za tym idzie wymaga dużego zbiornika i dużej ilości jedzenia. A to wiąże się z dużymi wydatkami. Nie chciałabyś spróbować najpierw z czymś mniejszym?

Gekony lamparcie, orzęsione? Z pewnością mniej z nimi wydatków niż z agamką. 

Czego najbardziej boją się rodzice? Smrodu? Karmówki? Kosztów?

Mam terrarium z trzema gekonkami lamparcimi i naprawdę nie czuję żadnego zapachu w pokoju... 

Najlepiej gdybyś miała pieniężny wkład własny - na cały osprzęt, zbiornik... 

W internecie znajduje się sporo filmików/argumentów na przekonanie rodziców do zwierzaka. 

Proponuję odczekać trochę, zastanowić się... Może spróbować wkraść się w łaski rodziców? - dobrymi ocenami? Potem przypadkiem prosić rodziców o wymarzonego zwierzaka na urodziny?

Jeśli chodzi o mnie, o zwierzaku terrarystycznym marzyłam też od najmłodszych lat. Czytałam książki o legwanach zielonych, wężach mlecznych... W końcu, gdy dobiłam 18 kupiłam sobie gekony lamparcie. 

Powodzenia :) 




#1765326 Czy gekon pigmejski umie wspinać się po szkle?

Napisany przez Lightning na 27 czerwca 2016 - 12:31

Otwarte szklane terrarium? Mam nadzieję, że nie masz na myśli akwarium, bo ono kategorycznie nie nadaje się do trzymania gadów (ani innych zwierząt lądowych).

 

BTW pierwszy raz przeczytałam, "czy jeż pigmejski umie wspinać się po szkle?"  :E 




#1760367 mózg i odczuwanie gekonów

Napisany przez Lightning na 23 maja 2016 - 15:14

Od kilku tygodni obserwuje swoje gekonki.

Zauwazam, ze kazdy z trzech ma troche inne nawyki, "charakter", inaczej na mnie reaguje.

 

Tu nasuwa mi sie pytanie/a, odnosnie i gadow i gekonow rowniez:

- Co czuja gady? (procz glodu, strachu, popedu?)

- Czy gady sie przywiazuja do kogos bardziej, do kogos mniej?

- Czy mozna mierzyc jakos inteligencje, ogarnianie swiata u jaszczurek?

- Co gady z racji budowy mozgu moga odczuwac?

 

Takie filozoficzne rozwazania :)

Dwie najbardziej rozwinięte części mózgu gada to móżdżek oraz kresomózgowie. Zadaniem tego pierwszego, a także po części drugiego, jest kontrola procesów związanych z ruchem - równowaga, koordynacja ruchów. Ich kresomózgowie jest pokryte korą pofałdowaną, niestety jest ona słabo rozwinięta, dlatego zachowują się, jak "istoty niższe". Ale nie znaczy to, że gady to "idioci". Rozwiązywanie krzyżówek :)  nie pozwoli mu umknąć przed drapieżnikiem czy zdobyć pokarm. 

 

Mózg gada działa tak i czuje to, co pozwala mu przeżyć. Tak działają procesy biologiczne, tak działa natura, organizmy nabywają cechy i zdolności pozwalające im przeżyć i przekazać geny.

 

Ich prymitywniejsze, w porównaniu do naszych, mózgi nie działają jak nasze. To nie są też psy czy koty. Z całą pewnością nas nie kochają. 

Nowo zakupiony gekon pomału przyzwyczaja się do nas i naszej obecności - naszego widoku, zapachu; kojarzy nas z przynoszonym jedzeniem; kojarzy nas z wypuszczaniem poza terrarium. Przyzwyczaja się, a nie zaczyna tworzyć więź z właścicielem, jak psy.

 

Ludzie lubią nadawać zwierzętom cechy ludzkie: "mój kot tak mnie kocha", "mój gekon rozumie, co do niego mówię". 

Ale z drugiej strony, to że one nas nie darzą wyższymi uczuciami, nie oznacza, że my nie możemy ich kochać :)

 

A teraz ciekawy cytat z książki "Niesamowite zdolności naszych zwierząt" Może się przyda.

 

[....] gady nie są w stanie wyczuć, kiedy zbliża się ich opiekun, albo też w ogóle mało je obchodzi, co on robi. Batrdziej prawdopodobny wydaje mi się brak więzi społecznych u gadów.

