Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


MikeB

Użytkownik od 19 lut 2011
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny sie 17 2023 23:19

Moje najnowsze najlepsze odpowiedzi

W temacie:Dłuższy wyjazd, co z gekonem?

21 lutego 2022 - 23:46

Jesli ktos decyduje sie na opcje pozostawienia gekkona bez opieki (dorosly, zdrowy, dobrze odzywiony egzemplarz), to w zadnym wypadku nie mozna nawrzucac mu pokarmu "na zapas" . Nadmiar karmowki bedzie szukal zarcia w terrarium i jedynym jadalnym zrodlem bedzie wlasnie gekkon. 

Najbezpieczniejszym wyjsciem jest zwiekszenie czestotliwosci karmienia na kilka tygodni przed planowanym urlopem. To bedzie ten "zapas".

Na okres wyjazdu OBNIZYC temperature do pokojowej, wyeliminowac zrodlo dodatkowego swiatla, napelnic zbiornik z woda  jak zwykle, bez jakichs dodatkowych bajerow  i  byc dobrej mysli. 

Idea jest wykreowanie warunkow podobnych do "zlej pogody", ktora to przeciez czasami wystepuje w naturze. Obnizona temperatura i wylaczone swiatlo beda symulowac wlasni taka zla pogode. obnizenie temperatury spowolni metabolizm zwierzecia i ograniczy potrzeby zarowno pokarmowe jak i potrzeby rehydratacji. Zdrowy dobrze odkarmiony gekkon lub waz powinien zniesc taka przerwe bez problemu.  

Dotyczy to jedynie zwierzat, gdzie naturalnie wystepujace okresy niepogody so czestym zjawiskiem. Zwierzeta wowczas sa fizjologicznie przystosowany do podobnych przerw. Zwierzeta tropikalne, potrzebujace codziennego zraszania, niestety nie beda mogly byc zostawiane bez opieki na dluzej. 

 

Bezpieczna opcja jest jak @Dagn sugeruje znalezienie kogos, kto wpadnie na kontrole albo wezmie zwierzaka do siebie na okres nieopbecnosci.


W temacie:Boa cesarski opieka

02 lutego 2022 - 23:31

Cieżko powiedzieć, z racji tego, że jest to cecha mocno osobnicza

Niby co jest cecha osobnicza? Rozmiar zbiornika? Jaki znowu instynkt macierzynski? Hmm.. nie wiedzialem, ze to tak pracuje. Kupie sobie jakiegos zwierzaka i tak po prostu za dwa trzy miechy nagle moj instynk sie wlaczy i juz wszystko bede wiedzial. Do weta tez pewnie nie warto chodzic, instynkt podpowie co sie dzieje z moim zwierzakiem. Ze tez nie pomyslalem, ze to takie proste. Dzieki @Romano. Zaoszczedziles mi kupe forsy i czasu. Instynkt, kto by pomyslal ....
@dsafa informacji na temat hodowli BCI jest mnostwo, wszedzie. To tak , jakbys stwierdzil, ze nigdzie nie mozesz znalezc informacji na temat hodowli pytona krolewskiego. BCI jest najbardziej rozpowszechnionym podgatunkiem - teraz nawet zostal podniesiony do pelnego gatunku ( z czym sie sam nie bardzo zgadzam) w hodowlach. BCC jest znacznie trudniej dostepny, daleko bardziej rzadki i duzo drozszy (odmiany classic) Wylaczam odmiany barwne BCI, ktore moga i sa duzo drozsze niz classiki. Warunki beda na tyle zblizone, ze mozesz stosowac opieke dla BCC i BCI wymiennie.


W temacie:Python ziewa i kicha

31 grudnia 2021 - 21:32

Waz moze ziewac po wszamaniu myszy, bo nastawia sobie caly ruchomy zestaw kosci glowy i pyska. takie ruchome zawieszenie pozwala mu wciagnac zdobycz wieksza niz jego glowa. Takie zachowanie jest normalne i nie powinno budzic niepokoju. Zwlaszcza, gdy nastepuje zaraz po zjedzeniu myszy czy szczurka. cykanie i chrobotanie przy oddychaniu jest juz bardziej niepokojace. Czaami tuz przed wylinka takie cykanie jest spowodowane odwarstwianiem naskorka z lusek z okolicy nosa. Weze glownie oddychaja przez pysk ale zdaza sie takie pykanie przy zamknietym pysku. Podobne odglosy jednak towarzysza zapaleniu gornych drog oddechowych. 

Jesli przylozysz ucho do pyska weza i slyszysz swiszczenie to moze byc to objaw przeziebienia. 

Jesli jest to poczatek problemu , mozna poprawic warunki w terrarium - zwiekszyc temperature i wilgotnosc to gornej granicy tolerancji dla gatunku. Problem moze skorygowac sie sam wowczas. Jesli z pyska uchodzi wydzielina, waz siwszcze, unosi lebek stale to bedzie potrzebny antybiotyk i poprawa warunkow chowu. Czyli wizyta u weta. 

Jesli dojdzie do tego, to zmianie musi ulec tez sposob jaki trzymasz weza. Antybiotyk poprawi stan obecny ale nie zapobierze nastepnej chorobie. 


W temacie:żarówka dla legwana

23 grudnia 2021 - 00:23

Jak najbardziej sie nadaje. Wygoda jest w tym, ze UVB jest pobierane dokladnie z tego samego zrodla co cieplo. to bardziej naturalny sposob niz UVB osobno i grzewczy punkt osobno. mankamentem bedzie to, ze jesli sie przepali to pada ja oba elementy w tym samym czasie i sama zarowka jest droga. Ale jesli cena nie stanowi problemu, to takie rozwiazanie jest optymalne. 


W temacie:wąż zbożowy cały czas siedzi w kryjówce

27 lipca 2021 - 19:23


@aLiBabA125quaz Już raz go przekładałem do mniejszego Terrarium i kiedy w nim. Zachowywał się agresywnie nie chciał wchodzić do kryjówki którą mu dałem i wolałbyć zakopanym albo siedzieć za nią. Nie wiem czy powinienem go znowu przekładać bo domyślam się że jest duży strach dla węża.

To co opisujesz wyglada bardzo typowo jako reakcja na stress i brak odpowiednich kryjowek, wiec sugerowalbym, aby nie powtarzac tego eksperymentu. 

Idea, ze terrarium rosnie z wezem jest dosc czesto lansowana i polecana, ale nie jest zadnym dogmatem, do ktorego nalezy sie stosowac bez zadnej plastycznosci. Mniejsze terra latwiej ogarnac, ale jesli zainwestowalo sie w duze , docelowe, to najpierw nalezy dac temu szanse powodzenia, zanim sie zredukuje jakosc i rozmiar srodowiska aby wpasowac sie w jedna z teorii trzymania wezy. 

 

Prosze pamietac, ze czesto bedziemy sie spotykac z odmiennymi, lub wrecz wzajemnie wykluczajacymi sie sposobami mysleni i trzymania wezy czy jaszczurek. Najlepszym przykladem jest trzymanie wezy w pelni udekorowanych terra i w rak systemach. Naprawde trudno o bardziej skarajne podejscie do trzymania wezy, jednakze ani jedno ani drugie rozwiazanie nie jest bledna, pomimo skrajnych roznic. Wiec nie dajmy sie zwariowac. 

 

Jesli ktos nabyl i urzadil docelowe, duze terra, to nie jest BLEDEM trzymanie malego weza w nim. Owszem, kontrola bedzie trudniejsza, bo bedzie trudniej malucha znalezc, ma on wiecej okazji i miejsc do ukrycia, ale rowniez takie terra da nam wiecej mozliwosc urozmaicenia srodowiska i przez to stworzenia lepszych warunkow bytowych. 

Problemy z karmieniem w tak duzym zbiorniku mozna rozwiazac latwo karmiac w malym pudelku lub papierowej torbie. 

 Na logike zwierzaki w naturalnym srodowisku nie mieszkaja na recznikach papierowych w malej samli, wiec wieksze terra nie zabije twojego weza. 

Ja bym ciagle trzymal w duzym terra, lecz zwiekszyl kontrole przy karmieniu uzywajac osobnego, malego pudeleczka jako karmnika. 







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.