W stanie dzikim gady bytują w pojedynkę, łącząc się w pary tylko na czas godów. Samice większości gatunków po złożeniu jaj nie interesuje się nimi i wyklute młode muszą radzić sobie same. [...}

Nie ma więc szans na wytworzenie silniejszych więzi między poszczególnymi reprezentantami gadów. Jeśli zaś takie więzi nie powstają w stanie dzikim, to zwierzęta oswojone nie potrafią też przywiązać się do swoich ludzkich opiekunów. 




#1734682 Zdjęcia gekonów do seksowania

Napisany przez Lightning na 09 stycznia 2016 - 19:21

pierwszy samiec, druga samiczka




#1727305 Witaminy i pyłek pszczeli

Napisany przez Lightning na 03 grudnia 2015 - 22:34

Pyłek pszczeli... Zdrowy, i nie zamierzam się dłużej w tej kwestii wypowiadać, bo prowadziłoby to tylko to kopiowania zalet owego z innych stron, są zresztą podane w linku, który podałeś. 

Obszerne, dobre info dot. pyłku macie tutaj

 

 

 

U zwierząt głodzonych oraz będących na diecie bezwitaminowej pyłek kwiatowy powodował szybsze przyrosty masy ciała niż zwykła dieta. Składnikami odgrywającymi zasadniczą rolę w tym procesie są aminokwasy egzogenne, witaminy i biopierwiastki.

Przyrost masy ciała - to nas często interesuje przy hodowli gadów. 

Wg danych 12% zawartości tego stanowią aminokwasy, w tym większość z nich to egzogenne, czyli których organizm sam sobie nie wyprodukuje, i musi zdobyć je z zewnątrz. Tak samo z witaminami. 

 

 

W pyłku pszczelim zidentyfikowano następujące witaminy: A, B1, B2, B3, E, C, B6, PP, P, D, H, B12, kwas foliowy, inozytol, biotynę, kwas pantotenowy, kwercytynę.

 

Dalej, jako, że pyłek jest kwiatowy, czyli pochodzenia roślinnego, zawierać będzie wiele cukrów w swym składzie. Mamy go około 25 -30% (co źródło to inaczej). 

Czyli przyrościk masy. 

 

Dawkowanie - podobno lepszy niedobór niż nadmiar. Tym bardziej tyczy się to pyłku, szczególnie, że w swym składzie ma wiele składników. I nie wiemy, jakie gady maja na większość z nich zapotrzebowanie. A nadmiar substancji nie pozostanie organizmowi obojętny - szczególnie nadmiar witamin i hormonów (które też podobno są w pyłku). I jeszcze biorąc pod uwagę, że nasze gady mają inne źródła tych substancji - karmówka, zwykła suplementacja etc. 

Tak więc (nie powinno się tak zaczynać zdań, ale co tam), dziecko 3 - 5 letnie winno brać dziennie (max?) 2 łyżeczki od herbaty. Przyjmując to za wyznacznik, biorąc średnią wagę dziecka w tym wieku 15 kg, wynikałoby, że 40g gekon miałby brać 0,03 g pyłku. Jednak czy te obliczenia mogą byc brane pod uwagę? Czy mogę porównywać ssaka-człowieka i gada? 

Myślę, że umiar niczym w nikomu nie zaszkodził. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Więc zostawiam was z decyzją, czy chcecie poczęstować gady pyłkiem.

Czy ktoś ma realne doświadczenie w tym temacie?

Linki o pyłku i gadów (angielski)

1

2

3

 

Co do witamin: witaminy dla gadów są w mojej opinii lepsze, bowiem zostały skomponowane specjalnie dla gadów. A przecież wymagania na poszczególne składniki diety różni się między gatunkami. Po co więc szukać czegoś innego, skoro mieszanki wapniowo-witaminowe są ogólnie dostępne i w akceptowalnej cenie? :D 




#1586235 Czy jaszczurki lubią głaskanie?

Napisany przez Lightning na 29 czerwca 2014 - 19:10

Choć międzymózgowie gadów nie należy do bardzo rozwiniętych, a to ono odpowiada za m.in. czucie powierzchowne, więc nie można tu rozmawiać o gadach w kryteriach ludzkich. Aczkolwiek czują ból. I go nie lubią, jak my i inne stworzenia. Więc mogą czuć też przyjemność z dotyku, głaskania itd. I również go lubić, jeśli jednocześnie nie odczuwają stresu lub zagrożenia ze strony obiektu dotykającego np. właściciela. Dlatego też,  ciepły (!), delikatny dotyk ze strony znanego i niebudzące lęku właściciela winien gadom przypaść do gustu. 

Dobrze, koniec mojej opinii :)









© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.